Koruna - Série 2 (série)

Drama / Historický

Velká Británie, 2017, 9 h 48 min (Minutáž: 55–62 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Lorne Balfe

Claire Foy, Matt Smith, Catherine Bailey, Ed Cooper Clarke, Chloe Pirrie, John Sackville, David Shackleton, Michael C. Hall, Yolanda Kettle, Vanessa Kirby, Jeremy Northam, Anton Lesser, Will Keen, Daniel Ings, Pip Torrens, Greg Wise, Harry Hadden-Paton, Clive Francis, Nicholas Burns, Chris Gordon, Jonathan Newth, Lucy Russell, Michael Culkin, Keenan Arrison, Victoria Hamilton, Finn Elliot, Adrian Lukis, Mirrah Foulkes, Leonie Benesch, Simon Paisley Day, Attila Bardóczy, Terrence Hardiman, Lasco Atkins, Anna Madeley, Mark Tandy, Richard Elfyn, Patrick Ryecart, Nick Owenford, Matthew Goode, Alex Jennings, Lia Williams, Sylvestra Le Touzel, David Roper, Tom Durant Pritchard, Pip Carter, Paul Clayton, Ryan Sampson, Matthew Marsh, Grace Stone, Gemma Whelan, Bertie Carvel, Miles Jupp, Anne Lambton, Des McAleer, James Greene, Euan Macnaughton, John Heffernan, Jared Harris, John Lithgow, Paul Sparks, Janet Henfrey, Tristan Sturrock, Stella Gonet, Yves Aubert, Rebecca Saire, Ian Hallard, Matt Rippy, Ben Miles, Anna Chancellor, Alice Hewkin, Oliver Maltman, Jodi Balfour, Danny Sapani, Sam Crane, Julian Ovenden, Barnabás Tóth, Jacques Boudet, Elise Lamb, Burghart Klaußner, August Wittgenstein, Eliza Sodró, Maximilian Dirr, Péter Barbinek, Richard Lintern, Clare Holman, Peter Wright, Gala Gordon, Cliff Barry, Sophie Leigh Stone, Martin Marquez, Dominic Applewhite

Chyběla mi výraznější červená niť, která by se táhla celou sérií. Tím všechny výtky končí. I přes epizodičnost jsem si totiž jednotlivé díly užíval, zvlášť když se občas pracovalo i s chronologií. Znovu jsem se setkal se skvěle napsanými postavami a s herci, se kterými se budu těžko loučit. Druhá řada byla velkolepější, ale komornost ani dramatičnost nezmizely, o kvalitě nemluvě. Například jedno oholení knírku s sebou neslo tolik napětí a takovou katarzi, jako když se rozhodovalo o budoucnosti samotné země. A než se dostaví pokračování, tak si ještě nejednou poslechnu hlavní hudební motiv. (Netflix)(23.12.2017)

// Některé díly (Misadventure, A Company of Men, Dear Mrs. Kennedy, Paterfamilias) na hranici geniality, jindy (Beryl, Mystery Man) zase zklamání z výběru slabší zápletky, nebo nevyužitého potenciálu jinak skvělé zápletky. Velkým zklamáním je taky hudba, která jen oprašuje fantastickou první řadu a Zimmerův theme. Jenže pánové/dámy, čert to vem, když je to pořád taková slast na pohled. A herci se letos rozloučili se seriálem ještě lepšími výkony než loni, především Matt Smith doslova ruloval. Takže jo, těch 9/10 tam v klidu pořád je, zlatíčko Claire Foy bude zatraceně chybět v příštích letech, snad se v Hollywoodu neztratí. Btw. postarejte se někdo, aby Psychor dostal svoje léky, díky.(11.12.2017)

Peter Morgan znovu mistrně zrekonstruoval situace, u kterých nebyl, tak aby dialogy nešustily papírem a byly naprosto přirozené a všeříkající. Výborný scénář, podpořený obřím rozpočtem, vytahuje do hvězdných výšin prvotřídní herecká (a troch i imitační) práce trojlístku Claire Foy, Matt Smith, Vanesy Kirby (přeobsazení v další ředě budu hodně těžko rozdýchávat). Čtvrtá epizoda o námluvách Margaret a jejího fotografa je řemeslným skvostem, zejména střihu a kamery, člověk tu chemii a napětí mezi nimi úplně cítí. Devátá epizoda o vztazích otců a synů je přesný úder na solar plexus.(16.1.2018)

Exkluzivně natočená červená knihovna a intimní vztahové drama o nelehkém partnerském soužití odehrávající se na pozadí historických událostí dotýkajících se britské královské rodiny. Druhá řada se na rozdíl od té první více odklání od politiky a raději se zaměřuje na své postavy (Alžběta, Filip, Margaret), jimž v melodramatickém duchu připravuje působivé dějové oblouky. Drama o tíze královské koruny tvůrce Peter Morgan pojal jako sérii interně propojených „konceptuálních epizod“, které se od sebe navzájem liší ústředním tématem a někdy i hlavními postavami. Akademicky vypadající, nicméně „Akademii“ se vzpírající klenot s fenomenálními hereckými výkony Claire Foy a Matta Smithe. Nejlepší epizoda: A Company of Men (2)(8.2.2018)

Slabší než první série, několik dílů mě fakt nebavilo. Tím nechci upírat Crownu filmařské kvality, ale jen to nestačí. Rozhodně bych vyzdvihnul díl s Alžbětiným projevem v Jaguaru a následným honem na lorda Altrinchama, ten byl pro mě asi historicky nejpřínosnější, a to je to, co mě na tomhle seriálu nejvíc zajímá. Škoda, že oproti první řadě historických událostí ubylo a přibyla vztahová dramata. (Netflix, orig.)(29.8.2019)

• - Mladý Filip odlétá z Německa do školy Gordonstone na palubě letadla Junkers Ju 52/ 3M. Stroj se začal sériově vyrábět v Německu v roce 1931, výroba byla ukončena ve Španělsku v roce 1952. Luftwaffe zpočátku používala letoun i v roli středního bombardéru (Legie Condor a při napadení Polska), později pro transportní účely a jako stroj pro přepravu výsadkářů. (Necrotongue)