Grantchester (TV seriál)

Grantchester

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2014–2020, 24 h (Minutáž: 45–60 min)

Předloha:

James Runcie (kniha)

John Lunn

James Norton, Robson Green, Morven Christie, Al Weaver, Tom Austen, Gregg Lowe, Pheline Roggan, Chris Bearne, Fiona Button, Ukweli Roach, Michelle Duncan, Kieran O'Brien, Jean Marsh, Lee Williams, Flora Montgomery, Peter Egan, Nick Brimble, Rachel Shelley, Natasha O'Keeffe, Mark Bonnar, Isla Blair, Andy Beckwith, Pippa Nixon, Joe Claflin, Harry Hadden-Paton, Pip Torrens, David Troughton, Rory Fleck-Byrne, Matthew Tennyson, Tanya Franks, Tessa Peake-Jones, Geoffrey McGivern, Alfie Field, Lorne MacFadyen, Rita McDonald Damper, Struan Rodger, Nicky Henson, Adam James, Liz White, Michael Shaeffer, Rosie Day, Julian Glover, Anna Chancellor, Maimie McCoy, Enzo Cilenti, Terence Maynard, Lexie Benbow-Hart, Kacey Ainsworth, Mike Noble, Simon Lennon, Adrian Bower, Sia Berkeley, Ewan Mitchell, Kit Connor, Skye Lucia Degruttola, Ciara Charteris, Emma Appleton, Lucy Black, Sophie Karl, Camilla Beeput, Seline Hizli, Marli Siu, Simon Bubb, Indica Watson, Emma Corrin, Jeremy Neumark Jones, Charlie Hamblett, Tom Brittney, Oliver Dimsdale, Jemma Redgrave, Bradley Hall, Ross Boatman, Paula Wilcox, Siobhan Redmond, Sorcha Groundsell, Jack Barton

Celkem obyčejná detektivka z malebného, krásného anglického venkova s farářem vyšetřujícím vraždy. Ačkoliv otec Brown je sympatičtější postava, Grantchester je lepší seriál se zajímavějšími charaktery. Jednotlivé případy dokážou být správně temné, postavy mají vývoj a neustále se někam posouvají, ale samozřejmě nechybí ani typický britský humor. Prostě příjemný seriál, který, ačkoliv to ani v rámci žánru není žádné veledílo, prostě nejde nemít rád. Velmi příjemná podívaná, která je i v tomto případě navíc díl od dílu lepší a zajímavější.(21.3.2019)

• fragre

Myslil jsem, že to bude taková inovace otce Browna, ale zase se ukázalo, že myslit, znamená houby vědět. Tedy takový anglikánský farář z 50. let 20. století, kterému opravdu, ale opravdu nic lidského není cizí a který je tak multikulturně, multirasově a multisexuálně uvědomělý, to je opravdu zázrak, alelujá. Přiznávám, že mnohé díly jsem jen tak přeskákal, protože jsem jen čekal, zda se některá z hlavních postav neprojeví jako homosexuál. A bingo! Je tam.(19.11.2017)

Grantchester je natočen podle oblíbené knižní série Jamese Runcieho, popisované jako "Cambridge's answer to Inspector Morse". Seriál se ovšem od své předlohy hodně odchyluje tempem, atmosférou i zápletkami, což čtenáři podobně fanatičtí jako já velmi neradi odpouštějí. Obsazení hlavních postav se zato opravdu povedlo, především James Norton září až neskutečně, takže všechny prohřešky vůči předloze se díky němu zdají jaksi nepodstatné.(9.11.2014)

Grantchester je pohlazení pro Britofilovu duši, vrátíme se zpátky do roku 1953 na předměstí Cambridge, kde na své trase na bicyklu dostává nekonvenční vikář zajímavé nápady a pomáhá policii s různými případy. Jednak se tvůrcům mimořádně podařilo prostředí anglického venkova (plus nádherného univerzitního města), bezchybnou linii tvoří i spolupráce vikáře s tím nejklasičtějším poldou, jaký tehdy byl k mání. Po druhé sérii 100% spokojenost (když si teda odmyslím romantickou linii postavy Amandy, která mi teda lehce leze krkem... ano, tuto dějovou linku bych obětovala, jsem cynik). ___ po třetí řadě pořád plný počet bodů, i když si stojím za tím, že bez Amandy by bylo líp. Nezapomeňte na Christmas Special mezi druhou a třetí řadou ;-).(5.2.2019)

Nenápadně nápadné. Nebo spíš nápadně nenápadné? Detektivní drama z 50. let minulého století, sice stojí na pevných základech a Harry Bradbeer ví, jak dramatický typicky britský seriál udržet nejen na nohou, ale s vzpřímenou hlavou. Já si ale nemůžu pomoci a většina věcí, které bych měl velebit a vyzdvihovat, na mě působí až extrémně profesorsky. Každopádně potenciál má Grantgester vysoko položen. James Norton je na mě moc princ Harry. Ale se svojí lehce kontroverzní rolí, si ví jak poradit.(31.3.2015)