REC 3: Počátek

• Španělsko [REC]³: Génesis (více)

Popluh odpad!

Definitivní konec šancí na novou hororovou legendární sérii. Po neuvěřitelné jedničce a ploché, ale ještě relativně zábavné dvojce se duo režisérů rozdělilo a následující dva filmy si každý natočil sám. Jak dopadl Balagueró je sice ještě ve hvězdách, ale vzhledem k tomu, s čím se vytasil Plaza, si jen těžko dovedu představit něco horšího. Totální degradace série a nechutně dysfunkční film, který v nudném a povinném úvodu stále sází na "found footage" styl aby se ho po rozjetí akce okamžitě zbavil, čímž jenom umocní vlastní nemohoucnost. Zbytek se snaží o nějakou stylizaci ale zoufale se mu to nedaří a celé to v podstatě působí jako výplod zběhlého studenta církevní školy, který v poměrně pozdním věku objevil masturbaci a laciná hororová béčka. Totální zabití série, která už po dvojce měla na kahánku. ()

Freemind

Takže na rovinu - třetí REC je slabota. Nemá to hlavu ani patu, atmosféra veškerá žádná, celé to směřuje odnikud nikam. Proč dvě hvězdy? Za přidanou hodnotu v podobě několika zdařilých kulturních odkazů (Shining, Don Quijote), za schopnost mile překvapovat a nebanálně lekat a hlavně za odstup a místy sympaticky neotřelý humor. Jak již řekli jiní - beru tuhle horrorovou komedii jako neškodné intermezzo před posledním dílem ságy. ()

Makky

Opič(ov)ina prvého kalibru!!! Maximálne tupá záležitosť, ktorá sa už teraz v rámci série [REC] (a to počítam s pokračovaniami) dá označiť ako zbytočnosť. Zopár výborných momentov (a nemám chuť ich ani vyzdvihnúť) nemalo šancu prekonať samoúčelnosť, klišé a tie strašné nezmyselnosti (dedo s načúvatkom, brnenie - wtf?!?). Ak by v názve nefiguroval nápis [REC], nijak by som sa nevzrušoval, no ako fanúšik tejto sérky to pokladám za zlý krok a Génesis jednoducho škrtám. Apocalypse má čo naprávať. Mimochodom, ak ste žid alebo moslim, predčítať Tóru alebo Korán vám vôbec nepomôže a nemáte právo prežiť, pomôže vám len Biblia. Ach... škoda rečí! ()

SarumanKo

Krásnych 21 minút sledujeme mladý pár a skupinu svadobčanov z pohľadu niekoľkých kamier, zoznamujeme sa s postavami, napätie sa zahusťuje a až začne ženíchov strýko grcať krv, vypuká masové zombie-šialenstvo. Idylka hodná pokračovania zrejme najlepšej novodobej hororovej série [REC]. Vtom príde zvrat, postavy zahodia roztrasené ručné kamery, film prepne na regulérnu dynamickú kameru a nasleduje asi hodinové trápenie - lenže skôr diváka než samotných hrdinov. Autenticita je preč, atmosféra je preč. Miesto toho nám pako Paco Plaza servíruje rutinnú vyvražďovačku, v ktorej nefunguje strašenie, nešľape tempo, romantická linka je skrz-naskrz patetická a občasné humorné prvky prikláňajú snímku k nechcenej paródii. Až rozchod režisérskeho dua ukázal, ktorý z nich je majstrom naturalistickej temnej atmosféry a ktorý prostým asistentom nezvládajúcim dôstojne nadviazať na výborne rozbehnutú sériu. A tak poslednú nádej vkladáme do Vašich talentovaných rúk, señor Balagueró. Prosím, neskurvite to. S pozdravom, Vaši verní fanúšikovia. (4/10) ()

kaylin

Snímek „[Rec]³: Génesis“ se kromě klasicky dobrých scén se zombie vyznačuje i tím, že je v něm všudypřítomný humor. Nekřičí na vás hlasitě, ale třeba svatebčané v brnění jsou prostě povedenou ukázkou absurdity. „[Rec]³: Génesis“ není skvělým filmem, který by v zombie žánru nabízel něco nového, ale je to drsná hororová zábava, která fanoušky žánru nadchne a které ani nevadí sem tam ta ruční kamera. ()

Kaluž

Cinema verité, Vertov, Renoir, boření zajetých standardů a vůbec, jakože umění, ty vole. I ta romantická linie celkem funguje a závěr je patřičně epický. Ale Rodriguez to umí mnohem lépe. Budu předstírat, že tohle jsem neviděl a s radostí vyhlížím apokalyptickou čtyřku. ()

topi

Strašná zhovadilost, kterou bych vůbec nepovažoval za pokračování prvních dvou dílů, ale za rádoby zombie frašku s komediálními vsuvkami, které mě teda vůbec nepřipadali komediální, ale naopak dost trapné. Příběh o ničem a ta romantická nálada mě kus po kousku vytáčela víc a víc! Do toho klišovitý dialogy a tak tak, že jsem to neutnul. Pár dobrých gore scén to rozhodně nezachrání. Doufám, že Balaguero se vytáhne mnohem víc a čtvrý díl nastaví opět laťku vysoko, jako první dva bezchybné díly. ()

Philcze

Může to znít konzervativně, ale Plaza nikdy neměl koncept RECu spláchnout do záchoda a natočit si něco svého. S upuštěním od "found footage" totiž okamžitě odpadá jakýkoliv pocit stísněnosti a vtažení do situace, který byl v minulých dílech ještě posílen tím, že se zkrátka úřadovalo v jednom průměrném barcelonském činžáku. Tady zůstává jen sympaticky krvavá, ale přesto naprosto rutinní řezničina, která nemá s RECem zhola nic společného. Plaza taky selhává na poli prequelu, protože nejenže třetí díl nenabízí odpovědi na žádné otázky, on je ale ani neklade a nenechává pro pozdější zodpovězení. Nechci ten film úplně odstřelit, první dva díly řadím v hororové knihovně zatraceně vysoko, ale Plaza mi vážně nedává moc věcí na vyzdvihnutí, protože přidal do filmu i pár vyloženě blbých komediálních nápadů (brnění, Sponge-John) a celá aura série je v tu ránu pryč. Být to spin-off, byl bych daleko mírnější, ale s nálepkou série a číslem tři se už všechny ty hovadiny snášejí hůř. Dvě hvězdy kvůli výborným posledním dvaceti minutám a té troše úcty, co mi ještě zbyla. Nicméně pokud to Balaguéro nějak rozumně uzavře, jsem ochoten brát to jen jako menší zádrhel v jinak parádní hororové sérii. 45% ()

Helo

Achjo... předchozí díly uchvátili hlavně svou kamerovou autentičností, kdy to tvůrci zvládli na jedničku(Blair witch se mohl jít bodnout a zakopat), ale zde dokumentární kameru vystřídala klasická filmová kamera, takže je z toho další standartní zombie vyvražďovačka. Ano, pár pěkných či mrazivých záběrů tam je, ale to na vyšší hodnocení vážně nestačí... A udělat z hlavní postavy novou Alici z Resident Evil, akorát ve svatebních šatech, to byl po realisticky pojatých předchozích dílech skutečně krok vedle... a kde je slibované vysvětlení toho viru? ()

stration

Osobně se mi to líbilo. Ale mám stejný problém jak všichni. Toto NEBYL Rec. Byla to vynikající zombie love story z jednoho svatebního dne a noci, kde se to lehce zvrtlo. ()

AlistairMir

Tak tady bylo špatně skoro všechno a všem je už asi jasné kterej rejža tuhle sérii táhne (pro ty méně chápavé : Paco to není) . Ve filmu je dost krvavých scén ale bez špetky napětí a když v celém filmu nejvíc fandíte chlapíkovi v kostýmu Sponge Johna jelikož na Sponge Boba nemá licenci tak je něco v nepořádku. Každopádně ženich v brnění (kterej mi silně připomínal španělskou verzi Jana Šťastného) a nevěsta s motorovkou to už byla fakt komedie ale bohužel se film snaží brát sám sebe vážně takže se tomu nezasmějete jako například u Smrtelného Zla 2 . Celé dílo jsem tudíž okázale ignoroval a marně hledal atmosféru která se dle všeho zduněla na oslavě během první minuty filmu a nebyla tedy schopná přiložit ruku k dílu. Jediné co se rejžovi dle mého povedlo natočit je finální scéna která člověka trošku chytla u srdce jenže já nekoukal na romantickej film ale na horor. Být to obyčejnej horor a ne pokračování série REC tak bych byl tolerantnější ale po dvou super dílech přijít s tímto to se fakt nepovedlo. PS : Nevěřili by jste kolik trablů zmůže jedno rozbité naslouchátko hluchého dědy. ()

JohnMiller

Zo začiatku som si myslel že to bude obyčajný found footage film aké sa dneska točia mraky... Prvých 20 minút tento žáner aj spĺňal. No hneď ako sa víru dostatočne rozšíril snímka hlboko klesla do vôd klišé bez akejkoľvek inovácie. Tak ma to nebavilo až hrôza. Hrátky mladomanželov s motorovou pílou boli fajn, gore nebolo tiež na zahodenie ale je na 100% isté že už si to v živote nepozriem, aj keď mi to vyfučalo z hlavy takmer okamžite. ()

Dexter1

Kvázi nedostatkom celého filmu je, že patrí do série REC. Tiesnivá atmosféra sa vytratila, dej celého filmu je v podstate nezaujímavý a jediné, čo ho zachraňuje sú obstojné zombie killy. Krvou sa nešetrilo a masky sú na veľmi dobrej úrovni, ale to je tak všetko. Ešte spomeniem, že tunajšie obsahy sú silno zavádzajúce a z tajomstiev univerza bude odhalené, len toľko aby sme si snáď užili štvrtú časť. ()

stuntmanMIKE

najvacsim problemom tohto filmu je nazov. Po jednotke a dvojke clovek ocakaval trojku ale nedostane ju. Tento film nema s REC 1 a 2 nic spolocne. Zacina to podobne ako prve dva diely ale potom sek.... Reziser nevie co chce ponuknut. Najskor sa tvari ako seriozny horor a potom sa z toho stava komedia. neviem ci som jediny ale posledna pol hodina mi pripominala Evil Dead. Velmi slaby horor sa meni na celkom zaujimavu hororovu komediu, ktora ma miestami zacala aj bavit ale na lepsie hodnotenie to u mna bohuzial nestaci. Kto ocakava napatie ako mali predosle RECky bude sklamany. Zaverecnych 10 minut je vsak pecka... nebudem spoilerovat ale tych 10 minut je bomba :D Kazdopadne opatrne... treba si davat pozor na besne psy pretoze pokial vas pohryzu nasadia vam do tela diabla ;) ()

GrungeChild

Tak to vypadá, že invaze zombíků je ve španělských končinách zcela běžným lokálním jevem… ano, na svatbě je to evidentně trochu překvapilo, nepříjemná to událost (Invaze, ne svatba. I když…), ovšem všichni to nesli statečně a s chladnou hlavou. Holt vědí, jak na to. Stačí obléct blyštivou zbroj, popadnout palcáty, motorovku, nebo třeba i mixér na koktejly, prostě co bude po ruce, a za zvuků lehkého popíku z 80‘ let se jde krájet šklebící spoluobčany. A když už začíná hodně přituhovat, vždycky se nakonec najde nějaký černoprdelník, který zarecituje pár záživných výtahů z bible, a je vyhráno. Mno, „Pako“ se z počátku vydal klasickou vyšlapanou cestičkou vykrádaček americké „hororové“ žumpy, ale pak si zřejmě řekl staré známé osvědčené pořekadlo „Why so serious?!“, a říznul to „Živým mrtvým“ Peterem Jacksonem. Proč by taky konec konců ne, sranda musí být, i kdyby... však to znáte. Mimo jiné je potřeba ocenit bravurní a velice promyšlené „vysvětlení“ počátku této nepříjemné nemoci, se kterou vám ani lékárník neporadí. Jedna hvězda za „funny moments“ v druhé polovině, a jedna za překrásně odporný „happy end“. ()

berusche

Já teda nevím, na kterou otázku měl film odpovědět, ale mně odpověděl tak akorát na otázku: "Má vůbec cenu na úkor dobrých předešlých dílů točit bláboly?"... Odpověď je samozřejmě: nemá. Tenhle díl se jeví jako naprosto zbytečný a pachtící po úspěchu předešlých, ale nezadařilo se. Naopak, přinesl nám pouze to, že vidíme podobnost s jedničkou, kde banda nenažranců požírá své přátelé, ale nečekejte nic jiného než krev, útěk a blbou pointu. A víc k tomu asi nemám co. Takže jedna je za krásné vykousnuté jazyky. ()

M.i.k.e

mnohdy není změna stylu na škodu a ne jedné filmové sérii již pomohla.Bohužel to ale není tento případ a to,že Plaza ve svém solo kousku opustil téměř vše,co dělalo REC tak populární tomuhle kousku spíš ublížilo.Sám o sobě by dost možná obstál se ctí,když už ne jako čistokrevný horor,tak jistě jako hodně černá komedie,ale jako díl do skládačky takové série u mě prostě neobstojí.Pořád je to řemeslně hodně dobře zvládnutý kousek,který má spád a sympatické herce,bohužel pro něj se ale jmenuje tak jak se jmenuje.zklamání...40% ()