Od minule se toho změnilo hodně, hlavně akce hraje na pekelně oldschoolovou strunu a digitální orgie tolik neperou do očí, bohužel scénář je s přehledem asi nejhorši z celé série. Situace typu dva stojí na balkóně / jeden se naoko hrabe v motoru (ale nikdo doopravdy nikdy nic neopravuje!) a někdo z nich řekne Povídej mi o svém otci..., tak ty jsou tak dementní, až to práská dveřma. Série znovu odhaluje své největší úskalí - mytologie vycucaná z prstu po prvním dílu je enormně vratká až neexistující a nikdo tu už od dvojky nemá co hrát. Z Lina ale se stává čím dál tím lepší akční režisér (první přepadovka a hlavně finále - především část na mostě - jsou geniální, respekt) a není proč se na něj zlobit, v těch testorenových, ale i adrenalinových momentech dodává tu nejlepší možnou kvalitu (a je jich navíc docela dost) a zbytek se s přimhouřením očí dá dost dobře přežít. Kvůli Rockovi, de Almeidovi (vivat Desperado) a zmiňovanému finále mám chuť přihodit hvězdu navíc, ale při vzpomínce na dialogy se mi do hlavy vrací neskonalá bolest. Závěrečný díl nicméně vyhlížím s velkým zájmem. Pokud se všichni sejdou v jednom ringu alespoň ve stávající herecké sestavě a budou si mít i o čem povídat, nebude už co řešit. Dneska vezměte do ruky popcorn, běžte do největšího a nejhlasitějšího kina, co je k dispozici, a nechte se bez výčitek smést vlnou řvoucích motorů, výbuchů, pachu oleje a benzínu a pravého chlapáckého potu, který rozhodně nevoní po jasmínu. Esence sousloví "bezmyšlenkovitý akční výplach" pro letošní sezónu je tu!(26.4.2011)

Vezměte pár naolejovaných svalovců, hyperrychlá auta, topmodelky drsňačky, k tomu přidejte strohou brožurku říkající si scénář, spláchněte logiku do hajzlu, popřete fyzikální zákony víc než to dokáže kvantová mechanika a vykouzlíte z toho Rychle a zběsile 5. Vše se musí podřídit stylovosti, vše musí do sebe hravě zapadnout, Dwayne Johnson musí dýchnout do tváře Vinu Dieselovi, z filmu musí číšet testosteron a hlášky musí být zatraceně cool. Nutno podotknout, že akce působí až překvapivě skvěle, (trezor na silnici je nářez), je neuvěřitelné, jak perfektně tenhle film funguje... Expendables jen tiše závidí. 9/10(26.8.2011)

Po zmrdané čtyřce plné digitálních aut v digitálních tunelech tu máme nabušenou car-heist movie jak se patří. Akční scény jsou nadupané (i když zákony fyziky se tu zejména na konci popírají velice moc.. ale koho to sere, když to vypadá dobře, že jo) a Diesel spolu s Rockem vypadají jako Terminatoři... ono není divu, že chtějí Linovi připíchnout režii pátého Termouše... stačí se podívat na bitku těchto dvou nasteroidovanych hovad a automaticky se vám v hlavě přehraje nějaká ta bitka terminatorů ! Ty prachy jsou na této popcornové testosteronové akčňárně opravdu vidět... nemůžu se dočkat šestky !(10.5.2011)

Představte si úd Vina Diesela na jedné straně a úd The Rocka na straně druhé. Přiložte si ke každému uchu jeden a pak je nechte 130 minut na střídačku přirážet... Tak asi takovýhle je to BRAINFUCK!!!! Tupost, trapnost a klišovitost z toho filmu stříká na všechny strany mnohem víc, než testosteron (bohužel), a akce, i když je sama o sobě solidní, se bohužel stává monotónní až otravná. Vadí mi tedy několik věcí. 1) naprosto odklon od původního konceptu jedničky (ke které se 4ka alespoň přiblížila). S tím souvisí přepálenost prakticky všeho. 2) naprosto bezzubost a tupost - Akční sekvence, která vyvrcholí destrukcí na dálnici a musela připravit o život bezpočet policajtů, prostě musí připomenout podobnou scénu v druhých Mizerech. Zatímco ti ale byli velmi zvrhlým, až perverzním způsobem zábavní (mimo jiné proto, že byli dost fašističtí) a z té destrukce si dělali srandu, zde se nad tím nikdo nepozastavuje, neřeší to a netrápí se tím (protože VŠICHNI policajti jsou zkorumpovaní, nebohé civilisty nikdo neřeší, kvůli PG13ce a navzdory vší pravděpodobnosti nikdo nezařval - podivný paradox známý z prvních Transformers). No a 3) dělají nám z toho telenovelu. Furiou6 už raději ne, prosím... P.S.: Po druhém shlédnutí akceptuji velmi slušné řemeslné provedení. Ostatní výtky přetrvávají...(20.5.2011)

Akčňák roku! Dokonalý příklad toho, jak by moderní akční film měl vždy vypadat a mezi všemi těmi superhdinama zástupce čistokrevné akční zábavy. Auta, zbraně, ženy a dva totálně drsní týpci na opačných stranách zákona. Akční scéna roku included. Když totiž Johnson skočí na Diesela, a ti se začnou mlátit hlava nehlava, nejde to hodnotit jinak. Hlavně když je scéna správně podložena a ještě lépe natočena. A perfektní příklad toho, že svět není černobílý a není zlo jako zlo. Jinak ale nějaké přesahy netřeba hledat, stačí se jenom připoutat a užít si opravdovou žánrovou perlu. Jediný relativně podobný film z poslední doby je Expendables. Tam jsem si stejně jako tady užil akci tak klasickou a čistou, jaká už dneska moc nebývá. A tady jsem si stejně jako tam užil skvělou partu navzájem se popichujících nahláškovaných frajerů. Shrnutí: Z ošklivého káčatka Justina Lina se vyklubala přes jeden evoluční článek dokonalá labuť. Big Mistake!(16.9.2011)

• - Rozpočet filmu se zaplatil již po třech dnech od premiéry, přičemž otvírací víkend vydělal $ 86 198 765. (O´Neill)

• - Se získem více než 600 milionů amerických dolarů se jedná o dosud nejvýdělečnější díl série. Ve srovnání s druhým nejvýdělečnějším dílem, kterým je předcházející pokračování Rychlí a zběsilí (2009) s výdělkem 360 milionů, se tak jedná téměř o dvojnásobek. (O´Neill)

• - Natáčení probíhalo po dobu 4 měsíců, a to v Los Angeles, Atlantě, Portoriku a Brazílii. (Gabushka)