Zločin (TV seriál)

The Killing

Zločin

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 2011 - 2014, 33 h 47 min (Minutáž: 43–60 min)

Tvůrci:

Veena Sud

Frans Bak

Mireille Enos, Joel Kinnaman, Billy Campbell, Liam James, Michelle Forbes, Brent Sexton, Kristin Lehman, Eric Ladin, Jamie Anne Allman, Evan Bird, Seth Isaac Johnson, Tom Butler, Annie Corley, Gregg Henry, Brendan Sexton III, Amy Seimetz, Garry Chalk, Katie Findlay, Elias Koteas, Hugh Dillon, Bex Taylor-Klaus, Julia Sarah Stone, Peter Sarsgaard, Aaron Douglas, Brandon Jay McLaren, Colin Lawrence, Jewel Staite, Claudia Ferri, Mark Moses, Brian Markinson, Callum Keith Rennie, Ashley Johnson, Katherine Evans, Ingrid Torrance, Kerry Sandomirsky, Joan Allen, Tyler Ross, Sterling Beaumon, Ben Cotton, Don Thompson, Kacey Rohl, Randal Edwards, Barclay Hope, Richard Harmon, Chad Willett, Little JJ, Alan Dale, Ryan Robbins, Marin Ireland, Tyler Johnston, Lee Garlington, Patrick Gilmore, Sean Owen Roberts, Brendan Fletcher, Allison Hossack, Q'Orianka Kilcher, Nicholas Lea, Eric Keenleyside, Ted Whittall, Peter Benson, Diana Bang, Michael Kopsa, Matreya Scarrwener, Chelsea Ricketts, Sachin Sahel, Brad Kelly, Jake Croker, Peter Kelamis, Kevin McNulty, Leanne Lapp, Justin Rain, Peter Bryant, Jack Irvine, Grace Zabriskie, Jennifer Spence, Michael Mando, Sofie Gråbøl, Patti Smith, Laine MacNeil, Brendan Penny, Anne Marie DeLuise, Jarod Joseph, Adrian Hough, Camille Sullivan, Madeleine Arthur, Chilton Crane, Peter Graham-Gaudreau, Alex Zahara, Farrah Aviva, Alona Tal, Andrew Moxham, Rob Carpenter, Paul Jarrett, Darren Moore, Jesse Wheeler, Avery Konrad, Eve Harlow, Erica Tremblay, Lindsay Collins, Jillian Fargey, Harrison MacDonald, Cameron McDonald, Carter Kinsella, James Forrester, Christopher Pearce, Sarah Hayward, Primo Allon, Todd Thomson, Aaron Hutchinson, Steve Makaj, Colleen Winton, Faustino Di Bauda, Darren Dolynski, Scott Heindl, Kam Kozak, Kate Bateman, Bill Dow, Edward Foy, Scott E. Miller, Brodie Marples, Michael Roberds, Ryan Hesp, Marc-Anthony Massiah, Peter Brown, Anthony Welch, Duncan Ollerenshaw, Adam Lolacher, Nesta Chapman, Maria Marlow, Steve Elliott, Kelly-Ruth Mercier, Sean Campbell, Paralee Cook, Andrew Jenkins, Maxwell Haynes, Ayzee, Collin MacKechnie, David Bloom, Tasha Simms, Sean Tyson, Craig March, Lane Edwards, Alisen Down, Janet Kidder, Daryl Shuttleworth, Kevin O'Grady, Stefan Arngrim, Nickolas Baric, Marilyn Norry, Genevieve Buechner, Fred Henderson, Barbara Pollard, Michael Rogers, Kirsten Robek, Frank Cassini, Kathleen Duborg, Billy Wickman, Paul Moniz de Sa, Mark Burgess, Matthew MacCaull, Merrilyn Gann, Jay Brazeau, Tahmoh Penikett, Patti Allan, Andrew Airlie, Teryl Rothery, Doug Abrahams, Sarah Strange, Martin Cummins, Chelah Horsdal, Bruce Ramsay, Tantoo Cardinal, Jonathan Cake, Carrie Ruscheinsky, Philip Granger, Hiro Kanagawa, Morgan Taylor Campbell, Sonya Salomaa, Aaron Pearl, Duncan Fraser, Paul McGillion, Anna Mae Wills, Adrian Petriw, Gerard Plunkett, Jonathan Walker, Jennifer Copping, John Reardon, Matthew Kevin Anderson, Serge Houde, Frances Fisher, Tess Atkins, Levi Meaden, Brittany Hobson, Grayson Gabriel, Tim Henry, Shaun Smyth, Jordan Burtchett, Clayton Chitty, Iain Belcher, Carey Feehan, Candus Churchill, Bruce Dawson, Peter Hanlon, BJ Harrison, Vincent Dangerfield, Tyronne L'Hirondelle, Bronwen Smith, John Emmet Tracy, Jeff Gladstone, Patti Kim, Gardiner Millar, Kathryn Kirkpatrick, Dee Jay Jackson, Juno Rinaldi, Max Fowler

Jeden z nejlepších amerických krimiseriálů poslední doby.. Velmi sympatická je mi stopáž společně s počtem epizod.. Na rozumný seriál myslím přesně tak akorát.. Původně jsem myslela, že každá série se bude zaobírat jiným případem, takže jsem byla trošku rozladěná, když tomu tak nebylo, ale v celku se to s trochou napneismu sneslo :-) Hlavní hrdinové ztvárněny sympatickým švédem Joelem Kinnamanem (oprsklý floutek) a obhrublou texasankou Mireille Enosovou (psychotická workoholička) byli naprosto skvěle vybráni !!! Obdivuji perfektně propracovány charaktery všech postav.. Skvěla vystižená ponurá a chladná atmosféra napínavé vyšetřovačky.. Skvělá (nejen ústřední) muzika.. Tempo děje je znatelné mezi I. a II. sérií.. Ta I. je více promakaná a soustředí se na jednotlivce - co díl to nový podezřelý.. Oproti tomu II. se zaměřuje spíše na sakramensky propletené klubko konspiračních teorií.. Velmi mě potěšil výběr "neznámých" nebo "zapadlých" herců (Kristin Lehman, Ashley Johnson, Billy Campbell, Brent Sexton, Annie Corley atd.) = velké plus za neokoukatelnost tváří.. Perfektní propracování a vedení vedlejších linií a zápletek příběhu.. Opravdu hodně to připomíná "Městečko Twin Peaks" bez Davida Lynche.. Naprosto mě uchvátila "přiznávačka" na závěr - je to jako gradující symfonie.. Míra politiky byla zvladatelná a únosná.. Klobouk dolů - opravdu bych to pozlatila :-) Přídavek v podobě třetí série je ještě lepší než ta I. a II., což není zvykem.. Naprosto mě nadchla vedlejší role Bullet.. Skvělé role dostali i "známější obličeje" - Elias Koteas a Peter Sarsgaard. Naprosto mě rozsekal díl S03E10 - nepamatuji si, že bych viděla díl nějakého seriálu, který by strčil svou emotivností, hloubkou a sílou okamžiku mnohý celovečerák..(8.8.2012)

Chytlavě zpracované detektivní vyšetřování...Deštivá atmosféra a podkresová hudba dodává tomuto seriálu takovou zajímavou chuť na další a další kousek...Možná by se celé vyšetřování dalo vměstnat do jedné série, nemohu posoudit podle dánského originálu...Rozpracovanost děje a tajemnost jednotlivých postav vás vtahuje do dění tak, že vší silou se snažíte dopátrat vraha sám, ale závěr vám ukáže, jak je scénář důmyslný a rozpracovaný...a ten, i včetně zpracování, je tahounem podobných seriálů...Můj vkus...(28.1.2013)

V době, kdy se většina zločinů, tajů a záhad vyřeší do konce jedné tři čtvrtě hodinové epizody, se kabelovka AMC rozhodla riskovat diváckou pozornost i věrnost. The Killing začíná vraždou mladé středoškolačky Rosie a pokračuje jejím vyšetřováním napříč všemi třinácti díly. Co díl, to den. Většina aktuálních Kriminálek své příznivce nechce zatěžovat složitějšími myšlenkami, než jestli to udělal zahradník. The Killing proto díky své neobvyklosti působí originálně. Dějové zvraty, kterých je více než podezřelých, se přitom dají sledovat i čistě oddechově. Vynikající Mireille Enos v hlavní roli nadchne. Seriál má tak asi jenom dva zásadní problémy. Nevydržíte se na něho dívat, jestli jste netrpěliví. Jenže to protahování, pečlivé sledování vedlejších stop, falešných motivů a slepých uliček je právě smyslem a The Killing díky němu má realistickou, autentickou atmosféru. Druhým problémem je finále, které je nečekané úplně jiným způsobem, než byste „čekali“.(30.6.2011)

The Killing představuje přiměřeně mrazivou, severskými kriminálkami inspirovanou atmosféru ve všedním a ryze americkém prostředí. Tato zajímavá kombinace je obohacena také o širší kontext velice zajímavého a tak trochu tajuplného příběhu, který se plynule rozrůstá jak do délky, tak do šířky. Policejní postupy nejsou rozebírány úplně do podrobna, ale dodržují zásadu realističnosti. Přidejte k tomu dva charismatické detektivy a máte parádní kriminálku, která dokáže skvěle vtáhnout a nepustit. Zejména první dvě řady opravdu nemají chybu (9/10), ty další už jsou "jen" velmi dobré. (8/10)(5.3.2017)

Tenhle seriál mě opravdu dostal. Dvě série se řeší jedna vražda a do poslední chvíle nevíte, kdo to udělal. Celou dobu máte jasného favorita, ale nakonec se mýlíte. A když už si myslíte, že je to úplně jasné, nakonec zjistíte, že není. Celé se to točí kolem záhadné vraždy 17-ti leté Rosie Larsen. Není totiž motiv. Holka je bezproblémová. Později zjistíte, že to není tak jednoduché. Sarah Linden společně se Stephenem Holderem tu vraždu vyšetřují. Holder je bývalý feťák a Linden se kvůli případu hroutí manželství. Má se totiž stěhovat ze Seattlu do L. A. K tomu jí ještě dělá problémy její pubertální syn. 1. série končí celkem otevřeně. Podezřelí se střídají jeden po druhém a vy pořád nevíte, kdo je vrah. Celé se to točí kolem indiánského kasina. Linden to taky nemá jednoduché. Šéf jí hází klacky pod nohy. Nakonec se to teda vyřeší. Ale skutečný vrah je ten, od koho byste to opravdu nečekali. Rosie je v celém seriálu pouze ve flashbacích a reálně je jí věnován jenom jeden díl. 3. série se točí kolem vražd mladých prostitutek. Opět to končí naprosto nečekaně a naši hrdinové si ušpiní ruce. Ve 4. sérii se postavy musí vyrovnat se svou vinou a řešit nový případ. Jde o vraždu na vojenské škole. Nakonec to skončilo docela nečekaně. Jak už to u tohohle seriálu bývá... Ale je to opravdu skvěle udělané. :) Holderovy hlášky jsou vážně super. "Zpomal, Kapitáne Ameriko." :D Po 4 sériích seriál končí. :((17.2.2013)

• - Sofie Gråbøl, hlavná predstaviteľka pôvodného dánskeho seriálu, si v americkej verzii zahrala menšiu rolu advokátky menom Christina Niilsen. (Carol Pifková)

• - Herečka Mireille Enos na sebe prozradila, že před natáčením seriálu ten původní dánský z roku 2007 nikdy dřív neviděla. (Conspi)

• - The Killing je založený na dánském seriálu Forbrydelsen (2007), tímto faktem se sami autoři netají. (iampatrik)