Rychle a zběsile 5

• Austrálie

Fast Five

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2011, 125 min

'' You believe in ghosts ? '' O předchozí divoké jízdě jsem mluvil jako o dosavadně nejpovedenějším dílu. Nuže Rychlí a zběsilí Dannyho parťáci se (ano, přesně tak se mi Fast Five jeví) vymykají všem dosavadním dílům série a to jak po vizuální, tak příběhové stránce. Kamera je k diváckému oku nadmíru vlídná i při extrémních scénách a ani tentokrát se nezapomělo na spoustu testosteronu, pěknejch bab a samozřejmě tuny naleštěného ''plechu'' na čtyřech kolech. Lin se zkrátka vybičoval k nejlepšímu a po žalostném Tokiu si napravil reputaci, protože jestli tohle není poctivej akční náhul, tak už nevim. Nechybí ani překvapivé momenty a samotný závěr (POZOR, až mezi závěrečnými titulky !!) slibuje opravdové fanouškovské žně do dalšího dílu. Prozatím nesporně nejlepší část série, ale nechme se překvapit, s čím na nás tahle parta přijde příště - 90%. PS: Bay by se měl chytit za rypák, protože Lin by mohl jednou převzít otěže tohohle žánru.(20.8.2011)

Esence demence? Nepochybně, ale nesmí se zapomenout dodat jak moc béčkově zábavné machistické demence:) Vynechal jsem prostřední tři díly, a jak to tak vypadá, dobře jsem udělal. Kádr mezitím vyspěl a z přehlídky auťáků a nulových hereckých výkonů jakž takž to držících pohromadě, aby to mohlo být vydáváno za film, se stalo plnohodnotné akční béčko v tom nejlepším smyslu slova. Aneb značka ideál do situace "pojďme si na závěr fajnové letní grilovačky pustit nějaký cool prostoduchý snímek, kde nefungují žádné zákony známého vesmíru":) Sice mě daleko víc bavilo sledovat půvabné trio Brewster-Pataky-Gadot než uvadající floutkovský šarm pana Walkera a obří bradu The Rocka nebo poslouchat, kdo z hřebců v tričkách/tílkách má hlubší hlas, napumpovanější bicepsy a výhrůžnější ksicht (o "nezbytných" "vtipných" negros a latinos v týmu radši nemluvím), přičemž právě panstvo je v záběru nejčastěji, ale i tak jsem rád, že ta jízda měla lehce přes dvě hodiny. Trochu znepokojivý je fakt, že některé věci se už berou hopem mimo záběr, protože "je přece jasné, kdo má tady největšího karbonového ptáka", a drtivá většina se toho děje tak, že z toho přímo trčí nadpis "je to jen proto, že jsem to tak napsal, a napsal jsem to tak proto, aby to mohlo být ještě víc hustonářezový". Ale - ještě jednou a naposledy - i tak jsem se opravdu dobře pobavil, a že ze mě dělají totálního debila si pomyslel jenom ve scéně "nejostřílenější americký headhunter si to přihasí doprostřed srazu větších a menších tunerských hajzlíků z favel a je děsně překvapený, že ho obklíčí stopadesátšest střelných zbraní". Takže proč ne, rozhodně to vysoko ční nad prvním dílem a o dost přečuhuje i nad takovými 60 Sekundami. A že se zbytečně rozkecávám o něčem, co šlo napsat hned? Nepochybně, ale tak to máte s celým tímhle filmem;) 80%(15.4.2012)

Akčňák roku! Dokonalý příklad toho, jak by moderní akční film měl vždy vypadat a mezi všemi těmi superhdinama zástupce čistokrevné akční zábavy. Auta, zbraně, ženy a dva totálně drsní týpci na opačných stranách zákona. Akční scéna roku included. Když totiž Johnson skočí na Diesela, a ti se začnou mlátit hlava nehlava, nejde to hodnotit jinak. Hlavně když je scéna správně podložena a ještě lépe natočena. A perfektní příklad toho, že svět není černobílý a není zlo jako zlo. Jinak ale nějaké přesahy netřeba hledat, stačí se jenom připoutat a užít si opravdovou žánrovou perlu. Jediný relativně podobný film z poslední doby je Expendables. Tam jsem si stejně jako tady užil akci tak klasickou a čistou, jaká už dneska moc nebývá. A tady jsem si stejně jako tam užil skvělou partu navzájem se popichujících nahláškovaných frajerů. Shrnutí: Z ošklivého káčatka Justina Lina se vyklubala přes jeden evoluční článek dokonalá labuť. Big Mistake!(16.9.2011)

4,5* tohle je fakt paráááda!!! Úžasně vyrovnaná a sympatická akční záležitost!! Na tom filmu je vše super (až na pár trapných, ohraných vtípků ...). Perfektní postavy, perfektně zahrané, každá má ve filmu svůj jasný význam a čas se prezentovat. Nikdo nevyniká ani "nezaniká". Všechno je takové optimistické, nemá to napětí, o nikoho se ani moc nebojíme, víme, že stejně vše dobře dopadne. Ale to je právě ta pohoda, která z filmu vyloženě sálá. Kapitola sama pro sebe je pak účast Dwayneho "ROCKA" Johnsona, jehož každý nástup před kameru, každý pohled a každý postoj doprovází až nevýslovný dojem osobní dominance. Herecké duely "Diesel vs Dwayne" jako by byly vystřižené z WWF eskapád, absolutní testosteronová bouře dvou gigantů na scéně!! V poslední třetině mi film pak nabídl přesně to, o co jsem se modlil, souboj těchto dvou "goril", který byl opravdu super!!! (a bylo úplně jedno, kdo vyhraje...). Suprová auta navrch. Krásný a dojemný závěr. Prostě úžasná akční oddechovka. Opravdová paráda pro všechny generace a typy diváků ...(20.8.2011)

Zdá se, že Justin Lin chytá řemeslo do svých rukou. Po tragické trojce a jen trochu lepší čtyřce (především díky obsazení) tu máme slušný pátý díl, který funguje docela dobře i sám o sobě. Nechybí díky bohu hutná porce akce, která v předešlých dílech víceménně absentovala a místo samopalů a brokovnic jsme sledovali rádoby vytuněné bouráky a vrtící se pozadí. Zde jsou hodnoty převrácené a Linovi konečně došlo že doba se mění a diváci mají jiné požadavky. Prostředí Ria je velice atraktivní, režisér si pohrál s filtry a hudbou a udělal z průměrného projektu nadupaný akčňák, který je dějově sice velmi jednoduchý, ale příjemně odsýpá a díky stabilnímu obsazení a mistrovskému tahu v podobě The Rocka se na snímek dá velmi dobře koukat. Závěrečná "over the top" akční scéna mne zase tak neuchvátila, zatímco nasraný fight mezi Dieselem a Johnsonem byl kulervoucí.(22.5.2011)

• - Trezor, který táhli za auty, bylo ve skutečnosti auto obklopené stěnami. Jeho řidič měl ve voze i záchod, aby neztrácel čas vystupováním, které zabralo 15 minut. (IQ Tiqe)

• - Hernan Reyes (Joaquim de Almeida) otvírá sejf pomocí otisku pravé ruky, avšak Han (Sung Kang) s Gisele (Gal Gadot) seženou otisk levé ruky, kterým posléze Tej (Ludacris) sejf otevře. (Timak)

• - Gisele Harabo (Gal Gadot) má ve filmu zbraň Jericho 941 ráže 9x19 mm. (dc125)