Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (CinemArt)

nascendi

Nedokážem dať štyri hviezdičky.  Nedokážem prežívať empatiu s horolezcami, ktorí napriek zreteľným signálom stále veria, že všetko dobre dopadne. Ja vlastne ani nedokážem pochopiť, prečo tam lezú, keď je to nad ich sily. Inak nafilmované to bolo zaujímavo, prvú polhodinu som nestihol, ale v komentároch nebola príliš vľúdne hodnotená, takže neľutujem. A neľutujem ani, že som si film pozrel. ()

silentname

Najstudenšie očakávanie tohto roku dopadlo skutočne skvele. Myslím si, že film veľmi dobre zobrazuje atmosféru na najvyššej hore sveta a rovnako aj drámu, ktorá sa skutočne odohrala. Mali sme tu veľa známych tvárí, a najlepšie na tom všetkom je, že človek vôbec (pokiaľ asi nepozná historické aspekty udalosti) nevie odhadnúť, kto sa z výpravy vráti živý a kto naopak nie. A do posledného dychu som na určitých miestach dúfal, že niektorí naši hrdinovia prežijú, no nemusí sa to tak stať. Solídne spracovaná dráma, veľmi uveriteľná atmosféra najvyššej hory sveta je tu rovnako citeľná a celé to na mňa pôsobilo skvele. Ak by sa niekedy film opätovne objavil v kinách, tak by som si tento vizuálny zážitok určite zopakoval. Celkom určite. Hodnotenie: A- ()

PetrPan

Co všechno je člověk schopen obětovat pro své vlastní uspokojení? Svatá prostoto, tohle mi nikdy hlava nevezme, zřejmě nemám onu potřebu si neustále dokazovat svou velikost. Raději zůstanu malým, leč živým. Na druhou stranu, byli-li by všichni jako já, stále bychom asi obírali kosti v jeskyních. Everest je právě o těchto mně cizích touhách a nutkáních, které často vedou ke smrti či podobným úrazům a nedokázal se mi tedy patřičně zažrat pod kůži. Možná to však nebylo jen nosným tématem, ale i způsobem vyprávění příběhu o nešťastných horolezcích. Kormákur si zvolil cestu pouhopouhé citové vydíračky, kdy diváka nenutí přemýšlet, ale jen docela prvoplánově vzbuzuje lítost nad rozlitým mlékem. Ono to sice vcelku funguje, posledních třicet mrazivých minut je pak přímo dokonalou ukázkou této techniky, ale takhle už je to prostě ohraný. Chyběl mi varovně vztyčený prst (klidně i prostředník) vypovídající o tom, že bezpečí a profesionalita by měla být při takovýchto hazardních expedicích vždy na prvním místě, chyběla mi potřebná kapka dehonestujícího obvinění horských vůdců, kteří (SPOILER), byť sami zaplatili cenu nejvyšší, zavinili smrt těch, za něž nesli téměř plnou odpovědnost. Překonávejme své hranice, o tom žádná, ale vždycky by měl existovat někdo, kdo řekne Stůj! ()

jarous

Drsné a syrové drama o lidské touze překonat sám sebe a zvítězit i nad takovou výzvou jakou je bezpochyby Everest. Nádherný vizuál a efektní snímky panorama Himalájí až to bere dech. A vše se zdá být jasné, ale nakonec hora i máti příroda dá jasně najevo, kdo je pánem nad lidským životem. A dobře všechno dokresluje i hudba, ()

eLeR

Ak čakáte hollywoodsky trhák, tak sa nedočkáte. Everest je surová dráma z rúk islandského režiséra, v ktorej nenájdete žiadnych nesmrteľných hrdinov, všetko sa tu deje bez veľkého divadielka, a presne tak sa v tomto filme aj umiera. Zábery na chladnú nádheru Himalájí a jednotlivé prechody horolezcov, a tiež zábery na prichádzajúcu búrku ... to bolo skvelé, akoby ste tam boli s nimi. Herci výborní, muzika tiež. Moje prvé, asi aj posledné 3D premietanie v kine. ()

Rocky62

Realistický výstup, který si odpustil rádoby dojemné skonání i potřebu hollywoodsky dramatizovat sebemenší riziko či problém. Herci jsou charakterní a jejich solidní pózy se důmyslně střídají s panoramaty na majestátní hory. Emoce fungují i bez patosu a je znát, že zde nejsou našroubovány násilím, nýbrž se objevují v těch nejpodstatnějších chvílích. Skvěle je rovněž vykreslená touha člověka jít za hranice svých možností a naopak i pokorné uznání, že dotyčný si vzal příliš velké sousto. Velmi střízlivý a zároveň nemilosrdný snímek z hlediska síly přírody. 75% ()

Happens

Koukat na Everest kvůli Gyllenhaalovi byl špatný nápad, neb tam strávil asi 7 minut čistého času. Pohnuté osudy lidi, co dobrovolně páchají sebevraždu na cestě osm kilometrů nad mořem mě na první pokus uspalo, ale podruhé jsem už film dokoukal s vyšší dávkou napětí, emocí a temné atmosféry vysokohorského nebezpečí. Skvěle natočeno, film si na nic nehraje, zobrazuje skutečný příběh, a to jako divák chceš. ()

Chrustyn

Filmů z nelítostného prostředí zasněžených hor moc není a těch kvalitních ještě méně, proto potěší každý nový kousek. Everest měl ze začátku hodně našlápnuto k opravdu kvalitnímu bijáku. Příběh na motivy skutečných událostí, herecký ansámbl, čítající minimálně tucet známých herců a velkolepá výprava. O to větší zklamání přichází ve chvíli, kdy po zábavném představení postav a sledování prvních problému, začne film nepříjemně nudit právě ve chvíli, kdy má nejvíce strhnout. Nechybí krásné záběry, ale to je skoro všechno co si z filmu odnesete. A herecká skvadra je trestuhodně nevyužita a divákovi je ve své podstatě úplně jedno, který z hrdinů se z výšlapu nevrátí. ()

SeBig

To pravý drama začne až skoro na konci filmu a to je špatně. Ty lidi mě tam nebavej a líto mi jich nebylo, můžou si za to sami, že tam lezou. Ale chudák ten bez nosu a bez rukou. ()

classic

Od Baltasara Kormákura som doteraz nič nevidel, pokiaľ som neprišiel včera do kina na EVEREST, a ani to nemienim meniť, lebo som viac - menej sklamaný. Scenáristi Nicholson a Beaufoy sú pre mňa praktickí známi, poznám ich, napríklad snímky ako prvý pán mal Gladiátora Ridleyho Scotta a druhý pánko zase napísal oscarový scenár k Slumdog Millionaire režiséra Dannyho Boyla. A práve scenár je hlavným problémom, prečo u mňa film neuspel podľa väčších očákavaní, lebo podľa trailerov som bol vo vytŕžení, že Hollywood prichádza so skutočným príbehom... A nie je to klasický známe : scifárny a komiksy, a cetera. Áno, tým kameňom úrazu je scenár, strih, ale najmä POSTAVY / HERCI !!! Strašne veľa postáv, strašne veľa chaosu, ako som začal film sústredene pozerať, tak som vedel, že skôr, či neskôr budú postavy tým najviac ubíjajucejším, čo má v kine čaká. Z množstva, ktoré sa tu presúvajú, tak najväčšie sympatie zaznamenáva Jake Gyllenhaal, ktorý vedie expedíciu na vrchol MOUNT EVERESTU. Expedícii je tu viacero, medzi nimi i Jason Clarke, ktorý si zahral v novej Planéte opíc. V máji roku 1996 bola na Evereste víchrica, snehová búrka, preto sa dalo čakať, že to prinesie nejaké to nešťastie, a v tomto prípade zomrú ľudia, nepoviem, ktorí to budú, a ani to nezisťujte, lebo sa ukrátite o pravdu vopred, kto to bol / i ... Kormákur je frajer v tom, že sprostredkoval pre mňa ako LAIKA, ktorý nikdy v živote nevylezie ani na Gerlachovský štít, ktorého nadmorská výška je cca 2655 m.n.m, ako to vyzerá vo výške 3. x vyššej, na najvyššom mieste SVETA - po nepálsky Sagarmáthá vo výške 8848 m.n.m, tak za tu extrémnu realitu má u mňa najvyššiu možnú POKLONU + ZVUK, ktorý mi rezonuje ešte stále v ušiach + KAMERA Salvatore Totina, ktorý bol dvorný kameraman RONA HOWARDA, tak vízia a predstava režiséra, zvuk a kamera sú fakty, prečo ma film zaujal. PS : Kormákur pochádza z Islandu, tak na kopčiská určite sem - tam vyliezol, poradil by som mu, aby radšej skúsil sfilmovať príbeh prvého človeka na vrchole Mount Everestu, Edmunda Hillaryho spolu so šerpom Tenzingom Norgayom z roku 1953, alebo trebárs hoc - aký iný šikovný režisér, bolo by to zaujímavejšie, ako sledovať strašne veľa postáv, ktoré mi už začínali liezť na nervy, najmä Robin Wright, ktorá chcela volať do CNN ... ()

Arsenal83

V tomto prípade to POMO vystihol stopercentne. Scenár skutočne bez šťavy, polovicu filmu sa chystajú na výstup, dramatično zúžené na 5 minút a emocionálne nátlaky natiahnuté na polhodiny. Gyllenhaal stvárňuje postavu takmer epizodného charakteru, Keira Knightley sa tam objav9 tak krátko, že jej honorár sa mohol vyšplhať tak na 1000 libier, ostatní boli tak zarastení, že ich bol problém rozoznať. Po vizuálnej stránke pár pekných momentov, čakal som ale viac. Tak ako od celého filmu, na ktorý som sa veľmi tešil a vzišiel z toho priemer. ()

korbitch22

O horolezcích si myslim svoje a neuznávám někoho, kdo má z nějakého důvodu potřebu mrznout a šplhat do kopce aby byl na vrcholku světa, protože tak se můžete cítit i doma v posteli, když ste předešlou noc v baru zbalili dvě dlouho nohý blondýny a ještě k tomu sestry, se kterejma ste si střihli tří hodinovou trojku.To se potom ráno postavíte, dáte si cigáro nad spícíma holčinama a s kocovinou a bolavou kyčlí přemýšlite, která je Klára a která Jana, abyste se za pět minut dozvěděli, že to je Petra a Marta.Tomu já řikám vrchol...a hned několika násobný.V každým případě když se přenusu z osobních měřítek vrcholů k samotnému filmu musim uznat, že film je to efektně natočený, dobrodružný a zajímavý.Mám rád hory, mám rád sníh a jsem rád, že Jason Clarke poprvé v životě hrál.Nečekejte Verticall Limit, Everest je ukecaný jak Chris Tucker, ale na jedno dopoledne v neděli to ušlo.Zatím ale pořád nejzábavnější film o horách je jednoznačně K2 z roku 1991.70%. ()

Marze

Úžasné obrazy umocněné trojrozměrnou iluzí tvoří klíčovou část investice do vstupenky na Everest, který jde ve čtvrtek do českých kin. Ale himálájskou podívanou ve 3D nabídnou i dokumenty a hollywoodské hvězdy dodávají výkony spíš fyzické než herecké. Když islandský režisér Baltasar Kormákur přebíral na karlovarském festivalu vítěznou trofej za Severní blata, leckdo mu prorokoval hollywoodskou budoucnost. A přišla: se vším všudy, co obnáší. Osobitý vypravěč splnil zadání jako spolehlivý světový řemeslník za cenu ztráty vlastního rukopisu.Kdokoli jiný na jeho místě by však měl ruce svázané stejně, a sice rozhodnutím natočit skutečný příběh, vlastně rekonstrukci tragédie, která v květnu 1996 přinesla osm mrtvých. Což znamená, že autoři scénáře William Nicholson a Simon Beaufoy vzali fakta a klíčovým osobám přidali obvyklé banality jako loučení s těhotnou manželkou, telefonáty dětem či osobní vyznání vášně pro horské štíty. Vznikla modelová stavba, v podstatě hororová „vybíjená“ s dlouhými přípravami na řešení hádanky, kdo přežije.Na režisérovi už bylo „jen“ zalidnit bílé srázy sympaťáky s ošlehanými tvářemi a co možná velkolepě ilustrovat proměnu majestátu přírody ve smrtící sílu. Což dělá dobře, přesněji řečeno podmanivěji ještě za poklidu než v bouři; k závrati stačí pouť výpravy do základního tábora po visutém mostě nad propastí.Kormákur drží věcný, takřka reportážní styl: balení, přílet, seznamování, rituály místního kláštera, lékařské prohlídky, instruktáž s názornými obrázky, tréninkové výstupy na ledopády po žebřících, jejichž vratkost rozechvívá více než utržená lavina, neřkuli prudké poryvy větru na vrcholu.A hlavně neustále buduje zrádnou náladu bezpečí, neboť hrdinové i diváci Everestu si připadají jako na matějské pouti; proudí sem celá procesí milovníků adrenalinu, jimž zážitkové agentury nachystají zázemí a horští vůdcové vybírají skulinku mezi ucpanými cestami na vrcholek. Právě proto se dvě komerční expedice spojí, což - jak se ukáže - může vedle výhod přinést i zmatky. Především to však ublíží filmu, protože postav se nakupí až příliš, takže divák nestihne poznat některou důvěrněji, vybrat si svého favorita a najít si k němu emotivnější vazbu. Prostě jenom přihlíží, uloží si do paměti, že Jake Gyllenhaal coby šéf jedné z výprav frajeří bez čepice, Jason Clarke jako vedoucí druhé by měl být na své ovečky přísnější a Josh Brolin vypadá díky nátěru milujícího táty od rodiny jako typický klient předurčený k odpisu. Ovšem jakmile se začne lámat chléb v náhlé vichřici, beztak se těžko rozeznává, kdo se právě zvedl ze závěje a kdo už nevstane. ()

marhoul

Předně uvedu, že 3D zpracování tohoto filmu mě nadchlo! Využít dostupné technologie zrovna na filmu z Himalájí je dobrý tah! Obsazení a herecké výkony, ať už u rolí hlavních, tak u roliček drobnějších- skvělé. Scénář, kamera, hudba, režie, vše moc dobré. Trošku mě mrzelo, že znázornění viditelnosti během špatného počasí nahoře nebylo adekvátní, ale chápu, že když by nebylo vidět na krok, co bychom z toho my, diváci, měli..že ano? Příběh samotný je strašný sám o sobě. I přes to, že se autoři snímku mírně odklonili od skutečných událostí, je divákovi jasné, že tragédii nezpůsobilo pouze špatné počasí, nýbrž souhra několika faktorů. Přítomnost novinářů, kteří psali o turistice na vrchol, špatná kondice turistů a také pochybení vůdců, kteří kvůli kšeftu riskli životy zákazníků i životy vlastní. Jason Clarke byl úžasný! Nenormálně mu tahle role sedla a Keira snad nikdy nebyla lepší! Dojemné scény byly pojaty přiměřeně a pietně a nemohu se ubránit pocitu, že kdyby mohl Everest mluvit, brečeli bychom nad lidskou blbostí všichni. ()

heyda

Velmi kvalitní film, citlivě podaný, bez holywoodského patosu. Možná nepřekvapí nějakými super zvraty, ale rozhodně překvapí svým podáním a uchvátí vytříbenou kamerou. Pro mě je to bez debat jeden z největších filmových zážitků roku 2015 !!! ()

lillien

Teprve ve třetině filmu jsem se přestala soustředit na dojebané tři dé titulky, které mi stále vylejzaly z plátna. Než jsem se zorientovala, kdo je hlavní borec a mírně překvapena si srovnala, že Jake to nebude, už se družina jebe k tomu vrcholu, čekám teda na zlámaný hnáty, chrchle na sněhu, hypoxie, zčernalý koncovky končetin a prostě ty dramata, kuli kterým čumim na horolezecký filmy. Ještě bych na ně mohla čumět kuli tomu, jak působivá je obří zmrzlá skála poblitá věčným sněhem, ale na to jsem příliš přízemní. Argument: lezeme na ni, protože tam je, mi přijde uplně stejně stupidní jako zabijeme se, protože můžeme, čili skutečně hodnotím pouze plebejsky krvelačným instinktem primitiva, který přišel na popravu a chce vidět smrt zblízka. Jinými slovy, chci napětí, chci se o ty chlapy kurevsky bát, chci cvakat zubama. Nevyšlo to. Emoce ani z poloviny jako v Nordwand, dokonce i stařičká K2 by tohle převálcovala. Jako jedinou devízu tedy zmiňuji ten blízkočumefekt. ()

evulienka3

Priznávam chyba bude možno v mojich očakávaniach...Baltasara Kormákura mám rada, pretože sa s kritickým zobrazením islandského spôsobu života nikdy nemaznal a nakladal im vždy kvalitne. Film Everest a teda hlavne jeho základ v skutočných udalostiach je priam živnou pôdou pre jeho kritické oko, ktoré však v tomto prípade zostalo zavreté. Iste o mŕtvych by sa malo len dobre, ale aj tak si mohol rypnúť trošku viac. Do popredia tu bol postavený boj človeka s prírodou avšak sa opomenulo do značnej miery najmä to, že k tejto tragédii predchádzalo priveľa ľudských zlyhaní a príroda už len dokonala svoju úlohu. V boji s ňou sa človek len výnimočne stáva víťazom. Je síce krásne plniť si svoje sny, ale na druhej strane by človek (a najmä skúsený vodca) mal poznať svoje limity. Celé posolstvo filmu je touto nedotiahnutosťou primárnych dôvodov tragédie akési nemastné neslané. Film som si teda užila len polovične, čo sa týka obrazového zážitku ten bol skvelý, príbehový však značne zaostával. ()

Stanislaus

Everest je velice dobře natočeným dramatem, které stojí především na námětu a hereckých výkonech, a ve kterém vyniká syrovost a autentičnost himalájské krajiny, která dokáže být smrtelně nebezpečná, když si člověk nedá pozor, a pohrává si s Matkou přírodou. Celé ty dvě hodiny jsem napjatě sledoval vývoj děje a snahu postav zdolat zasněženého titána, přičemž jsem jen se zatajeným dechem čekal, kdo všechno se vlastně dožije konce. Zkrátka vskutku drsný exkurz do nehostinných končin, ve kterých jen malé pochybení může mít fatální následky. ()

BMW12

Film podle skutečné události. Ten začátek nebo vlastně celá ta etapa než začali výstup na Everest mě moc nebavila, ale jakmile začal výstup, tak to začali být zajímavé. No a největší drama přišlo, když začali sestupovat, tam už to byl silný příběh. Je to smutné, že došlo k takové tragédii a že to odnesli zrovna ti nejlepší horolezci. Hodnotím 3,5* ()

sharky

85% nejvíc oceňuju, že to to bylo příjemně civilní, žádnej přehnanej patos, prostě člověk versus příroda, která dokáže bejt drsná, ale není v tom zlý úmysl. úžasný záběry hor, který jsou točený opravdu v Nepálu, což není samozřejmostí a dává to filmu prevek realističnosti. Nakonec je ten film víc o horách než o příběhu nebo postavách a to mi přišlo fajn, i když to tu dost lidí kritizuje. některý postavy byly trošku otravný, kdyžto hory, ty jsou jenom krásý:). Takový už jsou režiséři z Islandu, příroda na prvním místě. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)