EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (Cinemart)

Dantte..

Velké zklamání, dokonalé technické zpracování, ale v podstatě bez emocí. Scénář bez hloubky. Krásně to napsal uživatel POMO a KarelR. 60 % ()

Bube1

Na tohle jsem se opravdu hodně těšil a nízká hodnocení mě celkem zarazila. Nicméně jako vždy jsem moc nedal na zdejší procenta a jako vždy se vyplatilo. Za mě je to skvělý! Exteriéry, kostýmy, !!! EGYPTSKÉ RÁNY !!! , kamera,... To vše nemělo chybu. Hlavní dvě postavy byli taky skvěle zahraný. Nedostatky vidím hlavně v absolutním opomíjení vedlejších postav, které jsou zde opravdu jen aby se neřeklo. Za to o hvězdu méně. ()

naprstecek

Moc jsem tomu nedávala,historické filmy se mi moc nelíbí,ale byla jsem hoodně mile překvapená.Krásně sfilmováno,moc hezký film.Doporučuji i pro ženy,fakt se na to dá koukat.SUPER , jsem ráda,že jsem na to do kina šla. ()

vZeč

Takhle na hraně jsem nebyl dlouho. Nakonec tři a půl hvězdy sundavám na tři, protože doma už nebude kino. Ridley už na to buď nemá, nebo ho už nebaví přizpůsobovat si mdlé scénáře. Z Exodu mám pocit, že Ridley si ho natočil jen kvůli tomu, že si vzpomněl, jaký že srandy mu tahle biblická historka umožňuje. A pravda je, že se na všem, co útočí na naše panenky a první signální, pořádně vyřádil. Co se makro měřítka týče, film je to kulervoucí a co se velkoleposti týče, tak zatím asi vrchol historického žánru, ať už vezmu na milost, že starý dobrý klasický kostýmovky a kulisárny tu jsou nahrazený digitálním běsněním, nebo ne. Protože upřímně technická a triková stránka až na pár záběrů prostě bere dech. Ridley si libuje v neustálých přeletech nad celým tím divadlem a nemusí se ani nic dít a člověk se jen kochá Egyptem tak, jak před tím nikdy nemohl. JENŽE... Ridley asi nechtěl přijít s čistokrevným nářezem, protože to u dané látky asi není košér. A tak se dostáváme k osobní rovině příběhu a to je teda strašlivá slabota a jede se na neutrál, i když se herci snaží sebevíc. Edgerton si možná užívá teatrálního záporáka, ale tím jeho charakter končí a Bale chudák hraje z vody. Urputně... ale nemá prostě moc co hrát. Navíc tu ani není moc velká snaha z něj mít kdovíjakého sympaťáka. Člověk pak soucítí víc i se sviňákem Ramsesem, když už to pak schytá během těch slavných Egyptských ran. Film se dlouho snaží připravit půdu pro svou poslední třetinu a nefunguje. Buď měl být kratší nebo delší, protože místy nám prodává zdlouhavě cestu hrdiny a často zas mění celou jeho osobnost během pár minut, ne li vteřin. Zkratkovitost je místy extrémní a člověk se chvíli snaží zorientovat v tom, za co že se teda ten Mojžíš právě považuje. Takže z vypravěčského hlediska je to jednoznačně selhání, které není katastrofou, ale nestojí ani za řeč. Zkrátka u Gladiátora si člověk může užívat všechny ty velkolepé atrakce, ale vyprávění je tam na prvním i druhém místě. Tady je to obráceně. (Mimochodem začínáme taky bitvou, protože... v Gladiátorovi jsme tak začínali taky). Takže jsem naházel špínu na vyprávění a teď musím zahanbeně přiznat, že jsem přesto z filmu odcházel poměrně s přiblblým úsměvem, protože dokud Ridley diriguje nějakou velkolepou show (a že jí tam je), tak je to prostě čirá filmová radost, která tomu dodává ten správný vtahující naléhavý dojem, díky kterému jsem si i po jakž takž vyprávění řekl, že jo... bylo to velký a stálo to za to. Opravdu ale sakra opravdu některý momenty jsou prostě kulervoucí o maj gááát. -------------------------------- PS: Ten klučík, co hrál Bohova posla, byl fakt dobrý, resp. nic nezvoral a budil ten správný dojem, což je fajn.-------------PPS: Krokodýli byli boží.---------------- PPPS: Zemře tam spousta zvířátek.--------------PPPPS: To, jestli je film věrný své slavné předloze, tu řešit nemusím, od toho jsou jiní. ()

sigi2

Uvažujem, že celkom dávno som nebol tak nerozhodný medzi 3* a 4*. Nakoniec tri, lebo mi zo včerajšieho premietania nezostalo v stojane na klobúky nič zapamätaniahodné. Azda okrem stále skvelého Balea. Ten chlap by snáď skvele zahral aj ponorný mixér. Ale nebol to zlý film, to nie. ()

boo-boo

Vážení, toto je Mojžiš a toto Ramses. Oboch poznáte (či už z dejepisu, alebo z Biblie), takže sa nebudeme zbytočne s*ať s nejakým budovaním postáv, motivácií a podobne. Radšej vám ukážeme, aký CGI masaker sa okolo nich dá roztočiť. Je až prekvapivé, ako dobre Exodus odsýpa popri skutočne epickej stopáži a plytkosti celej výpovede. ()

3mates33

Strašne dlhá dejová linka o ničom, potom z ničoho nič, len tak, prebehnú všetky rany pre Egypt. Druhý film, na ktorom som bol v 3D. Nič moc teda, mohli sa viacej s tým pohrať, najviac ma otravoval ale ten hmyz a vtáky, boli v každej druhej scéne. Priemerný film, dve hviezdy, takéto filmy by nemali byť priemerné.... ()

rezzzy

Navzdory názoru mých oblíbených uživatelů si já dnes dovolím nesouhlasit. Scény hezký, hlavní hrdina hezký. Ale stejně mi něco chybělo. A myslím, že to byla absence příběhu, jenž by mě chytnul a donutil zadržovat dech. Vlastně, jak nad tím tak přemýšlím, tak jsem na to koukala celou dobu se stejným pulsem. Gradující momenty ve mě vnitřně negradovaly, jsem toho názoru, že se z těch útrap seslaných bohem mohlo vytřískat mnohem víc. Vadila mi přílišná počítačovost scén, které působily uměle a já jsem si v 3D kině připadala jako interaktivní postavička ve vizuálně hodně dobře vytuněné PC hře. A ještě jedna věc mi vadila. Příběh se odehrál v rozmezí minimálně 15 let. Ale ženy v něm vůbec nestárly. Předně vědma a Mojžíšova žena. Stále vypadaly na 20 a to už byla moc do očí bijící nesrovnalost...ehm? Na Ridleyho Scotta celkově docela dost slabina. ()

Lavinia

Biblické postavy v historizujících kostýmech s brutálně moderním chováním, jednáním i mluvou, v příkrém rozporu se vším, co dělá film aspoň trochu starobylým. Nepochopitelná chlupatost Egypťanů, žádný respekt vůči faraonovi (živoucí bůh!), neúcta k egyptským bohům od samotných věřících, stupidní dialogy jak na firemní schůzi. Mojžíš ve svém zápasení s Bohem působí lehce choromyslně, jeho bůh jako spratek ze školky, otroci mají neuvěřitelné zdroje neznámého původu, které ještě ke všemu pak odvlečou s sebou, včetně výzbroje, jejich utrpení se tím stává silně nevěrohodné. Faraon o jedné manželce a synovi, rovněž bez víry, ani hrobku si nebuduje - pěkný chudák. Mr. Scott, držte se raději hororů či scifi, ty Vám snad půjdou lépe. A můj v poslední době běžný zážitek v kině: jak jsem se málem počurala. Opravdu, ale opravdu ty délky k nesnesení, navíc těch zbytečných prodlev! ()

RAFT

Režisér nám zase jednou dokázal že,umí natočit historické filmy.Film Exodus: Bohové a králové je dosti dobře natočenej a taky propracovanej film ,mě se rozhodně líbil.I když je pravda že,historické filmy se točí málo.Když o tom ,tak uvažuji tak,jestli bych si měl vybrat který film byl lepší jestli Noe nebo Exodus: Bohové a králové,tak sem jasně pro na 100% pro tento snímek.A taky dobře zahrál i herec Christian Bale který ve filmu měl v půlce kladnou roli a vtédruhé zápornou.Režisér by mohl natočit nějaký další historický velkofilm ,protože takovýhle filmů je opravdu ale opravdu málo. Za mě 75% ()

fincik

Nerad tento velkofilm hodnotím negativně, ale nemůžu si pomoct. Mohlo tam být víc akce. Prvních a posledních dvacet minut se mi ještě jakžtakž líbilo, ale jak Bůh trestá zlé Egypťany mě vážně nebavilo. Skvělý režisér a herci, a vzniklo z toho tohle ? Normálně bych dal asi tři hvězdy, ale za Sfingu bez nosu musím dát dvě. Zklamání (možná i roku 2014). ()

Zl0

Je jedno či chodíte iným klopať na dvere s brožúrkami, recitujete aláhu daj vlahu niekoľkokrát denne, požierate každý týždeň oblátky alebo jasáte keď Perún zhodí z neba ohnivú sekeru tak ako ja. Tak či tak máte vy alebo niekto z rodiny niekde na polici knihu BIBLIA PRE DETI. X krát prečítanú, s kopou obrázkov a možno aj viac exemplárov. S kúlovými príbehmi na ktoré sa farárkovia mračia lebo "my fičíme na novom zákone". Každý kto ju dôverne pozná (prípadne akékoľvek iné vydanie starého zákona) sa môže na tento film vykašľať, pretože tento príbeh už má vo svojej hlave, v oveľa lepšej verzii. V tej mojej si pamätám ako sa palica mení na hada, nebehá tam decko a nesupluje horiaci ker , Mojžiš neskúša šnorchlovať a hlavne more nesimuluje odliv, ale rozostúpi sa do tvaru písmena U. A je to stokrát lepšie ako tento film. Srať na realitu, niekedy je fantázia lepšia. ()

Fowl

Vezmeme trocha historie, trocha bible, okořeníme skvělými efekty, hodíme do mixéru a posléze pořádně vyždímáme. Výsledný kydanec okrášlíme Christianem Balem. Ne, omílané biblické téma, zvlášť když jeho nejlepší adaptace byl kreslený Princ Egyptský, můžete natočit i pozpátku, ale stejně víte jak to dopadne, ten chlápek prostě nezemře a všechny zachrání. Teď už se snad filmy nevymýšlí, jen se jich dává víc dohromady, nebo se z nich dělá fantasy akce z bible a podobně. Jak Exodus, tak Noe až po Maleficent. Děj a dialogy v egyptských palácích dost moderní na prostředí filmu, vlastně bych se nedivil kdyby Ramses začal repova, trochu jsem to od něj čekal. Snad se zas na delší dobu téma Bible vynechá. ()

Rimland

Předlohu jsem sice nečetl, ale jsem si celkem jist, že o guerillovém boji hebrejských proti egyptským se tam nic nepíše. Obzvláště pak o lučištnické jízdě, ze které by se i Čingischánovi srovnaly oči závistí… Ne, teď vážně. Exodu jsem se trochu bál. Jednak proto, že biblickým tématům prostě neholduju a jednak proto, že Ridleyho poslední exkurz do historie v podobě zábavného, ale nemastného, neslaného a ve finále dost zbytečného Robina Hooda ve mně vyvolal dojem, že by se měl ve svých letech možná zaměřit na jiné projekty (jmenovitě nápravu scénáristicky zmršeného, leč technicky dokonalého Promethea v podání dvojky). A výsledek? Lepší, než jsem čekal, ale i tak se značným množstvím much (čímž zrovna nemyslím jednu z egyptských ran). Exodus je příjemně koukatelný, plynulý, technicky precizní, nenudí a disponuje výbornou hudební složkou. Dokonce i Bale, z něhož jsem měl v téhle roli trochu obavy, se ukázal být výtečnou volbou (podobně jako Edgerton). Tak v čem je problém? Hlavně ve střižně. Exodus totiž působí podobně jako kinoverze Království nebeského, a tak zatímco se jedná o dobře natočenou a zábavnou podívanou, nezbavíte se dojmu, že by tomu pár desítek minut navíc prostě prospělo. Ostatně prodloužená verze KN to potvrdila a vyklubal se z ní (alespoň pro mě) nejlepší Scottův historický spektákl. Žel bohu, Exodus se podle všeho vydání původní čtyřhodinové verze (alespoň v nejbližší době) nedočká, což je ukrutná škoda. Ty střihy jsou znát. Chybí mi lepší zdůvodnění Mojžíšova (Mošeho :-D) náhlého (dvě halucinace mi opravdu nestačí) rozhodnutí opustit milovanou rodinu (zvláště pak ultra-rozkošnou Maríu Valverde) a jít se bít za lid, ke kterému vlastně nikdy necítil žádnou náklonnost či příslušnost (btw, Mojžíš se mi daleko víc líbil coby ateistický egyptský vojevůdce). A to navíc z popudu Boha, který na to, aby ho zburcoval, čekal ještě devět let…. (pravda, po 400, komu by pár navíc vadilo?) Chybí mi větší jiskření mezi Mojžíšem a Ramsesem (který se, krom snahy zajistit si trůn, chová dost zmateně a bez významnější motivace), jejichž interakce je, na to, že spolu celý život vyrůstali, přinejmenším zvláštní. Chybí mi větší role a zdůvodnění vedlejších postav (viz Paulův Jozua, který měl mít, soudě podle jeho neustálého špiclování Mošeho rozhovorů s Bohem, určitě o pár replik navíc; nebo Aaron, jehož role ve filmu je ještě podivnější než Neesonův výstup typu „Jsem tvůj otec, Luku… eeee, Bailiane“ v kinoverzi KN; nebo Kingsley, který se tam zdá být jen proto, protože… no víte proč). Takovéhlemu eposu ty scény prostě chybí. Stejně tak dokáže film řádně v jistých chvílích nadchnout (viz desátá rána a vše kolem ní), nebo naopak působit poněkud nepatřičně, viz „humorná“ vložka s věštkyní či expertem, nebo relativně nevhodná moderní terminologie (nějak mám pocit, že „z ekonomického hlediska“ se ve starověkém Egyptě moc nepoužívalo a že „divize“ se ve vojenství objevily taky o pár století déle :-)). Zkrátka a dobře, hodně, ale hodně slušná trojka, s možným náběhem na čtyřku. A v tu prodlouženou verzi budu i tak doufat. () (méně) (více)

joelly01

Prvni hodkuactvrt se tam v podstate nic nedeje, jen si tam vsichni navzajem mluvi diry do hlavy. Pokud jste unaveni z treninku na triatlon (egotrip!) nebo Klenot, tak pravdepodobne usnete. U tech ran na Egypt jsem trochu procitla a neprislo mi to uplne marne, ale pak jsem zase zbytek filmu prodrimala. Fazit: Hezky natocena nuda. Bale jako jako vzdy docela kvalitka (mam pro nej mirnou slabost). Naprosto prepalena stopaz. Tohle se Ridleymu fakt nepovedlo.... Zajimave je ze jsem behem filmu nekolikrat zadrimla a ke konci se mi chtelo spat jak sfina, ale jak jsem se pak odpotacela do postele tak ne a ne zabrat az asi do dvou do rana. Porad jsem myslela na to ze jsem jeste nenapsala do denicku filmy na Challenge Tour 2015. Dnes jsem byla unterwegs a taky byl "wrap up" lyzarske sezony (coz je myslim dostatecne kvalitni duvod), ale zitra.. zitra to tam bude! ()

Maniik88

Pozrel som si to z úcty k Ridleymu a preto, lebo mám rád Balea a Edgertona a historické filmy. Keď som sa maximálne snažil odosobniť od zobrazeného národa, bolo tam pár scén čo stáli za to. Najlepšia bola hneď v úvode, keď sa bojovalo s Chetitmi, no ani tá nemala na bitku z Gladiátora. Graficky to bolo parádne vypiplané, ústredná dvojica hercov fajn. Inak to bolo plytké, chabé, nebol tam pozitívny charakter (možno tak trochu krásna Maria Valverde). Mne sa to skoro vôbec nepáčilo. ()

neo250

Veľmi rád si pozriem filmy z biblického žánru, no málo filmov je dobre spracovaných. Exodus bol dobre spracovaný a dokázalo diváka upútať a vyžiadať si jeho pozornosť. Jedine čo by som filmu vytkol bola dĺžka filmu, ktorú by som skrátil aspoň o 20min. Film hodnotím na 70% ()

Marty7CZ

Prostě Ridleyi NE!!!!!!! Dost bylo sandálí a zpocenejch pitomců, my chceme tvůj nejmistrovštější žánr - SCI-FI. Tak příšerně zdlouhavý záběry a nic se nedějící momentky, to fakt ne... Vizuelně - o tom žádná, jako v Prometheovi luxus. Ale jinak ukrutná bída velikosti kosmickýho korábu!!! 31% jen z ůcty k rejžovi.... ()

dkas

Ridley, Ridley. Tohle mělo být co? Ano, exteriéry dobré, hudba výborná, ale co ten příběh? To je taková slátanina, až hrůza. Jestli jsou takhle dělány filmy "na základě skutečných událostí", tak to teda potěš. Předlohy se to drží opravdu hodně vzdáleně a tak je příběh hodně děravý. Různé zkratky v ději nefungují a celé je to dělané hlavně na efekt. Ten ale nefunguje. Jo a Ramses vypadá jako Fanánek ;-) ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)