EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (CinemArt)

Wyrdas

Řeknu to jednoduše. Mě se to líbilo. Já jsem od tohoto snímku nic nečekal, ale dostal jsem víc, než bych byl čekal, kdybych se nejdřív podíval na ČSFD. V žádném momentu jsem se nenudil, vyprávění bylo srozumitelné a děj se nijak nezadrhával. Nepřesnosti oproti Bibli nebyli zas tak markantní, jako například u filmu Noe (2014) a dali se s přimhouřenýma očima přehlédnout. Herecké výkony byli dobré, scény efektní... ale co mě skutečně zamrzelo bylo ztvárnění samotného Boha. Podobu uraženého, arogantního fracka si vážně nezasloužil. I když přehlédnu Biblické nepřesnosti, tohle přehlédnout nemohu. Rozhodoval jsem se mezi třemi až pěti hvězdičkami, podle úhlu pohledu, ze kterého jsem na tento film aktuálně zhlížel... nakonec i trošku z lenosti více o tom přemýšlet (kompromis) dávám čtyři. Přikláním se k tomu zejména i proto, že je Exodus zde, na ČSFD, zbytečně podhodnocený. ()

danny_21

Společně se zbojníkem v kapuci nejslabší Scottův film. Ve srovnání s Noem hodně pokulhává ve formě zpracování a vlastní nápaditosti, a Ridley, to ti neodpustím. Ano Egyptské exteriéry jsou vizuálně krásné, stejně jako kostýmy ale co z toho, když Bale ani Joel nemají moc co hrát - scénář moc nenabízi a ani je nepustí do pořádné konfrontace, ale co je nejpodstatnější, ten nejslavnější příběh pochodu lidské rasy je strašně odfláknutý, nedotažený a nebaví a to nemluvím o podstatě jednání a činů toho malýho fracka. Na 3 hvězdy to nemá a velkou část druhé ode mě dostal za jedinou světlou stránku a tou jsou morové rány a zejména krokodýlí sváča - 40 % ()

HonzaMag

Výpravný velkofilm postupem času přecházející ve zdlouhavou a nudnou "pohádku", Navzdory slušnému Baleovi jsem tu (v tomto případě) šílenou stopáž málem nedal a vážně hrozil "exitus"... ()

E lan

Všichni tento film drtili, ale v žádném případě se nejedná o špatný film. Trochu zdlouhavý, trochu přehraný, ale ve finále bavící a ctící žánrovou soudržnost. Jen finále není moc jasné a působí trochu roubovaně. ()

bearmeedek

Úvodní část filmu s bitvou u Kadéše byla také vrcholem této filmové podívané. Je to tak. Kolik máme historických, válečných filmů s řinčením mečů? Následuje nutný biblický příběh, který je naštěstí podán celkem slušnou, dobrodružnou formou. Zjevování děcka-boha po určité době začíná lézt na nervy a až rychlá mozaika božích ran padajících na Egypt zase oživí děj. Závěrečný útěk suchým mořem vrací filmu počáteční šťávu. Dá se na to dívat a film si zasluhuje slušné ocenění. Ale smyšlený děj o něčem jiném mohl dopadnout lépe. Jinak délka filmu tak akorát, delší bych už nechtěl. 70%. ()

ZnalecH

Určitě zajímavé, nové zpracování Mojžíšovy cesty. Bavila mě akce, které tam ovšem na ty 2,5 hodiny zase tak moc není, ale celkem dobrý byl i děj (příběh), takže se to zase tak moc nevleklo. Inspirovalo mě to k tomu, abych si o Mojžíšovi něco přečetl a proto si myslím, že film splnil svůj účel. Pokud máte rádi Egypt a tehdejší dobu, tak si film rozhodně užijete. 70% ()

DarthFailord

Ó bože. Ukaž mi cestu. Ukaž mi cestu jak se neunudit k smrti. Ukaž mě a mému lidu jak nebrat tento film jako další egyptskou ránu!!! Ridley Scott vytvořil plochou agitaci na bibli ve skvostném hávu. Kdyby to nebylo tak vizuálně úchvatné, tak bych tomu dal ještě o hvězdu méně. Celý film je prázdný jako kanopy na vnitřnosti Ramsesovi mumie a nezachránil to ani Christian Bale....jsem moc rád, že jsem na tom nebyl v kině...to by byl opravdu Exodus... ()

Acrobat

Utekajme a nehodnoťme zle, lebo za nich bojuje Boh. Nepriečim sa ani náhodou, zo srdca vytesňujem hnev a závisť, modloslužbu a pýchu. Vháňam pokoru a spomeniem len úchvatnosť imaxovej výpravy, pevnú réžiu Scotta, ktorá sa však javí ako sterilná, rutinná. Biblický námet síce neumožňuje piruéty, je chabý na dej, no zázraky sa dejú. Slušných 2,30 objavovania hraníc. Nesmiem viac hovoriť o tom, ktorý je, o Jahvem, ktorý bojuje za nich. Bezmocnosť, akú som ešte nikdy necítil zavŕšim konštatáciou, že filmársky za štyri, ale Božie prvky ako CH. Bale a JHVH pripravujúci dve (!!!) šálky čaju hýbu počtami nahor. Plný, lebo na ich strane bojuje..... (videné 14.11.2015, 17.11.2015,BDrip) ()

Kritik.

Veľké mínus tohoto filmu je, že nie je ujasnený žáner, a akoby nebol jasný ani cieľ. Ide o sci-fi, fantasy, dobrodružný, rodinný, akčný, alebo? Koho mal film zaujať? Kresťanov? Dobrodruhov? Fanúšikov sci-fi a fantasy žánru, či realistov? O čo bol toto pokus? ()

rublik05

Ačkoliv nejsem moc velký fanoušek náboženství, musím s pokorou přiznat, že tohle přímo epické ztvárnění biblického příběhu o Mojžíšovi a jeho záchraně statisíců židovských otroků mě mile překvapilo. Vizuálně nádherné historické fantasy, s příběhem co má slušné tempo, nenudí a je plný zajímavých scén a situací. Povedené kostýmy přímo lahodí očím. S herci jsem žádný problém neměl, Christian Bale i Joel Edgerton své role zvládly bravurně, potěšil mě i ve vedlejší roli vždy perfektní Ben Kingsley. Na filmu mi trochu vadila jeho délka, a také bych ocenil daleko větší věnování se Deseti ranám egyptským, které byly sestříhány do zbytečně krátkého časového úseku a působily tím pádem trochu nepřehledně. Jinak ale nemám filmu moc co vytknout, bavila mě jeho místy až děsivá atmosféra, moderní efekty, slušné tempo, nesmím zapomenout na dobrou hudbu, a také na solidně natočené bitvy. Bavil jsem se, takže za mě spokojenost. 8/10. ()

Nix

Nechápu, jak u tohoto filmu mohl někdo vydržet. Tady mne nebavilo absolutně nic, jedna hvězda jen z milosti a za Bale, který mne baví a mám pro něj slabost a taky, že když jsem byl na tom v kině, tak ten šlofík byl opravdu dobrý. Fakt nuda. ()

Ceberus

Stejně jako Noe jde o klasický velko-blockbuster založený na vizuálních efektech, davových scénách a hercích první kategorie. Ostatně všechny ty zázraky přímo vybízejí počítačové grafiky, aby předvědli, co v nich teda je. Pozitivně mě překvapilo, že Mojžíš je v téhle verzi přece jen šokován mírou Bohovy sadistické krutosti a nechce s tím mít mnoho společného. A samozřejmě to, že Mojžíš je šermující akční hrdina místo staříka s hůlkou, tak to řadí film tak trochu do kategorie s Lincolnem lovícího upíry. :-) ()

hyundai

Nevím co originálního a zajímavého napsat, je to dlouhé, chvílemi nudné. ALE ke konci kdy se do Egypťanů opakovaně naváží Deus ex machina v podobě malého děcka alá holčička z Temný rytíř povstal, jsem chvilkami nevěřícně koukal a možná se i bavil. Kostými i prostředí jsou ztvárněny dokonale. 75% po přimhouření všech očí ryby ze simpsonových. ()

biergof

Celý rok mi nestál za to, abych utratil poslední grešly za lístek do kina. EXODUS však stojí za všechny marky a atmosféra z plátna, valící se vlny, boží rány všade a přímo na vás, se v domácí projekci nebude opakovat! Ridley Scott definoval EPICKÝ FILM pro nadcházejících 20 let! Nikdo jiný by takové téma nemohl zpracovat s úctou, noblesou a pokorou. Jsem rád, že zakončuji tento rok s tímto filmem, který nám má připomenout, že příběh, herci a prostředí jsou stále bohy nad krály speciálních efektů a pozer humusu! ps: všimněte si skryté linky příběhu, která si hraje s myšlenkou, falešného proroka, kdy Moša pouze využil dané situace pro vysvobození svého lidu (přírodní pohromy, úmrtí dětí, meteorit atd, nebudu osvětlovat, sami musíte prozřít do Scottova poselství)...pokuď budete mít oči otevřené, spatříte geniální film ve filmu a spousty témat k zamyšlení! ()

sethi

Většinou si nechám film "dojít" a hodnotím až po pár dnech, ale jelikož bych už nenašla čas, musím tentokrát dřív. Exodus není špatný film. Ale je průměrný a nesvědčí mu 3D. Dělá ho šerým, méně pompézním. Příběh je známý každému, takže o to víc jsem čekala na nějaké novátorství. Film se drží zajetých kolejí a pro mě je dost chladný. Málo emocí, málo, na tak krásně vypadající podívanou. Není komu držet palce. No vlastně je tam malý záměr, že jsme tak nějak měli fandit spíš Ramesovi, že? Malý náznak svěžesti byl v Mojžíšově ne úplně 100% souhlasu s božím jednáním....ale tam se přece dala hloubka a psychologie postavy ještě tak krásně rozvinout!! V tomhle se mi Noe líbil víc a taky jsem čekala nějaký vnitřní boj. Škoda. Náboženství je přece tak úžasná látka pro takové věci. Chápu ovšem, že některým skupinám by to vadilo. Ale kdo byl vlastně cílová skupina? Na závěr ještě něco : Baleovi to slušelo, ale mohl se víc mýt ;) ()

departed

Řeknu to ve zkratce, zážitek ze 4DX byl fajn, ale film samotnej o sobě byl moc ... dlouhej. Odvyprávěný nezáživně, možná s adekvátními hereckými výkony (Bale jen tak nezklame a Edgerton je frajer, i přestože tohle pro něj IMHO role nebyla) a velkou výpravou s pasující hudbou, ale když si z celých sto padesáti minut pamatuju jen výbornou část s krokodýli a přechod přes Rudé moře, tak je potom asi něco špatně. Možná se mnou, možná s Ridleym, kdo ví, ale jeden z nás je určitě na vině. Chci od něj ještě nějakou pořádnou gangsterku, hi-tech thriller nebo třeba sci-fi akčňák, ale už ne nic historickýho. ()

Jozka7

Překvapivě docela špaténka. Snaha tvůrců o odmytologizování slavné předlohy dopadá asi ještě hůře než před deseti lety u Tróji. Čímž ale ztrácí řada nosných událostí v příběhu smysl. Včetně té nejpůsobivěji zpracované, což je samozřejmě deset egyptských ran. Z původního velkolepého souboje Boha Izraele (který v příběhu rozhodně neměl podobu umanutého chlapeckého dalajlámy) s egyptským panteonem pod vedením zbožštěného faraona, kdy každá rána představovala porážku jednoho z egyptských bohů, zbylo oproti předloze jen torzo. Celkově to moc nefunguje, zápletka je místy až neuvěřitelně naivní a nelze se ani divit hněvu současných Egypťanů, jimž Scott a spol. dělají ze slavných předků a tvůrců nejmocnější říše tehdejšího světa tupce k pohledání. A že má Christian Bale po většinu filmu asi poloviční věk bájného hebrejského hrdiny? Holt, kult mládí si žádá své, ostatně ani takovému Bilbovi či Frodovi by nikdo z diváků příslušných trilogií nehádal těch předlohových padesát let, že. ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)