EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (Cinemart)

Scraffy

Príbeh sa zo začiatku strašne vlečie a do nejakej hodiny a štvrť to je až šialene nudné. Potom sa to ale všetko ako keby zvrtne a začne to naberať na obrátkach. Desať egyptských rán je slušne natočených a vyzerá to naozaj dobre. No trvá to celkom krátko. Koniec tiež nie je bohviečo a scéna, kde sa more láme je až smiešne. Čakal som od toho viac, predsa len je to Ridley Scott. Obsadenie tiež nie je moc dobré a moc to nezachraňuje ani Christian Bale. Scott mal aj lepšie historické akčné filmy! ()

kedu odpad!

Židé postavili pyramidy? Svého času jsem slyšel vtípek. Mojžíš byl chlapík, který slíbil, že z nepořádných otroků udělá otroky pořádné, pracovité, silné a chytré. Chtěl na to od faraona trochu času a nějaké peníze. Vše dostal. Jednoho dne mělo přijít vyúčtování. Mojžíšem vychovaní otroci byli vychytralí, nepořádní a líní. Faron tedy nařídil, aby je Mojžíš odvedl k moři a tam je utopil, protože takové otroky nechce. Mojžíš poslechl. Odvedl své otroky k moři a oni mu tam utekli. Mojžíš se s takovou ostudou nemohl vrátit k faraonovu dvoru a tak zvolil emigraci:-) ()

pmusic

Domnívám se, že u tohoto filmu bude hrát velkou roli to, jestli na něj vyrazíte do kina nebo si ho prostě pustíte doma. Já jsem byla z návštěvy kina nadšená: skvělá výprava, krásné kostýmy, úžasné exteriéry, propracovaná hudba, perfektní záběry, bezchybný Baleovo výkon a k tomu všemu (toho jsem se nejvíc bála) nepřeplácáno nadměrným množstvím efektů. Zkrátka všeho akorát, ani chvíli jsme se nenudila, hltala jsem děj od začátku až do konce. Zlepšila bych pouze jednu věc, a to sice příběhy vedlejších postav, které de facto komplet chyběly. Film se zabývá osudy jenom dvou ústředních postav a ostatní postavy nijak nerozvíjí - u Bena Kingsleyho mi to bylo třeba vyloženě líto, protože jsem až do konce filmu čekala, jestli ještě něčím do filmu vstoupí. ()

MartinTerran

Další biblický film je tady, o příběhu toho netřeba moc říkat v Bibli je to tak napsané a jak to bylo doopravdy to se už asi nedovíme. Kostýmy a atmosféra dobrá i ty morové rány byli pěkně zpracované, stejně tak i úvodní bitva. Ve filmu jsou opět nudné pasáže a vyobrazení Boha se mi zrovna moc nepozdávalo. Nikdy jsem si nemyslel, že byl Mojžíš takový killer, to by ho rovnou mohli obsadit do dalšího dílu postradatelných (starý je na to dost). Hodnocení: 55/100. ()

KryplXxX odpad!

Nebudu vyhazovat prachy za lístek do kina, když se stačí podívat na trejler a hned vím, že půjde o naprostou píčovinu. Velkolepé digitální orgie, které v dnešní době už člověka nemohou překvapit a děj o ničem. Ridley Scott už je starej páprda a měl by se vrátit k vyprávění kvalitního příběhu a ne se snažit filmem vydělat prachy. Když z režiséra vyprchá vášeň, tak je to na filmu kurva znát. Obrovské zklamání. ()

Asdas

Ale bavilo ma to , Ridley stále dokazuje ,že na poli historických filmov nemá konkurenciu a možno ani nástupcu . Bale a Edgerton vo svojich postavách fantastický , úvod je skratkovitý a málo rozpitváva ich vzťah ale za to môže samozrejme čo najnižšia možná minutáž pre multiplexy . Inak okrem slabšej hudby a trocha hluchých miest v strede filmu to stojí za to ,už len kvôli fantastickej výprave a hmatateľnej akcii určite viac ako posledná výprava do Stredozeme. ()

jirin_cz

Příliš nechápu proč se to nazývá Exodus, pokud to v podstatě obsahuje pouze Egyptské rány a jen tak btw také projde Mojžíš přes moře a dostane Desatero. Přijde mi zkrátka, že šlo hlavně o to, se co nejvíce vyřádit při natáčení Egyptských ran. A ostatní části Exodu chybí úplně, kde je nasycení židů manou, vytrysknutí vody pro žíznící, zlaté tele atd. Taky se mi nelíbí ztvárnění Boha jako dítěte. Zkrátka mi příliš nepřijde, že by se to drželo předlohy, některé části se jen prolítly, některé vynechaly. Snad je to jen díky postprodukci, kdy byl film zkrácen. Či-li pokud někdo čeká v podstatě zfilmování části Bible bude nejspíše zklamán. Pokud jde na film kvůli vizuálu bude jistě spokojen. Zkrátka mi přijde, že tady zvítězila forma nad obsahem a snad šokovat krutostí... ()

toty

Balancuje to u mna medzi 3 a 4 hviezdičkami. Scott sa toho ujal dobre. Mojžiš v novom kabáte neni film na zahodenie a bojové scény ostatli stále kvalitné. Mam troškú výhrady k stopáži filmu ale tažko vtesnat do jedneho filmu takú širokú škálu z Biblie. Az na začiatkový sek veku hodnotím tento film klade. ()

Doutas

Scottovo zpracování Mojžíšova příběhu bohužel nepřináší nic nového – jediný pokus o invenci, zobrazení boha jako malého kluka, nedopadl zrovna nejšťastněji. Postavy jsou ploché a kromě Baleova Mojžíše ve mně žádná nevzbudila větší zájem. Jako čistý spektákl to sice docela funguje, ale těch se dnes točí v Hollywoodu tucty, takže nikoho, kdo byl poslední tři roky aspoň párkrat v kině, to neohromí. Avšak nejvíc mě naštval konec, kdy v zájmu zachování uspokojivého happy-endu film končí po vytesání desatera a úplně v něm tak chybí klíčová část příběhu, kdy bůh zakáže Mojžíšovi vkročit do země zaslíbené. Musím uznat, že Aarnofskyho Noe, ačkoliv nedostál veškerým očekáváním, byl co do pojetí mnohem originálnější a zábavnější. ()

Benjik

Na tenhle film jsem se těšil asi stejně, jako na možnost tady komentovat. Nebo tak něco. Po dlouhé době sem vyrazil do kina a doufal, že mě (a hlavně moji náladovou společnici) nebude nudit. Začátek filmu se ukázal ve skvělém světle, Bale k sežrání a ty exteriéry a kostýmy... Úvodní bitva skvělá, dlouho jsem neviděl tak precizní práci, ale nakonec byla tak nějak...ustřižená. Což je problém celého filmu. Celý je to takový nedomrlý. Vlastně i nedomrdlý - ( " Hej teď přijde píchací scéna....cože? On už si ji bere? Ha! Svatební noc, teď ji ohne... teď! Co? On má syna? Počkat, teď už to není jeho syn, ale zešílel. Hej loučí se, teď... tak nic ") - a zároveň hrozně utahaný. Jinak řečeno, film se táhne jako smrad z uhynulých žab, společnice si nudou proseděla svoji nezanedbatelně fajne prdel, ale přesto je to všechno hrozně sestříhané a nedovysvětlené, v celku spousta událostí nedává smysl. Ale Boží rány byly boží, pohled na neomylného Hospodina jako na nevychovanýho fakana uspokojivý a to prostředí a kostýmy...ach ano. Egyptskou armádu jsem si nikdy nedokázal představit jinak, než jako bandu cikánů v plavkách a s vtipným oštěpem a štítem z kůže. Díky Rýďo, moje historické znalosti byly opět doplněny. Škoda, že film měl na to být lepší, silnější a zábavnější. A proč věřit v Boha? No, protože přece je tak krutý, že vraždí děti. Logic Hebrejec. ()

Maw

Trpěl jsem u toho skoro jako ti hebrejci. Zmatená slátanina, prokládaná znuděnými herci, kteří hrají s takovou vervou, jako by za to nedostali zaplaceno. Nesmyslné scény (např. Faraona může zabít každý kdo chce, protože nemá asi žádnou ochranku), děj skáče v čase takovým způsobem, že jsem to snad nikde neviděl. Myslel jsem, že Mojžíš byl klidný, vyrovnaný a sympatický chlapík, zatímco Bale je agresivní, uřvaný, nepříjemný a prakticky celý film na mě působí jako mnohem větší svině než Ramses. Bůh jako dítě byl snad ten nejdebilnější nápad, co mohl Ridley vymyslet a k tomu vypadá jako poslední vládce větru po odstranění tetování. Rány na Egypt padali skoro stejně rychle jako hvězdy pro hodnocení tohoto skvostu a kupodivu ubližovaly prakticky všem, kromě těch zlým egypťanů, kteří díky tomu, jak byl film špatně natočený, ani nepůsobili nijak zle a otrokářsky. Kromě jednoho bičovaného, u kterého Bale vypustil z huby myšlenku roku, tam utrpení hebrejců moc vidět není, mluví se o něm pořád, ale vidět rozhodně není. A tak jsme se všichni po pochopení, že film nestojí za nic alespoň těšili na epický závěr, který ovšem nepřišel. Místo masivních vodních stěn, z kterých mělo být jasný, čeho je bůh schopen, voda ustupovala asi jako u nás na chatě minulý rok po povodních (zdlouhavě a nudně). Podle mě naprosté zklamání letošního roku! ()

DoNotCross

Není to zlé. Ridleymu jsem po naklusání do sálu moc nevěřil, ale nakonec jsem byl příjemně překvapen. Exodus docela zajímavě kombinuje prastarý příběh s civilní rovinou, kdy Mojžíšovo poslání sledujeme také v souvislosti jeho vztahu s bratrem a dopadu jeho jednání na Egypt jako celek. Snímek funguje parádně do chvíle, dokud se ke slovu nepřihlásí Bůh a nedá Baleovi pojeb za to, že jeho vyvolení úpí pod bičem otrokářů. Mojžíš by měl být ten, na kterém příběh stojí a film bohužel naprosto selhává ve vykreslení jeho přerodu z prince Egypta na vůdce hebrejců. I ten Hayden v Pomstě Sithů měl víc prostoru pro váhání a uvěřitelný přerod a to se vyskytoval v blikající pohádce. Christian se snaží, seč může, ale za celou promítací dobu prostě nepochopíte, co se mu honí hlavou a proč dělá, co dělá. A sledovat, jak se nechá Batman buzerovat od desetiletého kluka bylo vyloženě bolestivé. Ve výsledku jsem držel palce Edgertonovi faraónovi, kterému jsem rozuměl mnohem víc. Kdyby fungovaly linky obou bratrů, nebyla by ta čtvrtá hvězda tak odřená a z nebe by možná spadla i pátá. Třeba to napraví režisérský sestřih. ()

unrocker

Ridley se snazil opravdu velkolepa podívaná nabouchana napaditou režií a hlavne efekty... ale po úvodní zajimave bitvě se skoro hodinu nic neděje pak přijdou skvěle udelane a propracovane egyptske rany ale uz nic zajimaveho az ohromujiciho... cekal jsem vic... ()

george82

Působilo to na mě dost pompézně. Až jakoby snobsky. Zaujala mě jedna jediná věc. Délka filmu. 2 a půl hodiny je na film, kde se skoro nic neděje opravdu hodně. Za mě je to zklamání. ()

vieriX

Tak tohle Ridley v mých očích nezvládl. Začátek vypadal slibně zajímavá řežba tak jak to umí. Ale od nějaké 20 minuty šla úroveň dolů a prostě se tam vkrádá moc náboženství a bitva už není ani jedna i když by k tomu vybíralo. Díky bohu že jsem na to nebyl v kině nakonec. ()

ratpile

Mojžíš Hood. Epos tentokrát až příliš biblických rozměrů. Jaká škoda, že si RIdley na stará kolena musel vybrat zrovna tuhle zprofanovanou fantasy knihu, protože dokud se držel Mojžíš v Egyptě jakožto princ a generál, byl to prostě skvělý fiktivně-historický Scott. Takový jak ho všichni máme rádi. Jakmile ale Bale "zmojžíšovatí", narostou mu vousy a přibude mučednický výraz, snímek se začne soustředit na katastrofy, biblické symboly a proslovy, namísto původního sledování postav a motivací. Obrovská škoda, protože první desítky minut jsem se nadýmal blahem. Tak či tak, výprava je (i přes přebytek modrého tónu) nádherná a kamera si dává na každém záběru sakra záležet. Bale opravdu utáhne cokoliv, protože svým charismatem a mikroherectvím dokáže sebenudnější scénu oživit a učinit zábavnou. Joel Edgerton byl také skvělá volba - jeho Ramses byl správně lidský záporák, plný ega i obav zároveň. Znovu se ale musím vrátit na začátek komentáře. Je strašná škoda, že se Scott nesoustředil více na dva bratry, na "obyčejné" lidské emoce a historické reálie, nežli na mstivého boha a jeho loutkové divadlo. Celkový dojem mám ale lepší než z Noeho. Ta poctivost Ridleyho řemesla mě prostě baví. Zlatý Exodus oproti většině CGI hnědo-vyblité produkce s naleštěnými břišáky. Kéž by ještě stihl natočit jednu poctivou, na historické fikci založenou podívanou. ()

kiros179

Nemůžu si pomoci, ale z Exodusu šlo vytřískat mnohem více než to, co jsem viděl. Vizuálně na špici, místy poněkud podivně obsazené (Edgerton - Turturro), ale po hříchu sterilní, odtažité (byla tam vůbec nějaká hudba, hodinu po shlédnutí ani nevím) a zbytečně dlouhé. U filmu jako je Exodus mě jednoduše musí postavy a celkový děj bavit, mimo jiné i proto když víceméně předem jaksi víte, o co tam jde, to se zde bohužel trestuhodně nepovedlo. Mám spíše pocit, že jsem sledoval 150 minutový výpravný dokument, škoda. Poslední dva filmy jsou pravděpodobně nejslabší co Ridley natočil, tak pevně doufám, že ZDE je bude dařit lépe. 50% ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)