Rychle a zběsile 5

• Austrálie

Fast Five

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2011, 125 min

Justin Lin roste v akční jistotu, které bych s chutí svěřil i nějakou jinou sérii. Rychlá a zběsilá pětka nabízí nonstop jízdu, která je (díky bohu) jen čas od času pročísnuta nějakou konverzační (a zpravidla těžce nefunkční) scénou. Postavy naštěstí hláškují jako o život (občas podobně uvolněně jako postavy v RED!), tempo se drží na vysokých obrátkách a i ty rozpačitější momenty se záhy z hlavy vypaří, protože následuje nějaká nabušená scéna. Fight mezi Rockem a Dieselem (včetně celkového jiskření) - jak by řekl Barney - LEGENDÁRNÍ. Adrenalinová pecka první poloviny roku. Více zde.(26.4.2011)

Představte si úd Vina Diesela na jedné straně a úd The Rocka na straně druhé. Přiložte si ke každému uchu jeden a pak je nechte 130 minut na střídačku přirážet... Tak asi takovýhle je to BRAINFUCK!!!! Tupost, trapnost a klišovitost z toho filmu stříká na všechny strany mnohem víc, než testosteron (bohužel), a akce, i když je sama o sobě solidní, se bohužel stává monotónní až otravná. Vadí mi tedy několik věcí. 1) naprosto odklon od původního konceptu jedničky (ke které se 4ka alespoň přiblížila). S tím souvisí přepálenost prakticky všeho. 2) naprosto bezzubost a tupost - Akční sekvence, která vyvrcholí destrukcí na dálnici a musela připravit o život bezpočet policajtů, prostě musí připomenout podobnou scénu v druhých Mizerech. Zatímco ti ale byli velmi zvrhlým, až perverzním způsobem zábavní (mimo jiné proto, že byli dost fašističtí) a z té destrukce si dělali srandu, zde se nad tím nikdo nepozastavuje, neřeší to a netrápí se tím (protože VŠICHNI policajti jsou zkorumpovaní, nebohé civilisty nikdo neřeší, kvůli PG13ce a navzdory vší pravděpodobnosti nikdo nezařval - podivný paradox známý z prvních Transformers). No a 3) dělají nám z toho telenovelu. Furiou6 už raději ne, prosím... P.S.: Po druhém shlédnutí akceptuji velmi slušné řemeslné provedení. Ostatní výtky přetrvávají...(20.5.2011)

Spokojený úsměv se mi rozlíval po tváři, když trezor rozrýval silniční podloží Ria. Scénář je sice asi tak stejně "chytrý" jako u předchozích RAZ, ale když oni jsou to všichni takoví sympaťáci a z veškeré akce padá (mě) fanouškovi žánru huba do klína. V pátém pokračování možná ani nejde tolik o auta, jako spíš o svaly. Diesel nabral hmotu, aby jeho bitka se Dwaynem "Skálou" Johnsonem působila co nejvěrohodněji a The Rock (jinak jeho Hobbs je drsnější než křemený brousek a tím je i někdy možná nechtěně legračnější než by měl působit) se tím beztak nechal vyhecovat a vypadá ještě korbovatěji než obvykle (sakra zase se objevuje ta chuť jít do posilovny, jsem zvědavý jak dlouho mi to vydrži). Taky ta bitka podle toho vypadá, kam se hrabou terminátoři. Auťáky a slečny (Jordana Brewster je díl od dílu větší kočka) jsou tu tradičně nádherné a heist příprava s tradičním tríčkem na konci jen dává na dort třešničku. Škoda jen že ty hlášky někdy drhnou, i když Diesel je pronáší tak stylově, že si toho všimnete jen u vedlejších postav. Největší kápo na kterém to ale stojí je režisér Justin Lin, který přesně ví, který bije a co si tahle doba od takového filmu žádá. Potitulková scéna mě natěšila na šestku o to víc. Tak sem s ní. To je za můj tým, ty sráči.(8.5.2011)

Výborná akční popkornová (to samo o sobě znamená "vypněte mozek, jinak by vás akorát tak trápil") oddychovka, dlouho tak dobrá nebyla. Aniž bych viděl ty tři předchozí, na díl pátý jsem se těšil a byla to snad ještě větší pecka než se zdálo z traileru. Neodolatelný sporťáky, týmová sranda, hlášky, nabušená béčková akce, Rio, a Vin Diesel je dobrej ale Rock je zkrátka BŮH jak hovado.(26.4.2011)

[imdb: 7.6/10] | me: Akčná superdivočina, pri ktorej si človek mozog vypínať nemusí,.... najlepšie by totižto bolo ak by žiaden nemal. Ak by som požiadal dvoch desaťročných chlapcov na sídlisku, aby mi povedali ako si predstavujú dobrý akčný film, pevne verím, že odpoveď by bola Fast Five. Samopale, špeciálne jednotky, gauneri, super nadupané káry, výbuchy, pády, skoky, extra tvrdé nepriestrelné hlášky, Vin Diesel, (and last but not least) The Rock, ... ak toto všetko zmiešame dokopy bez akejkoľvek potreby použitia rozumu dostaneme tak šialený mix explozívnej jazdy kde nie je možné oprieť sa ani na sekundu o akýsi hoc i nepatrný zdravý úsudok. Je to zbytočné... Najlepšie je pohodlne sa oprieť, vytlačiť hlasitosť na maximum, dívať sa, usmievať sa a nepozastavovať sa nad ničím. Zdravý ľudský mozog sa mnoho krát vzprieči v snahe o tvorbu logických úvah, ale tomu netreba vôbec venovať pozornosť. Proste film fičí a my sa len dívame na spektakulárne predstavenie nekončiacej akcie. Vysoké (všeobecné) hodnotenie tohoto filmu pravdepodobne vychádza z pozitívneho vzrušenia fanúšikov Fast-série a jej predchádzajúcich fail-och. Verím, že tento film je podstatne lepší ako predošlé tri dokopy (už len vďaka pôvodnému superobsadeniu doplnenému o The Rock-a), ale nič to nemení na fakte, že to je šialene prehnaná divočina bez štipky zdravého rozumu. Na mňa to už bolo až príliš a to mam akčné filmy extra rád. $11 million? Sounds like a whole lot of vaginal activity to me. (16.6.2011)

• - Postavy Dominic Toretto (Vin Diesel) a Brian O'Conner (Paul Walker) se spolu před tímto pokračováním setkaly v díle prvním, pojmenovaném Rychle a zběsile (2001), a poté až ve čtvrtém, který nesl název Rychlí a zběsilí (2009). (Coldrex)

• - Vinovi Dieselovi sa scenár vôbec nepáčil, a tak začal film produkovať, aby mohol rozhodovať o jeho finálnej verzii. (Wargoo)

• - Natáčení scény, v níž nákladní automobil naráží do vlaku, se téměř obešlo bez použití miniatur a triků. Došlo tedy k velmi silné srážce, při které vlak málem vykolejil. (Gerret)