Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

Junglista

Po ep.8 jsem doufal, že devítka dopadne o moc líp. Ale ono ne. Je to lepší, ale jen tak na zakrytí pachuti z osmičky, SW fluidum už tam dávno není, takže ještě, že už je filmům konec. Stal se z toho totálně zapomenutelnej film, stejně jako cokoliv za poslední 3-4 roky od Marvelu, což si tahle značka nezaslouží, ale protože Disney, tak... no nic. Prakticky všechny klady ve filmu souvisejí se Sithama, takže temná strana mě už má ve svý moci :-) A na zápory se zeptejte scénáristů - sice míň demence než před dvěma lety, ale pořád je jí tam dost. ()

SpaceOdyseus

Nejslabsi dil nove trilogie. Hodinu po projekci me nenapadne ani jedna scena, kterou bych si pral videt znovu. Cele je to jak z rychliku. Kazdou chvilku jina planeta, jina nova postava, hlavni charaktery nemaji zadny prostor dychat. Je tam par momentu, kdy srdce fanouska zaplesa, celkova story me bavila (az na honicku za MacGuffinem), bavil me Kylo a backstory Rey, ale to je vsechno. Poe a Finn tu jsou zbytecni, novy droid tu je jen jako merch a ma to prekvapive slabou akci a snad nejnudnejsi lightsaber battle. Zklamani. ()

tom.nosek

Obsahuje spoilery. Devítka byla prokletá od začátku. 1) Nejdůležitější úlohu ze staré gardy měla mít Leia, jejíž Carrie Fisher zemřela. Její scény jsou tak nevýrazné, mdlé a je tam čistě jen proto, aby jí dali nějaké zakončení. Kvůli tomu museli povolat i Harrisona, který se sem vůbec nehodí, protože pokud si dobře pamatuji, ve Star Wars se nikdy takto "živé vzpomínky" nevyskytovaly. 2) Po obrovských protestech po epizodě 8 a po spin-offech, Rian Johnson, autor osmičky odstoupil od devítky, a tak se devítka vrátila do rukou J.J. Abramse, autora sedmičky. A je to vidět. Stejně jako sedmička, devítka pomrkává po původní trilogii každých pět minut. Tu je Lukeův X-wing, tu je šepot všech předešlých Jediů, támhle je Palpatine atd. Jediné, co si Abrams vzal od Johnsona, je to, že Síla nyní umí prakticky cokoliv. Jak jsem psal u 8, Star Wars se musely vyvinout pro novou generaci, ale nemuselo to být skrz rezignaci na vše, co za ty roky přinesly. 3) Je jasně vidět, že celkový příběh trilogie se vytvářel za pochodu - o Palpatinovi se zjevně nevědělo ani u sedmičky, ani u osmičky. Považuju za výdobytek dnešní doby, že každá jedna epizoda musí mít nového záporáka, ale např. u Avangers to zvládli dobře s Thanosem (i když to prý byla náhoda, že jim to tak vyšlo). Ale to, že Palpatine tu má takřka epizodní roli, je škoda. Je to škoda, protože on už svůj závěr dostal, a pokud měl dostat druhý závěr, měl ho dostat pořádně, a ne tím, že bude na plátně dohromady 10 minut. 4) Efekt Marvelovek se dostavil. Už osmička byla vtipnější, ale devítka se snaží ještě více o vtipy. Mně to osobně nevadí, ale do světa Star Wars to moc nesedí. 5) Mladý Harrison a mladá Carrie měli daleko větší chemii, než Adam a Daisy. Adam svým zevnějškem vypadá spíš jako člověk, co neumí do pěti počítat. Principiálně se tak hodí spíš do rolí typu Logan Lucky. Jejich závěrečný polibek byl tedy sice očekávaný, ale ne tak úplně chtěný. 6) Postava Finna je, ač kluk sympatický, nevyužitá a nemá zrovna nic moc co dělat. Poe je tam aspoň jako kapitán, který má za sebou nějakou historii. Jediné, co Finn přináší, je navázání kontaktů se ženami - strachování o Rey, kamarádství (či něco víc) s Rose a kamarádství (či něco víc) s tou ex-stormtrooperkou (je výkon, že jsem si vzpomněl na jméno Rose, na jméno téhle si fakt už nevzpomenu). A i tyto kontakty příběh nikam neposouvají. Vlastně pokud si dobře pamatuju, jediné, co udělal a co mělo nějakou váhu, bylo, když vysvobodil Poa v sedmičce. Suma sumárum, kombinací 1, 2 a 3 vznikají obrovské logické krpy, kombinací 4 a 5 vzniká ten pathos, který nemají rádi skalní fanoušci, a kvůli 6 se natahuje příběh, který na takovou stopáž jinak nemá. Ve filmu jsou i dobré věci, jen ty špatné na ně hází hodně stínu. Ve výsledku je můj žebříček určitě 7 -> 9 -> 8. Do srovnání s předchozími trilogiemi se aktuálně pouštět nechci, protože jsem je viděl naposledy před 4 lety a nepamatuju si je do detailu. ()

HonzysKISS

Není to tak špatné, jak jsem čekal. Opravdu jsem se bál, že to bude totální chujovina, ale když si vezmete, že to má být pohádka pro děti, tak je to suprový film. Určitě to nebylo stejný vzrůšo jako u Pomsty Sithů, ale taky mi nebylo tak k blití jako u sedmičky. Sice ano, podělalo se to dost tím, že s Palpatinem se v žádném případě od začátku trilogie nepočítalo (ona je taky samozřejmě největší chyba a škoda, že celou trilogii nenapsali najednou), ale Když si to tak vezmete, tak režisér J. J. musel být pod neuvěřitelným tlakem. Hvězdné Války miluje většina lidí na světě, je zatraceně těžké uspokojit úplně všechny. Tohle mělo aspoň nějaký děj. Nová síla mezi Rey a Renem se mi hrozně líbila. Bylo to něco nového a velmi napínavého. Nebo ten nový jazyk, to bylo hodně zajímavé. Je strašně těžké o posledním díle něco říct, skoro cokoliv by byl spoiler. Jinak bych vyjmenoval víc plusových věcí. Docela jsem civěl, že i když herečka princezny leiy byla mrtvá, tak v tomhle díle byla skoro pořád. Kylo Ren který ze začátku ságy vypadal jako otravná černá a ufňukaná ovce, tak naopak jsem si na něj kupodivu velmi dobře zvykl. Řekl bych po závěru až skvěle napsaná postava. Ukrutně nejvíc mi kdykoliv překážel Finn. To je ta nejhorší postava, co potkala tenhle svět. Stormtrooper, který si z ničeho nic řekne, že uteče a není vraždění správné, to zní jak totální blbost. Kdyby se aspoň někdy řeklo, že byl nějak retardovanej nebo špatně naučenej, tak bych to trochu bral, ale jeho stupidní rozhodnutí od samého začátku nebylo vůbec vysvětleno. A ty jeho trapný vtipy, to snad ne. Naštěstí v téhle epizodě už se dost zmírnili, pobavil jsem se jenom občas. V osmičce se snažil být humor doslova každou chvíli, tady je to vážnější a vtipy nejsou tak časté, takže se sem tam někdy opravdu zasmějete. Taky to hodně zachraňuje nostalgie. Nebudu říkat o co jde, ale kolik připomínkových krásných věcí v tom bylo, z toho jsem měl husinu. Co se mi na tomhle dílu nejvíc nelíbilo, tak byl závěr, ale ne celkově. Jenom z menší části, protože něco tam přece jenom bylo strašně špatný a hlavně nelogický. Dál mě zklamala hudba pana Williamse. Strašně jsem se těšil. Pořád jsem si říkal, když už jdu na kravinu (což nakonec nebyla), tak si aspoň na sto procent vychutnám hudbu. Jenomže ta byla chudá. Nic nového, pořád ty samé známé melodie dokola. Postřehl jsem maximálně tak dvě novinky, které se opravdu liší. Já jsem totiž očekával, že uslyšíme novou skladbu při nějakém epickém duelu. No a ono nic. Na Star Wars mi vadilo mnohem víc věcí, ale to už potom jsou jenom drobnosti jako například zbytečný špión, nesmyslná obrovská bojová síla odboje, stará Falcon je pořád veselá a tak dále. Potom jsem čekal, že Lando se klasický pohádá o svojí loď a taky nic. Musí si u toho člověk prostě říct, že podívat se na tuhle novou ságu je nutný jenom ze symboliky. Měli bychom taky doufat, že za dvacet let to neodkoupí zas někdo jiný a nenatočí další trilogii :D. Jenom ze zajímavosti, kdybych si postavil žebříček oblíbených epizod, tak by vypadal asi takhle: 546 318 927. Ve dvojce to zachraňuje jenom Hrabě Dooku :D. Epizodě IX bych dal 7/10 () (méně) (více)

ruhebitte2010

Tak efekty skvělé, atmosféra fajn, ale ten konec, hlavně posledních 10 min. z toho dělá frašku. Kdyby to pokračovalo dál, tak by se to muselo jmenovat SW - rodinná pouta. Zklamání jen lehké. 70%. ()

XdanteX

Star Wars v tomhle byly Star Wars. Ale ta pachuť Disneyho který byl Disney. Abrams je stejná bezpáteřní ohebná rakovina jako samo Disneyho Impérium... Plno otázek bylo zodpovězeno polovičatě dobrými odpověďmi jakože aby to vypadalo že tohle byl záměr celého masterpiecu už od začátku. Ve skutečnosti je to vaření z vody na míru online a marketingovým trendům. Rádoby prdel, rádoby kůl.....ale hlavně uměle a bez duše. Bylo to o třídu lepší než osmička. I tak i když akce střídala akci, emoce za emocí...už dlouho mi 2 hodiny netrvaly tak dlouho... Zase plno zbytečných PC postav které v budoucnu rozšíří rýžovací obzory netflixových břehů... "Něco ve vesmíru Lucasově zhnilého jest..hmm" - Mistr Yoda ()

Corpsegrinder odpad!

Jednoznačně nejhorší Star Wars film kde nefunguje naprosto nic. Chaotickej střih a roztřesená kamera vám zaručeně zkazí většinu akčních scén, hloupý dialogy a nesmyslnej příběh zase zkazí vše ostatní. Při pokusech o humor mi bylo trapně. Film dál pokračuje ve vykrádání původní trilogie a v ignorování předchozích dvou dílů a tak se velmi rychle zbaví "novejch" postav, několik dalších postav naprosto bezdůvodně změní stranu, Kylo Hlen slepí masku kterou ON SÁM rozjebal v minulým díle a chvilku dělá drsoně aby se na konci náhle hrdinsky obětoval (opět to nedávalo smysl) a z domova důchodců vytáhli dalšího dědu z původní trilogie aby překvapivě odhalil tvář jako by snad ten trik už tak nebyl otřepanej. Jo a z nějakýho důvodu do toho přihodí Palpatýna co na začátku řekne AHÓJ a na konci zase odjede na prázdniny. Nechápal jsem. Je to jako když pejsek s kočičkou pekli dort, prostě do toho naházet všechno možný, vždyt nad tim stejně nikdo přemejšlet nebude. Dát si tuhle trilogii v jednom kuse bude fakt vtipný protože prostě nic nejde dohromady. Vůbec nevim o čem to vše bylo, co se řešilo a vyřešilo, nic. Už tu mrtvolu pohřběte, začíná to smrdět. ()

Gogo333

Na zakončení SW jsme byli zvědavi a docela se i těšili. Po epizodě VIII, která mě moc nezaujala, jsem doufal ve zlepšení. Bohužel jsme na tom ještě hůř. Celé to je hrozná nuda, zbytečně natahované. Hrdinové běhají z jednoho místa na druhé, náhodou vždy získají, co potřebují a pokračují dál. Akce prakticky žádná, příběh ubohý. Finále začíná docela luxusně a člověk čeká aspoň pořádnou finální bitku a ono zase nic. Film jedno obrovské zklamání. VIII měla aspoň pár hustých scén, který si pamatuji i dva roky po zhlédnutí filmu, IX nemá prakticky nic. Z celýho filmu vyniká asi jen Babu Frik. Nakonec toho kina před Vánoci lituji. Štěstí, že jsme měli aspoň doma na spravení chuti Mandaloriana. 50% ()

Litvicek

Já nevím, předchozí (Poslední z Jediu) díl i navzdory spoustě trefných poznámek působil skvěle a stal se mým oblíbeným filmem, tak jako Síla se probouzí. Ale musím nezaujatě uznat, že tenhle díl nepřekonal očekávání, ani se nevyrovná kvalitě obou snímků - Proč? Jednoduše, je tam spoustu hluchých míst/scén, které působí až moc uměle a nelogicky. Je to Star Wars, užil jsem si to a také proto 4 hvězdy ale ve srovnání s jinými díly, tohle se né úplně povedlo. Velká škoda, závěr měl být epickým orgasmem ale orgasmus nikde. ()

Krabak odpad!

Nemohu už ani ocenit efekty, jak se mi tam vše hnusilo. Totální znásilnění síly, logiky, samotných SW a celkově úplně všeho... Super komentář, co mi mluví z duše: Spinosaurus --->0% ()

Milan25

Přesně jak píše Lima, taky mám pocit, že to místo Abramse v reálu natočil Emmerich. Film absolutně postrádá jakýkoli Abramsův rukopis. Celé je to naivní, a polovina filmu jsou zbytečné scény a absolutně dementní dialogy (Chewbaca: Ahhhrrr, Rey: It is! - jakože s prominutím wtf). A když banda hrdinů vyjede na "koních" po star destroyeru, tak jsem to musel stopnout a štípnout se. ()

Vaklaf

Přesně jak jsem čekal... V podstatě totéž, co Epizoda VII. Jmenovat se to jinak, bylo by to docela dobrý sci-fi. Takhle jsou to jen špatný "Hvězdný války". ()

Blondsky

Jako završení už tak průměrné trilogie poměrně uspokojující, avšak jako všech 9 filmů + spinoffů a seriálů naprosto nedostačující. Adam Driver pro mě nějaké pouto, které tuhle trilogii drží nějak pohromadě. Jeho vývoj dával tak nějak smysl a aspoň se jedná o jednu z nejlépe napsaných postav ze světa Star Wars. Ale tímhle to asi tak nějak končí. Rey je opět nesympatická postava, jež si se vším na jedničku poradí. Poeův charakter se od předešlého dílu krapet zlepšil a Fin už nepůsobí tak divně, jako v epizodě osm. S C. Fisher si zde pohráli skvěle, jen si říkám, zda by nebylo lepší osmou epizodu věnovat právě jí a tuhle Lukovi? Digitální triky jsou na špičkové úrovni, ale to se asi u tohohle bijáků moc nepočítá. Palpatine mi nepřišel jako Palpatine. I když je pravda, že go udělali asi nejlépe, jak mohli. Ale i přesto bych raději viděl ve finále Snoka. Camea pár postav byla velmi pěkná pomrknutí na dětství a je škoda, že jich tam nebylo více. Jestli by něco zlepšilo film, bylo by to, kdyby Rey na konci řekla „Jar Jar Binks”, ale to je jen už takový detail. Přes tohle všechno je tohle můj druhý komentář vytříbený po 5 měsících od premiéry, tudíž můj původní komentář byl plný nadšení. Už jen zato jsem rád, že jsem si to tehdy vychutnal, protože ten hype před kinem, byl neuvěřitelnej :). /40%/ ()

Paldiny

Pozerám, že okolo sú pripomienky, no ja to mám opačne a z tejto trilógie mám víťaza jasného. Aj napriek tomu, že som predošlé dve kapitoly videl iba v kine, mal som pocit, že postavy poznám a to sa vždy ráta. Infantilnosti sa objavujú iba v náznakoch, stará garda v cameo roliach nepôsobí rušivo a konflikt? Ten vrcholí aj vďaka vrcholiacemu vzťahu dvoch postáv, pri ktorých nie je isté, či to neobrátia na opačnú stranu. Možno i preto stále prepierané obetovanie sa a viera v nádej nepôsobia trápne a jediné pri čom som nadvihol obočie bol prvoplánový zvrat so špehom na palube a ďalší apelujúci k novým babičkám a dedkom. Ale to už do tohto sveta akosi patrí a nech je akokoľvek veľký a rozvetvený do rôznych galaxií nezabráni tomu, aby zakaždým na seba nenatrafili viac či menej vzdialení príbuzní. V súčte ale progres, teda hlavne po tej parodickej blbosti od minula, ktorá ma až rozčúlila. Tu ma nerozčúlilo nič, dokonca ani akési pripité indivíduum, kotúľajúce sa schodmi kinosály. ()

AndrejBB

Neskutočný bordel. Hneď v úvode vás film hodí do deja takou rýchlosťou, že kým si uvedomíte, čo sa stalo, už ste v ďalšej scéne. Všetko sa deje rýchlo, akoby chcel JJ do jedného filmu napratať dva (ak nie viac). Veľa otázok zostalo nezodpovedaných, konanie postáv často nedávalo zmysel a tentoraz to nezachránil ani John Williams, ktorý zrejme dostal zákaz vytvoriť nejakú novú zapamätateľnú skladbu. Súboje s laserovými mečmi tiež nič moc. Bolo tam síce pár dobrých scén, ale celkovo slabota. Trochu mi vadilo, že každá postava musela zopakovať všetky svoje ikonické hlášky z minulých filmov, čo mi pripadalo ako veľmi silený fan service. Čo mi vadilo viac, bolo vyvrcholenie záverečnej bitky, ktoré bolo jedna k jednej s vyvrcholením Endgame. Ale aspoň vizuálne je to samozrejme pekné. ()

woodsman

BADASSSSSSS Palpatin bol popici kurva J.J. to pekne zachranil bolo to velmy dobre postavi dostali tolko priestoru kolko potrebovali nic mi tam niak nevadilo oproti 8 je to genialne skoda ze nenatocil celu trilogiu koho to bol napad dat SW8 tomu retardovi Rey bola skvela ten jej povod bol paradny konecne sme sa to dozvedeli aj kylo renn prekvapil nakonec to dobre dopadlo len skoda ze palpatin oho viac neukazal a chybal mi tam niaky vecsi boj vo vesmire .Videl som znova z dabingom ale buduzial som mal len sk dabing a to bol shit . film sa stale celkom da ale mohlo to byt lepsie to je fakt ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

08.03.2023

Ačkoli mají nejnovější informace z prostředí společnosti Lucasfilm a světa Star Wars daleko k oficiálním oznámením, lze je v současnosti považovat za velice pravděpodobné. Server Variety totiž… (více)