Zločin (TV seriál)

The Killing

Zločin

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 2011–2014, 33 h 47 min (Minutáž: 43–60 min)

Tvůrci:

Veena Sud

Frans Bak

Mireille Enos, Joel Kinnaman, Billy Campbell, Liam James, Michelle Forbes, Brent Sexton, Kristin Lehman, Eric Ladin, Jamie Anne Allman, Evan Bird, Seth Isaac Johnson, Tom Butler, Annie Corley, Gregg Henry, Brendan Sexton III, Amy Seimetz, Garry Chalk, Katie Findlay, Elias Koteas, Hugh Dillon, Bex Taylor-Klaus, Julia Sarah Stone, Peter Sarsgaard, Aaron Douglas, Brandon Jay McLaren, Colin Lawrence, Jewel Staite, Claudia Ferri, Mark Moses, Brian Markinson, Callum Keith Rennie, Ashley Johnson, Katherine Evans, Ingrid Torrance, Kerry Sandomirsky, Joan Allen, Tyler Ross, Sterling Beaumon, Ben Cotton, Don Thompson, Kacey Rohl, Randal Edwards, Barclay Hope, Richard Harmon, Chad Willett, Little JJ, Alan Dale, Ryan Robbins, Marin Ireland, Tyler Johnston, Lee Garlington, Patrick Gilmore, Sean Owen Roberts, Brendan Fletcher, Allison Hossack, Q'Orianka Kilcher, Nicholas Lea, Eric Keenleyside, Ted Whittall, Peter Benson, Diana Bang, Michael Kopsa, Matreya Scarrwener, Chelsea Ricketts, Sachin Sahel, Brad Kelly, Jake Croker, Peter Kelamis, Kevin McNulty, Leanne Lapp, Justin Rain, Peter Bryant, Jack Irvine, Grace Zabriskie, Jennifer Spence, Michael Mando, Sofie Gråbøl, Patti Smith, Laine MacNeil, Brendan Penny, Anne Marie DeLuise, Jarod Joseph, Adrian Hough, Camille Sullivan, Madeleine Arthur, Chilton Crane, Peter Graham-Gaudreau, Alex Zahara, Farrah Aviva, Alona Tal, Andrew Moxham, Rob Carpenter, Paul Jarrett, Darren Moore, Jesse Wheeler, Avery Konrad, Eve Harlow, Erica Tremblay, Lindsay Collins, Jillian Fargey, Harrison MacDonald, Cameron McDonald, Carter Kinsella, James Forrester, Christopher Pearce, Sarah Hayward, Primo Allon, Todd Thomson, Aaron Hutchinson, Steve Makaj, Colleen Winton, Faustino Di Bauda, Darren Dolynski, Scott Heindl, Kam Kozak, Kate Bateman, Bill Dow, Edward Foy, Scott E. Miller, Brodie Marples, Michael Roberds, Ryan Hesp, Marc-Anthony Massiah, Peter Brown, Anthony Welch, Duncan Ollerenshaw, Adam Lolacher, Nesta Chapman, Maria Marlow, Steve Elliott, Kelly-Ruth Mercier, Sean Campbell, Paralee Cook, Andrew Jenkins, Maxwell Haynes, Ayzee, Collin MacKechnie, David Bloom, Tasha Simms, Sean Tyson, Craig March, Lane Edwards, Alisen Down, Janet Kidder, Daryl Shuttleworth, Kevin O'Grady, Stefan Arngrim, Nickolas Baric, Marilyn Norry, Genevieve Buechner, Fred Henderson, Barbara Pollard, Michael Rogers, Kirsten Robek, Frank Cassini, Kathleen Duborg, Billy Wickman, Paul Moniz de Sa, Mark Burgess, Matthew MacCaull, Merrilyn Gann, Jay Brazeau, Tahmoh Penikett, Patti Allan, Andrew Airlie, Teryl Rothery, Doug Abrahams, Sarah Strange, Martin Cummins, Chelah Horsdal, Bruce Ramsay, Tantoo Cardinal, Jonathan Cake, Carrie Ruscheinsky, Philip Granger, Hiro Kanagawa, Morgan Taylor Campbell, Sonya Salomaa, Aaron Pearl, Duncan Fraser, Paul McGillion, Anna Mae Wills, Adrian Petriw, Gerard Plunkett, Jonathan Walker, Jennifer Copping, John Reardon, Matthew Kevin Anderson, Serge Houde, Frances Fisher, Tess Atkins, Levi Meaden, Brittany Hobson, Grayson Gabriel, Tim Henry, Shaun Smyth, Jordan Burtchett, Clayton Chitty, Iain Belcher, Carey Feehan, Candus Churchill, Bruce Dawson, Peter Hanlon, BJ Harrison, Vincent Dangerfield, Tyronne L'Hirondelle, Bronwen Smith, John Emmet Tracy, Jeff Gladstone, Patti Kim, Gardiner Millar, Kathryn Kirkpatrick, Dee Jay Jackson, Juno Rinaldi, Max Fowler, Paula Burrows, Marcus Shultz

Už od začátku mě seriál tak chytil, že jsem měla problém si po každé epizodě hned nepustit tu následující. Všechny pohledy - rodiny, vyšetřovatelů i politiky mě baví a dodávají seriálu na neotřelosti a originalitě. The Killing je plný napětí a nečekaných zvratů, ale i vtipu. Když pominu, že se mi zatím některé postavy nedostaly pod kůži a někteří herci mi jsou docela nesympatičtí, nemám (zatím) co vytknout a můžu jen doporučit!(26.11.2016)

Naštěstí nás už Ztraceni naučili, že otázky a záhady bývají někdy lepší než odpovědi a vysvětlení, pokud ale neradi hrajete hru "kolik zvratů divák snese aneb škrtni si dalšího podezřelého" a hledáte přímočarost, rychlejší tempo a veskrze kladné a sympatické postavy, nejspíš tenhle seriál není pro vás.(22.6.2011)

The Killing má stejnou zápletku jako Městečko Twin Peaks Davida Lynche. Řeší se zde vražda mladé studentky. Jeden díl rovná se jeden reálný den. Tady, ale podobnost končí. Lynchovo dílo sklouzává do vln podivných snových výjevů, netypických postav nebo pění ód na kávu či ovocné koláče. The Killing se naproti tomu snaží o maximálně realistické vykreslení osudů pozůstalých, kriminalistů a politiků, které tato vražda ovlivňuje jelikož se blíží volby. 1. série měla úžasnou depresivní atmosféru skoro jako severské filmy, což je asi ovlivněno tím že se jedná o remake seriálu, který pochází právě z jedné severské země (Dánsko). Těším se na druhou sérii. 75%(14.8.2011)

Seriál je velice dobře natočen, díky mojí obrovské hrubce jsem až v polovině sledování první série, zjistil, že se jedná o remake severského seroše. Nu což, stalo se, dokoukal jsem a byl velice spokojen. Hlavní hrdinku Enos bych ovšem kopal od začátku do konce do zadních částí, jelikož tak strašně nesympatickou umanutou a občas natvrdlou paní jsem v hlavní roli ještě tu čest neměl poznat, platí to i o Kinnamanovi o kterém jsem si z kraje myslel původně, že bude spíš loupežníkem, než good boyem. Co se týče vyšetřování, tam jsem také rostl z jejich vlastních metod, nemluvě o záplavě zničených životů podezřelých osob, ale, nakonec musím uznat, že na tak špatnou hereckou dvojici, co do postav míněno, jsem si neuvěřitelně zvykl. Moc mě mrzí, že už seriál byl ukončen. První dvě série jsou navzájem propojené a tolik podezřelých lidí, se neobjevilo ani v Twin Peaksu, mimochodem, dost jsem při sledování na tento kult zavzpomínal. Třetí série má stejný nádech jako první dvě s rozuzlením nadmíru pro mě spokojeným. Série čtvrtá se přiznám pro mě byla nejslabší co do počtu dílů, tak celou rozpolceností hlavních aktérů. Apropos, co se týče ponurosti, zoufalství, věčně padajícího deště tmy beznadějí a jiných takovýchto neduhů, si zde divák užije ažaž. Suma sumárum zdařilý seriál.(5.9.2016)

Spolu s ´Dexterem´ jeden z nejlepších krimi seriálů současnosti. Se zajímavou zápletkou, bez „vatové“ výplně a ke konci skvěle gradující. Hlavní plus vidím v ústřední dvojici – umanuté detektivce v podání Mireille Enos (nominace na Emmy) a hlavně jejího kolegy s nekonvenčními metodami, který si s předpisy moc velkou hlavu nedělá. Toho ztvárnil Joel Kinnaman, který se tak zařadil do řady zajímavých evropských seveřanů (Stellan a Alexander Skarsgardovi, Nikolaj Coster-Waldau), kteří si dokonale osvojili angličtinu, i s jejím přízvukem a našli tak herecké uplatnění v Hollywoodu. Jen tak dál, kluci severští, fandím vám.___PS: Nesrovnávat, prosím, s Twin Peaks. Tohle je úplně jiný pojetí, jiná liga, jiný vesmír.__PS2: Po strhující 2.sezóně přihazuji na maximum.(22.1.2012)

• - Sofie Gråbøl, hlavná predstaviteľka pôvodného dánskeho seriálu, si v americkej verzii zahrala menšiu rolu advokátky menom Christina Niilsen. (Carol Pifková)

• - The Killing je založený na dánském seriálu Forbrydelsen (2007), tímto faktem se sami autoři netají. (iampatrik)

• - Seriál byl dvakrát zrušen a znovu obnoven. Poprvé po druhé sérii, kdy jej následně obnovila znovu původní stanice AMC, podruhé pak po třetí sérii, kdy jej následně obnovila internetová stanice Netflix. (jerry12)