Zločin (TV seriál)

The Killing

Zločin

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 2011–2014, 33 h 47 min (Minutáž: 43–60 min)

Tvůrci:

Veena Sud

Frans Bak

Mireille Enos, Joel Kinnaman, Billy Campbell, Liam James, Michelle Forbes, Brent Sexton, Kristin Lehman, Eric Ladin, Jamie Anne Allman, Evan Bird, Seth Isaac Johnson, Tom Butler, Annie Corley, Gregg Henry, Brendan Sexton III, Amy Seimetz, Garry Chalk, Katie Findlay, Elias Koteas, Hugh Dillon, Bex Taylor-Klaus, Julia Sarah Stone, Peter Sarsgaard, Aaron Douglas, Brandon Jay McLaren, Colin Lawrence, Jewel Staite, Claudia Ferri, Mark Moses, Brian Markinson, Callum Keith Rennie, Ashley Johnson, Katherine Evans, Ingrid Torrance, Kerry Sandomirsky, Joan Allen, Tyler Ross, Sterling Beaumon, Ben Cotton, Don Thompson, Kacey Rohl, Randal Edwards, Barclay Hope, Richard Harmon, Chad Willett, Little JJ, Alan Dale, Ryan Robbins, Marin Ireland, Tyler Johnston, Lee Garlington, Patrick Gilmore, Sean Owen Roberts, Brendan Fletcher, Allison Hossack, Q'Orianka Kilcher, Nicholas Lea, Eric Keenleyside, Ted Whittall, Peter Benson, Diana Bang, Michael Kopsa, Matreya Scarrwener, Chelsea Ricketts, Sachin Sahel, Brad Kelly, Jake Croker, Peter Kelamis, Kevin McNulty, Leanne Lapp, Justin Rain, Peter Bryant, Jack Irvine, Grace Zabriskie, Jennifer Spence, Michael Mando, Sofie Gråbøl, Patti Smith, Laine MacNeil, Brendan Penny, Anne Marie DeLuise, Jarod Joseph, Adrian Hough, Camille Sullivan, Madeleine Arthur, Chilton Crane, Peter Graham-Gaudreau, Alex Zahara, Farrah Aviva, Alona Tal, Andrew Moxham, Rob Carpenter, Paul Jarrett, Darren Moore, Jesse Wheeler, Avery Konrad, Eve Harlow, Erica Tremblay, Lindsay Collins, Jillian Fargey, Harrison MacDonald, Cameron McDonald, Carter Kinsella, James Forrester, Christopher Pearce, Sarah Hayward, Primo Allon, Todd Thomson, Aaron Hutchinson, Steve Makaj, Colleen Winton, Faustino Di Bauda, Darren Dolynski, Scott Heindl, Kam Kozak, Kate Bateman, Bill Dow, Edward Foy, Scott E. Miller, Brodie Marples, Michael Roberds, Ryan Hesp, Marc-Anthony Massiah, Peter Brown, Anthony Welch, Duncan Ollerenshaw, Adam Lolacher, Nesta Chapman, Maria Marlow, Steve Elliott, Kelly-Ruth Mercier, Sean Campbell, Paralee Cook, Andrew Jenkins, Maxwell Haynes, Ayzee, Collin MacKechnie, David Bloom, Tasha Simms, Sean Tyson, Craig March, Lane Edwards, Alisen Down, Janet Kidder, Daryl Shuttleworth, Kevin O'Grady, Stefan Arngrim, Nickolas Baric, Marilyn Norry, Genevieve Buechner, Fred Henderson, Barbara Pollard, Michael Rogers, Kirsten Robek, Frank Cassini, Kathleen Duborg, Billy Wickman, Paul Moniz de Sa, Mark Burgess, Matthew MacCaull, Merrilyn Gann, Jay Brazeau, Tahmoh Penikett, Patti Allan, Andrew Airlie, Teryl Rothery, Doug Abrahams, Sarah Strange, Martin Cummins, Chelah Horsdal, Bruce Ramsay, Tantoo Cardinal, Jonathan Cake, Carrie Ruscheinsky, Philip Granger, Hiro Kanagawa, Morgan Taylor Campbell, Sonya Salomaa, Aaron Pearl, Duncan Fraser, Paul McGillion, Anna Mae Wills, Adrian Petriw, Gerard Plunkett, Jonathan Walker, Jennifer Copping, John Reardon, Matthew Kevin Anderson, Serge Houde, Frances Fisher, Tess Atkins, Levi Meaden, Brittany Hobson, Grayson Gabriel, Tim Henry, Shaun Smyth, Jordan Burtchett, Clayton Chitty, Iain Belcher, Carey Feehan, Candus Churchill, Bruce Dawson, Peter Hanlon, BJ Harrison, Vincent Dangerfield, Tyronne L'Hirondelle, Bronwen Smith, John Emmet Tracy, Jeff Gladstone, Patti Kim, Gardiner Millar, Kathryn Kirkpatrick, Dee Jay Jackson, Juno Rinaldi, Max Fowler, Paula Burrows, Marcus Shultz

Seriál, ktorý ma napriek viacerým klišé pohltil svojou neskutočnou atmosférou upršaného a mrazivého Seattlu. Takto si predstavujem noir prostredie thrilleru. Postupná gradácia každého dielu (i celého serálu) ukončená scénou (tiež so skvelým záverečným lejtmotívom) premosťujúcou na ďalší diel nemôže chýbať. No a samozrejme vynikajúci herci, každý jeden, ale hlavne Joel Kinnaman - ten si ukradol celý seriál pre seba, do 2-3 rokov z neho vyrastie najväčšia škandinávska hviezda (Robocop!). I napriek všetkým superlatívom, hodnotenie som si držal na 4, niektoré dejové linky boli zbytočné a iba naťahovali samotný seriál. Záverečný dvojdiel a hlavne celkové rozuzlenie - emocionálna bomba málo vídana v televíznej tvorbe to vytiahla na 5. Naozaj ide o podarené finále. Teším sa na novú sériu.(27.3.2013)

Obě sezóny za pět. Naprsoto luxusní detektivka s atmosférou takovou, že by se dala krájet i s tím zeleným hajzlíkem z rybníku. Herecký koncert vypjatých emocí, věčně deštivý look, parádní hudba a ne, Lynchův opus z toho nijak netrčí, rozhodně bych to s mysteriózně-komediálními trampotami agenta Coopera nesrovnával. Je to moderní, neokoukané a hlavně dobře napsané hardcore krimi a takových není mnoho. Naposledy mě tak chytlo snad jen sledování série The Wire. Nebál bych se ani tvrzení, že stanice AMC se se svou dramatickou seriálovou tvorbou posledních let (The Walking Dead, Breaking Bad ) pomalu, ale s odhodláním, přibližuje ke zdánlivě nedosažitelnému trůnu HBO. /// Oh, snap. Ve třetí nastavované sezóně se nám to trochu zdrclo. Detektiv Holder (Joel Kinnaman) je stále sympaťák, o tom žádná, ale ve scenáři něco zdechlo a pořádně to čpí. Tentokrát se nedočkáme nervydrásajícího pátrání po vrahovi, to je odbyto velmi lacině a vzhledem ke zprasené finální epizodě nakonec pohřbeno pod nánosem z prstu vycucaných náhod (a pořádnou "vykrádačkou" závěru Sedmičky). Ulice plné drog, prostitutek a násilí jsou zkrátka nuda, ve skutečnosti se v nich totiž nic moc neděje. Vše podstatné je tak zcela zastíněno paralelní (a pouze zdánlivě související) dějovou linií, ve které sledujeme emotivně vypjaté scény z komorního prostředí vězeňského zařízení, kde na výkon trestu čeká vrah odsouzený na smrt (výtečný Peter Sarsgaard). V Seattlu přestalo pršet a už to nějak není ono. Čistý průměr, jdu o bodík dolů.(31.7.2012)

Po první řadě můžu říct, že je to jeden z nejlepších seriálů za poslední dobu. Napínavý děj a dobrý konec, i když ne úplně tak, jak jsem si to představoval, ale alespoň se máme ve druhé řadě na co těšit :) A taky se mi moc líbily herecké výkony, obzvlášť Linden, Holder a matka Rosie a potěšil Alan Dale v epizodní roli ;)(21.6.2011)

Seriál je vskutku na štvorhviezdičkovej úrovni...avšak záverečné mierne sklamanie ma donútilo mu tú jednu odobrať. Tí, ktorí majú radi naťahovačky a radi si hryzú nechty na rukách a nohách od napätia, nech ďalej radšej nečítajú, lebo sa pripravia o celkový zážitok, ktorý si dokážete vychutnať tým viac, čím menej o seriáli viete. Avšak pre tých, ktorý seriál videli, nedá mi nespomenúť zopár maličkostí, ktoré ma škrú. Roztiahnutie vyšetrovania jedného prípadu do celej série nejakého seriálu je síce zaujímavá voľba...avšak má jeden problém...a to je rozťahanosť, ktorej s nevyhnete ani v takom chrumkavo zauzlenom prípade ako je tento...príliš dlho sa venuje jednému smeru vyšetrovania, ktorého zásadný zvrat odsunie na vedľajšiu koľaj, ďalej je tu podľa mňa úplne zbytočná časť, v ktorej sa nerieši nič iné len zápletka matka-syn (chýba nám jedna do počtu, čo budeme robiť:)), napriek slušnému napätiu občas to naťahovanie prestáva baviť aj toho najtrpezlivejšieho diváka...no a záver by bol v podstate luxusný (aj keď čím ďalej tým viac nad tým rozmýšľam je dosť nevierohodný), keby si tvorcovia odpustili najzásadnejší zvrat v posledných sekundách a sériu ukončili s pomyselnou bodkou a nie otáznikom...ale teraz namiesto toho, aby ste rozmýšľali nad vecou "sakra tak to teda bolo" vás záver núti rozmýšľať, že "sakra, to len kvôli tomu, že seriál mal úspech a mali kde scenáristi stavať v druhej sérii"...a to by pri niečom s takým potenciálom naozaj nemalo byť...(21.7.2011)

Velmi zajímavě pojatá detektivka, první dvě sezóny jeden příběh, třetí sezóna skoro vůbec nenavazující příběh druhý. V prvním se hrozně moc pracuje s rodinou pozůstalých, což je neuvěřitelně osvěžující a emocionální, nejsou to žádné loutky ani stafáž, a už vůbec ne svatouškové... přesto zde není moc patosu. Trochu mockrát se mate divák v tom, kdo je asi pachatel, kupodivu to ale funguje až do konce. Nemám skoro co vytknout, geniální je to pojetí, kdy hlavní hrdinka je neuvěřitelná kráva, a přesto jí fandíte... Třetí sezóna zamíří z prostředí vrcholné politiky ostře do nejnižší spodiny white trashe, a nebere si servítky se systémem, ale ani obětmi. Úžasné. Vada na kráse ovšem je, že jsem už asi v 1/5 série přesvědčivě označil vraha (má drahá dosvědčí), takže tápání po pachatelích jako v prvním příběhu bohužel vyšlo naprázdno. A trochu mě dožral samotný závěr, který si myslím fakt mohli odpustit (oproti tomu devátý, desátý díl... to byly špičky kriminálek, dost nevídané). Je ohlášená další sezóna, docela se těším... /// Přílepek poslední sezony: Ač se to nezdálo, hlavní hrdinka ještě vytěžila rezervy ve ztvárnění dokonalé krávy. Hrálo se trochu moc na svědomí v patetické rovině, ovšem nic moc příběhu pomohlo souběžné vyšetřování kolegy detektiva trochu naruby, u kterého potěšilo elegantní rozuzlení. Ovšem dovětek "za několik let poté" byl seriálu po mém soudu nehodný.(20.7.2014)

• - V úvodnom dvojdieli 3. série hrá Jewel Staite priateľku detektíva Holdera (Joel Kinnaman). V scéne v kúpeľni odhaľuje jeho tetovanie s textom Serenity. Ide o odkaz na seriál Firefly (2002) a film Serenity (2005), kde Jewel Staite stvárnila postavu Kaylee slúžiacu na vesmírnej lodi Serenity. (Gothar)

• - Ačkoliv je děj seriálu zasazen do washingtonského Seattlu, natáčení probíhalo výhradně v městech Britské Kolumbie v Kanadě, Vancouveru a stotisícovém Coquitlamu, kde se nachází i nemocniční zařízení Riverview Hospital z pilotního dílu. (Conspi)

• - V epizodě se v malé roli ošetřující lékařky objevila zpěvačka Patti Smith. (dvix72)