The Crown - Série 2 (série)

Drama / Historický

Velká Británie, 2017, 9 h 48 min (Minutáž: 55–62 min)

Peter Morgan

Patrně ještě lepší než první série. Atmosféra začíná houstnout - již to není taková "idylka" jako předtím. Hlavním tématem jsou především změny v 50. a 60. letech minulého století, jež postihly Spojené království a jeho bývalé kolonie. Série se dotýká i kapitol ze světových dějin, jako je studená válka a úřadování jednoho nejmenovaného amerického prezidenta, který si měl sednout do auta s uzavřenou střechou... Rád bych se pozastavil u kolonií. Oceňuji odvahu seriálu, že poukázal na to, že si za mnoho chyb mohou Afričani zkrátka sami. Když nahradíte portrét královny Leninem, je tu jistý předpoklad, že vaše země půjde do loje... Dále jsou na místě i společensko-kulturní transformace, které mě, těžkého konzervativce, uvádí do rozpaků. :-) Všechny tyto události jsou napojeny na osudy královské rodiny. Na postavách lze postřehnout jejich vyzrálost. Alžběta je docela i ostřejší, pozoruhodným vývojem prochází i Filip, Margaret konečně našla svůj protějšek a strýčka Davida dohánějí přízraky z minulosti. Sérií prostupují motivy, ve kterých se najde i nearistokratický smrtelník. Zejména těžké dětství, otázky rodičovství a rodinných vztahů a především pak odpuštění. Co se týče kompozice, oceňuji tematicky ucelené epizody. I když na místě by bylo výstižnější použít slovo kapitoly. Mezi jednotlivými díly totiž nepanuje příliš silná návaznost. Spíše celá série působí jako koláž, jež je sestavena z desíti tematicky uzavřených příběhů. Co by ale jinde nefungovalo, zde pracuje dokonale. Nutno však podotknout, že tento přístup je prakticky totožný s minulou sérií. Hudba je opět dokonalá. K ní nemá cenu nic dále dodávat. A herecké výkony? K těm prakticky také ne. Pouze možná jedna připomínka. Sice v druhé sérii chybí vyčnívající herec, jakým byl John Lithgow, ale to bych jako zápor rozhodně neviděl. Všichni z hlavních rolí jsou totiž brilantní. Sérií se rovněž táhne relativně smutná atmosféra. Tento stav bych chtěl napojit na herecký aspekt, neboť jsem zarmoucený, že v další sérii neuvidíme Claire ani Matta. Bude se mi po nich stýskat... A neodpustím si ještě jeden dovětek - Konstituční monarchie je prostě nejlepší. Na tomto tvrzení si zkrátka trvám. God save the Queen!(20.12.2017)

Jsem spokojená stejně jako s první sérií :) Jen mě spíš až překvapuje a šokuje, jak moc je to "podložené" od Královské rodiny. Jelikož mých pár výkřiků - ty hajzle, ty jsi ale č*rák, to nemyslíš vážně apod., - tak to si nejsem moc jistá, zdali bylo požehnáno od Královny. Tak i tak - nezajímá mě, jak je to moc fikce - neskutečně mě tento seriál dostal a když jsem po odmlce slyšela opět tu znělku - ááá...i teď mám husí kůži. Stále přemýšlím nad tím, jaký úděl má postava Královny (hlavně to bylo vidět při marnivosti sestry a také paní Kennedy), ale jak tam bylo mnohokrát řečeno - je to její role.(6.1.2018)

Peter Morgan znovu mistrně zrekonstruoval situace, u kterých nebyl, tak aby dialogy nešustily papírem a byly naprosto přirozené a všeříkající. Výborný scénář, podpořený obřím rozpočtem, vytahuje do hvězdných výšin prvotřídní herecká (a troch i imitační) práce trojlístku Claire Foy, Matt Smith, Vanesy Kirby (přeobsazení v další ředě budu hodně těžko rozdýchávat). Čtvrtá epizoda o námluvách Margaret a jejího fotografa je řemeslným skvostem, zejména střihu a kamery, člověk tu chemii a napětí mezi nimi úplně cítí. Devátá epizoda o vztazích otců a synů je přesný úder na solar plexus.(16.1.2018)

// Některé díly (Misadventure, A Company of Men, Dear Mrs. Kennedy, Paterfamilias) na hranici geniality, jindy (Beryl, Mystery Man) zase zklamání z výběru slabší zápletky, nebo nevyužitého potenciálu jinak skvělé zápletky. Velkým zklamáním je taky hudba, která jen oprašuje fantastickou první řadu a Zimmerův theme. Jenže pánové/dámy, čert to vem, když je to pořád taková slast na pohled. A herci se letos rozloučili se seriálem ještě lepšími výkony než loni, především Matt Smith doslova ruloval. Takže jo, těch 9/10 tam v klidu pořád je, zlatíčko Claire Foy bude zatraceně chybět v příštích letech, snad se v Hollywoodu neztratí. Btw. postarejte se někdo, aby Psychor dostal svoje léky, díky.(11.12.2017)

Taky si myslím, že druhá série The Crown je v mnoha ohledech lepší, než ta první a v mnoha ohledech se jí "jenom" vyrovná. Ovšem první, šestý a poslední tři díly byly naprosto geniální a osobně je považuji za to nejlepší, co jsem v televizních seriálech viděl za hodně dlouhou dobu. I všechny zbývající epizody jsou ale skvostným divackým zážitkem, který si, stejně jako v případě první série budete pamatovat hodně dlouhou dobu. Matt Smith a Claire Foy byli opět nepopsatelně skvostní a mě v tom seriálu budou strašně chybět, protože jejích výkony (stejně jako všech ostatních) byly naprosto výjimečné a výtečné. Epizodičnost mi skvěle sedla, seriálu to docela prospělo, nepůsobí vůbec natahovaně - právě naopak, tempo všech epizod je až smrtící, dialogy, scénáře, herecké výkony a hudba, to vše je nepopsatelně skvostné a já se nemůžu dočkat třetí série, ve které mi všichni budou strašně chybět. Opět jeden z nejsilnějších zážitků vůbec. 100%. A dejte někdo Psychora do psychora, prosím.(13.1.2018)