Zločin (TV seriál)

The Killing

Zločin

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 2011–2014, 33 h 47 min (Minutáž: 43–60 min)

Tvůrci:

Veena Sud

Frans Bak

Mireille Enos, Joel Kinnaman, Billy Campbell, Liam James, Michelle Forbes, Brent Sexton, Kristin Lehman, Eric Ladin, Jamie Anne Allman, Evan Bird, Seth Isaac Johnson, Tom Butler, Annie Corley, Gregg Henry, Brendan Sexton III, Amy Seimetz, Garry Chalk, Katie Findlay, Elias Koteas, Hugh Dillon, Bex Taylor-Klaus, Julia Sarah Stone, Peter Sarsgaard, Aaron Douglas, Brandon Jay McLaren, Colin Lawrence, Jewel Staite, Claudia Ferri, Mark Moses, Brian Markinson, Callum Keith Rennie, Ashley Johnson, Katherine Evans, Ingrid Torrance, Kerry Sandomirsky, Joan Allen, Tyler Ross, Sterling Beaumon, Ben Cotton, Don Thompson, Kacey Rohl, Randal Edwards, Barclay Hope, Richard Harmon, Chad Willett, Little JJ, Alan Dale, Ryan Robbins, Marin Ireland, Tyler Johnston, Lee Garlington, Patrick Gilmore, Sean Owen Roberts, Brendan Fletcher, Allison Hossack, Q'orianka Kilcher, Nicholas Lea, Eric Keenleyside, Ted Whittall, Peter Benson, Diana Bang, Michael Kopsa, Matreya Scarrwener, Chelsea Ricketts, Sachin Sahel, Brad Kelly, Jake Croker, Peter Kelamis, Kevin McNulty, Leanne Lapp, Justin Rain, Peter Bryant, Jack Irvine, Grace Zabriskie, Jennifer Spence, Michael Mando, Sofie Gråbøl, Patti Smith, Laine MacNeil, Brendan Penny, Anne Marie DeLuise, Jarod Joseph, Adrian Hough, Camille Sullivan, Madeleine Arthur, Chilton Crane, Peter Graham-Gaudreau, Alex Zahara, Farrah Aviva, Alona Tal, Andrew Moxham, Rob Carpenter, Paul Jarrett, Darren Moore, Jesse Wheeler, Avery Konrad, Eve Harlow, Erica Tremblay, Lindsay Collins, Jillian Fargey, Harrison MacDonald, Cameron McDonald, Carter Kinsella, James Forrester, Christopher Pearce, Sarah Hayward, Primo Allon, Todd Thomson, Aaron Hutchinson, Steve Makaj, Colleen Winton, Faustino Di Bauda, Darren Dolynski, Scott Heindl, Kam Kozak, Kate Bateman, Bill Dow, Edward Foy, Scott E. Miller, Brodie Marples, Michael Roberds, Ryan Hesp, Marc-Anthony Massiah, Peter Brown, Anthony Welch, Duncan Ollerenshaw, Adam Lolacher, Nesta Chapman, Maria Marlow, Steve Elliott, Kelly-Ruth Mercier, Sean Campbell, Paralee Cook, Andrew Jenkins, Maxwell Haynes, Ayzee, Collin MacKechnie, David Bloom, Tasha Simms, Sean Tyson, Craig March, Lane Edwards, Alisen Down, Janet Kidder, Daryl Shuttleworth, Kevin O'Grady, Stefan Arngrim, Nickolas Baric, Marilyn Norry, Genevieve Buechner, Fred Henderson, Barbara Pollard, Michael Rogers, Kirsten Robek, Frank Cassini, Kathleen Duborg, Billy Wickman, Paul Moniz de Sa, Mark Burgess, Matthew MacCaull, Merrilyn Gann, Jay Brazeau, Tahmoh Penikett, Patti Allan, Andrew Airlie, Teryl Rothery, Doug Abrahams, Sarah Strange, Martin Cummins, Chelah Horsdal, Bruce Ramsay, Tantoo Cardinal, Jonathan Cake, Carrie Ruscheinsky, Philip Granger, Hiro Kanagawa, Morgan Taylor Campbell, Sonya Salomaa, Aaron Pearl, Duncan Fraser, Paul McGillion, Anna Mae Wills, Adrian Petriw, Gerard Plunkett, Jonathan Walker, Jennifer Copping, John Reardon, Matthew Kevin Anderson, Serge Houde, Frances Fisher, Tess Atkins, Levi Meaden, Brittany Hobson, Grayson Gabriel, Tim Henry, Shaun Smyth, Jordan Burtchett, Clayton Chitty, Iain Belcher, Carey Feehan, Candus Churchill, Bruce Dawson, Peter Hanlon, BJ Harrison, Vincent Dangerfield, Tyronne L'Hirondelle, Bronwen Smith, John Emmet Tracy, Jeff Gladstone, Patti Kim, Gardiner Millar, Kathryn Kirkpatrick, Dee Jay Jackson, Juno Rinaldi, Max Fowler, Paula Burrows, Marcus Shultz, Megan Danso, Andrej Batt

Seriál je velice dobře natočen, díky mojí obrovské hrubce jsem až v polovině sledování první série, zjistil, že se jedná o remake severského seroše. Nu což, stalo se, dokoukal jsem a byl velice spokojen. Hlavní hrdinku Enos bych ovšem kopal od začátku do konce do zadních částí, jelikož tak strašně nesympatickou umanutou a občas natvrdlou paní jsem v hlavní roli ještě tu čest neměl poznat, platí to i o Kinnamanovi o kterém jsem si z kraje myslel původně, že bude spíš loupežníkem, než good boyem. Co se týče vyšetřování, tam jsem také rostl z jejich vlastních metod, nemluvě o záplavě zničených životů podezřelých osob, ale, nakonec musím uznat, že na tak špatnou hereckou dvojici, co do postav míněno, jsem si neuvěřitelně zvykl. Moc mě mrzí, že už seriál byl ukončen. První dvě série jsou navzájem propojené a tolik podezřelých lidí, se neobjevilo ani v Twin Peaksu, mimochodem, dost jsem při sledování na tento kult zavzpomínal. Třetí série má stejný nádech jako první dvě s rozuzlením nadmíru pro mě spokojeným. Série čtvrtá se přiznám pro mě byla nejslabší co do počtu dílů, tak celou rozpolceností hlavních aktérů. Apropos, co se týče ponurosti, zoufalství, věčně padajícího deště tmy beznadějí a jiných takovýchto neduhů, si zde divák užije ažaž. Suma sumárum zdařilý seriál.(5.9.2016)

Pomalé rozplétání nitek kolem vraždy mladé dívky? AMC určitě umí, jak dokazují například Mad Men a zejména moje oblíbené Breaking Bad. I u The Killing (volný remake skandinávského Forbrydelsen) je vidět kvalitní výprava a úvodní dvojdíl rozhodně zaujal. Pěkná hudba, slibně se vyvíjející děj se slušným intrem k charakterům a seversky ponurý vizuál Seattlu ponořeného v šedi a dešti. Update: Po čtyřech dílech zatím 4*, atmosféra a výprava je skutečně na vysoké úrovni. Vše ovšem závisí na kvalitě scénáře.(5.4.2011)

Naštěstí nás už Ztraceni naučili, že otázky a záhady bývají někdy lepší než odpovědi a vysvětlení, pokud ale neradi hrajete hru "kolik zvratů divák snese aneb škrtni si dalšího podezřelého" a hledáte přímočarost, rychlejší tempo a veskrze kladné a sympatické postavy, nejspíš tenhle seriál není pro vás.(22.6.2011)

Zásadní část tohoto seriálu je věnována rodině, která ztratila svoji milovanou dceru. Jejich nekonečné trápení je nám opětovně připomínáno a jsme s ním neustále konfrontováni. Záleží tedy jedině na hloubce naší empatie, kterou jsme schopni do tohoto traumatického sdílení investovat. Pokud se nechcete dívat desítky minut na sugestivní záběry trpící rodiny, jděte raději od toho. Pro všechny ostatní to bude právě díky tomu sice nelehký, o to však silnější a vpravdě výjimečný PROŽITEK. 90% /////////////////// Update: Na začátku druhé série je bohužel jasně vidět, že téma bylo dokonale vyčerpáno a tvůrci vaří z vody, která je, pokud se nějakého zajímavějšího děje týká, hodně zkažená. Po třetím dílu přestávám seriál otráveně sledovat a výše uvedené hodnocení je tak platné pouze pro první sérii.(12.7.2011)

Vo všeobecnosti sa odporúča nezačínať čítanie detektívky tým, že si pozrieme ako to dopadne. Ja som sa tohto faux pas dopustil neúmyselne, lebo veľmi som chcel tento seriál vidieť a TV ponúkala iba štvrtú sériu, tak som začal ňou. Ale keď sa bude dariť, tak sa dostanem aj k sledovaniu troch predchádzajúcich sérií. Veď hodnotenie je možné v ČSFD meniť a komentáre preformulovávať.(17.1.2017)

• - V epizodě se v malé roli ošetřující lékařky objevila zpěvačka Patti Smith. (dvix72)

• - Sofie Gråbøl, hlavná predstaviteľka pôvodného dánskeho seriálu, si v americkej verzii zahrala menšiu rolu advokátky menom Christina Niilsen. (Carol Pifková)

• - V úvodnom dvojdieli 3. série hrá Jewel Staite priateľku detektíva Holdera (Joel Kinnaman). V scéne v kúpeľni odhaľuje jeho tetovanie s textom Serenity. Ide o odkaz na seriál Firefly (2002) a film Serenity (2005), kde Jewel Staite stvárnila postavu Kaylee slúžiacu na vesmírnej lodi Serenity. (Gothar)