Pustina

• Velká Británie Wasteland
Drama / Mysteriózní
Česko, 2016, 7 h 32 min (Minutáž: 52–60 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hudba:

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Oskar Hes, Martin Sitta, Janek Gregor, Petra Špalková (více)

Epizody(8)

filmsim

Konečně naše malá zemička vyprodukovala jeden z nejlepších novodobých dramatických seriálů. Momentálně mě nenapadají žádná negativa, tudíž jdu horečnatě chválit. Začněme na příklad vskutku tísnivou, skličující a tou nejdepresivnějších atmosférou, která mě po skončení každičkého dílu nenechala chladným. Bylo mi zle, opravdu zle z toho všeho, co jsme viděl a z toho, co to ve mě probouzelo. Takhle mi bylo naposled u francouzské minisérie The Missing a ani tam mi z toho všeho nebylo tak nepříjemně. Tento seriál má i tu výhodu, že je nám všem tak povědomý, dokážeme postavy chápat a vcítit se do nich o to víc, že se děj odehrává v naší České kotlině. Realismus celého seriálu je dechberoucí, a proto tak nesmírně depresivní. Herci se bravurně vtělili do svých postav, většina zúčastněných podává výkony své kariéry. Nejvýrazněji hlavní herci v čele s Jaroslavem Duškem a Zuzanou Stivínovou, takový herecký koncert jsem v českém seriálu ještě neviděl. Vyzdvihnout musím taktéž do detailů propracovaný scénář Štěpána Hulíka a režijní preciznost Ivana Zachariáše, díky kterým byl celý tento seriál stvořen. Alice Nellis dokázala v každém svém zrežírovaném dílu udržet špinavou tklivou atmosféru I.Zachariáše a divák tak nepozná rozdíl na režisérské sesli mezi jednotlivými díly. Taktéž chválím uzavřenost celé série a nepřímé uzavření dějových linek jednotlivých postav. Úžasná podívaná, která se mi zaryla pod kůži a ten pocit bezmoci z ní jen tak nedostanu. 9/10 ()

GodComplex

Pochmurne sedive ceske luhy a haje. Idealni na podzimni pandemicke vecery. Skvela hudba, atmosfera a vrazedny cesky realismus. 8\10 ()

blackrain

To jsou v severních Čechách lidi až takhle divní? Pravda, je tam dost nehostinná krajina (povrchová těžba uhlí). To samozřejmě utváří charaktery jednotlivých postav. Atmosféra je až hnusně pohlcující, je hustá, temná a znepokojivá, prostě přesně taková, ve které se chci řádně poráchat. Tady se daří zmaru, beznaději, nejistotě a přežívání ze dne na den.Několikrát jsem měla při sledování pocit, že mi za krk skočila pěkná deprese a nechtěla, mrcha jedna, zmizet, protože se zarívala pod kuží hloubš a hloubš. S tím bych se nějak popasovala. Ale, co bylo fakt zvláštní, bylo že jsem neviděla naše skvělé herce, ale skutečně žijící lidi (žádný Dušek, Stivínová nebo Holubová). To teda musím vážně smeknout. Něco takového se v našich končinách jen tak nevidí. Tohle vleze lidem pod kůži, ať chtějí nebo nechtějí a dost těžko se toho budou zbavovat. Je to perfektně skřížené sociální drama s thrillerem dochucené notnou dávkou psychologie a detektivky. To se mi hodně líbí. Řekla bych, že natáčení muselo herce pěkně poznamenat a vytáhlo z nich to nejlepší. Jinak by tenhle seriál fungoval jako celovečerní film. ()

milicjant

Ta dávkovaná pošahanost jednotlivejch charakterů mě na tom bavila nejvíc, takže, když se v posledních dvou epizodách děj zúžil a vystředil zejména na vyřešení případu, netáhlo mě to už tak jak by asi mělo. Stejně tak nemám pocit, že by ona velebená scénaristická uzavřenost dokázala důstojně ukončit všechny osudy, které nám zejména první polovinou rozmáchle servírovala. Tak jako tak, slyšet češtinu a vnímat neutěšený tuzemský reálie v kulisách takhle technicky a příběhově zvládnutýho počinu, je, navzdory uvedenému, zkrátka událost. „Tati.“ ()

Tirion

No jako supr, supr... Ale ten poslední díl? Nejslabší z celé série. Jako když už to prostě museli ukončit. Bezduché. Strašně to tento seriál srazilo v mých očích. Jinak hodně fajn věc. ()

Lulu13

Český Twin Peaks? Na české a slovenské pomery nevídane dobrý seriál. Je to kvalitne natočené a výborne zahraté. Obsah priemer, niekedy ma to bavilo viac, inokedy menej. Celý čas som s hodnotením váhala medzi 3* a 4* no po veľmi slabom finále sa bohužiaľ prikláňam smerom nadol. Napriek tomu som naozaj rada, že aj v našich končinách vznikol seriál, ktorý pomedzi všetky tie české a slovenské stupidity pôsobí ako závan čerstvého vzduchu a môže pokojne konkurovať aj zahraničnej produkcii. Kiežby podobných Pustín vznikalo viac. ()

movieband

Na české poměry něco nezvyklého a svým způsobem vyjímečného. Dušek se Stivínovou podali výborné herecké výkony a dobře jim sekundovali, jak Eliška Křenková, tak Leoš Noha (kterému mimochodem role kriminalisty neskutečně sedla). Pustina je uhrančivá svou atmosférou, podmanivá ponurou - melancholickou hudbou a působivá hereckými výkony. Seriál je spíš dramatem, kde linka s vyšetřováním hraje druhé housle a je víc zaměřená na zdeformovanost lidských charakterů. Na poli seriálové tvorby rozhodně zážitek roku 2016. P.S. Jedna nevýhoda. Místy je seriál utahaný a občas mi přišlo, že se dost přešlapovalo na místě. Surovosti na mě bylo taky dost. P.P.S. Kamera byla perfektní! Jednoduše diváka vtáhla do děje a pustla až při závěrečných titulcích. 80% ()

slunicko2

Zfilmované novácké televizní noviny - samá katastrofa a neštěstí. 1) Odvrácená strana reálného kapitalismu, věru, diváka po duši nepohladí. Ve zdevastované vesnici žijí devastované lidské duše, jejichž rozptýlením je návštěva odporného baru, vesnického konzumu či četba obecní vyhlášky u dveří radnice. Chovanci místního pasťáku nemají ani to. A perspektiva je buď vypadnout ze svého pořád ještě domova anebo stále se blížící povrchové uhelné doly._____ 2) Spoiler! 32letý Štěpán Hulík po Hořícím keři napsal další zajímavý scénář, který se realizačnímu týmu podařilo přeměnit v neskutečně působivou realistickou depku. Vadí mi však žánrová neujasněnost. Jako detektivka by totiž film moc neuspěl. Policie tápe od ničeho k ničemu a množství falešných stop slouží vlastně jenom k tomu, abychom se co nejlépe seznámili se sousedskými vztahy a s poměry v místním pasťáku. Závěrečný deus ex machina pak postaví celé vyšetřování na hlavu nejen osobou pachatele, ale rovněž způsobem, jak k jejímu zjištění dojde. Ještěže seriál tak trefně zobrazuje poměry v části severních Čech. Skvělá forma silně převyšuje průměrný obsah._____ 3) Nesporným kladem díla je vysoká profesionalita tvůrců. Špičkové herecké nasazení u všech herců je patrné. Stivínová, Dušek, Holubová, Špalková hrají jak o závod. Navíc chci upozornit na 18letého vynikajícího (a rovněž i přitažlivého) Oskara Hese (Filip, chodil s Míšou), na nějž by byl jeho otec právem pyšný. I Janek Gregor (Tibor, odcházející mazák z pasťáku, který má na Filipa spadeno) se fakt povedl. Výborný je jako vždy i 28letý Jan Cina (amatérský drogový dealer Lukáš) a připomněl jsem si i již 32letého podsaditého Štěpána Benoniho (vychovatel)._____ 4) Alternativní konec více přibližuje děj realitě. Karel (Dušek) dopadl domnělého pachatele. Chlapec zapírá a při snaze z něho přiznání dostat ho Karel shodí z balkónu. Chlapec je na místě mrtev. Karel je odsouzen za ublížení na zdraví s následkem smrti k trestu odnětí svobody na 10 let. Policie případ vraždy Míši pro nedostatek důkazů odloží._____ 5) Deváté pokračování se snaží trochu projasnit chmurnou atmosféru seriálu. Těžaři zahájí dolování, které však posléze zastaví, protože se ukáže, že je nerentabilní. Náhodně objevené nové skutečnosti dokáží, že mrtvý chlapec nemohl být vrahem Míši. Karel si ve vězení vezme život. Ve zdevastované vesnici přežívají poslední obyvatelé. ()

..Lucas..

Rozhodně nejlepší český seriál, který jsem viděl. Naprosto dokonalá atmosféra, která napodobuje severskou tvorbu, skvělá hudba a stejně tak úžasné herecké obsazení. Zuzana Stivnínová a Jaroslav Dušek byli dokonalí a i zbytek obsazení se do svých rolí naprosto hodil. Nečekal jsem, že Pustina bude až tak dobrá, o to víc jsem byl překvapený a nadšený. ()

topi

Neuvěřitelné se stalo skutečností! Český film, potažmo hlavně český seriál jsem už odpískal a nevěřil jsem, že by se v záplavě současné televizní tvorby mohlo vynořit něco, jako je Pustina. A ono se to fakt stalo. Tenhle seriál je dílo, které dýchá takovou atmosférou z opravdu každého záběru, že to nemá u nás obdobu a žádnou konkurenci. Těžko psát další slova, Pustina mě naprosto rozdrtila a uchvátila! Ta úvodní titulková sekvence, která se v malinkých detailech mění při každé nové epizodě je bezchybná. Konečně se můžeme ve světě pochlubit dílem, které v žádném případě nezaostává za zahraniční produkcí, právě naopak! ()

Kaluž

Dušek v žabkách je démon, jinak je to taková ta už několikrát viděná procedurální detektivka, v níž nám tvůrci předhazují jednu falešnou stopu za druhou a podezřelí se střídají jako ponožky (viz The Killing). Když k tomu přičtu ne zrovna moc originální finále, vychází mi lehký nadprůměr. Po řemeslné stránce se však jedná o naprostý skvost, od hudby a zvuku, přes střih a kameru až po herecký ansámbl před ní (Zuzana Stivínová a Leoš Noha excelují). Je moc dobře, že tady u nás něco podobného vzniklo, ten talent se v tvůrcích nezapře, obzvlášť scenáristé a režijní vedení si potlesk bezesporu zaslouží. A pak ten Dušek v žabkách. To je démon. ()

PogoJoe

Už dlouho jsem se u seriálu takhle netěšil na každý další díl, a u českého seriálu snad ještě nikdy. Ta sychravá, neutěšená, hutná atmosféra! Ty postavy! Vše je zde perfektní - režie, scénář, kamera, hudba, herci... Tohle se fakt povedlo! ()

L_O_U_S

Rád bych věřil, že se seriály jako Pustina přichází na českou scénu trend, který odmává konec telenovelám z lékařského prostředí a podobným zhůvěřilostem. Konečně je tu něco, u čeho se nemusím stydět za tvůrce a co mě baví svým syrovým zpracováním. (1 155.) ()

salalala

Vynikající seriálový počin, který kombinuje severské detektivky s Temným případem a Městečkem Twin Peaks, aniž by cokoliv kopíroval a zachovává si vlastní tvář. Režijní střídání divák vůbec nepostřehne, protože atmosféra všech osmi dílů je hutná, těžce depresivní až schizoidní a bezvýchodná a smyčka kolem všech se neustále utahuje. Ona detektivní zápletka je jen jakýmsi katalzyátorem událostí, který vede k naprostému rozpadu mezilidských vztahů v jedné vesnici a odhaluje to, jací tamní obyvatelé skutečně jsou. Příběh sám o sobě je vymyšlen precizně, odhaluje jen to, co potřebuje a podezřelého dělá prakticky z kohokoliv. Oba tvůrci pak takřka geniálně využili odcizené a nehostinné prostředí, které působí jako stát ve státě a do něhož se nikomu nechce. Vše pak dotváří vynikající hudba a neméně vynikající kamera. Naprosto precizní je pak obsazení, které čítá několik hereckých generací. Ze všech vynikají rozhodně mrazivě dokonalý Jaroslav Dušek, jehož postava je o to děsivější, že její osud může potkat každého z nás a výborná a civilní Zuzana Stivínová, která se díl od dílu propadá do čím dál větší beznaděje a z jejího výrazu místy až mrazí. Pozadu ale nezůstávají ani Eliška Křenková, Jan Cina a Leoš Noha, potěší ovšem i účat klasiků, jakými jsou Oldřich Vlach, Miroslav Vladyka, Eva Holubová a další. Zvláštní zmínku zaslouží i kompletní casting pasťáku, protože tak autentické výkony jsem v našich končinách neviděl už hodně dlouho. Je možná pravda, že kdyby celá série měla o díl méně, nic by se nestalo a linie s pasťákem je trochu nedotažená, to jsou ale jen drobnosti, které na působivosti této do jisté míry unikátní minisérie nic nemění. Škoda jen, že takových počinů u nás není víc, a když už se objeví, zajistí je česká sekce zahraniční televize. Smutné. 90% ()

hygienik

Prečo strácať čas s niečim tak pomalým a depresívnym? Pustite k tomu Jiřího Stracha, on je fachman. Toto tu je len veľká "atmosférová" bublina. A mimochodom, Alica, neuvažuješ nad zavesením filmárčiny na klinec? Tvoja tvorba ma veľmi neteší. ()

kajas

První dvě epizody mě opravdu dostaly. Hutná atmosféra hnusné vesnice s pokřivenými charaktery většiny obyvatel a bezkonkurenční Dušek - to jsou dva hlavní důvody, proč "Pustinu" považovat za vrcholný kousek současné české seriálové tvorby. Pak se ale vyprávění poněkud rozklíží a mate diváky informacemi, které nejsou pro vyšetřování vlastně nijak důležité. Finále sice nabídne nečekané (a rozhodně uspokojivé) rozuzlení, ale to nic nemění na tom, že bych krátila aspoň o tři díly. ()

Ignus.cz

Zpracování, herecké výkony a atmosféra na české poměry skoro nevídaná. Silně jde cítit autorská ruka HBO. Pochválit musím i kameru, která měla pěknou fotografickou kompozici. SPOILER ALERT: Co mně ale trochu zklamalo byl konec. Divák se snaži v průběhu seriálu přijít na to, kdo je vrahem a nakonec to je někdo, kdo se tam předtím ukázal všeho všudy 3 minuty. Žádné stopy, které bych se mohl chytit. ()

sofiapetra

Tleskám, Pustina se povedla. Aplauduji především mimořádnému výkonu scénáristy Štěpána Hulíka: málokdy se vidí někdo tak mladý - a již tak empatický. O talentu nemluvě. Ale skvělí byli i herci - Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek i Petra Špalková v každém směru překonali sami sebe. Pokud si někdo potrpí na paralely: tak je nevidím v Temném případu, ale daleko spíš ve vynikajícím dánském seriálu Zločin. Tedy alespoň ze začátku, pak se to nepodobalo ničemu, co bych viděla (a viděla jsem toho dost). Též mě potěšilo, že jsem neuhádla vraha. Několik dílů jsem si sice myslela, že ano, ale nakonec to byl někdo jiný. :) Pět hvězd bez debat. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby