Bídníci

• Francie Les Misérables (více)
Francie / Východní Německo / Itálie, 1958, 217 min (Televizní verze: 88+97 min)

Hlavním hrdinou románu Victora Huga je Jean Valjean, který byl pro nepatrnou krádež chleba poslán na galeje, kde prožil devatenáct let svého života. Jako navždy poznamenaný člověk se vrací zpět do života. Setkání s monsignorem Myrielem, biskupem proslulým svou prostotou a nákloností k chudým, osudově poznamenává celý jeho život, další Valjeanovy činy, charakter se už nikdy nezpronevěří tomuto setkání s čistotou a dobrem. Jean Valjean, vězeň číslo 24601... Mezi nejznámější a nejoblíbenější díla francouzského básníka, spisovatele Victora Huga patří bezesporu román "Bídníci" z roku 1862. Jedním z nejúspěšnějších filmových Jeanů Valjeanů byl Jean Gabin, který ztvárnil tuto postavu v přepisu režiséra Jeana-Paula Le Chanoise z r. 1957. Po jeho boku se v roli nesmiřitelného Javerta objevil Bernard Blier, Bourvil, Serge Reggiani. (Česká televize)

Pete

Tito Ubožáci jsou sice mramor se*oucí adaptace, s častnými vstupy vyprávěče, která musela připadat technicky i celkovým pojetím zastaralá už divákům v brzy následujících 60.letech 20.století. Jenže něco na tom filmu je - i když jsem četl Hugův román, a viděl další zfilmované verze (dokonce možná kdysi i přímo tuto), stejně sedím napjatě jako přikovaný u obrazovky, a stopáž bezmála 4 hodin mi ubíhá jako voda. A určitě to není jen absolutním výkonem Gabina. Obstojí nějaký dnešní film za 65 let před budoucími generacemi alespoň takto, aby mohl být nazýván nesmrtelnou klasikou? ()

ostravak30

Bídníci evidentně patří mezi nejoblíbenější a nejpopulárnější romány Hugovy. Svědčí o tom neuvěřitelný počet verzí, z nichž některé pochází i z Japonska, přičemž jen do roku 48 bylo natočeno neuvěřitelných 12 filmů. Ta s Gabinem je obecně považována za nejoblíbenější. Já jsem jich zase tolik neviděl, abych mohl porovnávat. Pravda je, že Gabin nejspíš byl nejlepším Jeanem Valjeanem. Trochu mu ale škodí, že mu zde bylo již přes padesát let, což se mu hodí v závěru, ale jistě ne v počátku. Dále mi film přijde trochu zkratkovitý, ale rozhodně bude patřit mezi nejlepší zpracování i díky dalšímu legendárnímu obsazení. ()

Dass

Zcela jistě skvělá záležitost, nicméně síla Hugova nejkrásnějšího románu není zcela vzkříšena. ()

senecek

Podle mne nejlepší zfilmování Bídníků,jen škoda,že jsem se už nedostal k původnímu dabingu!!! Dnes,tj.2.1.2014 se musím opravit. Dvoudílnou adaptaci mám s původním dabingem - Větrovec,Přeučil atd.,takže ještě jednou super!!! ()

route60

Nesmrtelná adaptace knihy Viktora Huga z výborným Jeanem Gabinem v roli Jeana Valjeana, Jean-Paul Le Chanoise natočil skvělé drama které žádná jiná adaptace nepřekoná. ()

lobo87

Skvelé spracovanie Hugovej knihy. Jean Gabin bol pán herec. I tu sa predstavil v najlepšom svetle. Neviem, či jeho Valjeana niekto prekoná (priznám sa, že ďalšie verzie zatiaľ nemám napozerané). Výkonom zaujal i Bourvil. Napriek stopáži film nenudí a je napínavý od začiatku až do konca... 80% ()

Gig

Film, jenž jsem miloval v mládí a mám rád dodnes. Měl jsem rád ty barvy, tu hudbu. Jean Gabin byl dokonalý galejník Jean Valjean. Marius byl fajn. Byl jsem spokojen, že Eponina není krasavice, protože jen tak se dalo pochopit, že Marius si vybral Cosettu místo Eponiny. Mihlo se tu spustu známých tváří v růžných rolí - ať už Javert nebo Thenadier ala Bourvil. Výborný byl půvldní dabing - Větrovec, Přeučil, Bruder, Prais, Macuichová, Konvalinková.... Snad by tato verze zůstala pro mně ta nej-bídníková, kdybych nepouznal onu francouzskou verzi z let osmdesátých od Hoseina s Linem Venturou. ()

Víteček

Za první část. Nevím, asi je to na mě už příliš zastaralé a působí to příliš sterilně a už ani nemám chuť koukat na druhou část. Gabinův věčně zasmušilý neměnný obličej tomu příliš nepomáhá. ()

Kloktaldo

Skvělý Gabin a Bourvil. Poměrně dobré zpracování, ale nikoli nejlepší. Film na mě působil trochu chladně, uvážím-li jakých témat a obrazů se příběh dotýká. Přestože mají obě části dohromady poměrně dlouhou stopáž, bylo to na můj vkus všechno trochu uspěchané (takový filmový průlet dílem Victora Huga). ()

brasek

Jean Gabin bol hviezda, v tomto snímku dvakrát taká veľká. Jeden z najlepších filmov, jeden z najlepších hereckých výkonov vo svetovej kinematografie. Najlepší z najlepších Bedárov. ()

MapleLoops

Bídníci bez Jeana Gabina jsou jako Romeo bez Julie, i když Gerard Depargie také nezahrál špatně, ovšem skvělý film si zaslouží skvělé hodnocení, plný počet :-). ()