Česká policie může zůstat v klidu, veškeré silniční běsnění se bude odehrávat v rozpálených ulicích brazilského Ria. Až sem utekli před spravedlností notorický zločinec s dobrým srdcem Dom Toretto (Vin Diesel) a Brian O´Conner (Paul Walker), bývalý polda, který mu naposled pomohl utéci z vězení. Ne však náhodou. Do města pod obří Ježíšovou sochou je přivedl plán, na jehož konci na ně čeká vstupenka ke svobodě. Potíž vězí v tom, že ten plán, v nominální hodnotě 100 miliónů dolarů, které na ně čekají v sejfu policejní stanice, je naprosto šílený. Brian a Dom povolají do Ria bývalé parťáky, aby zvýšili své šance na úspěch, jenže proti nim nestojí jen zkorumpovaný narkobaron a jeho bojůvka, ale také drsný federální agent Luke Hobbs (Dwayne Johnson). Hobbs je typ člověka, který bere svou práci smrtelně vážně, a když dostane nějaký úkol, tak ho vždycky splní. A to je pro oba hrdiny smrtonosná kombinace. Ještě že mají auta a schopnost dostat z nich pokaždé to nejlepší. (Bontonfilm)

Recenze (1 714)

Gemini

Esence demence? Nepochybně, ale nesmí se zapomenout dodat jak moc béčkově zábavné machistické demence:) Vynechal jsem prostřední tři díly, a jak to tak vypadá, dobře jsem udělal. Kádr mezitím vyspěl a z přehlídky auťáků a nulových hereckých výkonů jakž takž to držících pohromadě, aby to mohlo být vydáváno za film, se stalo plnohodnotné akční béčko v tom nejlepším smyslu slova. Aneb značka ideál do situace "pojďme si na závěr fajnové letní grilovačky pustit nějaký cool prostoduchý snímek, kde nefungují žádné zákony známého vesmíru":) Sice mě daleko víc bavilo sledovat půvabné trio Brewster-Pataky-Gadot než uvadající floutkovský šarm pana Walkera a obří bradu The Rocka nebo poslouchat, kdo z hřebců v tričkách/tílkách má hlubší hlas, napumpovanější bicepsy a výhrůžnější ksicht (o "nezbytných" "vtipných" negros a latinos v týmu radši nemluvím), přičemž právě panstvo je v záběru nejčastěji, ale i tak jsem rád, že ta jízda měla lehce přes dvě hodiny. Trochu znepokojivý je fakt, že některé věci se už berou hopem mimo záběr, protože "je přece jasné, kdo má tady největšího karbonového ptáka", a drtivá většina se toho děje tak, že z toho přímo trčí nadpis "je to jen proto, že jsem to tak napsal, a napsal jsem to tak proto, aby to mohlo být ještě víc hustonářezový". Ale - ještě jednou a naposledy - i tak jsem se opravdu dobře pobavil, a že ze mě dělají totálního debila si pomyslel jenom ve scéně "nejostřílenější americký headhunter si to přihasí doprostřed srazu větších a menších tunerských hajzlíků z favel a je děsně překvapený, že ho obklíčí stopadesátšest střelných zbraní". Takže proč ne, rozhodně to vysoko ční nad prvním dílem a o dost přečuhuje i nad takovými 60 Sekundami. A že se zbytečně rozkecávám o něčem, co šlo napsat hned? Nepochybně, ale tak to máte s celým tímhle filmem;) 80% ()

Lima

Určitě nejlepší díl série. Bohužel přepálená stěžejní akční scéna v závěru, se zdemolovanou půlkou Ria a přikurtovaným trezorem za dvěma bouráky, byla na můj vkus až příliš za hranou akceptovatelnosti. A když se v neakčních pasážích otevře huba a postavy ze sebe trousí životní pravdy a moudra, tak i paní Klišé a Hloupost se běží s hrůzou schovat za kameru, fakt se to nedalo poslouchat :o) Díky aspoň za Dwayneho postavu agenta Hobbse, protože The Rocka není nikdy dost a jeho pěstní souboj s Dieselem, kdy se okolní zdi bortily jako polystyrenové kulisy, mě slušně probral z letargie. ()

kOCOUR

Od minule se toho změnilo hodně, hlavně akce hraje na pekelně oldschoolovou strunu a digitální orgie tolik neperou do očí, bohužel scénář je s přehledem asi nejhorši z celé série. Situace typu dva stojí na balkóně / jeden se naoko hrabe v motoru (ale nikdo doopravdy nikdy nic neopravuje!) a někdo z nich řekne Povídej mi o svém otci..., tak ty jsou tak dementní, až to práská dveřma. Série znovu odhaluje své největší úskalí - mytologie vycucaná z prstu po prvním dílu je enormně vratká až neexistující a nikdo tu už od dvojky nemá co hrát. Z Lina ale se stává čím dál tím lepší akční režisér (první přepadovka a hlavně finále - především část na mostě - jsou geniální, respekt) a není proč se na něj zlobit, v těch testorenových, ale i adrenalinových momentech dodává tu nejlepší možnou kvalitu (a je jich navíc docela dost) a zbytek se s přimhouřením očí dá dost dobře přežít. Kvůli Rockovi, de Almeidovi (vivat Desperado) a zmiňovanému finále mám chuť přihodit hvězdu navíc, ale při vzpomínce na dialogy se mi do hlavy vrací neskonalá bolest. Závěrečný díl nicméně vyhlížím s velkým zájmem. Pokud se všichni sejdou v jednom ringu alespoň ve stávající herecké sestavě a budou si mít i o čem povídat, nebude už co řešit. Dneska vezměte do ruky popcorn, běžte do největšího a nejhlasitějšího kina, co je k dispozici, a nechte se bez výčitek smést vlnou řvoucích motorů, výbuchů, pachu oleje a benzínu a pravého chlapáckého potu, který rozhodně nevoní po jasmínu. Esence sousloví "bezmyšlenkovitý akční výplach" pro letošní sezónu je tu! ()

POMO

Séria sa mení z tuningovej exhibície pre násťročných v plnokrvnú akčnú nalož, kde rev motorov prehlušuje kanonáda samopalov a brokovníc. Dobre zohraný team parťákov v akcii, divoká džungla Ria de Janeira, prekvapivo výživný a ambiciózny scenár, ktorý zatienil rozporuplnú bayovku Bad Boys II (ktorej je tematicky v mnohom podobný). A hlavne excelentná trefa do čierneho v podobe obsadenia The Rocka, ktorý snímku vyboostil do testosterónového maxima. V jednom 130-minútovom filme nám tu proti sebe stoja hneď tri smečky drsných, parádnymi bourákmi a veľkými kvérmi vybavených borcov, okolo ktorých sa obšmietajú sexy baby. Čo viac si v rámci žánru priať? ()

verbal

"Rychle, ty debile", říká film slaboduchému divákovi a servíruje mu mimo jiné nedopadnutelného, zlého narkobarona, který je tak prefíkaný, že si o ničem nevede záznamy, aby proti němu nebyly fyzické důkazy, jen si sem tam narve na flešku své kompletní drogové portfolio včetně účetnictví a nechá ji povalovat v nadupaném autě, aby měli Naftovi parťáci vůbec co řídit! No nevadí, akutního mozkožrouta zabavíme nějakou akcí. Co takhle hoňka dvou vyholených, vepřových zátylků po střechách de Jainerských slumů? Ještěže to mají ty brazilské socky tak festovně postavené! Dvejn byl totiž od posledně zase párkrát ve fitku a má svaly! Pan Nafta se na nějaké funění na benchpressu a opíchávání steroidy asi vysral, svých stotřicet živé váhy nabral pěkně postaru u McDonalda a má jen čáry. A podbradek. Prostě, pan Džonson má babu a všemožně se snaží plácnout svou perfektně vyrýsovanou tlapou Vina po jeho otylých zádech. Dudlikátor je však zběsile rychlý, a tak při tom veselém honění ještě stihne okrást o životní úspory výše uvedeného drogového kinga. Pavlík Chodec se jen tak prochází okolo a fešákuje. Do toho dvě pózující latino prdelky, ukecaný černoušek, aby bylo veselo, jeden tíňan, aby to zacinkalo i v Asii a máme sterilní kvintesenci tisíckrát viděného, plnou hnusného klišé a hollywoodského patosu. ()

• Jedná se o první díl celé série, který byl uvolněn také pro IMAX. (MeanWhile)
  • Když se Dwayne Johnson ozval, že by měl zájem si v pokračování série zahrát, chuť tvůrců obohatit děj novými, propracovanějšími postavami, vzrostla. Režisér a producenti se zamysleli nad ideou, jaká by měla Johnsonova postava být. Scenárista Morgan ho neviděl pouze jako zápornou postavu. „Spíše než padouch bych řekl, že je to člověk odhodlaný jít i přes mrtvoly. (MikaelSVK)