Pustina

• Velká Británie Wasteland
Drama / Mysteriózní
Česko, 2016, 7 h 32 min (Minutáž: 52–60 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hudba:

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Oskar Hes, Martin Sitta, Janek Gregor, Petra Špalková (více)

Epizody(8)

Johny_fork

Řemeslná kvalita na úrovni světové produkce. Hodně mě bavila postapokalyptická, depresivní atmosféra českého severu. Úplně věřím, že kdybych zastavil v nějaké putice u Sokolova, tak potkám podobný kolorit postaviček. Ty se v seriálu vyvíjí a jejich konání dává smysl. ()

JohnCZ

HBO Europe se znovu vytáhlo a přineslo nám další českou pecku. Tedy, "pecku". Ona Pustina ve své podstatě není žádné geniální dílo. Je to vcelku obyčejná kriminálka a sociální drama v jednom. Seriálu zoufale chybí nějaký drajv a momenty překvapení. JENŽE. Celé je to opravdu bravurně natočené, mistrovsky zahrané (Dušek ftw) a hodně solidně napsané. Seriál má opravdu široký záběr a ona krimi zápletka vlastně není tak úplně důležitá. Prostředí seriálu je vybráno skvěle, Pustina je neskutečná prdel světa. Depresivní místo plné depresivních bezpáteřních a ošklivých lidí (světlou výjimku tvoří snad akorát Eliška Křenková), kterému dominuje místní pasťák. Pustina je více než krimi sociální drama o dekadentní společnosti. Zobrazuje Česko v tom nejhorším možném světle. Někdy ovšem tlačí na pilu až příliš a to okaté kopírování severských kriminálek působí někdy až trochu rušivě. Prostředí navíc silně evokuje zemi bývalého východního bloku a západní divák má jen další důvod si myslet, že Česko je součást Ukrajiny. Pustina je určitě nadstandardní seriálový počin, ale nemůžu se zbavit pocitu, že těch takřka 90% je přehnaně moc. Seriál je místy utahaný jak sopel a nezaškodilo by mu nějaké to prostříhání. Stačilo by zhustit děj do nějakých 5 epizod a tempo by mohlo být ideální. I tak si to ale 4* zaslouží. ()

amirgal

Problém byl v rozložení seriálu do stopáže, tím mám na mysli do jednotlivých dílů, občas kadence začala upadat, rytmus se zdráhal, nedělo se nic, a v tom na povrch vyplouvala jakási křečovitost. Ten akcent na to, že musí být něco vidět a slyšet, aby tam cosi bylo, ať už emoce, zvuku, pohyb ... toho se české herectví a filmařina zdeformovaná dobou normalizace a dobou předrevoluční těžko zbavuje, i když právě tahle miniserie se zdála být nadějnou vlaštovkou. Je třeba pochválit atmosféru a vizuál a zvuk. Překombinovanost děje je trochu na škodu. Nicméně krok zajímavým směrem. Trochu mi to připomnělo Schmittkeho a moje přátele ze zahraničí, kteří se do nehostinných končin opuštěných industriálních zón dostali náhodou autem a byli velmi překvapeni, tím, co mají před sebou. ()

Padme_Anakin

Mám pocit, že tohle je ta nejtísnivější záležitost, co jsem kdy viděla. Sociální drama říznuté vyšetřováním zmizení čtrnáctileté dívky působí mrazivě samo o sobě a už tak hutnou atmosféru podtrhují exteriéry, zdevastovaná krajina je stejně smutná a skličující jako prázdnota v lidech. Několik rovin příběhu mě cele zaujalo a filmový pár Zuzana Stivínová - Jaroslav Dušek byl naprosto fantastický. ()

Hoyt

Před výkony Stivínové se Špalkovou klobouk dolů. Do pátého dílu je to absolutně plný počet, potom už se mi to zdálo příliš natahované a dost scén zbytečných i tak to je neskutečné, že něco takového vzniklo u nás. Velká pochvala Hulíkovi za scénář a samozřejmě za brilantní zvukové ruchy. ()

Marsik

Přátelé, tohle byl nejspíš jeden z TOP5 českých seriálů ever. Perfektně budovaná atmosféra, skvělé herecké obsazení (utkvěli by v paměti: Noha, Špalková, Stivínová a samozřejmě Dušek), casting na jedničku, hlavně ti parchanti z děcáku) a výborně vybrané prostředí (doly, lomy, zpustlé chatové osady). To, že jsem očekával jiné završení a rozuzlení, s tím už se vyrovnám a možná je to dobře, protože jsem si do poslední minuty lámal hlavu s tím, kdo je pachatel. Za mě tedy jednička na poli seriálů. 90% ()

Tryskomyš

A máme tu opět další návykový seriál. Je to hrozné, že když může člověk vidět všechny díly za sebou, tak se od seriálu nemůže odtrhnout. Já jsem dala zase hned 4 díly najednou. ()

ledzepfan

Řemeslně parádní (nejen-ale hlavně- na české poměry). Herecky povětšinou seriózní (některé menší postavy jsou lehce bezradné..)... Ale emoční dotek téměř nulový (teda krom frustrace-té tam trochu je).. Většina postav má mezi sebou disfunkční vztahy v disfunkčním prostředí a v průběhu děje k závažnějším pozitivním progresům nedochází (až na jednu mikrovýjimku na konci) a scény s teoretickým emočním nábojem jsou většinou utnuty koncem dílu. To se pak blbě buduje vztah k divákovi, nebo alespoň jeho zájem.. Mě osobně bylo trochu u prdele kdo zabil tu holku kterou neznám (ani její obličej jsem neviděl).... Když v Twin Peaks zemřela Laura Palmerová, divák rozuměl té ztrátě pro její okolí a o to bolestnější bylo odhalování vší té špíny pod povrchem.. Tady je to jen takovej chladnej konstrukt a snaha hrát si s divákem na rafinovanou detektivku..Ale jako detektivka to moc dobé není. Divák zná postavy, ví, že to je někdo z nich a jen se scénáristou hraje tu hru kdo je o krok dříve.. Samozřejmě, že scénárista, ale né proto, že by to zahrál tak chytře, ale proto, že divákovi srabácky nedal šanci (Spoiler: na postavu vraha celých 7 dílů nic neukazuje a děj se mu z 99,9% naprosto nevěnuje)... ()

zdepapepa

(celý text je bez spoilerů) Zejména v porovnání s ostatní seriálovou tvorbou u nás to na těch 5 hvězdiček stačí - žádné přebytečné střihy, mistrně zmáknutá kamera, scénář, hudba, casting i výběr lokací a kostýmů. Každý díl byl vždy takový, že jsem měl skutečně pocit, že sleduji lidi v jejich domovech a jejich život na severu Čech a ne jen herce mezi kulisami, jak odříkávají repliky kdesi v Praze. I těm pár A-list hercům a herečkám jsem toho Karla nebo např. ty Vašíčkovy věřil. Podobnou zápletku, byť s notnou dávkou nadpřirozena a "Ameriky", jsem si v rok premiéry užil i u první řady Stranger Things (která také měla 8 dílů). Kde však ST má nádech tajemna a sci-fi, tam je Pustina syrově realistická. ()

Sten2

Konečně se to povedlo i v Čechách. Seriál, který díky své atmosféře a touze diváka poznat víc, chytne a nepustí. Perfektně napsané charaktery včele s místním "wierdo" Duškem rozehrávají jednu z nejzajímavějších seriálových událostí, která kdy byla v ČR natočena. Smekám. ()

Adasin

Další neskutečná pecka, kterou jsem dlouhou dobu odkládala (měla jsem ji v Chci vidět tak rok a půl), ani nevím pořádně proč. Snad za to může záplava spousty jiných seriálů a nových sérií těch, které mám již rozkoukané (a o kterých chci mít přehled). Normálně si totiž pouštím tak jednu dvě epizody za den, ale Pustinu jsem si na doporučení jak mých známých tak recenzentů chtěla dát ve svém volném čase najednou jako maraton. A to se mi s několikahodinovou pauzou na spánek opravdu povedlo. Popravdě bych si Pustinu dala nejraději i bez té pauzy, fakt ale byl, že jsem se držela vzhůru jen silou vůle. Proč to sem vlastně píšu? To abych Vám co nejvíc přiblížila, jak moc mě seriál zasáhl a naprosto pohltil. Teď konečně k tomu, proč mě seriál Pustina dostal. Největší zásluhu na tom má asi ta vynikající dokonale depresivní a ponurá atmosféra, která na mě fungovala bez výjimky všech osm epizod, přestože pocházím z Prahy a žiji zde (což se dozvíte i z mého profilu), a podobnou lokalitu jsem doposud zatím navštívila tuším tak jednou, dvakrát (žádný hate prosím, nikoho neodsuzuji ani neurážím, naopak chci poukázat na tu dokonalost). Dále mě všichni herci naprosto odrovnali svými výkony - největším překvapením se pro mě osobně stal Leoš Noha, jehož jméno jsem si až doteď spojovala spíše s komediálními rolemi (např. Okresní přebor), pak Jaroslav Dušek, který do své role dal úplně všechno, Jan Cina - také konečně pořádná role, Štěpán Benoni, Petra Špalková - pamatuji si, jakou svini hrála v Kriminálce Anděl (S02E09), Eva Holubová, Miroslav Vladyka, Martin Sitta - taky pěknej hajzlík, Eliška Křenková, Adrian Jastraban - od Účastníků zájezdu a Ulice značně povýšil, Oskar Hess a další mládež z ústavu, a samozřejmě představitelka hlavní role Zuzana Stivínová, která mi připomněla Frances McDormand ve filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017). Kromě atmosféry a herců nesmím zapomenout ani na vypiplaný scénář a dialogy napsané tak, že kdybyste ty herce neznali, skoro byste řekli, že prostě vzali kameru a odjeli do nějaké náhodné vesnice. I ta hudba byla moc fajn a k seriálu se parádně hodila, o nádherně zpracovaných úvodních titulkách (chcete-li znělce) nemluvě. V jednom ze zdejších komentářů jsem si všimla poznámky o rozdílnosti režie Alice Nellis a Ivana Zachariáše - nejsem znalec, ale já jsem tam žádný rozdíl nezpozorovala, všechny epizody mi přišly dokonale sladěné. Já jednoduše nemám absolutně nic, co bych mohla Pustině vytknout, hodně dlouhou dobu na mě nezapůsobil žádný český (natož český detektivní) seriál tak, jako právě Pustina. Pro mě v současnosti nejlepší český kousek. Škoda, že Pustinu asi neviděl nikdo z Novy ani Primy, to by pak ty jejich současné kriminálky asi vypadaly dost jinak... Tak mě napadá, jestli jsou české televize schopny vytvořit něco tak znamenitého i bez spolupráce s HBO (tím myslím opět hlavně Novu s Primou a jiné komerční televize, např. ČT se aspoň snaží). 10/10 ()

MartinezZ

Mělo to potenciál, ale působilo to poněkud roztahaně a hlavní premisa, mít v příběhu neléčeného blázna v roli otce, co má výpadky, šla vniveč. Stejně jako naprosto planě vyzněla celá linka s pasťákem. Někdo by to měl trochu zredigovat a pokrátit. Asi mi i trochu nesedělo zasazení do tohohle prostředí, ale to do hodnocení (alespoň ne vědomě) nepromítám, to je můj problém. Buď jak buď, vyústění mi taky přišlo příliš chtěně šokující a jen to podtrhlo zmíněné nevyužité dějové linky. Nebylo to špatné, ale nevím, jestli to zaujme i někde jinde než v CZ/SK. Herci to ale zahráli dobře. ()

kolda1990

Teda, tak to byla naprostá paráda. Přiznám se, že jsem hodně skeptický k české tvorbě filmové či seriálové v poslední době, ale tohle to všechno vynahradilo! Atmosféra tak hustá, že by se dala krájet. Postavy úžasné, vše uvěřitelné, scénář dokonalost. Vynikající Dušek a Zuzana Stivínová, pro mě dosud neznámá, už neznámou nebude. Za mě nejlepší český seriál a jeden z top celkově. Prožil jsem jakýsi kulturní orgasmus a za to tvůrcům děkuji. ()

Praxis

Seriálové zjevení, které působí na českou produkci jak z jiného světa. Důmyslný scénář nenechá diváka prakticky od prvního dílu vydechnout a přes řadu peripetií je velmi chytře směrován až k závěrečnému děsivému odhalení. Alice Nellis i Ivan Zachariáš zrežírovali bravurně příběh z místa, kde už se čas zastavil, a kde by nechtěl žít naprosto nikdo. Z herců pak především vyčnívá fantastický Jaroslav Dušek, který otce rodiny, šílence i detektiva na vlastní pěst, zahrál jako nikdo. Zuzana Stivínová pak neméně skvěle doplňuje. Ostatně i další z hereckého ansámblu hrají nadprůměrně. I zdánlivě vedlejší dějové linky (pasťák) jsou vlastně uzavřeny a my můžeme být spokojeni, protože HBO ukázalo, že když se chce, tak to jde i v Česku. 95% ()

petrsv

"A co mi jako uděláte?" - to je přesně ono. Je třeba něco dodávat? Snad jen to, že se seriál povedl, dost reálné vystihnutá realita dneška. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby