Rychle a zběsile 5

• Austrálie

Fast Five

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2011, 125 min

Vezměte pár naolejovaných svalovců, hyperrychlá auta, topmodelky drsňačky, k tomu přidejte strohou brožurku říkající si scénář, spláchněte logiku do hajzlu, popřete fyzikální zákony víc než to dokáže kvantová mechanika a vykouzlíte z toho Rychle a zběsile 5. Vše se musí podřídit stylovosti, vše musí do sebe hravě zapadnout, Dwayne Johnson musí dýchnout do tváře Vinu Dieselovi, z filmu musí číšet testosteron a hlášky musí být zatraceně cool. Nutno podotknout, že akce působí až překvapivě skvěle, (trezor na silnici je nářez), je neuvěřitelné, jak perfektně tenhle film funguje... Expendables jen tiše závidí. 9/10(26.8.2011)

Vynikající pokračování ovšem podle mě trošku nadhodnocené. Nemůžu si pomoct ale mě coby fanouška téhle série tam prostě chybělo víc aut, víc nádherných ženských (když nepočítám krásnou Gal Gadot) víc toho díky čemu se tahle série dostala tam kam je. A to hlavně díky prvnímu dílu, který je pořád v mých očích nejlepší a zřejmě nebude nikdy překonán. Líbí se mi, že se v tomhle dílu sešla stará dobrá parta z jedničky, nelíbí se mi až přílišná podoba s Dannyho parťáky. To plánování loupeže je až moc podobné a několikrát ohrané, přestože chápu že je to asi cool. Další u mě problém je The Rock. V Kráčející skále jsem s ním neměl absolutně žádný problém a jde o super béčkový film ale tady je The Rock tak topornej, že to snad i úplný lajk pozná. Nevěřím mu jediné slovo a přijde mi, že je tam jen kvůli tomu, že má svaly a je známej. Jinak snad tomu nemám co příliš vytknout. Nechci rozhodně aby tento komentář vyzněl negativně. Film je to opravdu kvalitní a uvědomuju si, že to mohlo dopadnout dááááleko hůř ale u mě tomu pořád něco chybělo a první díl je opět nepřekonán. Třeba to vyjde příště :-))(17.5.2011)

Zdá se, že Justin Lin chytá řemeslo do svých rukou. Po tragické trojce a jen trochu lepší čtyřce (především díky obsazení) tu máme slušný pátý díl, který funguje docela dobře i sám o sobě. Nechybí díky bohu hutná porce akce, která v předešlých dílech víceménně absentovala a místo samopalů a brokovnic jsme sledovali rádoby vytuněné bouráky a vrtící se pozadí. Zde jsou hodnoty převrácené a Linovi konečně došlo že doba se mění a diváci mají jiné požadavky. Prostředí Ria je velice atraktivní, režisér si pohrál s filtry a hudbou a udělal z průměrného projektu nadupaný akčňák, který je dějově sice velmi jednoduchý, ale příjemně odsýpá a díky stabilnímu obsazení a mistrovskému tahu v podobě The Rocka se na snímek dá velmi dobře koukat. Závěrečná "over the top" akční scéna mne zase tak neuchvátila, zatímco nasraný fight mezi Dieselem a Johnsonem byl kulervoucí.(22.5.2011)

|| Scenár: Chris Morgan | Hudba: Brian Tyler | Produkcia: Neal H. Moritz, Vin Diesel, Michael Fottrell | Distribúcia: Universal Pictures | Štúdio: Original Film, One Race Films | Rozpočet: 125 miliónov $ | Tržby: 628,638,927 $ | Ocenenia: BMI Film Music Award - Brian Tyler,... Spolu - 8 výhier a 18 nominácií || V tomto filme funguje úplne všetko. Ani neviem, čo by som vytkol. Fyzické zákony samozrejme neplatia od začiatku do konca, hlavne pasáž s trezorom je viac než očivybíjajúca, no okrem toho je to plnohodnotný audiovizuálny zážitok so starou dobrou partou drsňákov, či už zo série Fast&Furious, alebo Wrestlingu. Herecky slušné, emočne podložené. Guilty Pleasure. 84% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(1.5.2011)

4,5* tohle je fakt paráááda!!! Úžasně vyrovnaná a sympatická akční záležitost!! Na tom filmu je vše super (až na pár trapných, ohraných vtípků ...). Perfektní postavy, perfektně zahrané, každá má ve filmu svůj jasný význam a čas se prezentovat. Nikdo nevyniká ani "nezaniká". Všechno je takové optimistické, nemá to napětí, o nikoho se ani moc nebojíme, víme, že stejně vše dobře dopadne. Ale to je právě ta pohoda, která z filmu vyloženě sálá. Kapitola sama pro sebe je pak účast Dwayneho "ROCKA" Johnsona, jehož každý nástup před kameru, každý pohled a každý postoj doprovází až nevýslovný dojem osobní dominance. Herecké duely "Diesel vs Dwayne" jako by byly vystřižené z WWF eskapád, absolutní testosteronová bouře dvou gigantů na scéně!! V poslední třetině mi film pak nabídl přesně to, o co jsem se modlil, souboj těchto dvou "goril", který byl opravdu super!!! (a bylo úplně jedno, kdo vyhraje...). Suprová auta navrch. Krásný a dojemný závěr. Prostě úžasná akční oddechovka. Opravdová paráda pro všechny generace a typy diváků ...(20.8.2011)

• - Vo filme bolo zničených viac ako 200 áut, čo pohltilo veľkú časť nákladov. (Wargoo)

• - Nemalá část z rozpočtu filmu, který se pohyboval mezi 125 a 170 miliony amerických dolarů, připadla na likvidaci skutečných, nikoliv digitálních aut. (Coldrex)

• - Když se Brian O'Conner (Paul Walker) poprvé dívá na to, co je ukryto v čipu, tak si jde všimnout, že soubory jsou uspořádány pod čísly 4 8 15 16 23 42 a 108. Všechna tato čísla hrála velkou roli v seriálu Ztraceni (od r. 2004). (mirakom)