Pustina

• Velká Británie Wasteland
Drama / Mysteriózní
Česko, 2016, 7 h 32 min (Minutáž: 52–60 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hudba:

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Oskar Hes, Martin Sitta, Janek Gregor, Petra Špalková (více)

Epizody(8)

Chrysopras

Po shlédnutí celé série musím ještě * přidat. Často jsou zde stesky, že Češi už neumí točit atp. Ale HBO dokazuje, že když se chce, tak to jde. A začíná to u lidí, u těch správných lidí. Štěpán Hulík vypadá na opravdu velký scénáristický příslib. A pak Ivan Zachariáš jako režisér a supervizor - takhle vypiplané záběry, to už jsem dlouho neviděl! Samozřejmě pochvala i kameramanům a dalším technickým profesím. Už ta titulková sekvence je lahůdka. Tohle všechno dělá atmosféru - omšelou, temnou, hutnou... zajímalo by mě jak moc museli "vylepšovat" lokace, protože působí hodně autentický. Rozpad krajiny, rozpad vztahů i osobností. A pak "drobnost" - herecké výkony. Stivínová, Dušek, Noha jedou na max. A k tomu do teď pro mě herecky neznámí Cina, Křenková nebo Benoni neméně skvěle. Kdyby tu nebyly již dřív severské skvosty jako Zločin, bylo by superlativů ještě víc - takto i pár drobných výtek: přišlo mi, že sedmý díl trošku vybočil z nastolené linie, naštěstí to poslední nahodil zpátky. A nějak nedotažený, respektive velmi stručný byl konec Cinovy linie, vzhledem k tomu, jak skvěle byla rozjetá... Opravdu jeden z něj českých seriálů! P.S. Potěšila by mě spolupráce detektivů Rajnera a Kuneše! Třeba rozkrývání ROP Severozápad by je mohlo vzhledem k lokacím zaměstnat společně ;-). Jo a nerad bych opomněl i ten hudební motiv, taktéž je výborný. ()

Fanucci

Super atmosféra, super výkony, dobrá zápletka, která velmi slušně gradovala...ale na konci celý příběh působil dost nedotaženě. I z důvodu, že řada zápletek vyšla do ztracena a zpětně působí dost zbytečně (pasťák, vařič pervitinu). Navíc se nedovíme klíčové věci ohledně vraždy. Víc nechci prozrazovat, nechci "spoilovat". Ale seriál určitě stojí za skouknutí! Hulík je talent. ()

dee-key

Seriál mě jaksi míjel a až skvělé ohlasy mě přiměly, dát české produkci šanci. A skutečně, vedle všech těch ulic, ordinací, pojišťoven, domnělých českých velkofilmů nebo jakékoli jiné tuzemské televizní produkce působí toto surové drama jako zjevení. Jako by ho natočili nějací skandinávci. Stejně dobře by se to mohlo jmenovat Destrukce nebo Rozklad, ale Pustina vlastně taky vystihuje pointu. Opravdu máloco vybudovalo takovou hutnou atmosféru, docela dobře vyskládaný příběh a bezskrupulózní surovost. Je ovšem pravda, že konec je jaksi nahonem vyřízený a jakoby utnutý. Nechci to přeceňovat jen proto, že se jedná o výrobek z českých luhů, ale ocenit si to vážně zaslouží. ()

easaque

+4* nemohl jsem si nechat ujít tento vychvalovaný seriál, přestože se českým i jiným seriálům spíš vyhýbám, protože zabírají dost času. Tento má hodně blízko těm severským, které znám, svou pochmurnou až depresivní atmosférou i provedením. Možná i proto mě bavil, ale určitě za to mohl dobře propracovaný scénář a uvěřitelné chování postav a v neposlední řadě slušný casting - Stivínová i "magor" Dušek do svých rolí sedli jak ulití ;-) Na pět hvězd to u mě nedosáhne, i když je to momentálně nepochybně seriálová TOPka z české produkce. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

j.bena

Tak dokoukáno, dá se říct denní maraton mám úspěšně za sebou. Na to že se jedná o českou detektivku, je to opravdu slušné, celý film je dost ponurý a zápletka mě opravdu bavila, trošku mi to připomnělo temný případ ale v českém podání. ()

honajz2

Tak jsem se konečně odvážil na Pustinu. Nelituji toho a v rámci (mizerné) české seriálové tvorby je to rozhodně nadprůměr s precizní filmařskou stránkou a v některých dílech i slušnou atmosférou, ale celé to dost doplácí na to, že se to soustředí jen na formu a na obsah jen do nezbytných věcí. Propracovanější to mohlo být rozhodně a dokonce tu na to je i dost prostoru a dějových linií, jenže takhle si některé žijí jen vlastním životem a v celku vlastně nemají účel. Vlastně jsem si jen potvrdil to, co jsem si o Zachariášovi myslel po jeho krátkém filmu Mulit - z toho jsem totiž měl dost podobné dojmy. Sice obojí jsou absolutně jiné žánry, ale forma vyhrávající nad obsahem tu byla taktéž přítomna. Podrobněji u mých komentářů k jednotlivým epizodám. Silné 3* ()

M.i.k.e

zatím za čtyři a to jen z důvodu abych měl nějakou rezervu...na české poměry jde totiž o nadměrně povedený počin a to jak po technické tak herecké stránce.Velkým plusem je navíc i atmosféra,která je značně depresivní.Je vidět,že tvůrci hodně čerpali inspiraci z True Detective a zatím toho využili měrou vrchovatou...80%...po posledním díle...úplně objektivně by to ve srovnání s podobnými u mě zůstalo na 4 hvězdách.Na druhou stranu je ale třeba vzít v potaz to,že jde o český výtvor a v tomhle ohledu nám Alice Nellis a spol vytřeli zrak.Nepamatuju si takhle povedenou a hutně atmosferickou detektivku,kde bylo navíc celou dobu tolik možností jak uzavřít.Navíc Dušek jakkoliv je nyní v civilní podobě spíš otravný je prostě démon a to jak zahrál tady mě dostalo...90% ()

rakovnik

Jeden z nejlepších českých kriminálních seriálů posledních let. Sice jsem se občas přistihl, jako bych se trochu nudil, ale jinak je to hutná depresivní atmosférická krimi. Tento žánr není můj šálek kávy, takže jsem byl celkově spokojený, aniž bych pitval drobné nelogické detaily, jako zkušení a pozorní milci kriminálních filmů. Občas nás tvůrci poslali až moc daleko na vedlejší kolej, ale na dobrém dojmu z celé série mi to rozhodně neubralo. Pachatele jsem až do posledního dílu neodhalil, takže i v tomto směru jsem spokojený. Oceňuji taktéž skvělou kameru, lokace a casting. Stivínová, Dušek, Holubová, Vladyka a pro mě překvapivě i Noha zahráli skvěle. Ke zhlédnutí doporučuje i zdejší hodnocení. ()

Lischai

Bez nadsázky nejlepší moderní český seriál, kvalitativně naprosto srovnatelný s věcmi jako Broadchurch, Fortitude, Killing nebo Broen. Mezi skvělými věcmi je super-skvělý casting, lokace, kamera a Stivínová s Křenkovou, které hrají tak, až mám husinu. Na všem je vidět péče, láska, příprava a profesionalita. Na konci moc nechybělo, a byly slzičky. Jediná věc, která mě mrzí je, že každý jiný český seriál proti tomu vypadá jako výplach ze sudu. Je to prostě dobrý, no. <3 ()

Caminzind

Po delší době se mi povedl majstrštyk, kdy má intuice spontánně zabrala a já vycítil vraha již v prvních epizodách. V podstatném detailu (který si již přesně nevybavuji) mi to totiž asociovalo Mystic River. ()

vydumnica

Myslím, že lepší český seriál som doteraz nevidela!!! Pustina ma VEĽMI MILO PREKVAPILA.👍 Bolo to 100%ne pochmúrne, ponuré, depresívne, chladné, čierne, thrillerové. Chválim perfektnú hudbu, zaujímavú kameru, úžasné herecké výkony. Trochu mi len vadilo množstvo nadávok a skutočnosť, že sme nikdy nemali možnosť vidieť a spoznať Mišu Sikorovú. Ako divák by som sa dokázala viac vžiť, keby som vedela o koho ide. Ďalej so SPOILERMI. Ostalo mi niekoľko nezodpovedaných otázok, napríklad kto jej tie drogy dal? Užívala ich pravidelne alebo ju niekto zdrogoval proti jej vôli? Každopádne výborný seriál, rada by som udelila 4 a pol*. ČESKÁ MARE OF EASTTOWN. ()

Vojťas

Konečně!!! Konečně může přízvisko "český seriál" znamenat i něco koukatelného, ba dokonce kvalitního. Oproti totálním brakům, které české stanice chrlí po dávkách, přináší HBO naprosto famózní dílo. Ponuré kriminální drama "Pustina", s J. Duškem a Z. Stivínovou ve svých životních rolích, je určitě nejlepším českým počinem za poslední ... no snad co pamatuji! Zjevná inspirace dánskou "Vraždou" i americkým remakem "The Killing" je tu na prospěch a doufám, že toto je ten zlom, ke kterému budou v naší domovině všichni následující tvůrci vzhlížet. Podobná seriálová "revoluce" se udála cca před 13 lety v zahraničí a už bylo opravdu na čase, probudit se i zde! Klobouk dolů před celým produkčním týmem. 90 % ()

Abes

Enšpígle, netrap se s umístěním a nálepku nehledej, já si to nechám vytetovat rovnou na čelo. Mé filmové srdce se dme, dobrá práce. Nebylo to trapné, doslovné, kamera nekmitala v souvislosti s tím kdo zrovna hovoří, žádná velká gesta či přehnané reakce, zkrátka z toho nesmrděl amatérismus, přemíra snahy ani tvorba nekonečných seriálů. Herci to maj zřejmě dobře napsané. Jediná drobnost mi vadila, a to úvodní theme, strašně rychlé střihy, nenavazující ale přece navazující, podivně zpřeházené, nakonec jsem si na něj zvykl a se zájmem jsem hledal nově přidané fragmenty vyvýjejícího se příběhu. Nechám se unášet. Pustina je bez keců důsledek seriálů True detective a Top of the lake. Když se zaměřím na závěr a porovnám jej s aktuální tvorbou v rámci žánru nejen seriálového, vychází to pro Pustinu výborně. Jen víc podobných počinů. ()

ProNotor

Jsem hrozně mile překvapen, že se u nás natočil opravdu dobrý seriál. Pomalejší rozjezd, o to lepší zakončen. Poslední dva díly mi daly celkem dost indícií k pachateli. Stejně jsem byl finišem ohromen a konec konců dobrý. Chudák hošík, to asi bude mít v novém domově krapítek těžší, ale ona si to prdel přebere. :) Výborná zápletka, která se každým dílem vyvíjela jiným směrem, že už si člověk říkal: "Ha to bude tenhle", "Ty jo nebo taky tenhle", zase nic, že jo, klasika. Prostě, až do finále, mě to drželo v napětí, i když už jsem "věděl", jak to bude, a kdo to bude. Motiv mě trošku vyděsil, že kvůli hloupým pubertálním kecům, je schopen někdo někoho takto bezcitně zabít. Samozřejmě nesmím zapomenou na herecké výkony, pan Dušek nezklamal očekávání, oceňuji, že nechali tvůrci jeho éteričnosti volný průchod a paní Stivínová předvedla perfektní výkon v psychologických pózách, až to člověka vtáhlo, že se začal i cítit podobně. Více takových seriálů!! 5* ()

Nach

Výborná atmosférická kriminálka, se skvělým castingem a obzvláště božským Jaroslavem Duškem. Kamera, herci, hudba, to vše má přímo pětihvězdičkový feeling. Bohužel ale ne všechny linky příběhu jsou natolik záživné, jako zmizení Míši a vyšetřování jejího případu. Místy bych více stříhal, nebo zkracoval či škrtal vedlejší příběhové linie. To je nicméně jen pár vad na kráse, která je skoro dokonalá. 80% ()

Lenka.Vilka

Wau! Po třech dílech nelze hodnotit jinak než 100%. Zločin. Atmosférou první slovo, které mě napaldo. Další plus za reálie, které znám moc dobře. A téma, které je mi bohužel blízké. ()

dubinak

Česká produkce si pro nás přichystala nový dramatický krimi seriál a já nestačím zírat. Konečně se posouváme do světového měřítka. Kdyby tu nehráli čeští herci, přemýšlela bych, z jaké severské země tento seriál pochází. Neustále potemnělá, studená, depresivní a špinavá atmosféra udržela moji pozornost neustále v pohotovosti a osm dílů uteklo jak nic. Stivínová, společně s Duškem a Cinou předvádí vynikající herecké výkony. Každý díl má sice spíše pomalejší tempo, ale tím pádem jsem ráda, že se vrah odhaluje opravdu až na poslední chvíli, přesto, že jsem ho odhadla o pár minut dříve. Tento svůj český seriálový zážitek hodnotím opravdu pozitivně, protože českým produkcím se snažím kvůli jejich častým pochybným kvalitám spíše vyhýbat. ()

C0r0ner

Nikdy, vážně nikdy, bych nevěřil, že něco tak kurevsky špičkového po všech stránkách může vzniknout u nás. Temné, realistické až naturalistické, napínavé... tedy všechno, co má správná detektivka mít. Největší dík ale patří pánům Zachariášovi a Hulíkovi, protože předvést něco takového chce opravdu velký kus talentu. 100% ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby