Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

Terva

CITÁT - I ten zkurvenej prach tu chutná jako psí sračky............ Jo, sprostý to je a prvních půl hodiny strašná nuda. Poslouchat ty balíkovský kecy mě nebavilo. Pak se to trochu rozjede, ale stále mám pocit, že je to trochu upravené do stavu vojenské agitky. CITÁT - Mám v břiše vetřelce....... Mě to nebavilo celkově. ()

Johny_fork

Nekompromisní válečná akce bez jediného hluchého místa. Vynikající Bradley Cooper. Jeho nepřítomný pohled mi utkvěl v paměti na hodně dlouho. Eastwood má stále co říct, čím je starší, tím méně uhýbá (úvodní scéna). ()

m.krudenc

Geniální film, absolutní bomba. Americký sniper je snímek, který když vás chytne, tak už vás nepustí. Clint Eastwood potvrdil své filmařské schopnosti. Příběh začíná vyprávět tím, že diváka rovnou zavede do probíhající války, aby nám poté ukázal něco ze života hlavního hrdiny před válkou. Hlavní hrdina na mě zpočátku působil vyloženě jako venkovský moula, ovšem s postupem času si získal mé sympatie, na čemž má podíl také skvělý výkon Bradleyho Coopera. Mix drsných válečných scén s něžností rodinného zázemí, ale také problémy ohledně posttraumatického stresového syndromu, to vše dodává Eastwoodovu filmu šmrnc. Závěr je poměrně silný a při pomyšlení, že se jedná o skutečný příběh. Opravdu vynikající. ()

JohnCZ

Na to, že se jedná o film od Clinta Eastwooda, je to moc velká rutina a krom výborných akčních sekvencí nemá American Sniper vůbec čím překvapit. Naštěstí ale i tak dokáže zaujmout, Bradley Cooper jako lehce natvrdlý, ale odhodlaný redneck sympaťák a přestřelky mají grády, i když jsou spíše komornějšího rázu. A je to překvapivě bez výraznějšího patriostismu. ()

corpsy

Je ťažké, pre európana, chápať príbeh ( film ), ktorý zožerú hlavne vlajkonosiči tej modrobieločervenej posiatej 50 hviezdami. Glorifikácia násilnej americkej, imperialistickej vlády, ktorá sa pod zámienkou zachraňovania miliónov životov, vrhne do nekalého, rovnako heroického zabíjania ( možno ) nevinných obyvateľov napadnutej krajiny. A o čom to vlastne píšem? O filme, ktorý strhujúco rozpráva jeden príbeh, možný pre každú oblasť, krajinu, svet, kde sa hrdina pre vlasť obetuje vlastným životom ( aj tým súkromným ), aby zachraňoval blížnych. Strhnite si z toho americkú nálepku, a máte tu niečo, načo by bol hrdý každý štát. Po pravde, neviem. ()

Hem.m

Nechci říci, že je to špatný film, ale šlo z toho prostě vytěžit o mnoho více. Například: Dalo se více ždímat v citových scénkách a to nenásilně, stejně tak v syrovosti celého filmu. V porovnání se Smrt čeká všude, byl pro mě Americký sniper o něco slabší. Ale musím uznat, že scéna v písečné bouři byla opravdu vynikající. (Osobní dodatek a "spoiler": Chris Kyle umřel hůř, než pes.. Zabít někoho, když se mu snaží pomoci, je podle mě naprosté barbarství..) ()

DEXTER099

Tak jsem zhlédl očekávaný film tohoto roku a mě hlavní pocity jsou ,že Clint Eastwood je opravdu legenda filmového průmyslu a stále točí strhující příběhy,které určitě nezapadnou a druhým pocitem je,že Bradley Cooper asi předvedl svůj zatím nejlepší herecký výkon (samozřejmě má hodně komedii,ale i tak).Příběh podle skutečnosti o odstřelovači Chrisu Kyleovi ,který byl nejlepší odstřelovač co se týče úspěšných zásahu v americké armádě a pro kterého se jeho povolání stalo vším.Jeho touha pomahát a chránit ho úplně pohltila ,ale nakonec ho nedostala válka samotná,ale něco úplně jiného.Silný příběh,skvěla režie,autentická podoba války v Iráku a uvěřitelný herecký výkon.Jen škoda,že nebyl Clint nominovaný za režii.Za mě celkově 80% a čtyři hvězdy. ()

ConanVJ

Ale jo, zajímavý životopisný drama to je, akce je zde taky spousta. Jelikož jsem neměl tucha jak to skončí, tak jsem si i pro mě překvapivý konec užil. Cooper mě ve své roli hodně překvapil. Za mě 75% :) ()

Marsik

CineStar Černý Most (ČSFD projekce) - Styl příběhu mi sedl, Clint ve svém věku dokazuje, že umí pořád natočit parádní film. 80% // (15.4.2017) NOVA - Po dvou letech jsem si s chutí AS rád připomněl a díky CZ dabingu (mimochodem velmi dobrému) jsem měl možnost si více vychutnat charaktery a chování všech postav. Vše je na vysoké úrovni, Clint je pán režisér. Hodnocení beze změny. 80% ()

salisbury

Americký sniper je film na který jsem se těšil již od času, kdy jsem zvěděl zvěst, že bude. Čekání bylo zdlouhavé, ale rozhodně stálo za to. Clinta Eastwooda na postu režiséra poslední dobou zbožňuji o něco málo více než herce a tady opět dokázal, že jeho filmová balada není jen prázdným stohem slámy, ale hrdinným příběhem popisujíc skutečnou událost s vnitřním nábojem chrlícím nejen oheň. Bradley Cooper se značně vžil do role, kde neodstřeloval jen nepřátelské živly, ale ve své podstatě i sám sebe. Psychický válečný teror narušujíc ego víc než cokoliv jiného. Velmi rád si film řadím do poličky s označením "Oblíbené". ()

berny2468

Eastwood umí točit skvělý filmy, a to dokázal i u Amerického snipera. Už podle názvu jde odvodit, že je to hodně vlastenecký film (na můj vkus až moc). Abych řekl pravdu, tak jsem o Chrisu Kylemu v životě neslyšel, ale musím uznat, že je to velmi zajímavý příběh. Hodně mi vadila panenka ( předpokládám že jste o ní slyšeli) která jen dokazuje jak Eastwood film uspěchal. Dále mi vadil konec, kde dle mého názoru měla být lépe osvětlena Kyleova smrt. Docela mě překvapil Bradley Cooper, který zahrál snipera na výbornou. Sice se to dalo natočit lépe, ale i tak je to velmi povedený film. 80%. ()

Peterssen

Škoda, že nejsou půlhvězdy - tenhle film je totiž na tři moc dobrý, ale na čtyři nedosáhne. Poutavý příběh člověka, válečné scény dokážou upoutat a vtáhnout do děje. Ale nějak to celkově není ono. Rychlé časové posuny diváka spíše rozruší, než aby mu pomohly vysvětlit pozadí příběhu. Hrdina je postupně až moc dokonalý. Eastwood to rozhodně umí líp. ()

Kryton

Z velké trojice oskarových kandidátů roku 2014 Grandhotel Budapešť, Birdman mě až Americký sniper oslovil a na mě hodně zapůsobil. Bradley Cooper je velmi přesvědčivý jako rodilý Texasan, který jen chce bránit svoji zemi a své kamarády ve zbrani. Nenašel jsem žádnou slabou chvilku i pokud se děj odehrával v klidném rodinném kruhu. Tam se naopak dalo pozorovat, jak válka člověka změní. Samozřejmě akční/válečné scény jsou skvělé a vše je nádherně přehledné - tedy pokud nepřijde písečná bouře. Klidně si točte oči sloup, že je to - emerické -. Já jsem viděl daleko více patriotické filmy, kde se to americkou vlajkou hemžilo. Tohle je o člověku ne o Americe. Clint Eastwood si ve svých 84 letech připisuje největší kasovní trhák.Vůbec se tomu nedivím, protože to je čistý a nefalšovaný hrdina bez plášťenky, bez powerupů a bez superobleku. Chris Kyle R.I.P. Hodnocení OST: Byť hudba není tím hlavním, čím by film oslňoval, tak se zde povedla. 8/10 ()

hous.enka

Americký sniper vypráví příběh amerického mladíka Chrise Kyla, který svůj život zasvětí práci v armádě a pak zejména válečným misím. Co z toho vzejde, si asi umíme představit předem... Co se mých pocitů týče, tak na první pohled je to jasná propaganda amerického nacionalismu, který se neštítí ničeho (scény s dětmi - myslím ty děti v Iráku, ne tu loutku, co Bradley kolíbal v Americe, jejíž plastické ručičky kamery tak něžně snímaly, heh). Jenže při bližším pohledu zjistíte, že ten Chris to myslí vážně... Z mého (evropského?) pohledu to jen dokazuje, jací Američani doopravdy jsou. Co se mi na Americkém sniperovi jednoznačně líbilo, bylo, že celých těch 139 minut vás nepustí ani vyčůrat. Je to velmi koukatelný snímek, a přitom není podbízivý. Jako by se vždycky kamera natočila na to, co chcete jako divák vidět. Jinak to neumím vysvětlit. Takže za mě nejde o patos nebo snad vlastenectví, ale hodnotím film podle toho, že mě dokázal tak dobře vtáhnout do děje. Jen škoda, že zanikla ta linka s Chrisovým bráchou. Jo a Siena se tedy od dob nevýrazné Factory Girl dost změnila. Tenhle ženský pohled na svět v pastelových šatech jí docela sluší. ()

schizmo

American Sniper je vlastně spíš průměrný film s válečnou tématikou, protože jednak nepřináší nic nového a jednak vše co přináší, klouže dost značně po povrchu tématu a nedostává dostatečný prostor, aby vytvořilo potřebnou hloubku. Za předpokladu, že se jedná o příběh podle skutečné události, určitě bych v něm hledal nějakou osobnější rovinu, ale tu ani scénář, ani Cooperovo hraní extra nenabízí. Odstřelovací téma mnohem atraktivněji zpracovali v thrilleru Shooter, afghánistánsky laděných filmů tu bylo nespočet (z poslední doby jednoznačně vede Lone Survivor) a dopad na vojákovu psychiku mnohem emotivněji ukázal film Warriors. Každopádně řemeslně to není vůbec špatné, jen jsem čekal něco hlubšího... ()

Adasin

Já nevím, ale nějak mě to nebere. Sice se tam střílí, ale napětí je tam možná jednou. Akorát se tam střídá mise a život v civilu a jde to takovým skoro loudavým tempem. Je to hezky natočené, ale opět mi tam chybí nějaké přidané hodnota, pro porovnání např. Zachraňte vojína Ryana mi přijde natočené daleko lépe, tohle mě za srdíčko (možná až na ten konec) prostě nechytlo. 6/10 ()

maddy

Typický vojenský životopisný film nijako zvlášť nevybočujúci zo žánrovej škatuľky. Vyslovene zle to dopadnúť ani nemohlo, keďže skutočný príbeh má silu automaticky sám o sebe, na režisérskej stoličke sedí Clint Eastwood a ústrednej úlohy sa zhostil skvelý Bradley Cooper. Akurát je to prekvapivo viac akčný vojnový film, než vojnová dráma o zlomenej psychike hlavného predstaviteľa. Poctivá Eastwoodova prácička, ktorá v jadre ani nestojí o toľko pozornosti pri nomináciách na ceny ako sa jej dostalo. Eastwood si len jednoducho zrežíroval trocha ambicióznejší vojenský akčňák, ktorá sa chce rovnako zavďačiť divákom ktorí si chcú pozrieť klasický vojnový film bez zbytočných politických tém (Zero Dark Thirty), ale aj americkým patriotom, ktorí budú oslavovať silu amerického národa (The Lone Ranger). Takže áno, je to aj typická americká propaganda plná pátosu, ale naozaj je niečo také nutné vyčítať filmu s názvom AMERICAN Sniper, ktorý „oslavuje“ vojaka s najviac usmrteniami na konte? Myslím, že nie a ono je to presne aj také odťažité, surové a nekompromisné, aby túto postavu film nijako neoslavoval, ale zároveň neurazil hrdosť Američanov. Diplomatický prístup starého ostrieľaného režiséra. Možno práve preto sa film sústredí prekvapivo viac na akciu v teréne, než na riešenie psychického úpadku hlavného hrdinu akoby v takomto biopicu divák očakával. Transformácia Chrisa Kylea z rednecka na profesionálneho vojaka a následný dopad na jeho psychiku, postupmú frustráciu je tak znázornený v pár odťažitejších scénach s rodinnou, inak je American Sniper o akcii na bojisku a o krutej realite ktorej musia vojaci dennodenne čeliť. Tá je natočené expresívne, bez príkras a dostatočne mrazivo (scéna s vŕtačkou a chlapcom). Scény v Iráne sú pôsobivé, obsahujú množstvo napätých scén a sú jednoznačným ťahúňom celého filmu. Pokiaľ v tom však budete hľadať silnejší odkaz, nepochodíte. Dôraz na emócie sa kladie až v samotnom závere (decentne natočený a nijako netlačí na pílu) a niektoré línie vyšumia do prázdna (nadbytočná s bratom hlavného hrdinu). Vo výsledku však výborná vojnová ostreľovačka s vynikajúcim Cooperom v hlavnej úlohe a silnou režisérskou rukou za kamerou. Otázne je kto od toho čo očakáva, pretože ako dráma o postupnou úpadku jedného vojaka to nie je až také silné ... ale mám dojem, že tou to nikdy ani byť nechcelo. CELKOVO: 3,5* (7/10) ()

agentmiky

Páni,to byla paráda.Na tento film jsem se těšil strašně dlouho a konečně jsem se dočkal.Když vidíte v kolonce režiséra jméno Clint Eastwood,je vám jasné,že film bude zárukou kvality.Jak on to pořád dělá,že točí skvělé filmy,to nepochopím.Film pojednává o odstřelovači,který patří se svými zásahy mezi neúspěšnějšího amerického snipera historie.Tuto roli zahrál Bradley Cooper výtečně.Možná to byl jeho nejlepší film v kariéře.Je docela zajímavé,že Chris Kyle nezemřel ve válce v Iráku,ale rukou jiného amerického vojáka trpícího postraumaty z války.Když to shrnu,tak film byl velmi dojemný,propracovaný co se týče prostředí,příběhu,kulis a mnoho dalších věcí.Musím mu tedy udělit 90% ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu