Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

mclenin

Nedajte sa odradiť nízkymi hodnoteniami miestnej komunity, posledná časť nie je zlá a zaslúži si vyšší percentil než modré čísla. Prikláňam sa k tej menšine (alebo väčšine?), ktorej sa posledný akt nahliadnutia do histórie rodu Skywalker pozdával, ba dokonca si dovolím tvrdiť, že Rise of Skywalker je najlepšou časťou z novej trilógie. O technickej stránke sa nemusíme baviť, tá je bezpredmetná (vizuál a hudba sú špičkové), kameňom úrazu je zrejme príbeh, s ktorým skalní fanúšikovia pôvodných trilógií (alebo rovno celej hexalógie) nie sú spokojní v zmysle zadosťučinenia či kánonu Star Wars ako takého. Tretí diel pracuje s príbehom už prednastaveným v predošlých epizódach (ep. VII a VIII) a zatiaľ čo v ep. VII na diváka dýchol duch nostalgie (no súčasne priviedol nové postavy a určil líniu, ktorou sa mal príbeh uberať hoci pôsobil mierne nezáživne),a v ep. VIII, ktorá prekvapila len narušením pôvodnej koncepcie kánonu SW (skutočne bola nejaká ep. VIII ? už si ani nepamätám), tak v ep. IX sa autori snažia dať odpovede na položené otázky a uzavrieť jednotlivé príbehové linky, pričom toto sa im skutočne podarilo. Aj napriek rozvetveniu deja medzi side postavy, diváka zaujíma predovšetkým ústredný vzťah Kylo Ren / Rey stále hľadajúca svoje priezvisko - a práve táto linka je skutočným ťahúňom celej ep. IX a práve tá pozdvihuje poslednú epizódu nad ep. VII (kde sme nerozumeli o čo tvorcom ide) a ep. VIII (ktorej sme nerozumeli vôbec). Ak by som mal vybrať dôstojného nástupcu pôvodnej Star Wars ságy, bola by to práve epizóda IX, ktorá spĺňa takmer všetky požiadavky pre spôsob akým podať príbehy z preďalekej galaxie pre súčasného diváka. ()

merit1

Jedna hviezda za Kyla-Adama. Postava aj herec boli jediný svetlý bod ( s mečom aj bez neho :)). Touto epizódu sa zavŕšilo dielo skazy série SW a každý novodobý zaporák by bol spokojný, pretože o to predsa ide ( motivácia ničenia ma neustále udivuje, po skaze nie je nič a kto chce nič ? ). Ako v Nekonečnom príbehu všetko pohltila prázdnota, tak v blockbusteroch všetko pohlcuje povrchnosť a zbesilá naháňačka o čo najtemnejší a najakčnejší koniec. Čo na tom, že v podstate neexistujú zmysluplné dialógy, že postavy nemajú hĺbku, že dej si pre svoj posun pomáha primitívnymi skratkami a že dokonca nefunguje už ani poézia jednotlivých svetov ( veľký podiel na tom má CGI s jeho umelosťou ). Kylo má plnú hlavu Rey, ktorú neustále naháňa Finn a Finna naháňa ... už ani neviem, ako sa tá postava volala. Medzitým si niečo povedia. Nájdu alebo dostanú vzácny artefakt, pričom jeho vzácnosť je devalvovaná jednoduchosťou získania. V pravidelných intervaloch je nám pripomínaná hrozba, ak by na ňu niekto náhodou zabudol... A v tejto rýchlej, ničím nevybočujúcej nude sa dopracujeme do finále. Všetci sú nakoniec tam, kde by údajne mali byť. Ale čo z toho, keď po odchode z kina neostane takmer nič, čo by stálo za zapamätanie. ()

derryl

Ano. Poslední. Co říci? Snad jen: díky za tento filmový sen, který skončil tak, jak skončil. Bohužel. Ach jo. [CineStar Pardubice 21.12.2019] ()

Arogant

Tak nějak mám pocit, že se tady každý pokouší přijít na to, jak tenhle díl potopit. Co se týče nové trilogie, tak jsem naopak poprvé odcházel z kina vážně spokojený. Protože epizoda 7 jen totálně vykradla epizodu 4 a stejně tak epizoda 8 vykradla epizody 5 a 6, doufal jsem a věřil, že ta poslední už teda bude aspoň trochu svá. To se naštěstí povedlo. Vysvětlila se v ní spousta věcí, které visely ve vzduchu. Na malém prostoru musela pozabíjet i všechny mouchy po Johnsonovi, což se naštěstí povedlo taky a i když se tam toho stalo tolik, že jsem odcházel s gulášem v lebce místo mozku a chvilku mi trvalo, než jsem si to všechno sesumíroval, tak jsem si na tom guláši pochutnal. Důstojný závěr. Nevidím důvod k hejtu. ()

Landauer

To hodnocení je úplně mimo. Zpovykaní fanoušci, kteří už zapomněli, co jsou vlastně Star Wars zač. Vytýkají tomuhle filmu všechno, co s klidem můžou vytknout všem filmům předchozím. U prequelové trilogie platí dvojnásob! Nebo fakt mi chcete tvrdit, že Epizoda 1 je vážně o celých 13% lepší než tenhle film? Tady na ČSFD má Skrytá hrozba hodnocení těžko uvěřitelných 79% Je mi líto, ale Vzestup Skywalkera ani zdaleka nedosahuje špatnosti Epizod 1 - 2 a pokud ho fandové hejtujou tak jenom proto, že na něm ještě nesedí prach sentimentu a nostalgie, jako na předchozích trilogiích. ()

Warle

Do velké míry hloupé, ale celkem důstojné zakončení celé ságy. První půlka funguje celkem na pohodu jako výpravná pohádka, která dává celkem smysl a není nutné nad ní zavírat oči. Bohužel to takhle funguje jen do půlky filmu, kdy se všechno přelomí do bordelu ze strany scénáristy (že by to bylo tím, že na něm dělali 4 lidi?). Je to všechno uspěchané a docela odfláknuté. Hodně se na tom projevilo veškeré možné střihání na poslední chvíli, které z toho dělají nesourodou sněť příběhů, co se snaží být co nejrychleji ukončeny. Některé scény (ty s "duchy" v podvědomí nebo Finnovo "I feel it") jsou celkem k popukání. Každopádně Palpatine a Chewbacca funguje na jedničku a Rey už není natolik nudná jako poslední 2 díly. 65%. ()

angloumene

Vzestup Skywalkera přináší chytlavou zábavu ze světa Star Wars. Pokud nejste zarytý fanoušek, můžete se těšit na obvyklou porci velkolepých bitev, hrdinských činů a spoustu roztodivných potvor. Poslední díl se bere trochu víc vážně, takže žádné žehličko-lodě a dokonce ani žádný pořádně roztomilý robot. Celkově jde o 2 hodiny jednoduché a chytlavé zábavy. A proč 3*? Výš nemůžu kvůli kostrbatému ději. Tentokrát postavy prostě "cítí", že mají někam jít a některé vztahy jsou naťuknuté, ale zůstanou nedořešené. Možná už se tvůrci víc soustředili na seriál. ()

Foxhound#1

Může obsahovat nějaký ty spoily bla bla bla stejně už to všichni viděli. Veškeré dojmy a myšlenky se ve mě stále melou a patrně budu potřebovat jednu, dvě projekce k dalšímu vstřebání. Předně, vážení fanoušci a rádobykritici hledající něco úplně nového, běžte se vysrat. Ten film si fakt nezaslouží hodnocení jako má tady, je minimálně stejně dobrý jako zatracovaná sedmá epizoda. Vlastně ne, je lepší. Není to pravda tak kulervoucí, jako když přišla epizoda III a spojily se dvě trilogie. Ale jako zakončení jedné dlouhé pohádky z předaleké galaxie to opravdu není zlé. I kdybych hodnocení časem upravil tak max. o stupeň dolů. Že jsme se nedočkali odpovědí na některé zvídavé dotazy? Ale no tak, nerdům je jistě naservírují v nějakém komixu, doplňující knížce apod. a běžném, nezdegenerovaném fanouškovi toto bohatě stačí. V okamžiku, kdy ve vypjatých scénách přišla ke slovu stará známá hudba, měl jsem jen kousek k tomu abych nezačal brečet dojetím. Prvně když se v bitvě objevil Lando, podruhé když se ozvaly hlasy zemřelých Jedi, to bylo kurva silný. A je fajn, že zůstalo jen u hlasů a zbytečně to nepřepálili forceghosty. A vrátit do hry starouše Palpatina? No tvl konečně že aspoň v poslední epizodě je to napadlo. Ian je stále ve formě, i s obrovským ramenem v prdeli. Dobře, vychladl jsem a otázky ohledně původu Rey a dalších věcí tady asi ještě budou vrtat. Ale rozhodně to není důvod poslat tenhle film do modrých vod, kor když tam nejsou ani zavrhovaná probuzená síla spolu s armádou skrytě hrozících útočících klonů, které část komunity SW stále nemůže vystát. Tímto bych hlavní linii SW ukončil, přihoďte pár spin-offů a nechte linii Skywalkerů spát. Navždy. Po opětovném vystřízlivění tomu mám skoro chuť jako jedinému ze SW filmů hodit pouhý průměr, zatím odolám ... ()

MejDej

Nikdy jsem nečekal že to řeknu, ale jsem opravdu rád že Disney trilogie skončila. J.J. se zde snažší napravit všechny linky, které byly změněny v Last Jedi, má na to ale málo času a je to neskutečně vidět. Hrdinům vždy přistane co potřebují přímo do klína a nové věci se učí během pár sekund. Hodně těchto nových schopností neguje velké události ze staré i prequel trilogie. Příběh je extrémně roztříštěný, skáčeme z jedné scény do druhé během pár vteřin aby se J.J. dokázal vtěsnat do 140 minut. Nakonec jsou zde scény , které žádný smysl nedávají a je vidět že hodně velká část materiálu zůstala ve střižně. Jak vizuální tak zvuková stránka jsou super, Adam Driver jako rozpolcený Kylo Ren je velmi uvěřitelný, za to Daisy Ridley mi nikdy do této trilogie neseděla a nesedí mi ani tady. Kathleen Kennedy by si měla uvědomit že tímto stylem na další SW už přijde minimum lidí, musí se něco změnit. ()

Randyz

Nebylo to špatné, ale čekal jsem něco mnohem lepšího a docela často jsem se dost nudil. Možná by mě to bavilo trošku víc v IMAXu, kde bych se alespoň více kochal bojovými scénami. ()

Mauric

Genderově a rasově nejvyváženější, politicky nejkorektnější a zároveň nejplošší, nejneoriginálnější a konverzačně nejtrapnější díl. Po prvních dvaceti minutách jsem chtěl znechuceně odejít - tolik klišé, zrecyklovaných scén, trapných pokusů o osudovost a nudné režie. Kousnul jsem to a byl jsem po zásluze potrestán. Byť sem tam vysvitla naděje např. v podobě nechtěně zničeného transportéru, ani všechny návraty oblíbených postav a lokací celé ságy rutinérovi Abramsovi nepomohly z tohoto bezpohlavního bahna. Budiž alespoň vzorovým příkladem, jak se dá zprznit slavná sága snahou o to zalíbit se úplně všem. ()

Mo.

Minus jedna hvezdicka z celkoveho hodnoceni za to, ze si dovolili udelat ze zaverecneho filmu sagy Star Wars tuctovou trikovou popcorn zabavu. Jinak by to bylo na nijak nevycnivajici 3*. Jenomze tohle je Star Wars, jeden z nejvetsich a nejsilnejsich populkutrnich pribehu poslednich padesati let. Nekonecny potencial v podobe moznosti udelat v podstate jakykoliv pribehovy twist a predat jakekoliv poselstvi byl nakonec prakticky nevyuzit. Smutne. ()

Marius_ss

Ak sa pri záberoch, ktoré majú navodiť nostalgicky pocit radosti pri spomienke na začiatky Star Wars (ďalej SW) cítite že sa Vám chce plakať - no nie z nostalgie, ale z ľútosti kam sa ubral smer Vašej obľúbenej ságy, asi je niečo zle, alebo lepšie povedané...je to prúser ako sviňa. Technická stránka filmu je vynikajúca, Williamsova hudba je tam a aj nové tóny sa mi páčili, rovnako tak dobrodružne ladený dej je niečo, čo môžem. Ale nesympatickí herci, lajdácky vykreslené postavy (aspoň Poe dostal trošku priestoru) a hlavne absentujúca duša SW, ktorá je tu len umelo vsunutá, ťahajú tento film dole tak silno, že ani kopa ľudí, ktorí sa určite snažili aby to vyšlo, ho neudrží na orbite. Ako je možné že pri všetkých tých peniazoch, skúsenostiach z predchádzajúcich dielov sme stále nevideli súboj, ktorý by sa aspoň snažil vyrovnať epickému boju Obi-Wana a Anakina resp. súboju z konca Skrytej hrozby ? Namiesto toho tam máme bandu bojovníkov pobehujúcich na akýchsi koňoch po krížniku strieľajúc a kričiac aby to budilo wau efekt, elitnú cisárovú stráž, ktorá je tam (ZNOVA !) len na ozdobu..a to doslova. Logika, plánovanie, či dokonca choreografia sú asi slová, ktoré Disney vo SVOJICH SW nepotrebuje. Vravím svojich, lebo toto nepovažujem ako nasledovníka ani pôvodnej a ani novodobej trilógie, toto je nejaký Disney propagandistický predvídateľný sequel pre mládež do 12 rokov, ktorý sa snaží priviesť do univerza svoj prekrútený názor na to, ako majú SW vyzerať, a občasné nostalgické návraty do čias minulých, sa síce snažia prepojiť staré a nové, no nedarí sa to. Ku cti štúdiu však slúži to, že nezabudli na staré postavy a ich dôležitosť pre fanúšikov (no popravde by boli blázni keby na nich zabudli, lebo aj to novodobé SW drží pri živote) ale rozlúčiť sa s nimi mali dôstojnejšie (Leia napríklad!). Zopár momentov potešilo, zopár prekvapilo, celkovo sa jedná o priemer filmovej tvorby, preto dávam ***, ak by som ale hodnotil srdcom, ako fanúšik pôvodných filmov, tak aj tie ** by boli len z odretými ušami. Našťastie tu máme filmy ako Rogue One, Solo a snáď aj seriál Mandalorian, ktoré mi dávajú NOVÚ NÁDEJ, že SW sa raz vrátia tam kde boli. A jeden postreh na záver SPOILER..., umelá vsuvka ako zrazu Leia nadobudla super-uper schopnosti, v ktorej nakope Luke-a (no samozrejme, strong woman!) je absolútny výsmech celej pôvodnej trilógií a snaha o politické body. A na záver...aj Vám ten koniec pripomenul mix SW 6 a Dňa Nezávislosti ? ÚPRAVA: Kašlať, znižujem na *, toto si Hviezdna sága od Disneyho fakt nezaslúžila. Prvý SW film, na ktorý mi stačilo byť v kine raz ! ()

filipvrbik

Pro mě jednoznačně nejočekávanější film desetiletí a asi i v životě, proto jsem naprosto uchvácen a nadšen z toho co J.J. Abrams s Lucasfilmem dokázali.... Pozor, následující text může obsahovat spoilery, takže děcka šup do kina a pak přečíst, ju!...Jsem jeden z mála, komu se Epizody VII a VIII líbily obě a líbily se mi nejvíc z celých Star Wars, jasně Epizody I-III byly barevnější, radostnější a pozitvnější.. Tyto však byly tak skvěle témné, až téměř dokonale temné. Nejlepší je ovšem bezesporu Vzestup Skywalkera.. Sice si snadno domyslíme, že se vrátí Císař Palpatine, ale už asi ne, že Rey je jeho vnučka (mimochodem ukázalo se, že Daisy Ridley je nejen krásná, ale i naprosto skvělá herečka)... Taky se dalo čekat, že Kylo Ren, jako správný Skywalker přejně na světlou stranu síly a spojí síly s Ray k porážce Nového, absolutního impéria a zejména i, zdálo by se, všemocného Císaře Palpatina...Taky se setkáme snad se všemi postavami (lidskými), které se v průběhu 42 let!! ( i tím jsou Star Wars naprosto vyjímečné) ve filmech objevily...Děj je samozřejmě lehce odhadnutelný, odboj se snaží porazit Impérium, na scénu se vrací Palpatine, všechno se různě více či méně zašmodrchá, a po svižném úvodu, který je kvalitní hned od začátku a ani scény se zesnulou Carrie Fisher nejsou trapné, se přeneseme přes skvělou střední pasáž, kdy se Ben snaží zlákat Rey na temnou stranu síly až k naprosto epochálnímu finále, kdy je poraženo nejen Impérium ale hlavně Palpatine....A jak jsem psal trošku předčasně (u Epizody VIII), že Ben a Rey tvoří pár, tak na konci se dočkáme jejich nejhezčí a nejdojemnější pusy ( I just cried that moment)... Takže trvalo to dlouho, George Lucas si dal načas už tím, že původně měly Hvězdné Války končit Epizodou VI... Díky Bohu, Lucasovi, Dysnemu a Džej Džejovi, že vznikly i tři další... Tento film si prostě zaslouží (tedy za a.- vyšší hodnocení na čsfd) dvě miliardy ve výdělcích, Oscara minimálně za efekty (protože i kritici musí uznat, že je to natočeno prostě geniálně), a naopak si nezaslouží pokračování, protože toto bylo jednoznačně vrcholem, a mělo by to být i zakončením série... Takže, když to zesumarizuju, Epizoda IX je jasným filmem roku ( a že se letos obzvlášť urodilo - JOKER, Tenkrát v Hollywooodu, Endgame, Lví Král) a popravdě se kromě Návratu Krále a dejme tomu možná i Interstellaru, můžou jít všechny filmy zahrabat a to hodně hluboko, protože tomuto epochálnímu veledílu nesahají ani po kotníky.... Viděno v kině ve 3D...100% Provázej Vás síla a Skywalker ()

Sochorisko

Tak já opravu nevím. Nebylo to hrozný. Ale nebyly to hvězdné války... To byla slátanina všech dílů dohromady s trochu zajímavějšim koncem, než by se možná mohlo zdát z prvních dvou dílů z této trilogie. Leč.. moc scén, moc liniíí, nic nebylo dokončeno.. Budu se k tomuto komentáři postupně vracet ale za mě se mi to líbilo ale zároveň i děsně nelíbilo. ()

TwoFace

— Confronting fear is the destiny of a Jedi. Your destiny. — Abrams byl postaven před nelehký úkol završit největší filmovou ságu všech dob, uzavřít příběhové linky z předchozích dvou filmů, vyrovnat se s nečekanými problémy, a přitom potěšit fanoušky tři trilogií. Za sebe můžu říct, že se mu to povedlo, závěr ságy se mi líbil, i když bych pár věcí ve filmu změnil. Celkem jsem se obával předvídatelnosti, která se nakonec filmu nevyhnula a takřka celou dobu se tak sází na jistotu. Trochu mi scházely mi překvapivé momenty, kterých byla plná předchozí epizoda, a místy (hlavně v první polovině) mi děj přišel velmi uspěchaný, některé nové i navrátivší se postavy nevyužité, a některé příběhové linky uzavřené až příliš narychlo. Závěru ságy by rozhodně prospěla půlhodina, klidně i celá hodina navíc. Snad všechny otázky z předchozích dvou filmů však byly zodpovězeny, a to celkem uspokojivě. Návrat největší záporné postavy celé ságy byl proveden velmi dobře a působivě, a otevírá dveře mnoha potenciálním zajímavým příběhům. Jde poznat, že Ian McDiarmid si svůj návrat opravdu naplno užil a jeho Palpatine je ještě děsivější, než kdy dřív. V The Last Jedi hereckým výkonem kraloval Adam Driver, zde mu na paty šlape úžasná Daisy Ridley, jejíž Rey si mě v tomto filmu dokázala naplno získat a zařadit se mezi mé oblíbené postavy. Trio hlavních hrdinů se poprvé za celou trilogii vydává na dobrodružství společně a musím říct, že chemie mezi nimi (hlavně mezi Finnem a Poem) mě neuvěřitelně bavila. Přidejme hláškujícího C-3PO a je o zábavu postaráno. A o tom Star Wars je, ne? Je to vesmírné dobrodružství pro všechny, a přesně tím je i závěrečná epizoda. Jak už je u Star Wars zvykem, je i tento film plný špičkových vizuálních efektů, fantastického soundtracku a úžasné akce. I když se rozhodně nejedná o nejlepší epizodu trilogie (toto místo pevně drží The Last Jedi), je The Rise of Skywalker solidním zakončením nejen nové trilogie, ale i celé ságy. A pokud skutečně máte rádi Star Wars, nezůstane (hlavně během závěrečné půlhodinky podtržené dokonalou hudbou) jedno oko suché. Poslední epizoda skutečně sakra dobře ví, jak ždímat emoce. „I'm Rey. Rey Skywalker." Něco končí, něco začíná. Současnost je zkrátka nejlepším obdobím, kdy být fanouškem Star Wars. ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

08.03.2023

Ačkoli mají nejnovější informace z prostředí společnosti Lucasfilm a světa Star Wars daleko k oficiálním oznámením, lze je v současnosti považovat za velice pravděpodobné. Server Variety totiž… (více)