Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (CinemArt)

anais

Nemohl jsem se zbavit pocitu, že to technicky šlo dopracovat ještě trochu lépe. V podstatě uzavřené jednoduché prostředí přímo vybízí k dlouhým, propracovaným, "napínavým" záběrům ve stylu Gravitace. Místo toho je Everest snad až příliš dokumentaristický, suchý - jsou to spíše komorní výjevy, kterými se autoři snaží pokrýt skutečně všechno, co se na hoře odehrálo.V rámci toho zapomínají vyprávět příběh filmově. I přes to film v IMAXu vypadá nádherně, a stačilo asi jen málo, aby se to z kategorie "zajímavé" přehouplo do "dechberoucí". Formálně to ještě trochu narušují scény telefonujících manželek. Film vyvolává množství otázek - jsou to hrdinové, kterým máme fandit? Má nám jich být líto? Sami si svůj osud zvolili, a oni sami byli součástí (příčinou i důsledkem) komercializace Everestu... ()

poz3n

Vlastně je mi líto, že vůbec k něčemu takovému došlo. To, že byl samotný příběh znásilněný do hollywoodské podoby mi až tolik nevadí, ale snaha vnést do příběhů hodnocení a soud o tom, kdo co udělal špatně a kdo je vlastně ve skutečnosti ten hajzl, je paradoxní, obzvlášť s ohledem na to, v jakých podmínkách se celý příběh udál. A z toho je mi opravdu smutno. 5/10 ()

Roman.Ticka

Asi bych měla zjednodušeně říct, že kdo chce kam...ono to tak v podstatě je. Dá se porazit běsy, léčit deprese, něco dokázat sobě či druhým i jinak...třeba být užitečný v extrémních podmínkách, prostě konat dobro, pomáhat potřebným. Je taky fakt, že cesta nahoru není zrovna levná záležitost, tudíž není pro každého. Naštěstí. ()

Jinny

Solidní drama s nevyužitým potenciálem. Celý úvod je nevýrazný a kromě fešných záběrů velehor moc zajímavého nepřináší, rozhodně ne skutečnou emocionální investici do postav. V tomhle směru Everest jistí sympatický casting. Všechno se samozřejmě změní s příchodem bouře. Tady začne.... a řeknu to cynicky... řada nešťastných příhod. V téhle fázi film funguje velmi dobře a dokáže ledovou drsnost přírody a lidskou bezmoc prodat. V tu chvíli ale musíte přistoupit na to, že Everest je skutečně jen film pro masové publikum, které by scény o tom, co všechno lidi v nebezpečné situaci (a ovínění nedostatkem kyslíku) udělají za ošklivosti, rozrušily až příliš. Doporučuju si na internetu najít skutečný příběh Becka Weatherse, protože jeho odložení mimo jako zbytečné umírající věci ve filmu je ještě mírné. Naopak zřejmé je téma komerčního horolezectví - jak několik zákazníků, tak průvodci (na jejich přání) udělali několik fatálně špatných rozhodnutí. ()

Pítrs85

K čemu vám je, že vám i ty vedlejší role hrajou borci typu Gyllenhaala nebo Worthingtona, když jsou nahoře na těch kopečkách od sebe skoro k nerozeznání- rejžo, tvoje chyba. Prostě jsem měl problém od sebe všechny ty postavy rozeznat, a že jich tam je jak namrdáno. A pak aby to s váma pohnulo, že ne všichni zase slezou dolů... Každopádně, a možná že jsu jenom cynik, oplakávat je mi jaksi nešlo, asi je to super pocit, říct si, že jste slezli tuhle jakože fakt velkou horu, ale že máte doma ženskou, co je těhotná, tak to jako popiči sobectví... No nic, film je plochej jako to zelené pozadí, u kterého se točilo, hudba, co asi měla navodit atmošku poloviny devadesátých let, taky taková... žádná, a s člověkem to prostě nezamává natolik, kolik si představoval. Ale pořád je to Everest a moc lepších filmů o horolezectví asi není, takže průměr a hurá na Útěk do divočiny (jop, narazit na spisovatele Jona Krakauera, který se tu taky mihl, v době, kdy akorát čtete právě Útěk do divočiny, to potěší :-). ()

AlfaNumerO

[ČSFD projekce] Tak a je to za mnou. Atmosféra se dá chvilkami krájet, konec absolutně nečekáte (pokud neznáte 20 let starou událost), herci dobří, zmrtvýchvstání hezky naturalistické, telefonáty s ženou v rozumné mezi (stavědla slzných kanálků se nesnaží spouštět na maximum). Celkově veliká spokojenost. Konečně - rok 2015 je poměrně slabý, pokud jde o nabídku kvalitní filmografie. 82%. PS: Pro zájemce o riskování se životem doporučuji dokumentárně laděný počin Nezdolný Everest ()

Thomick

Občas by to při tom silnym větru a nedostatku kyslíku užilo titulky, ale dejme tomu, že i tohle přispívalo k málokdy vídaný autenticitě zážitku. POMO a jeho ovečky se při svý kritice klasicky soustředí na uplně nepodstatný záležitosti (jako třeba absenci pamětihodnýho dialogu... boha jeho fakt; co na druhou stranu beru, to je reflexe na základě knihy předkládaná např. uživatelem DaViD´82), tady šlo vždy v první řadě o sugestivní překlad dvou odvrácených tváří Everestu, přičemž jeho zlověstnost a vliv na lidský jednání (Doug...) mě osobně dost sebraly. Jakkoliv jsem byl samozřejmě připraven na ledacos. ()

hansel97

Musím říct, že jsem dostal něco hodně jiného, než jsem čekal. Pořád jsem si myslel, že tam bude hodně akce (laviny atd.) a prostě boj s přírodou i v jiném smyslu než s mrazem. Tak či tak jsem asi spokojenější, protože se mi dostalo drsného slušného dramatu, kterému velmi prospělo sledování i dění mimo horu, která prohlubovalo emoce ve filmu, ale drželo je od patosu. Možná jen škoda, že se tu báli trochu přitvrdit, protože u těchto kousků jsem rád, když mi běhá mráz po zádech z těch jejich omrzlin a bůh ví čeho, jako např. ve Frozen. Myslím, že se to dalo prodat ještě trochu lépe, ale je to fajn. Doporučuju podívat se na to, jak se natáčelo, protože by mě ani nenapadlo, kolik se toho točilo před zeleným plátnem a opravdu skláním před trikaři. ()

Othello

Aby bylo jasno, tak největší sympatie má u mě stejně ten nepálskej pilot, který musel zlomit pár desítek leteckých rekordů, aby vyzved namachrovanýho blbečka z Everestu, protože jeho samice udělala vítr na ambasádě. Jinak sympatický audiovizuální sadismus, jehož 3D distribuce mi přijde jaksi nepatřičná, vzhledem k tomu, že se mu daří najít celkem slušnou rovnováhu mezi rekonstrukcí a klasickým filmovým narativem. Díky tomu si jen tak nespočítáte kdo z hvězdného nebe to založí, kdo přežije, půlku filmu maj na ksichtech všichni masky, takže bůhví kdo to vůbec je a hlavní slovo má nasraná příroda, která dělá co může, aby jim zařídila nejzkurvenější den jejich životů. A moje pochopení pro psychopaty, který vymáznou několik mega za to, aby šli několik dní do kopce, který tam vztekle stojí a snaží se pozabíjet co nejvíc lidí je pro mě ještě nižší. ()

ARI50

Krásna a nebezpečná hora kterou já tolik nežeru film jsem viděl 3 krát a stejně nedokážu změnit názor na hodnocení. Ano film je pěkný 45 minut chystáni na velkou životní událost a pak se jde na to, cestou samozřejmě přichází komplikace zima nervy a strach z toho jak to celé dopadne, ale já v tom vidím mnohem méně. Nejlepší z celého filmu je trailer který svojí hudbou a záběry nezkutečně moc navnadil. Herecký je film hodně zajímavý a působivý. ()

luka4615

Neskutečně dusivá a emocemi nabitá podívaná. Everest je velmi realisticky podávaným dramatem, který všechna myslitelná "klišé" odsouvá mimo sebe, což z něj dělá výborně dávkovaný a až děsivě realistický film. Když zde totiž někdo umírá, je to bez obvyklých holywoodských příkras. Jediné co mi na filmu vadilo, byla přemrštěná stopáž a fakt, že se v té změti jmen začnete po chvíli ztrácet. Až na tyto detaily se jedná o syrový a dojemný lidský příběh, který si snad ani nemohl přát lepší filmovou adaptaci. Baltasar Kormákur natočil film, který si na nic nehraje. Natočil výborně a realisticky vypilované drama, které už teď považuji za jeden z nejmrazivějších a nejintenzivnějších filmových prožitků tohoto roku. PS: Zvláštní místo v mém komentáři si vysloužilo celé herecké obsazení, které je prostě výborné, což posouvá celkový filmový prožitek ještě o kus dále. „Human beings simply aren't built to function at the cruising altitudes of a seven-forty-seven.“ ()

JASON_X

Rozporuplné pocity. Film je to silný, pohlcující, vizuálně strhující a já nevím jaký ještě, ale... Inu výšlapy na Sagarmáthu už nejsou co bejvávaly za Hillaryho. Když dneska máte dost merglí, nejste úplný nemehlo a aspoň trochu vám vyjde počasí, nahoru na Horu se prostě dostanete. Profesionální gájdi, armáda Šerpů s lany, žebříky a kyslíkovými láhvemi, lékárnička plná všelijakého fajnového matroše a vrchol máte v kapse. A samozřejmě v záloze je připravený chopper s plnou nádrží a všehoschopným pilotem... Obdivuju lidi (nebo spíš nadlidi) jako je třeba R. Messner (zde ve filmu krásný ruský geroj Anatolij), kteří lezou zásadně bez. Tedy myslím bez "óčka". Protože jestli s sebou na výstupy potřebujete tahat dejchák a bobule, tak tam nahoře nemáte co pohledávat. To už totiž potom není sportovní výkon, natož nějaké hrdinství, ale prachobyčejná komerční turistika. Hodně zajímavý článek o natáčení je tady: http://www.moviezone.cz/clanek/29879-tema-jak-se-natacel-everest/ ()

Lucasion

"One day. You, me and little Sarah… will go climbing together.“ Jak jsem řekl, tak jsem udělal. Při první příležitosti jsem navštívil nejlepší plátno IMAX. Everest je jak stvořený pro velké plátno. Zážitek z kina je naprosto neuvěřitelný. Rozhodně nejlepší zážitek roku dosud. A moje velké očekávání na film mohlo začít. / / Film sleduje skupiny vedené dvěma muži, kteří se rozhodli zdolat nejvyšší horu světa. Od kraťoučkého prologu zavítáme na letiště a následně se už hned ocitáme v Nepálu a sledujeme nádherné hory a prostředí. Na krásu krajiny si já potrpím a nepamatuju si film, který vypadal po této stránce tak hezky. Za zmínku jistě stojí i kamera, která rozsáhle ukazuje hory, praskliny i ledové vodopády ve vší kráse. Kromě toho se film může pyšnit hudbou, která zaznívá ve správných momentech. Herecky je film obsazený skvěle. Od Jasona, který hraje svojí dosud nejlepší roli, tak po Keiru, která sic na horu neleze, tak její emoce jsou skrz telefon snáze uvěřitelné. Rád bych se v komentáři vyvaroval spoilerům, ale lze i trošku předpokládat, že když se film zakládá na skutečných událostech, tak spoustu diváků již předem zná příběh horských vůdců Roba (Jason Clarke) a Scotta (Jake Gyllenhaal) alespoň jako já. Nicméně tím, že první polovinu se divák pouze kochá scenériemi a seznamuje s postavami, tak při druhé polovině mrze (doslova) krev v žilách a jako životní drama film rozhodně neztrácí. "There is no...oxygen!" Opět se musí pochválit kvalita efektů a skvělé sledování příběhu. Napětí, které je budováno s precizností mistra. I když to nerad říkám, tak 3D v tomto případě není vůbec špatné a při jistých scénách (přechod přes žebřík) působí parádně. Do určitého bodu ke konci jsem byl jasně přesvědčený, že dám filmu maximální hodnocení. Bohužel finále finále (ano myslím tedy to druhé zakončení příběhu), je pekelně utlé a ve mě zanechalo jistý pocit nedokončené práce. Ať již scénář pracuje s jakoukoliv situací či scénou, tak dobře po celý film, pak závěr je neskutečně rychle odvyprávěný. Některé postavy, tak mají trošku nedůstojný konec popřípadě zakončení. Každopádně i přesto je Everest parádní podívanou, u které bych tleskal na konci ve stoje. Nelze jinak než doporučit. Díky svému napětí je Everest perfektní film o lidech, kteří si chtěli splnit nemožný sen - a to dotknout se TÉ hory na vrcholu. S jistotou mohu říct, že se těším na bluray (nejlépe ve 3D) a na druhou projekci doma. / / Jake, i když je jedním z mnoha talentovaných herců ve filmu, tak přesto mi jeho role přišla neuvěřitelně sympatická. Tím tedy i jeho Scott Fischer je poutavou a zajímavou postavou. [Imax 3D] (96 %) ()

Coleator

Skvěle obsazený film, nádherné záběry a k tomu i troška napětí... Přítomnost všech hvězd jsem oceňoval hlavně ve chvíli, kdy z nich koukala jenom část obličeje a alespoň podle hlasu se šlo orientovat, kdo je zrovna kdo, protože pamatovat si, kdo zrovna má jakou bundu, se mi zase tak nedařilo... :D K hereckým výkonům nemám co vytknout, nikdo mi nevadil, Jake mě i přes ten omezený prostor ale zase bavil nejvíc... Takhle ztichlé a vzlykající osazenstvo kina už jsem dlouho nezažil, každopádně kromě "telefonátů" Hallových to se mnou nic moc extra nedělalo... Pokud máte šanci, na Everest se podívejte... Třeba, až se půjdete v zimě škrábat na nejbližší kopec, si díky němu vezmete láhev kyslíku navíc... :) ()

Morholt

Hodinu a čtvrt se nedělo nic. Štědře placený zástup známých jmen jen plkal, poflakoval se po základním táboře, případně volal podobně štědře placeným manželkám. Kormákur jen občas nabídl pohled na majestátní horskou krajinu, aby jsme jako věděli, že jsme v Himalájích. Pokud měla tahle část sloužit jako doba, ve které měl divák navázat vztah s postavami, tak to hrubě nevyšlo. Osud všech přítomných mi byl ukradený. Když se pak začalo padat, mrznout a umírat, jakž takž to šlo, ale pořád mě to nějak nebralo. A moc to nevylepšila ani účelová hra na city. Po technické stránce je to asi dobré, ale celkově je pro mě Everest velkým zklamáním. 35% ()

mm13

Tak mi išli všetci na nervy už behom prvých desiatok minút, že som to vytočený vypol. Od začiatku mi bolo jasné - s vami ja súcitiť veru nedokážem, išli ste si po to, tam to máte. Hlupáci bez štipky rešpektu a pokory. Biznis jak sviňa toto, fakt. ()

seale

Tvůrcovo domáhání se emocí v poutavém dokumentu. Z tohoto hlediska americký průměr. Podotýkám, že spolusedící v kině - chlapi - si otírali slzy. Férovým způsobem dojem celého díla umocňuje vizuál / záběry na horu a filmová hudba. Obé nádhera. ()

Handle

Ani dobré, ani špatné, ale spíš slabé tři a lehké zklamání. Největším zádrhelem je nepřehlednost snímku a absolutně NEPROPRACOVANÉ postavy. K žádné postavě si člověk nemá šanci vytvořit vztah, herci naprosto nemají šanci něco ukázat. Celé je to takové nijaké, styl vyprávění nepřehledný a na nějaký moment k zapamatování může divák zapomenout. Přitom příběh sám o sobě je poutavý a druhá půlka se přeci jen trochu rozjede tím správným směrem, ale ta absence emocí a nulová psychologie postav je prostě zoufale smutná. Nejvíc na mě zapůsobil (výborný!) výkon Keiry Knightley... což je poměrně dobrý paradox, když vůbec nebyla součástí výpravy a objevila se ve filmu jen párkrát na dvě, tři minuty. ()

Kamca_

Nebýt těch hor v pozadí, tak mě tenhle film vůbec nebavil. Dějově byl hodně nepropracovaný. Většina věcí ani nedávala smysl a detaily do sebe nezapadaly. Ale to tvůrci asi moc neřešili ... 50%. ()

Lacike

Cakal som poriadny chlapsky film akym bol skvely film K2. Dostal som sladkobolnu Hallmarkovinu pre zeny o bande nesympatickych turistoch, ktori vyjdu na horu a cestou spät ich zastihne burka vdaka comu cast z nich zhebne. Plusom je, ze sa nedockame sialenych akcnych scen ako vo filme Vertical Limit. Minus je, ze sa nedockame nicoho zaujimaveho a pôsobiveho uz vôbec nie. Prvu polovicu sa zoznamujeme s postavami ale je ich tolko, ze vo vysledku nadalej ostavaju plochymi figurkami, ktore mi boli uplne ukradnute. V druhej totalne neznesitelnej polovici sledujeme ako postupne chcipavaju a ich rodiny pri tom trpia a placu ostosest. Mne to pripadalo najprv smiestne ale postuplne sa mi z toho chcelo zvracat. Nechapem vysoke hodnotenie tohto filmu. Evidentne hodnotili hlavne zeny pretoze skutocny chlap sa tejto rozpravke maximalne vysmeje. 3/10. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)