Rychle a zběsile 5

• Austrálie

Fast Five

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2011, 125 min

Séria sa mení z tuningovej exhibície pre násťročných v plnokrvnú akčnú nalož, kde rev motorov prehlušuje kanonáda samopalov a brokovníc. Dobre zohraný team parťákov v akcii, divoká džungla Ria de Janeira, prekvapivo výživný a ambiciózny scenár, ktorý zatienil rozporuplnú bayovku Bad Boys II (ktorej je tematicky v mnohom podobný). A hlavne excelentná trefa do čierneho v podobe obsadenia The Rocka, ktorý snímku vyboostil do testosterónového maxima. V jednom 130-minútovom filme nám tu proti sebe stoja hneď tri smečky drsných, parádnymi bourákmi a veľkými kvérmi vybavených borcov, okolo ktorých sa obšmietajú sexy baby. Čo viac si v rámci žánru priať?(5.5.2011)

Justin Lin dokázal nemožné a probudil jednu už kvalitou pokleslou zábavu v podobě Rychle a zběsile a dal jí nový řád. Po prvním díle konečně díl, který si zaslouží pozornost i příběhem a není to stále omýlající příběh o tom, jak jeden gang má úžasný auta, ale problém je, že ten druhej má ještě lepší. To totiž ten první gang nakopne a začne se zabíjet. Ale za to všecko může děkovat hlavně faktu, že se vrátil Vin Diesel a Paul Walker. A že do filmu obsadil ještě Dwayne Johnsona a kupu alfa samic, kterých si během filmu nelze nevšimnout.(11.8.2011)

Já to nechápu. Tento díl je prakticky stejný, jako ten předchozí (ok, je tu méně digitálních aut, což je dobře a více svalnatých, testosteronem nabitých chlapů, což je ještě líp) ale aby to tady mělo 80 % a padaly tu hlášky typu "nejlepší ze série" a podobně… no nevím. Takhle, tento díl se mi líbil, a chvíli jsem dokonce uvažoval i o plném počtu, to přiznávám. Já se jen snažím přijít na to, PROČ zrovna pětka je takhle hodnocena, zatímco jiné díly této série jsou opomíjeny. Ale dost už bylo proč a soustřeďme se na to hlavní - tenhle díl je vynikající, Vin i Dwayne jsou v pravděpodobně v té nejlepší možné kondici a úplný závěr mě opravdu navnadil na další díl. A možná, že to bude znít divně, ale kvůli tomu dokonalému konci nemůžu dát plný počet, protože mi celou dobu něco chybělo a právě podle konce mi přijde, že to něco přijde v dalším díle. Nezbývá než se těšit. 80 %.(19.10.2011)

Vezměte pár naolejovaných svalovců, hyperrychlá auta, topmodelky drsňačky, k tomu přidejte strohou brožurku říkající si scénář, spláchněte logiku do hajzlu, popřete fyzikální zákony víc než to dokáže kvantová mechanika a vykouzlíte z toho Rychle a zběsile 5. Vše se musí podřídit stylovosti, vše musí do sebe hravě zapadnout, Dwayne Johnson musí dýchnout do tváře Vinu Dieselovi, z filmu musí číšet testosteron a hlášky musí být zatraceně cool. Nutno podotknout, že akce působí až překvapivě skvěle, (trezor na silnici je nářez), je neuvěřitelné, jak perfektně tenhle film funguje... Expendables jen tiše závidí. 9/10(26.8.2011)

Určitě nejlepší díl série. Bohužel přepálená stěžejní akční scéna v závěru, se zdemolovanou půlkou Ria a přikurtovaným trezorem za dvěma bouráky, byla na můj vkus až příliš za hranou akceptovatelnosti. A když se v neakčních pasážích otevře huba a postavy ze sebe trousí životní pravdy a moudra, tak i paní Klišé a Hloupost se běží s hrůzou schovat za kameru, fakt se to nedalo poslouchat :o) Díky aspoň za Dwayneho postavu agenta Hobbse, protože The Rocka není nikdy dost a jeho pěstní souboj s Dieselem, kdy se okolní zdi bortily jako polystyrenové kulisy, mě slušně probral z letargie.(8.5.2011)

• - Za svoji roli inkasoval Vin Diesel 15 milionů amerických dolarů. Navíc má jako producent i podíl ze zisku. (Coldrex)

• - Vinovi Dieselovi sa scenár vôbec nepáčil, a tak začal film produkovať, aby mohol rozhodovať o jeho finálnej verzii. (Wargoo)

• - Postavy Dominic Toretto (Vin Diesel) a Brian O'Conner (Paul Walker) se spolu před tímto pokračováním setkaly v díle prvním, pojmenovaném Rychle a zběsile (2001), a poté až ve čtvrtém, který nesl název Rychlí a zběsilí (2009). (Coldrex)