Rychle a zběsile 5

• Austrálie

Fast Five

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2011, 125 min

"Ti chlapi jsou jména na seznamu. Objeví se a dostaneme je. Otázka ani kulka nazbyt." Nástup strohého agenta Hobbse mě nadchnul a se zbytkem jsem taky spokojen. Chcete-li totiž zbourat Rio de Janeiro rychle a draze, tak si přivolejte Torettovy parťáky a máte po starostech. Já jsem tedy zastáncem spíše duchovních hodnot, takže rychlé fáro, ke všemu ochotné číčy ani tuny peněz k životu nepotřebuju, ale pokud se přede postaví kravina, ve které se závodí s trezory, otisky prstů se hravě snímají z mokrých plavek a ukradená policejní auta nikdo nehledá, tak já jí budu hrdinně čelit. Zkrátka jsem se nasmál, oko si užilo spoře oděných ženských těl a smrad benzínu jsem ještě týden větral z obýváku. Tomu já prostě neumím odolat.(6.6.2012)

• brit84

Ať si ze mě nikdo nedělá prdel, že se tohle líbí takovýmu množství lidí. Ok, beru, že je to těžce nenáročný žánr, kde si stačí rozdělat pytlík chipsů, sednout na zadek a ostatní přijde samo. U mě to bylo taky nějak podobně, pak ale na řadu přišla ta ubohost s mnohatunovým trezorem, kterej táhnou zapřaženej za autama a DVD letělo z přehrávače. Opravdu většině z vás stačí tak málo, aby se film zalíbil?(3.11.2012)

No pro me rozhodne ne akcnak roku nebo neco takovyho, jak by nasvedcovalo hodnoceni, ale z Rychly serie rozhodne nejlepsi dil. Aspon mi to tak pride, popravde z predeslejch dilu jsem videl tri ze ctyr a pamatuju si z toho kulovy. Pribehove to rozhodne neoslni, opet se jede podle stejnyho schematu, rychly auta, sestaveni party, naka akce. Jenze Lin se pochlapil a akce je drsna, realisticka a hlavne napadita, takze vam to nepride jako neco, co ste videli v deseti dalsich filmech. Aspon teda nejaky sceny, jiny naopak jsou hodne viditelne vykradeny odjinud. Co se tyce hercu, tady to je jasny, Vin vs. Rock, o nic jinyho tu nejde a kdyz se tyhle dve giganticky korby dostanou k sobe a zacnou si to na ferovku rozdavat, muzou se i sceny s desitkama aut litajicima vzduchem zahrabat. Jak si tyhle dva drtici rozbiji drzku je totiz radost sledovat. Jinak neni moc co resit, perfektni akce, dva namakany hlaskujici borci, proste solidni akcnak za lepsi 4*.(11.5.2011)

Akčňák roku! Dokonalý příklad toho, jak by moderní akční film měl vždy vypadat a mezi všemi těmi superhdinama zástupce čistokrevné akční zábavy. Auta, zbraně, ženy a dva totálně drsní týpci na opačných stranách zákona. Akční scéna roku included. Když totiž Johnson skočí na Diesela, a ti se začnou mlátit hlava nehlava, nejde to hodnotit jinak. Hlavně když je scéna správně podložena a ještě lépe natočena. A perfektní příklad toho, že svět není černobílý a není zlo jako zlo. Jinak ale nějaké přesahy netřeba hledat, stačí se jenom připoutat a užít si opravdovou žánrovou perlu. Jediný relativně podobný film z poslední doby je Expendables. Tam jsem si stejně jako tady užil akci tak klasickou a čistou, jaká už dneska moc nebývá. A tady jsem si stejně jako tam užil skvělou partu navzájem se popichujících nahláškovaných frajerů. Shrnutí: Z ošklivého káčatka Justina Lina se vyklubala přes jeden evoluční článek dokonalá labuť. Big Mistake!(16.9.2011)

Upřímně pochybuji, že se ve scénáři vyskytují i jiná slova než samá citoslovce, ale o to více je působivé jak se všechna ta "bum, prásk, skříp, ratatata, žuch atd." podařilo přetavit do tak intenzivní i přehledné akce ve filmu, který má mnohem (ale mnohem!) blíže ke zdařilým klasickým heist filmům s kárama (původní The Italian Job) a velkorozpočtovým ze řetězu utrhnutým akčňárnám ve stylu druhých Mizerů než k předcházejícím; při nejlepší vůli sotva průměrným; vytuněným CGI skopičinám pro náctileté. Navíc je ta akce až nezvykle různorodá, je tu vše od testosteronem nabitých bitek tváří v tvář, přes hromadné přestřelky napříč favelami, až po demolici půlky (vozového parku) Ria.(5.5.2011)

• - Pôvodne sa rozmýšľalo nad obsadením Tommy Lee Jonesa namiesto Dwayna Johnsona, ale na Facebooku vznikla veľká fanúšikovská skupina v prospech wrestlera. Vin Diesel si to nakoniec rozmyslel a dal ponuku Johnsonovi. (Wargoo)

• - Jordana Brewster si při natáčení poranila ruku o jednu ze střech. Nakonec musela do nemocnice, odkud si odnesla několik stehů. (Gabushka)

• - Natáčení scény, v níž nákladní automobil naráží do vlaku, se téměř obešlo bez použití miniatur a triků. Došlo tedy k velmi silné srážce, při které vlak málem vykolejil. (Gerret)