Stranger Things

• USA Stranger Things
Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Série(5) / Epizody(35)

viperDavid

Parádní podívaná. Přiznám se, že jsem seriál kdysi rozkoukal, ale přišlo mi to jako dětské scrifi. Náhle jsem se k tomu vrátil, protože mi to netflix neustále nabízel a všechny série jsem zkouknul doslova během asi 5 dnů. Parádní podívaná s parádními postavami. Bohužel otevřený konec třetí serie mě vytočil, zvlášť když netflix ještě ani nepotvrdil, že bude natáčet další serii :( z toho mě bolí žaludek. Jinak nemám skoro co vytknout. ()

Sfinkter

Široce oblíbený seriál, který má výraznou sci-fi složku, ale dobrodružstvím party přátel připomíná Kingovo To. ()

Mrkvič

1. série hodnotím s odstupem. Byla skvělá a tak jsem rovnou spadl do druhé řady, ve které jsem ale po třech dílech na pár let ustrnul (vlastně skoro stejně jako po prvním dílu první série). Dětští hrdinové, dětský svět a do toho tajemný obrácený temný vesmír s děsivou potvorou. 2. série slabší rozjezd trval dýl, protože tajemno bylo už vystříleno. Když opomenu díl se sestřičkou, který byl (zatím) zbytečný, tak druhá řada oplývala akcí a soudržností postav. Sice jsem na třetí řadu zvědavý, ale nezlobil bych se, kdyby druhou sérií seriál skončil na hodně vysoké úrovni a s příjemnou sladkou tečkou ve formě školního plesu. 3. série se opět rozjíždí pomalu a tentokrát je ještě plnější různých vztahů. Ani ruská invaze s nesmyslným vypouštěním tajemného kódu nebyla dvakrát moc zajímavá a tajemná. Na druhou stranu nové postavy a nové vztahy do sebe něco měly. Za to taková upištěná Winona mohla na konci v klidu umřít a aspoň v další řadě by od ní byl klid. Snad už další řada bude poslední. Už třetí je natahování o ničem. 4. série je boží! Natažení některých dílů hodně přes hodinu vůbec nebylo na škodu. Hodně postav a hodně prostředí také vlastně ani ne. Skvělé jsou i akční pasáže s armádou a nebo v laboratoři. Hororová atmosféra se ale bohužel vytrácí, aby byla totálně zazděna v posledním díle, kde už stopáž 150 minut je hodně přestřelená. No a právě poslední díl sráží, i kvůli své délce, hodnocení celé řady. Hrozně uměle působí, jak jsou nejdříve všichni  v pohodě, potom totálně v háji a potom zase najednou všichni v pohodě. Skoro všichni. Najednou se divák začíná ptát, proč tohle se nyní řeší a dřív se neřešilo, proč to a ono nyní nefunguje, ale fungovalo. prostě otázky, které jsem neřešil, když díly parádně šlapaly. ()

LUKICKK

Tajemno, atmosféra, všechno hodně dobře funguje, děcka zahrály hodně dobře. Nechápu proč jsem to až do teď odkládal, těším se na 4 sérii, věřím, že bude stejně dobrá jako ty předchozí.  Update: 4. série nezklamala a jsem velmi spokojen s tím, jak se seriál vyvíjí do páté série a dalších projektů. Jedna z nejlepších seriálových věcí ever. ()

Qitek

První série překvapila a byla malým/velkým zjevením, které kulometně zkultovnělo a stranger things se stal poprávu fenoménem. Nádherné béčko přetékající atmosférou, skvělým soundtrackem, které chytlo a překvapivě zaútočilo na celou rodinu. Mě, syna a dokonce i mou ženu, která přesně tenhle "druh" filmů/seriálu nemusí. S druhou sérií začal řetěz pomalu padat, ale to se některým sériím prostě stává že ano, takže třetí jsem vyhlížel i tak s nadějí i lehkým očekáváním . Třetí série pak přinesla mumifikovanou, z prstu vycucanou zápletku s vyprázdněnou a naleštěnou obří reklamou na osmdesátky a postavy, které jedna vedle druhé, lusknutím prstu, přestaly zajímat. Čtvrtá série jen potvrzuje mrtvolnost a nabubřelost celé série. Atmosféra je úplně v čoudu, other side je ateliér s očividnou cgi a postavy jsou všechny do jedné tupé, prázdné a nudné figurky, které navrch začali iritovat s dialogy na hranici snesitelnosti s trapností která na vás vykukuje z každého rohu. Pardon. Postavy mají občas výkyvy dvourozměrnosti ať nežeru. Vecna si tam pochoduje s chůzí jako by měl hemeroidy, příležitostí zabíjet nespočet, ale raději cosi pořád mele, scény se snaží být tak cool, až se míjejí účinku (solo na kytaru a podobně), každá linka k smrti nudí, útěk ze Sibiře by postačil na dva díly, Jedenáctka a její linka s minulostí neatraktivní, nudná a i když si najdou díly, ve kterých je nějaký moment co na chvilku vytrhne z letargie, v zápětí je zase vše zpět cringe a cheesy. Docela jsem trpěl. Pardon. Docela jsme trpěli. Dost. A ten hype kolem toho. No nevím nevím. ()

uiu

Každý tady vyzdvihuje super atmošku 80. let, ale ruku na srdce, ono spousta seriálů a filmů s tímhle námětem se bude muset odehrávat v minulosti, protože v dnešní době internetu a mobilů by se vše vyřešilo během pár hodin. Za mě ale palec nahoru, seriál jsem hltala, některé díly končí v nejlepším cliffhangeru, takže si musíte prostě pustit další díl, což se mi moc líbilo a moc se takhle seriály už netočí. Dětští hrdinové jsou OK, ale spíš mě zaujala Winona Ryder, která tu podle některých komentářů až moc přehrává - myslím, že se chovala hystericky, jak se na matku, které se ztratil syn, sluší a patří - a David Harbour jako šerif. Někteří zde vyzdvihují herectví Millie Bobby Brown, která hrála Jedenáctku, ale mě teda nijak nezaujala, protože její postava toho moc nenamluví, takže se v podstatě většinu děje jen vyjukaně tváří a nic jiného nepředvádí. Poslední díl končí tak, že to vypadá, že bude druhá série, ale já si přeji, aby už nic netočili, byla by to zbytečná vata a každý si může domyslet, co se asi dělo dál (a přijde mi zbytečné klišé vytahovat zpět mrtvou postavu a vysvětlovat, že to nějak přežila). ()

MikyAff

Záležitost ke které si sednete a a vydržíte až do konce. Konkrétně já jsem to měla zhlédnuté během dvou dní a klidně bych si to dala znova, protože je mi naprosto jasné, že mi tam unikla spousta maličkostí. Stranger things mi zaujaly především pro to, jaký zvláštní pocit ve mně dokázaly vyvolat. Směsice napětí, nejistoty, zmatení a občas i lehké úzkosti. A i přes to všechno to má své jedinečné kouzlo, které vás nenechá se odlepit od obrazovky. Bez čeho by tenhle seriál nebyl tím, čím je, jsou zaručené hlavní herci. Hlavní dětské herecké obsazení je tak parádní, že už jen kvůli těm prckům, to člověka baví sledovat. Hlavně malého bezzubku, ten je mým velkým favoritem. Dlouhou dobu nedostanu z hlavy některé skvělé scény, jako jsou například ty s vánočními světýlky. Těším se na pokračování, i když mám v sobě zrnko pochyb, aby si tvůrci dokázali udržet takovou úroveň. ()

venison

S01 - Nemůžu si pomoci, ale seriál "Stranger Things" je kombinace toho nejlepšího z filmové tvorby Stevena Spielberga v jeho vrcholových 80. letech a lyrická óda na dětství Stephena Kinga s bubákovským podtextem.. Seroš si nehraje na nic světoborného, ale nádherně a do detailu se vyžívá právě v těchto dvou autorech.. Atmosféra osmdesátek odkapává z obrazovky podbarvena typickými elektro hity.. Obsazení dětských rolí je vynikající, dospělí naprosto nezaostávají, ale herecký výkon Winony Ryder je za posledních 30 let jeden z nejlepších.. Pro všechny, kdo si chtějí v novém příběhu připomenout naivní náladu obestřenou dětským tajemstvím, kdy kladní dospělý musí uvěřit dětem neuvěřitelné a postavit se na jejich stranu proti vládě.. Pro všechny, kteří hledají stejně silný příběh, jakým nás uchvátil E.T. :-) Miniseriál, který prostě musíte vidět během jednoho dne a hned potom si ho pustit znovu.. Těším se na druhou sérii a doufám, že jí moc nepose*ou.. ()

geklon

O.K. Dostali jste mě. Tak dlouho jsem odolával a dělal, že mě to nebaví, až jsem tomu sám propadl. Je to skvělý. Retro mix scifi a dobrodružné teene kultovky. Castin i režie je ultimátní. EL je nová Leon. Místy vážně geniální. Pro mě zatím nejlepší produkt NETFLIXu a ano započítávám NARCOS, DAREDEVILA a všechny jiný přepáleniny. ()

Pavlínka9

"Doprdele co to sakra bylo?!!!?" Moje reakce po úvodních 10ti minutách mluví za vše :D :D S husí kůží a přilepená ke křeslu jsem pokračovala v upřeném pohledu na displej a můj první díl je za mnou :D :D A teda - jako je to výživný :) Těším se moc :) Tohle je jediný seriál, který jsem dokázala zhltnout jediným dechem (ještě štěstí a zároveň škoda, že to má jen 8 dílů), ale na tohle prostě nešlo čekat :) :) Mým největším favoritem byla postava Dustina v podání Gaten Matarazzo, který je prostě neskutečně roztomilý, vtipný a skvělý prostě ve všem :) :) Obrovská inspirace od "velikánů" je tu tak skvěle zakomponovaná, že jsem si připadala jako když koukám na kombinaci svých oblíbených filmů, tvůrců a náznaků :) ()

noriaki

Někde na internetu kolují videa porovnávající záběry ze Stranger Things se scénami z proslavených filmů a seriálů. Režie by ani nemusela být tak doslovná, protože osmdesátky z toho i tak sálají na všechny strany. Od hudby, přes atmosféru, až po roztomilou naivitu a mírnou brakovost. Děj je lehce předvídatelný, plný logických nesrovnalostí a laciných scenáristických triků. Stranger Things není moderní komplexní seriál zasazený do minulosti, ale pravověrné retro. Jestli je to slabina, nebo výhoda, to záleží od vkusu. Mě definitivně přesvědčila až neodolatelná výprava a sestava výborných herců. Postupně jsem ocenil i čím dál přepálenější scénář, občas přetékající do komedie. Kupodivu ani tyhle momenty neruší tísnivou atmosféru a seriál si pořád udržuje napínavost. Z mysteriózního nádechu toho ovšem mnoho nezůstalo. Stranger Things má podobný vývoj jako série Evil Dead, což je alespoň pro mě krok správným směrem. ()

ivan bohatyr

Doufám že neurazím všechny fanoušky seriálu, ale na rovinu - tohle je dělané pouze pro slabomyslné jedince. Hodně podobné jako Ztraceni - je to celé zamotané, žádné vysvětlení, nic nedává smysl, každý díl přinese další tři otazníky do děje ale žádný z předchozích otazníků nezodpoví. První díl vypadal zajímavé, ale brzy to tímto stylem začne nudit a po pár dílech s tím končím stejně jako kdysi se Ztraceni. Tedy tohle je pro ten typ diváků - zamotanina, nic nedává smysl, ale leží mi to v hlavě, musím se dívat... víc, víc, víc, přece musím vědět jak to dopadne. ()

ywo666

Postupne ma to dostalo. Trvalo to. Nepatril som medzi nadsencov od zaciatku. Ale je to cele pecka. Drsne, temne, napinave. Miestami genialne herecke vykony (aj ked obcas ma postavy srali). Uz si zacinam zvykat ze kvalita postupne opusta filmovy svet a presuva sa k serialom. Tesim sa na 3 seriu. Turbulentnych ale vybojovanych 90%. ()

_DAVE_

Začíná to jako fajn tajemno lekací rodinná horovka a později v dalších sezónách, když už není moment překvapení nastoupí parádní komediálně akční jízda tunou dobových odkazů a narážek.  (Vetřelci Terminátor) ()

anli

Protože nám řádí koronavirus a rok 2020 kinům vůbec nepřál a nových filmů bylo jako šafránu ,musíme se bohužel poohlídnout jinde.Osobně jsem zvolil Netflix a jedním z hlavních důvodů byl právě seriál "Stranger Things".Tenhle důvod mě nezklamal a zřel jsem opravdu poctivou seriálovou pecku ,která rozhodně patří mezi to nejlepší ,co lze v televizi vidět.Ale popořádku..Mysteriózní fantasy seriál s hororovými prvky a pořádnou dávkou tajemna ,kde hlavní prim hrají trochu starší děti je především skvěle vymyšlený a skvěle napsaný.Matt Duffer a Ross Duffer přesně ví ,co dělají a co chtějí divákovi říct.Tajné experimenty ,podivná laboratoř a ještě podivnější malá holka.A dějí se tady opravdu velmi divné věci.Seriál má perfektní tah na branku ,precizní režii ,ač se na režísérské stoličce střídá několik lidí a opravdu skvělou atmosféru.Na každý díl jsem se fakt těšil.Je to až neuvěřitelná pocta osmdesátým letům a všemu ,co tehdy bylo ,včetně odkazů na nejlepší osmdesátkové filmy (Návrat do budoucnosti ,Nekonečný příběh atd.)Pamětníkovo srdce opravdu zaplesá.A další důvod ,nenechat si tohe ujít je ,kromě skvělých dětských herců ,Winona Ryder ,kterou tady spousta lidí objeví a spousta jí objeví už podruhé jako já.Je tady opravdu skvělá a fantastická a její výkon patří mezi to vůbec nejlepší ,co jsem v televizi viděl.K tomu sklvělé nápady ,vynikající kamera a hudba a taky skvělá vizualizace.Naprosto nemám co bych vytknul ,takže dávám jasných 100% a za tohle Netflixu opravdu děkujeme a teda to nechápu ,co je to zase s těmi žárovkami:):):) ()

hroubek

S01 - Tak tohle mě hodně moc sedlo. Už při trailerech jsem si říkal, že tohle je něco pro mě, ale teprve při sledování jsem si uvědomil jak moc. Je to velká pecka a čím více máte nakoukáno z 80. let, tak tím více si to užijete, protože těch odkazu, okopírovaných scén a velkých poct jsou desítky ne-li stovky. Ze všeho nejvíce mě to připomnělo filmy Super 8 a E.T., alespoň z počátku. Pak toho přibývalo a těch filmů jsem tam viděl mnohem více a byl jsem hodně nadšený. Mile mě překvapilo, jakým způsobem tvůrci pracují s žánrem a jak krásně zlehka balancují na hranici dramatu, hororu a dětský dobrodružných filmů. To co nám předvádí je promyšlené, aby to přesně kopírovalo naivitu a přístup filmů z daných 80. let. Což, je podle mě super, jelikož můžou využívá lehce přepálenou zápletku, přidávat zvraty, které se tváří béčkově a hrát si klišé. Oceňuji, že si tvůrci pohlídali perfektní retro atmosféru, přes hudbu, oblečení, pop-kulturní odkazy, přes stylové úvodní titulky. Díky těmto maličkostem, je seriál o dost působivější a fascinující. Samotný příběh velmi snadno chytne a nepustí a troufám si říci, že tohle je věc, která se vyplatí vidět jako maraton a ne po jedné epizodě za týden. Další věc, která je na tomhle seriálu super jsou herci, a hlavně ty dětský. Winona Ryder je super, David Harbour ještě lepší, ale to co předvádí ústřední čtveřice nebo lépe řečeno pětice, tak to je fakt hodně dobře odvedená práce. Ty herci jsou sympatický, nejsou to žádný krasavci a hlavně jsou to zajímavé postavy, které mají dost zajímavých momentů. A já jim to bez problému věřil. Jasně, že seriál není dokonalý a má několik chyb, ale jako celek na mě působí skoro výborně, což jsem nečekal a mám z toho radost. Takže abych to nějak zkrátil, běžte do toho, jelikož těch necelých osm hodin za to stojí. S02 - Výborná jízda. Sedlo mě to více, než jsem čekal a královsky jsem se bavil. Seriál šlape ve všech ohledech, má luxusní atmosféru, skvěle pracuje s postavy a to ať s novými nebo se starými, humor, motivace, odkazy a pocty, a z mého pohledu hlavně emoce. Není to dokonale, ale k dokonalosti to má docela blízko, a i ta sedmá epizoda se dá zkousnout, jako připravení si půdy pro nadcházející řadu. Takže běžte do toho a zjistěte, proč jsou Stranger Things jedním z nejlepších seriálů současnosti. S03 - Jsem hodně moc spokojený. Tahle řada je nejzábavnější, nejvtipnější a místy taky nejdojemnější. Hodně se sazí na humor a mírnou přepálenost, a to ať už jde o dialogy nebo příběh. Tvůrci místy trochu tlačí na pilu, ale jakmile dojde na citlivé a emocionální scény, tak to funguje na 100%. A je radost sledovat, jak se postavy vyrovnávají s bláznivou zatracenou maličkostí jménem láska. Je velmi dobré, že tvůrci dokáží příběh lehce okořenit(obchoďák, invaze), a s novými postavy (Robin, Alexej) pracovat na výbornou. Nejvíce to platí pro postavu Robin (její dialogové výměny se Stevem a s Dustinem nemají chybu), jenž je skvěla a krade si desítky scén pro sebe. Za mě tedy velká spokojenost a radost z návratu známých postav. S04 - Spokojenost. Poslední dva díly byly z mého pohledu trochu natahované, ale naštěstí to děj tolik nebrzdilo. Celkově tahle řada šlape ve spoustě ohledech. Má parádního záporaka, perfektní atmosféru, vymazlený soundtrack, skvělé nové postavy a samozřejmě velmi dobrý scénář a přesnou režii. Největší problém vidím, že některé linky/zápletky jsou natahované na úkor jiných. Díky tomu, se stane to, že pár postav přešlapuje na místě (Will, Mike, Jonathan) a prakticky čekají, až na ně přijde řada, odehrají své dvě tři scény, a pošlou děj dál. Faktem je, že nejzajímavější a nejzábavnější je linka kolem Hawkins, která taky nabídne nejlepší momenty. I když, si na některé věci stěžuji, tak to nic nemění na tom, že jsem si čtvrtou řadu hodně užil. Je zde tolik luxusních momentů a scén, díky kterým si uvědomíte kvalitativní rozdíly, mezi tímto seriálem a konkurencí. Už teď se těším s čím tvůrci přijdou v nové řadě. To čekání bude opravdu dost dlouhé. () (méně) (více)

LEGACY

Menší boom do mého celkově dost zanedbaného, filmového koutku radosti, neboť jsem už hodně dlouhou dobu nebyl svědkem takhle nápaditého seriálu, plného napětí, tajemna, skvělých geekluků (připomnělo mi partu z TO) a vyšetřování jež mi přivádělo probdělé noci a následné stavy ospalosti na brigádě. Přiznejme si to ... tohle je jeden z těch serošů, u kterých prostě potřebujete vidět víc a chcete další várku boje dobra proti zlu s takovou vervou jako se tito malý kluci spolu perou o komiksy. Jsem zkrátka na jejich vlně, ta vlna je silná a sviští ...... nechává za sebou všechny ty rip-off hnusy, kterými nás balamutí zbytek světa - tohle je obrovská satisfakce pro trpělivé fans hororu. ()

Aven

Tak z tohohle si teda na prdel rozhodně nesednu. Po počátečním fajn atmosférickém rozjezdu to začne povážlivě drhnout, až se nakonec téměř bez napětí a společně se k smrti přehrávající Winonou probrečíme k víceméně očekávanému konci. Davové nadšení nesdílím a nějaká nostalgie k osmdesátkám je mi ukradená. ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu