The Psychopath

Horor

Velká Británie, 1966, 82 min

Povedená old-schoolová záležitost, ovlivněná Hitchcockovým Psychem a pak zcela jistě i italským giallem (děj, spiknutí). Strašidelný a místy docela atmosférický britský mysteriozní thriller/horor s nádhernou vizuální stránkou a lá Bava. Úvodní sekvence vraždy je skutečně parádní, pak film trochu poleví - ztrácí tempo (následuje dlouhé - docela únavné policejní vyšetřování), ale i další mordy (sice vždy mimo obraz) dokáží navodit hrůzu a vzbudit pozornost. Příběh je jednoduchý, děj filmu je pak sice trochu nevyzpytatelný, ale samotný scénář (Robert Bloch - viz Psycho) nabízí několik velmi dobrých překvapení, jako např. spoustu různých zvratů, falešných stop, film sice Psycho v maniakální intenzivitě nepřekonává, ale obratný režisér Francis stále vytváří dostatečně silnou dynamiku v tom, udržet diváka ve strachu, napětí a nejistotě. Poslední doslova vzrušující a děsivé minuty filmu + konečné rozuzlení, při kterém mi téměř běhal mráz po celém tělě, kdy jsem skoro ani nedýchal, jsou toho příkladem. Konec je vážně nezapomenutelný a stojí za to vydržet a vidět to konečné rozuzlení. Herečka Margaret Johnston a její děsivý výraz ve tváři, to je skutečně paráda - ona tady byla opravdu skvělá, řekl bych že téměř nepřekonatelná. Jeden z filmu který utkví v paměti a na který se nezapomíná, takový malý žánrový polozapomenutý a nedoceněný klenot. "MaMa..MaMa...MaMa", brr.. ještě teď mým tělem projede husina, kdy ještě teď to slyším..(20.4.2013)

Dobrá až děsivá atmosféra na konci, ale dost rozvláčné tempo a přeci jen od začátku tušitelný pachatel. Kdykoliv někdo vejde do domu s panenkami, začne hrát typická hudba z hracích skříněk. Francis uměl, ale scéna v loděnici se mu moc nepovedla. Na svou dobu horor, na dnešek spíš thriller (až na již zmíněný konec s "živou panenkou"). Víc neprozradím.(29.7.2013)

Připadá mi, že i v tom roce 1966 to už bylo trochu staromódní. Představitelka vdovy von Sturm přehrává jak ve filmu z let padesátých či čtyřicátých. Ale občasnou ba častou působivou atmosféru to má, a živá panenka je hrůzná dost.(30.6.2018)

Ako dobre spomina Karlos80, vplyv Hitchcockovho Psycha je tu evidentne vidiet, to s tym dzallom sa uz nehadam, moze byt. Kazdopadne natlakovany mysteriozny horor, kulisy na urovni, tempo, dialogy masakrozne dobre. Fakt som sa bal, inspektor nachadza jednu mrtvolu za druhou s panenkou s paralelnou tvarou ako dotycny mrtvy. Potom inspektor rozjel vysetrovanie ......mozno dopitak vedel vraha, ale ja nie, do poslednej chvile ma film drzal v napati . 84 %(19.10.2019)