Rychle a zběsile 5

• Austrálie

Fast Five

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2011, 125 min

4,5* tohle je fakt paráááda!!! Úžasně vyrovnaná a sympatická akční záležitost!! Na tom filmu je vše super (až na pár trapných, ohraných vtípků ...). Perfektní postavy, perfektně zahrané, každá má ve filmu svůj jasný význam a čas se prezentovat. Nikdo nevyniká ani "nezaniká". Všechno je takové optimistické, nemá to napětí, o nikoho se ani moc nebojíme, víme, že stejně vše dobře dopadne. Ale to je právě ta pohoda, která z filmu vyloženě sálá. Kapitola sama pro sebe je pak účast Dwayneho "ROCKA" Johnsona, jehož každý nástup před kameru, každý pohled a každý postoj doprovází až nevýslovný dojem osobní dominance. Herecké duely "Diesel vs Dwayne" jako by byly vystřižené z WWF eskapád, absolutní testosteronová bouře dvou gigantů na scéně!! V poslední třetině mi film pak nabídl přesně to, o co jsem se modlil, souboj těchto dvou "goril", který byl opravdu super!!! (a bylo úplně jedno, kdo vyhraje...). Suprová auta navrch. Krásný a dojemný závěr. Prostě úžasná akční oddechovka. Opravdová paráda pro všechny generace a typy diváků ...(20.8.2011)

Je to veľmi dobrý akčný film, ktorý je najlepším dielom tejto známej série. Má dosť dobrý príbeh o dvojici priateľov ukrývajúcich sa v Brazílii, ktorí sa rozhodnú dať dokopy všetkých schopných ľudí zo svojej minulosti pre veľkú lúpež, vykradnutie trezoru najvplyvnejšieho mafiána, ale idú po nich nielen jeho muži, ale aj špeciálna jednotka z Ameriky. So spracovaním som nadmieru spokojný, aj napriek výraznej dĺžke ani na okamih nenudí, no niekoľko trochu zbytočnejších dialógov sa tu predsa len nájde, ale hlavné je, že dej baví po celú dobu. A je rozdelený na tri dlhé fázy, prvá akčná, druhá plánovacia a tretia opäť akčná. Akcie je tu dosť a je skvelá. Je perfektne natočená a dobre zostrihaná, ale zároveň aj rozmanitá, veľkolepá a s množstvom skvelých a nezabudnuteľných momentov. Stále sa zameriava hlavne na scény s dospravnými prostriedkami, ale miesto obyčajných naháňačiek z predchádzajúcich dielov sa tu nájdu hlavne rôzne viac alebo menej originálne scény s množstvom demolícií, ktoré slušne dopĺňajú reálne natočené prestrelky a nejaká tá ručná akcia. Tu sa ani nedá vybrať to najlepšie, skvelá je celá situácia s vlakom, naháňačka po strechách, záverečná jazda s trezorom alebo aj súboj Diesela s The Rockom. Herecké obsadenie sa mi páči, už klasická dvojka Vin Diesel a Paul Walker, skvelý The Rock vo svojej asi najlepšej úlohe, mnoho zaujímavých postáv ako Tyrese Gibson, Ludacris, Kang Sung a príjemné ženské trio Elsa Pataky, Jordana Brewster a Gal Gadot. Réžia je vynikajúca, Justin Lin odviedol až nečakane dobrú prácu a technická stránka je prvotriedna, týmto zložkám sa nedá nič vytknúť. Rýchlo a zbesilo 5 je prvotriedny akčný film a jeden z najlepších za dlhú dobu, ale plné hodnotenie dať nemôžem, lebo nemám dostatočný vzťah k tejto sérii a postavám a tak ma scény mimo akcie nebavili až tak veľmi. Ale vzhľadom na predchádzajúce diely, ktoré moc nemusím je toto veľký skok dopredu. A tak sa teším na šestku. 80%(28.8.2011)

Výborná akční popkornová (to samo o sobě znamená "vypněte mozek, jinak by vás akorát tak trápil") oddychovka, dlouho tak dobrá nebyla. Aniž bych viděl ty tři předchozí, na díl pátý jsem se těšil a byla to snad ještě větší pecka než se zdálo z traileru. Neodolatelný sporťáky, týmová sranda, hlášky, nabušená béčková akce, Rio, a Vin Diesel je dobrej ale Rock je zkrátka BŮH jak hovado.(26.4.2011)

• brit84

Ať si ze mě nikdo nedělá prdel, že se tohle líbí takovýmu množství lidí. Ok, beru, že je to těžce nenáročný žánr, kde si stačí rozdělat pytlík chipsů, sednout na zadek a ostatní přijde samo. U mě to bylo taky nějak podobně, pak ale na řadu přišla ta ubohost s mnohatunovým trezorem, kterej táhnou zapřaženej za autama a DVD letělo z přehrávače. Opravdu většině z vás stačí tak málo, aby se film zalíbil?(3.11.2012)

Séria sa mení z tuningovej exhibície pre násťročných v plnokrvnú akčnú nalož, kde rev motorov prehlušuje kanonáda samopalov a brokovníc. Dobre zohraný team parťákov v akcii, divoká džungla Ria de Janeira, prekvapivo výživný a ambiciózny scenár, ktorý zatienil rozporuplnú bayovku Bad Boys II (ktorej je tematicky v mnohom podobný). A hlavne excelentná trefa do čierneho v podobe obsadenia The Rocka, ktorý snímku vyboostil do testosterónového maxima. V jednom 130-minútovom filme nám tu proti sebe stoja hneď tri smečky drsných, parádnymi bourákmi a veľkými kvérmi vybavených borcov, okolo ktorých sa obšmietajú sexy baby. Čo viac si v rámci žánru priať?(5.5.2011)

• - Se získem více než 600 milionů amerických dolarů se jedná o dosud nejvýdělečnější díl série. Ve srovnání s druhým nejvýdělečnějším dílem, kterým je předcházející pokračování Rychlí a zběsilí (2009) s výdělkem 360 milionů, se tak jedná téměř o dvojnásobek. (O´Neill)

• - Během závěrečných titulků máme možnost připomenout si hlavní postavy v sestřihu scén z předchozích dílů filmové série. (pajik)

• - Postavy Dominic Toretto (Vin Diesel) a Brian O'Conner (Paul Walker) se spolu před tímto pokračováním setkaly v díle prvním, pojmenovaném Rychle a zběsile (2001), a poté až ve čtvrtém, který nesl název Rychlí a zběsilí (2009). (Coldrex)