Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

adamulefa odpad!

Epizóda 9 je netolerovateľný, nezachránitelný a neobhájitelný odpad! Katastrofa bez akéhokoľvek obsahu znevažujúca Anakinov ark a vlastne... každý jeden predchádzajúci film či seriál. Bez debaty najhorší Star Wars film a zároveň najhorší film, čo som videl v roku 2019. Doslova každú minútu ma niečo vytočilo! Či už to bol flow príbehu, sled udalostí, strih, správanie sa postáv, nezmyselné momenty, primitívne dialógy... Už naveky tento film u mňa ostane jedinečnou ukážkou miliónových bezmozgovitých hollywoodskych sračiek. PS. posledná veta filmu bola pre mňa absolútnym klincom do rakvy celej SW franchise! ()

Maynard.

Dostalo se mi perfektního kinozážitku, tentokrát s Valenťákem v poloprázdným Centrálu. Pecka! Takle parádního završení se dočkat, to se líbí. Trochu sem se bál celkem nízkýho hodnocení, ale je vidět, že ne vždy se můj vkus ztotožní s věštšinou. Líbilo se mi o dost víc než předchozí kousek. Tady to mělo jasný poselství, tak jako za starejch časů. Co se týče efektů, tak to už je prostě naprosto precizní prácička. Co se týče příběhu, tak silnější než dva předchozí díly. Je jasný, že za pár let začne další trilogie, nic proti tomu nemám, ale musí si to udržet stejnou kvalitku jako tahle. ()

Sdoom

Tak tu máme nové završení nejslavnější filmové ságy, které je za mě z hlediska popcornového zabavení na 2,5 hodiny více než v pohodě. Odsejpá to, akce dobrá, odkazy a pomrkávání na fanouška spousta. S osudovostí a dějovými zvraty už je to trochu horší, proto dokážu pochopit ty 2 a méněhvězdičková hodnocení. Někoho to prostě může srát hodně, já to tvůrcům odpustím. Nebejt několika opravdu doočíbijících WTF momentů, uvažoval bych i o full hodnocení. Největší problém, a v tom se shodnu i s těma, co tomu naprali málo, spatřuju v koncepci celé nové trilogie. Jde to odnikud nikam a co bude dál, se řeší evidentně dycky až před aktuálním dílem. Nové trilogii jako celku bych dal max 3 hvězdy, moc nehrozí, že bych si to pouštěl v rámci nějakého SW večera spolu se starou a novou trilogií. Jednotlivě jsou ale všechny fajn. (kino Cinestar, orig.) ()

kenkaku

OK. Jdu s davem. Nejhorší z poslední trilogie (bez debat). Asi nejvíc vadí děj samotný. Proč každou solidní scénu následuje nějaký facan? Asi nejvíc mě hnulo žlučí to “naklonování”. To si jako nejli rovnou naklonovat těch tajdrdlíků (no nenapíšu koho, třeba jestě někdo neví, kdo je Reyin dědeček) bambilion a rozválcovat vše co si zamanou? Nebo trapný způsob jak narvat do filmu Harridona Forda (jako rád jsem ho viděl, ale mohlo to být scénáristicky zařízené znatelně lépe). Jako kdyby šlo o dva filmy poskládané dohromady. Ta kolísavost kvality je tak znatelná, že jsem v polovině už prakticky vypnul a hledal jen co mě na filmu sere. A že toho bylo (i jen od poloviny) víc, než předchozí dvě epizody dohromady. Pozn.: opravdu hodně si cením rozhodnutí použít Leiu i přes úmrtí její představitelky. Ději to prospělo. ()

BMAJTZ

Řekněme, že to mělo spád a první půlka ještě jakž takž bavila, ale druhá už nudila. Tohle byla hrozná překombinovaná slátnina která mi občas fakt nedávala vůbec smysl. ()

Soweek

Ani mě tak nemrzí, že film je totální odpad a plivanec všem fanouškům Star Wars ( naštěstí fanouškem nejsem ), ale spíš to, že nová trilogie v podstatě jen čerpala ze slávy původních Star Wars, nedokázala se vymanit z jejich stínu a nenašla si svoji vlastní cestu. Za pár let si na tyto 3 filmy nikdo nevzpomene. ()

sedm.1

Vážně upřímně se omlouvám všem příznivcům Hvězdných válek, ale já se až na výjimku, v podobě sedmého dílu Síla se probouzí, u těchto příběhů z předalekých galaxií skutečně upřímně trápím a u tohoto již devátého dílu nemohu konstatovat snad už nic jiného, než že to na mě celé působí již jen jako nastavovaná kaše, a to jak v podobě samotné zápletky, tak celé té mytologie kolem rodu Skywalkerů, a i u postav mi přijde, že jen mění ksichty, ovšem povahově a významově jsou to také už jen další kopie hrdinů z předchozích vesmírných dobrodružství, prostě mě to nebaví a vlastně to sleduji už je tak nějak spíš z povinnosti, než pro zábavu, či ze zájmu. Každopádně je ovšem nutné podotknout, že tento můj názor je názor diváka, kterého tato série nikdy kdovíjak neoslovila a skuteční příznivci to celé budou vnímat určitě jinak a já jim to rozhodně nemohu a ani nechci rozmlouvat, neboť ať je to jak chce, tak i konkrétně toto deváté pokračování disponuje pořád vším, co ze značky Star Wars udělalo takový fenomén. Takže to lze celé pořád vnímat jako odlehčenou, velkolepou sci-fi zábavu, se spoustou prvotřídní efektní akce, s typickou působivou a v podstatě dnes už i nezaměnitelnou atmosférou, s hromadou výrazných postav, nechybějícím funkčním humorem a v závěru samozřejmě i s neodvratným happyendem. A co na tom, že je to pořád i takové dětinsky naivní, herecky a dramaticky teatrální, emočně plytké a kýčovité, to k tomu také patří už od prvních Válek, a bez toho by to také už asi nebylo ani ono, i když zde musím podotknout, že právě poslední tři díly, respektive poslední trilogie, se z té přemrštěné triviálnosti snažila udělat přeci jen už více dospělejší podívanou, právě díky čemuž jsem si jí i oblíbil zatím asi nejvíce. Vzestup Skywalkera je tak zkrátka sice stále svižná, efektní a vysokorozpočtová jízda, která rozhodně nenudí a sérii Star Wars určitě nedělá ostudu, nicméně opakuji, pro mě se jedná o pořád to samé dokola, a rozhodně si to nijak výjimečně neužívám. P.S. jen tak mimochodem, orientovat se ve všech těch názvech, postavách, souvislostech a provázanostech, a to ve všech ohledech, tomu já říkám jako už vážně kumšt, a neznalý divák nemůže absolutně tušit, o co tu jde. ()

Firebug

Mohl bych to opět smáznout tím, že jde o slušný vysoko rozpočtový sci-fi popcorn, ale to by to J.J. (a zřejmě hromada lidí okolo něj) nesměl tak královsky posrat. Zakončení novodobé trilogie se fakt nepovedlo. Završení celé Skywalker ságy (nebo nějaká návaznost na ni) se sakra nepovedlo a k tomu je nám naservírována spousta nevyužitých příležitostí, pitomých náhod, z nenadání se objevivších se postav a několik solidních WTF momentů. To sakra u Disneyho neměli od začátku synopsi děje napříč všemi 3 díly? Scénář neskrytě podrývá některé aspekty předešlého snímku, načrtnuté příběhové linky hází do koše a cele to působí jako křečovitě poslepovaný mišmaš narychlo dopsaný tak 20 minut před tím, než se začalo točit. Kylo a jeho linka jsou světlým momentem, stejně jako několik vizuálně opojných akčních scén. Díky tomu vydřené 2*. Abrams je břídil. ()

ahateye

"Look how they massacred my boy" Kamarádovi jsem pár dní před premiérou říkal, že není, na co se těšit. Ale stejně mě mrzí, že jsem měl pravdu. 2019 je pro mě oficiálně rokem RECYKLACE. "Epizoda 9? Tu přeci každý bude muset vidět, tak se nemusíme ani snažit!"? Ke konci první půlky jsem si říkal, že snad bohužel za 3*. V průběhu druhé poloviny to vypadalo na 2*. Konec to nakonec zabil na 1*.. Nevím, ale asi fakt. Dále budou následovat SPOILERY, ale kdyby vám to vadilo, tak komentáře asi nečtete. V předchozí epizodě jsem se i několikrát zasmál, jen jsem pak proviněně přemýšlel, jestli jsem vůbec měl. Film tím, i dalšími věcmi, vyzněl tak trochu jako rodinná dobrodružná Disney komedie. Tady je to horší. Rádoby trapně "vtipná" věta stíhá další a kupa postav je přítomna snad jen kvůli tomu. Jestli se divíte délce stopáže, tak je to například dlouhými záběry na obličeje postav, které jsou vám docela jedno, kterýchž příběh se vlastně v průběhu celé ságy jen naznačí; snad třinácti sekundová scéna kde cocainová žábobába Leia a Rey, vzhledově připomínající vyrostlého Anakina z ep.1 (just my opinion), jenom objímají. V jakožto každém důležitém '19 releasu najdeme i zde stopy sjw aka povinnosti jako sekundový záběr, že povstalci měli mezi sebou lezby, Leia byla lepší bojovník s lightsabrem než Luke (??). Proti základům těchto myšlenek samozřejmě nic nemám, ale v podobných formách umění je to hrozně do očí bijící, uměle vměstnané. Toho si avšak průměrný divák ani nemusí všimnout. Při finální bitvě snad nikdo nemohl věřit tomu, že útok skončí neúspěchem, aby pak v trapně zdůrazňované přesile se skoro na poslední chvíli!! objeví kamarádi z celé galaxie. V příběhu stále vystupují overpowered postavy - Sidious, Rey, muška klaďasů při střílení,..;; dočkáme se oblíbených Force dovedností, které známe třeba z hry Jedi Academy, jako Force heal, drain, grip, lighting, jedi mind tricks, jump, které jsou podané, jak kdyby měly ohromit neznalé mladistvé účastníky projekce. Nekonají se žádná extra překvapení z hlediska legendárních zapamatovatelných lokací (nebo leda tak zbytky Death Star, ale prostě to všechno nebylo podané tak, jak dříve), nějaká důležitá proměna postav, či jejich rozvoj charakteru, zde téměř také není - Kylo Ren je furt zamyšlený a naštvaný, Rey pořád cvičí, oba nosí symbolicky pořád to samé (vs. proměna Anakina, Obi-wana, Palpatina ep. 1-3 / vývoj Luka ep. 4-6). Nechybí ani další wannabe cute debilní postavy na zvýšení prodeje merche (ale na to už jsou všichni ve SW zvyklí =) ) ve formách kolo droida na lodi, minihackera apod. Finální souboj s temnou stranou je k nevěřícímu vyprsknutí. A vyvrcholení osudů hlavních postav Rey a Bena donutí nejednoho diváka ke smíchu. Naplivání na odkaz předchozích trilogií (ale aspoň Palpatine zopakoval svoje "Do it!" xd ). Dokonce říkám: Zlaté prequely! Nevěřícných 1/5 ()

Kienast

Jak bych to jen popsal ... jako když příjdete do bordelu, že si chcete užít a J.J. Abrams vám přivede vymazlenou (audio/vizuální) slečnu, se kterou vám hrozně rychle utíká čas a hezky se na ní kouká, ale když promluví zjistíte, že je úplně blbá, bez emocí, že spolu nezažijete jediný epický moment a na konci místo vyvrcholení, vám přečte pohádku na dobrou noc a vyletí z okna ven. ()

velkyvezir

Kašlu na to, že se nemají psát spoilery. Lucas dotočením epizod I-III jasně sdělil, že Star Wars je o rodině Skywalkerů a především osudu Anakina. A ten se v epizodě IX objeví jen v závěru jako hlas, ač se nabízelo, aby spolu s ostatnimi rytíři Jedi coby duchové se objevili a postavili za Rey. Leč nestalo se. A nedivím se. Ve chvíli, kdy se řeklo, že Rey je Palpatinova vnučka, se to ve mně zlomilo a zbytek filmu jsem dokoukával, cože Disney udělal s legendou... Fakt se divím, jak se mohl povést Rogue One či Mandalorian. Abrams to prostě zprasil a zatímco Johnson zkusil nějaký obrat, tak Abrams se vrátil do starých kolejí vykrádat předchozí díly. Paradoxně z posledních tří dílů je nakonec Last Jedi tím nejlepším dílem, protože se snažil o nějaký zvrat, zároveň rozvoj myšlenky Síly. Co mne fakt dostalo, když po skončení filmu se tak z poloviny obecenstva ozval potlesk. WTF? ()

666Carnage

A takhle končí jedna velká sága nebo nekončí? Já doufám, že končí protože tohle není to co jsem si jako fanoušek přál. Film se snaží hrát si na pohádku a to jak kdysi panu G.Lukasovi řekli, že už na to nemá tak rozhodně na to měl víc než tihle pisálci co to pěkně zpackali. Scénář je votřesnej a ty dialogy? Sakra proč? Jsem z toho smutný protože souboje, vizuál a hudba jsou fakt pěkný ale sakra proč to celý je tak špatný? A další věc co mi vadí je je střih scén. Přijde mi, že pan střihač se roztočil na židli a pak to tam cvakal jak se mu to povedlo.Vadí mi, že je z toho taková rádoby pohádka. Netvrdím, že dřív nebyla ale aspoň byla příjemná, tady se hrozně tlačí na pilu aby to tak prostě bylo a za to prostě může Disney. Má to tak tři scény, který jsou fakt dobrý ale prostě zbytek je fakt průměr cílený úplně jinam než to mělo být. Můj táta, který mi tenhle krásný svět ukázal a první díly viděl když já ani nebyl na světě vyšel z kina a kroutil hlavou a nebyl moc nadšený. Je to škoda protože já doufal v něco velkého a dostal jsem něco průměrného. Kino si to ale zaslouží už jen proto co jsme dostali kdysi předtím a nedávno. Za mě úplně nejhorší Star Wars na tyhle půjdu už jen 6x. 60% ()

adam9

"Na Disneyho trilogii Star Wars se krutě podepisuje fakt, že hned od začátku, tedy ještě před natočením sedmé epizody, nebylo rozhodnuto, jak celý příběh dopadne. Tvůrci si nestanovili žádnou pevnou koncepci, což je vzhledem ke kreativním neshodám nebo spíše nesourodým vizím pochopitelně chyba.…" Více v ext. recenzi. ()

charlie_ando

Utinni! Už dlouho jsem nenapsal komentář na zhlédnutý film, ale poslední díl vesmírné ságy mě nenechal klidným. Rovnou řeknu, že jsem spokojen. Některé scény se JJovi opravdu podařily vybrousit takřka k dokonalosti a mají vše, co mají mít, hloubku, silné emoce i dech beroucí obrazové pojetí, na jiných je znát, že se šilo horkou jehlou, protože účetní pana myšáka tlačili na termín (všichni musíme platit složenky). Rok na víc by určitě práci na scénáři prospěl, ale proč si kazit zážitek z nového výletu do předaleké galaxie? Vždyť jsme na konci cesty, sága rodu Skywalkerů se uzavírá a svět (nejen ten filmový) se od roku 1977, kdy to vše začalo neuvěřitelně změnil, takže i náš příběh je zrcadlem dnešní doby. Mám pocit, že téhle film je takový jaký si člověk přeje, aby byl, jestli jde člověk do kina s předsevzetím, že se mu nebude líbit, tak se to prostě stane. Jestli si, ale najde svoji šťastnou myšlenku na Star Wars, objeví to co hledá, krásnou vesmírnou pohádku o naději, síle a přátelství. Hlavně jde o pohled jaký člověk zvolí, já ho chtěl vidět očima dvanácti letého kluka, který se vždycky těšil až se taťka v sobotu dopoledne vrátí ze sámošky s nákupem a přinese i nějaký neznámý film z video půjčovny. Tu konkrétní sobotu, někdy před čtvrt stoletím přinesl WHSku s Novou nadějí (díky tati) a vše se změnilo, od té doby si nesu vřelou přízeň ke světu v předaleké galaxii a nenechám si ho nikým zkazit. Zpátky, ale k samotnému filmu, z kterého je dobře cítit řemeslný um a rukopis režiséra J.J. Abramse, jak smysl pro drobné detaily tak i pro rozmáchle epické válečné scény. Vizuální pojetí je opravdu ohromující, samozřejmě dění na plátně skvěle doplňuje hudba mistra Johna Williamse. Přes svou délku film ani na chvilku nezvolní, uhání ve zběsilém tempu vpřed, musí nám toho přeci tolik odvyprávět, vždyť jde o záchranu celé galaxie. Pro mě je to důstojné zakončení, které si zaslouží vidět několikrát. PS: na závěr malý spoiler vrátil se Red Two, sice jen v drobném cameu, ale vratil... ()

iXtr3m3

Mám dojem, že som bol asi na úplne inom filme ako tá banda debilkov, ktorá ho zhadzuje. Ten film mal všetko, od dokonalého technologického spracovania, cez vynikajúcu hudbu, perfektné nostalgické momenty, skvelé prepletenie s celou ságou s každou jej časťou, napínavý dej, návraty starých postáv v menších cameách, ja neviem, ale ja som to fakt videl inak ako banda tupcov, ktorí neviem čo čakali. Teším sa, keď si niekedy tento kolos pozriem celý vrátane Sola, Roque One a Mandaloriana. Tento film mal jedinú chybičku a tou krátka stopáž. Totiž na zakončenie tak epickej a štyri dekády trvajúcej ságy dve a pol hodinky aj to necelej proste nestačí. Snáď raz vyjde nejaký režisérsky zostrih. Áno, boli tam určité veci príliš skratkovité, áno, boli tam niektoré veci možno fakt nasilu natlačené, ale práve ten mix nového a nostalgie aspoň na mňa znovu zabral a beriem celú ságu za uzavretú a to dobre. Kecy o tom, ako to pochovalo sériu sú o hovne už len kvôli tomu, že séria touto časťou skončila. Už sa teším na príbeh ála Knights of the Old Republic. Čerešničkou na torte boli ultimátne vyboostované schopnosti Jedi strany a hlavne Sithskej strany, zapotili by sa aj samotní Avengeri, stretnúť sa s nimi. ()

JamesSi

KAPITOLA 9: Ranč Skinwalkera (to je pro vás UF-ologové). 2017, Rian vypouští Posledního z Jedů a fanoušci si chtějí hned nějaký jed dát do kávy, aby už jím nikdo neznásilňoval radostné vzpomínky. Jejda, kyanid došel, tak místo toho pojďme házet hejty na herečky ve filmu. Zabírá to. Darth Jar Jar Abrhams se snaží vyzvrácet vše, aby se to fandům konečně líbilo. V roce 2019 vydává temná strana Diss-ney Rýži Hvězdochodiče. Nyní jeden odvážný rebel píše recku na stránce zvané ČSFD: Upřímně Last Jedi se snažil o něco nového, nastavit zrcadlo, ale projel to. V RS se střihač snažil navodit mi epilepsii. Celá tahle trilogie působí, že jeden něco napsal, druhej mu to kompletně překopal a ten první se vrací aby zase zkopal toho druhýho. Rise je jak fotbalista - naprosto debilní, ale utíká rychle. Obsahuje nejlepší hraní s mrtvolu od Weekend ať Berney's a videí Logana Paula. Objeví se Strejček Lando, vypadající jak z reklamy na inzulín. To když řekl té ex-stormtrooperské černošce, že pozná odkuď je, když jí sbalí, bylo divný. Když jsme u ní vztah mezi ní a Finnem připomíná epizodu South Parku, kde se Cartman pokoušel najít Tokenovi holku. "To já jsem byl celou dobu Pšouk. " říká řiťkohlava Palpatin. No a já byl celou dobu asi Špartakus, ne? Kdyžs měl tu flotilu pročs ji nevyužil už dřív, ty Pšouku. Rey si prošla zajímavým vývojem - dříve byla chytrá a vše věděla, nyní dělá jen blbosti. To se bude fandům líbit. Poe a Finn mají nejlepší vztah ve filmu. "Nebojte, dáme tam vztahy stejného pohlaví" říká JJ "Ale jen mezi komparzistama a na 1 sekundu, aby to mohli v Rusku a Číně vystřihnout, to dá rozum." A už jsem se bál, že tu progresivitu Disney myslí vážně a nevyužívá ji jen v US, aby se zalíbil tisku. (viz zmenšení Finna na plakátech ep7 pro čínský trh, protože tam se černoši neprodávají zase až tak dobře). Díky za filmový ekvivalent hašení požárů naředěnou žíravinou a fíky za film. ()

wooozie

Čistá prázdnota. Ani s odstupem času nemůžu uvěřit tomu, jak špatným filmem Epizoda IX je. Film absolutně bez nápadu či invence, s naprosto šíleně nepřehlednými bitvami, bizarními dialogy, nudnými souboji a hlavně s absolutně nesmyslným příběhem. Naplno se tu ukázalo, že v Disney doteď neví, jaký příběh chtěli novou trilogií odvyprávět. Stěží bych hledal nějakou postavu, na jejímž osudu by mi významně záleželo. Ten strach vymyslet cokoliv nového či provést něco, čím by šel příběh proti diváckým očekáváním, z filmu přímo vyzařuje. Za celou dobu tu není ani jeden výrazný moment. Nic. Příběhové zvraty vycucané z prstu. Opravdu by mě nikdy nenapadlo, že největší ságu, kterou kdy kina spatřila, zakončí Epizoda tak odbytě odvyprávěná. ()

Dallon

Je vidět že se J.J. Abrams dost snažil. Nadržuji tomu hlavně proto, že vím, jak těžký to Abrams musel mít. Od začátku až dokonce vás film nenechá vydechnout. Furt akce, každých 15 minut, nemyslím si že je to špatně, ale kdyby měl film o 30 minut více myslím že by mu to dost prospělo. Takhle to působilo dost uspěchaně a všechno jelo šílenou rychlostí. Je to epický a hloupý zároveň. Ale to ke Star Wars patřilo vždy. Jsem spokojený, i přesto, že to mohlo být mnohem, mnohem lepší. 6,5/10 ()

Rudinsky

Fuuu...Trápenie ako hrom. Sto krát ohraný recyklát, ktorý budgetové možnosti a príjemnú akčnú výstavbu prebíja až trápnou neinvečnosťou a lenivosťou, otrasnými dialógmi a nulovou osudovosťou. Tie dva čajové filmy, ktoré tomu predchádzali, a ktoré nepriniesli absolútne nič nové, je cítiť na každom kroku. V závere to začne páchnuť až twilightovskými absurditami, ktoré určite vygenerujú zopár famóznych memečiek (naozaj sa smialo celé kino). V akom-takom nadpriemere to drží iba McDiarmid, ktorý hádam nikdy nebol strašidelnejší a keby ho film zúžitkoval naplno, veru neviem, či by Vader kraľoval rebríčkom zloduchov. Verím, že Feige to naštartuje tak, ako si to zaslúži - veď už len herné trailery majú v sebe viac emócií a osudovosti, ako celý tento paškvil. ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

08.03.2023

Ačkoli mají nejnovější informace z prostředí společnosti Lucasfilm a světa Star Wars daleko k oficiálním oznámením, lze je v současnosti považovat za velice pravděpodobné. Server Variety totiž… (více)