Reklama

Reklama

Grantchester

(seriál)
  • Velká Británie Grantchester
TV spot
Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2014–2023), 40 h 26 min (Minutáž: 45–65 min)

Tvůrci:

Daisy Coulam

Předloha:

James Runcie (kniha)

Hudba:

John Lunn

Hrají:

James Norton, Robson Green, Morven Christie, Al Weaver, Tom Austen, Gregg Lowe, Pheline Roggan, Chris Bearne, Fiona Button, Ukweli Roach, Michelle Duncan (více)
(další profese)

Série(8) / Epizody(51)

Detektivní seriál z produkce britské ITV vznikl podle povídek anglického spisovatele, filmového dokumentaristy, televizního producenta a dramatika Jamese Runcieho. Jeho hrdinou je mladý reverend anglikánské církve Sidney Chambers z malebného Grantchesteru, nacházejícího se pár mil od univerzitního města Cambridge. Děj je zasazen do první poloviny 50. let. Mladý, poněkud nekonvenční vikář se slabostí pro jazz a whiskey, bojoval ve druhé světové válce, odkud si odnesl nepěkné vzpomínky. Zvídavý mladý muž se shodou okolností pustí do vyšetřování zločinu a spojí síly s místním policejním detektivem Geordiem Keatingem. Oba muži si přes počáteční nedůvěru padnou do noty a při vyšetřování se vzájemně doplňují. Hlavní roli reverenda Chamberse v seriálu ztvárnil James Norton, vycházející hvězda britské televizní i filmové tvorby (Šťastné údolí, Vojna a mír, Smrt přichází do Pemberley, McMafia), v roli inspektora Keatinga vystupuje méně známý, ale osvědčený, převážně televizní herec Robson Green. Dosud v letech 2014–2017 vznikly tři šestidílné řady, v letošním roce stanice ITV potvrdila, že se hrdinové brzy vrátí v řadě čtvrté. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (42)

plechulka 

všechny recenze uživatele

Tři hvězdičky za "starou dobrou Anglii" a jedna samostatná za "zatraceněsexy" reverenda Jamese Nortona. Na začátku seriálu jsem netušila, jak to mají anglikánští duchovní se sexem apod., ale jemu bych ten případný celibát nevěřila ani na vteřinu.... V seriálu nejde ani tak o zločiny, spíš o atmosféru a osobní problémy všech hlavních postav. Moc milé.... ()

Thomick 

všechny recenze uživatele

What the dickens... mě to normálně baví! Po Downton Abbey se v Cambridgeshire urodilo další moje nečekané seriálové souznění. A rozhodně nejde o žádnou BBC tuctovku, jak tu píše honajz - imho spíš přesně naopak. Grantchester přichází s neotřelým přátelstvím jakožto nositelem senzačně fungující humorné složky; se zajímavým charakterem (střízlivého!) alkoholika-faráře; s pár řádně zamotanými a na malém prostoru elegantně rozplétanými detektivními případy (e02!!); a nakonec i s pár osudovými dějovými linkami, kdy veškeré flashbacky dávají s přibývajícími díly čím dál větší smysl. Po páté epizodě zatím konstatuju naprostou spokojenost. Norton je talent. ()

Reklama

terunka003 

všechny recenze uživatele

Britské, detektivní, milé, přátelské, božské, láskyplné, upřímné, napínavé. To je prostě to milé prostředí, ve kterém bych chtěla žít, mít piknik u řeky a pít čaj o páté. Milé příběhy, v každém díle detektivní zápletka, spousty lásky a přátelství. A taky spousty whisky. Prostě za mě ano. ..já bych tak chtěla domek na britském venkově.. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Zajímavě pojatý seriál, kde vikář spolupracuje při pátrání po pachatelích trestních činů s policií, kterou tady zastupuje sympatický Geordie v podání Robsona Greena. A že se v Grantchesteru stále něco děje, o tom vypovídá celých šest epizod. Nedokáži přesně specifikovat proč, ale něčím mně připomínal seriál s Jane Marphlovou a její vesničkou Saint Mary Mead. Druhou moc sympatickou osobou byl vikář Sydney, na kterém ne jedno ženské očko ulpělo trochu déle než by bylo vhodné, ale pozor, ani Sydney to nemá s druhým pohlavím rozhodně jednoduché. A přitom všem, ať chce nebo ne, se stále vyskytuje na místech, kde se něco děje a jemu to nedá spát, dokud tomu nepřijde na kloub. Moc příjemná a milá podívaná, která sice není Oskarová, ale zpříjemní vám 6 x 45 minut vašeho života. A ty jejich cottages, včetně fary s vistárií.....to je moje slabost :-) - Škoda, že druhá řada už pro mě nebyla tak chytlavá. Ale ráda se s nimi ještě někdy uvidím, pokud na to dojde. Zatím goodbye Grantchester. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Celkem obyčejná detektivka z malebného, krásného anglického venkova s farářem vyšetřujícím vraždy. Ačkoliv otec Brown je sympatičtější postava, Grantchester je lepší seriál se zajímavějšími charaktery. Jednotlivé případy dokážou být správně temné, postavy mají vývoj a neustále se někam posouvají, ale samozřejmě nechybí ani typický britský humor. Prostě příjemný seriál, který, ačkoliv to ani v rámci žánru není žádné veledílo, prostě nejde nemít rád. Velmi příjemná podívaná, která je i v tomto případě navíc díl od dílu lepší a zajímavější. ()

Galerie (1 376)

Zajímavosti (1)

  • James Runcie vytvoril postavu Sidneyho Chambersa ako poctu svojmu zosnulému otcovi, ktorý bol v 80. rokoch arcibiskupom z Canterbury. Rovnako ako Sidney, aj lord Runcie bol vojnovým hrdinom predtým, ako vstúpil do služby a stal sa súcitným a láskavým farárom. Riešeniu zločinov sa však nevenoval. (krasomama)

Reklama

Reklama