Rychle a zběsile 5

• Austrálie

Fast Five

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2011, 125 min

Spokojený úsměv se mi rozlíval po tváři, když trezor rozrýval silniční podloží Ria. Scénář je sice asi tak stejně "chytrý" jako u předchozích RAZ, ale když oni jsou to všichni takoví sympaťáci a z veškeré akce padá (mě) fanouškovi žánru huba do klína. V pátém pokračování možná ani nejde tolik o auta, jako spíš o svaly. Diesel nabral hmotu, aby jeho bitka se Dwaynem "Skálou" Johnsonem působila co nejvěrohodněji a The Rock (jinak jeho Hobbs je drsnější než křemený brousek a tím je i někdy možná nechtěně legračnější než by měl působit) se tím beztak nechal vyhecovat a vypadá ještě korbovatěji než obvykle (sakra zase se objevuje ta chuť jít do posilovny, jsem zvědavý jak dlouho mi to vydrži). Taky ta bitka podle toho vypadá, kam se hrabou terminátoři. Auťáky a slečny (Jordana Brewster je díl od dílu větší kočka) jsou tu tradičně nádherné a heist příprava s tradičním tríčkem na konci jen dává na dort třešničku. Škoda jen že ty hlášky někdy drhnou, i když Diesel je pronáší tak stylově, že si toho všimnete jen u vedlejších postav. Největší kápo na kterém to ale stojí je režisér Justin Lin, který přesně ví, který bije a co si tahle doba od takového filmu žádá. Potitulková scéna mě natěšila na šestku o to víc. Tak sem s ní. To je za můj tým, ty sráči.(8.5.2011)

Je to veľmi dobrý akčný film, ktorý je najlepším dielom tejto známej série. Má dosť dobrý príbeh o dvojici priateľov ukrývajúcich sa v Brazílii, ktorí sa rozhodnú dať dokopy všetkých schopných ľudí zo svojej minulosti pre veľkú lúpež, vykradnutie trezoru najvplyvnejšieho mafiána, ale idú po nich nielen jeho muži, ale aj špeciálna jednotka z Ameriky. So spracovaním som nadmieru spokojný, aj napriek výraznej dĺžke ani na okamih nenudí, no niekoľko trochu zbytočnejších dialógov sa tu predsa len nájde, ale hlavné je, že dej baví po celú dobu. A je rozdelený na tri dlhé fázy, prvá akčná, druhá plánovacia a tretia opäť akčná. Akcie je tu dosť a je skvelá. Je perfektne natočená a dobre zostrihaná, ale zároveň aj rozmanitá, veľkolepá a s množstvom skvelých a nezabudnuteľných momentov. Stále sa zameriava hlavne na scény s dospravnými prostriedkami, ale miesto obyčajných naháňačiek z predchádzajúcich dielov sa tu nájdu hlavne rôzne viac alebo menej originálne scény s množstvom demolícií, ktoré slušne dopĺňajú reálne natočené prestrelky a nejaká tá ručná akcia. Tu sa ani nedá vybrať to najlepšie, skvelá je celá situácia s vlakom, naháňačka po strechách, záverečná jazda s trezorom alebo aj súboj Diesela s The Rockom. Herecké obsadenie sa mi páči, už klasická dvojka Vin Diesel a Paul Walker, skvelý The Rock vo svojej asi najlepšej úlohe, mnoho zaujímavých postáv ako Tyrese Gibson, Ludacris, Kang Sung a príjemné ženské trio Elsa Pataky, Jordana Brewster a Gal Gadot. Réžia je vynikajúca, Justin Lin odviedol až nečakane dobrú prácu a technická stránka je prvotriedna, týmto zložkám sa nedá nič vytknúť. Rýchlo a zbesilo 5 je prvotriedny akčný film a jeden z najlepších za dlhú dobu, ale plné hodnotenie dať nemôžem, lebo nemám dostatočný vzťah k tejto sérii a postavám a tak ma scény mimo akcie nebavili až tak veľmi. Ale vzhľadom na predchádzajúce diely, ktoré moc nemusím je toto veľký skok dopredu. A tak sa teším na šestku. 80%(28.8.2011)

Justin Lin dokázal nemožné a probudil jednu už kvalitou pokleslou zábavu v podobě Rychle a zběsile a dal jí nový řád. Po prvním díle konečně díl, který si zaslouží pozornost i příběhem a není to stále omýlající příběh o tom, jak jeden gang má úžasný auta, ale problém je, že ten druhej má ještě lepší. To totiž ten první gang nakopne a začne se zabíjet. Ale za to všecko může děkovat hlavně faktu, že se vrátil Vin Diesel a Paul Walker. A že do filmu obsadil ještě Dwayne Johnsona a kupu alfa samic, kterých si během filmu nelze nevšimnout.(11.8.2011)

Akčňák roku! Dokonalý příklad toho, jak by moderní akční film měl vždy vypadat a mezi všemi těmi superhdinama zástupce čistokrevné akční zábavy. Auta, zbraně, ženy a dva totálně drsní týpci na opačných stranách zákona. Akční scéna roku included. Když totiž Johnson skočí na Diesela, a ti se začnou mlátit hlava nehlava, nejde to hodnotit jinak. Hlavně když je scéna správně podložena a ještě lépe natočena. A perfektní příklad toho, že svět není černobílý a není zlo jako zlo. Jinak ale nějaké přesahy netřeba hledat, stačí se jenom připoutat a užít si opravdovou žánrovou perlu. Jediný relativně podobný film z poslední doby je Expendables. Tam jsem si stejně jako tady užil akci tak klasickou a čistou, jaká už dneska moc nebývá. A tady jsem si stejně jako tam užil skvělou partu navzájem se popichujících nahláškovaných frajerů. Shrnutí: Z ošklivého káčatka Justina Lina se vyklubala přes jeden evoluční článek dokonalá labuť. Big Mistake!(16.9.2011)

MOTORISTICKÉ SCÉNY ZOBRAZENÉ V TOMTO FILMU JSOU NEBEZPEČNÉ. VŠECHNY BYLY PROVÁDĚNÉ NA UZAVŘENÝCH SILNICÍCH ZKUŠENÝMI KASKADÉRY. NEPOKOUŠEJTE SE JE NAPODOBOVAT...... /// Fandíte rádi někomu o kom víte že nechcípne? A je vám jedno, že Chevrolet Corvette (Grand Sport z r. 1965) neumí plavat? Pak vás čeká perfektní akcička (byť dětinská!) plná dokonalýho zvuku a smradu benzínu. Tlustej a vousatej (nebo to jsou svaly?) ,,Rock“ hrající si na Elitní jednotku do týhle (hloupý?) akčňárny skvěle zapadá. ,,NEMŮŽEŠ POUŽÍT POKAŽDÝ STEJNOU FINTU! Dannyho parťáci na kolech – triviálnější – prostě BÉČKO!, u kterýho musí každýmu zvlášť dojít, proč ho chce vidět. Jestli za to stojí Rock s ,,melouny v podpaží“ či nadpřirozená síla techniky. MĚLI JSME KLIKU, PŘÍŠTĚ JI MÍT NEMUSÍME! A prej by se mohli usadit! Zajímavá, byť prostoduchá jízda. A vydržte kurva sedět i během závěrečnejch titulků! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nevím, jak poznám (v Riu) člověka, kterej se nenechá koupit. 2.) Vlastním káru Martina Luthera Kinga. 3.) Rád bych porovnal drsný ,,kukuče“ V.Diesela a D.Johnsona. 4.) Thx za titule ,,Prdlousek“ a ,,jives“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE **** NAPĚTÍ *(21.8.2011)

• - Vo filme bolo zničených viac ako 200 áut, čo pohltilo veľkú časť nákladov. (Wargoo)

• - Slavnostní premiéra se konala 15. 4. 2011 v Riu de Janeiru, kde se celý snímek odehrává. (Coldrex)

• - Hned ze začátku filmu řídí Brian Nissan Skyline 2000GT-R ročník 1971. (Celman)