Rychle a zběsile 5

• Nizozemsko

Fast & Furious 5

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2011, 125 min

Výborná akční popkornová (to samo o sobě znamená "vypněte mozek, jinak by vás akorát tak trápil") oddychovka, dlouho tak dobrá nebyla. Aniž bych viděl ty tři předchozí, na díl pátý jsem se těšil a byla to snad ještě větší pecka než se zdálo z traileru. Neodolatelný sporťáky, týmová sranda, hlášky, nabušená béčková akce, Rio, a Vin Diesel je dobrej ale Rock je zkrátka BŮH jak hovado.(26.4.2011)

No pro me rozhodne ne akcnak roku nebo neco takovyho, jak by nasvedcovalo hodnoceni, ale z Rychly serie rozhodne nejlepsi dil. Aspon mi to tak pride, popravde z predeslejch dilu jsem videl tri ze ctyr a pamatuju si z toho kulovy. Pribehove to rozhodne neoslni, opet se jede podle stejnyho schematu, rychly auta, sestaveni party, naka akce. Jenze Lin se pochlapil a akce je drsna, realisticka a hlavne napadita, takze vam to nepride jako neco, co ste videli v deseti dalsich filmech. Aspon teda nejaky sceny, jiny naopak jsou hodne viditelne vykradeny odjinud. Co se tyce hercu, tady to je jasny, Vin vs. Rock, o nic jinyho tu nejde a kdyz se tyhle dve giganticky korby dostanou k sobe a zacnou si to na ferovku rozdavat, muzou se i sceny s desitkama aut litajicima vzduchem zahrabat. Jak si tyhle dva drtici rozbiji drzku je totiz radost sledovat. Jinak neni moc co resit, perfektni akce, dva namakany hlaskujici borci, proste solidni akcnak za lepsi 4*.(11.5.2011)

Já to nechápu. Tento díl je prakticky stejný, jako ten předchozí (ok, je tu méně digitálních aut, což je dobře a více svalnatých, testosteronem nabitých chlapů, což je ještě líp) ale aby to tady mělo 80 % a padaly tu hlášky typu "nejlepší ze série" a podobně… no nevím. Takhle, tento díl se mi líbil, a chvíli jsem dokonce uvažoval i o plném počtu, to přiznávám. Já se jen snažím přijít na to, PROČ zrovna pětka je takhle hodnocena, zatímco jiné díly této série jsou opomíjeny. Ale dost už bylo proč a soustřeďme se na to hlavní - tenhle díl je vynikající, Vin i Dwayne jsou v pravděpodobně v té nejlepší možné kondici a úplný závěr mě opravdu navnadil na další díl. A možná, že to bude znít divně, ale kvůli tomu dokonalému konci nemůžu dát plný počet, protože mi celou dobu něco chybělo a právě podle konce mi přijde, že to něco přijde v dalším díle. Nezbývá než se těšit. 80 %.(19.10.2011)

VYSOKOOKTANOVÝ DIESEL. Není náhoda, že nejtradičnější rodinný film součanosti pochází ze série, která žije z nostalgie po osmdesátkách. Tihle přepálení Dannyho parťáci na kolech jsou postaveni na solidní scénářové stavbě, jako malta slouží všudypřítomné (a nečekaně vtipné) hlášky a chemie mezi členy all-star-teamu. A samozřejmě: škatulky a stereotypy. Každý brazilský policista je koupený (minus 1 příslovečná výjimka), velký nabouchaný chlap zmlátí ještě většího nabouchanýho chlapa, samopal bližší volantu, rasová vyváženost kopíruje rasové stereotypy, když selže samopal, stačí se nechat poplácat po zadečku, a těhotná žena je automaticky bulletproof. Protože jsem neviděla žádný předchozí díl, překvapilo mě, že co týče superaut a a destrukčních hrátek s nimi, zůstávají daleko za nejlepšími kousky Top Gearu. Protože ve Fast Five jsou auta jen nástrojem, nikoli cílem. P.S. Dobrácký Golem The Rock je natolik komická policejní postavička, že by si zasloužil vlastní spin-off, v němž by na druhé straně stál nějaký liliput jako Jet Li. Sice by sám o sobě zaměstnal vlastní catering, ale věřím, že diváci by to v pokladnách bohatě vrátili. 70%(9.5.2011)

|| Scenár: Chris Morgan | Hudba: Brian Tyler | Produkcia: Neal H. Moritz, Vin Diesel, Michael Fottrell | Distribúcia: Universal Pictures | Štúdio: Original Film, One Race Films | Rozpočet: 125 miliónov $ | Tržby: 628,638,927 $ | Ocenenia: BMI Film Music Award - Brian Tyler,... Spolu - 8 výhier a 18 nominácií || V tomto filme funguje úplne všetko. Ani neviem, čo by som vytkol. Fyzické zákony samozrejme neplatia od začiatku do konca, hlavne pasáž s trezorom je viac než očivybíjajúca, no okrem toho je to plnohodnotný audiovizuálny zážitok so starou dobrou partou drsňákov, či už zo série Fast&Furious, alebo Wrestlingu. Herecky slušné, emočne podložené. Guilty Pleasure. 84% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(1.5.2011)

• - Snímek nekončí závěrečnými titulky. Po jejich skončení je možné zhlédnout scénu uvozující další pokračování. (Coldrex)

• - Když se Brian O'Conner (Paul Walker) poprvé dívá na to, co je ukryto v čipu, tak si jde všimnout, že soubory jsou uspořádány pod čísly 4 8 15 16 23 42 a 108. Všechna tato čísla hrála velkou roli v seriálu Ztraceni (od r. 2004). (mirakom)

• - V celej sérii nebol Han (Sung Kang) nikdy oslovený priezviskom. Celé meno postavy je Han Seoul-Oh. Môžeme si to všimnúť pri pohľade na obrazovku s jeho identifikáciou.Toto meno je veľmi podobné menu Han Solo z filmov Star Wars. (Kub_ees)