Ulice Cloverfield 10

• USA 10 Cloverfield Lane (více)

Jednu chvíli jedete v autě, pak to do vás z boku napálí nějaký idiot a vy se probudíte pomlácení, ale živí v podzemní kobce, kde vám neznámý podivín řekne, že jste právě vyhráli hlavní cenu v životní loterii. Onen neznámý podivín (John Goodman) se jmenuje Howard a je to zkušený „Prepper". To jsou lidé, kteří tuší, že jednoho nepříliš krásného dne přestane fungovat svět, a tak se na to připravují. Například Howard si postavil a komfortně vybavil podzemní bunkr. Výhra Michelle (Mary Elizabeth Winstead) spočívá v tom, že ji našel ve vraku havarovaného auta a přesunul do svého krytu krátce předtím, než na Zemi plnou silou udeřila gigantická katastrofa, která zničila veškerý pozemský život. Emmett, jeho kámoš, který mu se stavbou pomáhal (John Gallagher), a Michelle jsou podle všeho široko daleko jediní přeživší. Škoda, že je venku kontaminovaný vzduch a nejde to proto ověřit. Michelle ale téhle teorii příliš nevěří. Howarda považuje za magora, který ji unesl a pod za vlasy přitaženou záminkou ji chce udržet ve sklepě. Jenže důkazů, že má tenhle apokalyptický vizionář pravdu, se postupně objevuje víc a víc. Stejně jako dokladů toho, že Howard je fakt pořádný magor... (CinemArt)

Chrustyn

Ulice Cloverfield byla do poslední chvíle podobně záhadná, jako svého času "Monstrum" (Cloverfield) o útoku na New York. V tomto případě se však nejedná o pokus o polodokumentární horor o útoku obřího monstra, ale překvapivě o dost komorní snímek o třech hercích a jednom bunkru. To co však může v psané formě rychle odradit, na plátně neskutečně funguje. Všichni herci odvádí výbornou práci a démonický John Goodman, vyloženě exceluje. Scénář je napínavý a má v rukávu celou řadu es. A po celou dobu se filmu daří, udržet si tajemnou atmosféru strachu z neznáma, které se na konci může ukázat jako mylné ... a nebo taky ne. Čím méně toho o filmu víte, tím lépe. Překvapení, které asi nesedne každému. ()

packa

Osobně si myslím, že námět by se ZCELA obešel bez oné umělé pupeční šňůry, která ho jakýmsi prapodivným způsobem propojuje se sci-fi žánrem. Bohatě by stačila nějaká hnusná celosvětová pandemie virů Ebola, Marburg, či nějaké jiné podobné mňamky. Každopádně John Goodman svou roli zahrál parádně a mile překvapila i Mařka Alžběta. Čtyři hvězdičky dávám bez nejmenšího studu - cítím že jsou zasloužené. ()

heyda

Není to špatný, má to docela solidní napětí, akorát to chování postav, nevím nevím. Každopádně by na to mohlo navázat neméně napínavé pokračování, uvidíme :))) ()

Stanislaus

Na tento film mě do kina navnadila zejména spojitost s filmem Monstrum, který měl vcelku dobrý nápad a provedení, byť jsem ho ohodnotil průměrnými třemi hvězdičkami. Ulice Cloverfield 10 mě zaujala více, protože mi přišla lépe ztvárněná, co se psychologie postav a atmosféry týká, a vedle toho mě při sledování filmu nijak nerušila ruční kamera (jak tomu bylo u Monstra). S hereckým obsazením jsem byl nadmíru spokojený - zejména s Johnem Goodmanem, kterému jeho role perfektně sedla. Situování příběhu do podzemního krytu přidalo na filmu na bezvýchodnosti a dusné atmosféře, která by se dala místy krájet. Jediné, co filmu tak trošku uškodilo, byl poněkud divočejší konec, i když byl fakt nápaditý a v souladu s tématem filmu v podobě "globální katastrofy". Zkrátka nadprůměrně natočený snímek, který si určitě zaslouží pozornost a jeden a půl palce nahoru. ()

Flego

Klaustrofobický thriller odohrávajúci sa v podzemnom bunkri po katastrofe na zemi. Výborne prerozprávaný príbeh s tromi osobami, o ktorom je najlepšie nič nevedieť, než sa do neho pustíte. Impozantný záver posúva dej z komornej drámy do drsnejšieho druhého dejstva. ()

BMW12

Velie povedený mysteriózní snímek v čele se skvělou Mary Elizabeth Winstead. Děj filmu se mi líbil a celou dobu jsem si kladl otázku, jestli je Howard magor a žádný útok není anebo mluví pravdu a vzduch je nedýchatelný. Bylo tam několik zvratů a to bylo jenom dobře, diváka to totiž přinutí napjatě sedět u toho filmu. Snad pokračování bude také takhle povedené. ()

Jinny

Solidní film, který nevěděl, kterým ze subžánrů hororu chce být, a tak se snaží být hned dvěma. O tom, jak se jim to povedlo, si každý musí rozhodnout sám - za sebe říkám, že to funguje slušně a konečné odhalení nepůsobí trapně, jak by se mohlo stát u špatných hororových scénářů. Můj snad největší problém je tom, že filmové studio částečně podráží diváckým očekáváním nohy tím, že se už natočený film pomocí dotáček a přejmenování snažilo nacpat do značky Cloverfield. Ve zhruba první půlce filmu bylo pro diváky důležité pochybovat, jestli se "tam venku" skutečně stala nějaká katastrofa. Jenže vzhledem ke značce Cloverfield diváci věcí, že to tak skutečně je, a nemají důvod o Howardovi pochybovat. Inu, film naštěstí nabízí i spoustu jiných překvapení a skvělého Johna Goodmana, takže popojedem. Musím uznat, že závěrečná dvacetiminutovka byla intenzivní i v rámci žánru. ()

honajz

Ono by to nebylo špatné, kdyby to tak nepřipomínalo Psycho. Falešný začátek s odjezdem z města je zcela vykradený, místo Batesova motelu zde máme bunkr. Pak se holka změní v MacGyvera a kombinuje všechno, co se dá, aby se dostala ven. Ale díky tomu, že mi to nepřišlo nijak originální (a docela se divím těm, kterým to originální přišlo), nějak jsem neměl o postavy zájem. Ani ta hra kočky na myš v bunkru mne nebavila - prostě bylo jasné, že někdo něco skrývá, že ne vše je tak, jak se zdá, a že holka se bude snažit utéct. Spousta scén mi pak přišla zbytečná, i když ta zdánlivá usmiřovačka v půlce filmu byla přesně podle Syda Fielda. Nejlepší je tady John Goodman, ten si roli skvěle užívá. Mary Elizabeth mi přijde, že si hraje na akční hrdinku mixnutou Amélií z Montmartru, ten třetí do party vlastně nemá moc co hrát, jeho postava je nějak nedomrlá, nedopsaná, nedomyšlená. Konec - díky tomu, že se hlásí k původnímu Cloverfield - se tak nějak dal čekat. Ale stejně mi přijde po té hodinu dvacet trvající rádoby thrillerové vztahovce nepatřičný a jako z jiného vesmíru. Ha ha. Jen se trochu bojím, že teď vznikne třetí díl něco jako Bojovnice cloverfieldských silnic. ()

hrona

Velice podařený film s pro mě naprosto špatným koncem. V tomto případě bych raději volil nevědomost. John Goodman jednoznačně exceluje. ()

Ivoshek

Nápad dobrej a neotřelej. Za to body hore. Taky Goodmana jsem zatím vídal jen v roli dobráckých tlusťochů a tady hraje jen tlusťocha. Průběh už trochu horší, byť můj zájem film udržel i díky zajímavě nastavené hře o to, zda se opravdu venku děje to, co tlusťoch tvrdí, že se děje. ()

poz3n

Ne a ne. Take Shelter stojí nedostižně v dáli, zatímco Ulice Cloverfield 10 zcela odpadá ve chvíli, kdy ulici, nesoucí ve svém názvu, opouští. Ta bunkrová konverzačka si svoji čest drží celkem zdařile a dá se mluvit o solidní popcornové zábavě. Závěr však dává celému snímku tolik na frak, že degraduje i to solidní, co v něm bylo. Ne a ne. 4/10 ()

rikitiki

Velmi dobrá, minimalistická žánrovka, slušný twist na konec. To už dívka věděla, kam má odbočit, protože získala zkušenosti s bojem i s ošetřováním. Vlastně, sice nedobrovolně, prošla poctivým výcvikovým táborem, což se hodí. ()

Deschain

Michelle je nová Ellen Ripley. Udeľujem desať bobríkov odvahy z desiatich. Intenzívna jazda, už dávno som v kine nebola tak na ihlách ako pri tomto filme. Fungoval na mňa výborne. Badman Goodman bol správne creepy. A úvodná scéna s titulkami - boom, ticho, booom, ticho - wow. (Cinema City Eurovea - 25.4.2016) ()

Pítrs85

Může obsahovat informace, prozrazující zápletku filmu (jo, už mě nebaví psát "spoilers"). To se takhle ráno vzbudíte, jste nasraný na celej svět, do toho vás autem sestřelí týpek, co vás pak přikurtuje želízkama k trubce ve sklepě a valí vám díru do hlavy, že vám nad hlavou běhaj emzáci. A co svět nechtěl, voni tam kurva fakt běhaj... anebo teda spíš lítaj. Ale to ještě není všechno, kdepak, po nějaké době, s kolegou, kterej se tam vzal kdo ví odkud, zjistíte, že ten týpek není žádnej 'Goodman' (hehe, sorry, ale musel jsem), ale pěkně zvrácenej parchant, co vás chce roztavit v kyselině. Tolik k Ulici Cloverfield, č.p. 10, která má být jakýmsi prequelem povedené, osm let staré sci-fi blbince Cloverfield, ale kdyby jste si to nepřečetli tady od hodných uživatelů, tak vás to asi ani nenapadne. John dobrej, jinak niť moť, a ta ženská verze MacGyvera mě začala srát zhruba v desáté minutě filmu. Zas jednou velkej hype a mnoho povyku pro (víceméně) nic. ()

AlfaNumerO

Goodman nejlepší na planetách, příběh neotřelý, napojeni na předchozí díl nečekané. Celé zápletce by však pomohlo k většímu vtáhnutí diváka vysvětleni podnětů, které vedly k chování Goodmana. Nu což, i tak jako jednohubka na nějakou chvilku zasytí. Spíš než čistokrevné pokračování Cloverfieldu jde o zasazení nového příběhu v úplně jiném žánru do původního jeho universa. 67% ()

hansel97

Mnohem zručněji natočené, než Cloverfield samotný, to je bez pochyb. Takovýmhle katastrofám totiž velmi často prospívá komorní vzezření a zrovna tady to tak rozhodně bylo. Výkonově na žánr velmi slušné, převážně Goodman, ale snaží si i ME Winstead a stísněná atmosféra nejistoty a strachu, kdy samotné dění na Zemi vidět není, je opravdu zajímavá. Navíc se tu výborně pracuje s napětím. Jsem spokojen a překvapen! ()

SOLOM.

Jméno neznámého režiséra ve mně nevyvolávalo zrovna dostatek důvěry, že by tento film mohl být jedním z nejzajímavějších kousků tohoto roku. Ale dost lidí z mého okolí mi ho doporučovalo tak vehementně, až jsem si ho nakonec přece jenom pořídil. Asi nejvíc se mi na něm líbilo, že režisér docela dost dlouho dobu drží diváky v nejistotě, zda půjde skutečně o post-apokalyptický film, nebo budeme sledovat další psychopatické hrátky na kočku a myš. Tíživá atmosféra se dostaví téměř ihned po úvodních titulcích. Trachtenberg (nebo lépe řečeno skupina scénáristů, kteří to celé měli na svědomí) nechtěl chodit zbytečně moc dlouho kolem kaše a unavovat diváky zbytečně zdlouhavým seznamováním s hlavními hrdiny. Což se samozřejmě ukázalo být dobrým tahem. Ponuré prostředí podzemního bunkru však nečekaně nevydrželo moc dlouho. Protože po několika minutách uvidíme, že tento prostor zas až tak hrozně nevypadá. Útulně zařízený kryt, hromada jídla, filmů a muziky znamenali slušný komfort a téměř žádné strádání. Ovšem nenechme se mýlit, protože hlavní doménou filmu byla psychologická stránka filmu. Úvodní panika a strach se změní v nejistotu a posléze v zoufalý boj o přežití. Part o třech lidech rozjel líbeznou symfonii, ve které nebude chybět napětí, emoce, ale i spousta otazníků. Vše pak mělo vyvrcholit grandiózním finále, které mě osobně ale zrovna dvakrát nepotěšilo. Nechci tady zbytečně spoilerovat, protože jsem již dopředu věděl, že film má mít úzkou spojitost s Cloverfield (2008), ale tento scifi přídavek byl už trochu navíc. 10 Cloverfield Lane není vyloženě špatným filmem a po většinu času bych řekl, že byl i velice zajímavý, ale dá se v něm narazit i na několik tvůrčích kiksů, které jeho kvalitu mírně srážejí dolů. Není to sice žádná pecka, ale o lehce nadprůměrný film skutečně jde. 65% ()

eraserhead666

"Jestli se tam zasekneš, tak ti, bohužel, nepomůžeme. Tak se tam nezasekni." Koncert pro jednu herečku, jednoho herce, jednu vedlejší postavu a naprosto šílený konec. ()

penylane

Svělé Monstrum nemá ani zamák společného s tímhle dramatem. Nazvala bych tento film spíše thriller/drama, nikoli horor. A tak jsem se na něj těšila. Napjatá jsem sice byla, ale pasáže nekonečných keců celý dojem zbořily. Výkon Johna Goodmana sice drží celý film na nohou, ale to bohužel nestačí. Slabé 3* ()

Necrotongue

Film je tak trochu od každého něco,trochu thriller,trochu psychohoror,trochu mysteriózní záležitost a celý stojí na výborných výkonech Johna Goodmana a Mary Elizabeth Winstead.Nenudil,bavil. ()

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

30.01.2021

Uncharted našlo nového režiséra

Uncharted našlo nového režiséra

18.01.2019

Po odchodu Shawna Levyho (Ocelová pěst) se filmová adaptace herního Uncharted znovu ocitla bez režiséra. Snímek, který má vyprávět o mladém Nathanu Drakeovi, jehož ve filmu ztvární Tom Holland … (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2016

Třetí Cloverfield už je na cestě

Třetí Cloverfield už je na cestě

28.10.2016

J. J. Abrams pokračuje v budování sci-fi antologie, která zatím čítá Monstrum (aka Cloverfield) z roku 2008 a letošní Ulici Cloverfield 10. Série tajuplných thrillerů, v nichž si nemůžete být ničím… (více)