Kapitán Exner (TV seriál)

Krimi

Česko, 2017, 11 h 1 min

Předloha:

Václav Erben (kniha)

Michal Dlouhý, Vica Kerekes, David Novotný, Jan Vondráček, Arnošt Goldflam, Petr Nárožný, Anna Polívková, Jitka Schneiderová, Marie Málková, Jitka Sedláčková, Jan Novotný, Zuzana Stivínová, Vlastimil Harapes, Simona Krainová, Klára Issová, Karel Zima, Oldřich Navrátil, Jan Kanyza, Jitka Němcová, Václav Knop, Milan Šteindler, Lucie Vondráčková, Viktor Preiss, Oldřich Kaiser, Alena Šeredová, Chantal Poullain-Polívková, Hanuš Bor, Tomáš Pavelka, Tereza Hofová, Antonín Hardt, Jitka Čvančarová, Jiří Langmajer, Vladimíra Erbová, Martin Kraus, Markéta Hrubešová, Pavla Tomicová, Monika Timková, Roman Štolpa, Oldřich Vízner, Valérie Zawadská, Pavel Nový, Sagvan Tofi, Otakar Brousek ml., Dana Syslová, Rudolf Hrušínský ml., Petra Špalková, Marek Taclík, Martin Myšička, Marian Labuda st., Marek Vašut, Miroslav Donutil, Taťjana Medvecká, Miloslav Mejzlík, Barbora Munzarová, Jana Krausová, Adrian Jastraban, Andrea Berecková, Petr Motloch, Elizaveta Maximová, Martin Pechlát, Karel Hábl, Barbora Petrová, Josef Hervert, Anna Pernerová, Marian Roden, Johanna Tesařová, Ivan Sochor, Martin Veliký, Vilém Udatný, Jiří Schwarz, Tomáš Turek, Zuzana Juračková, Markéta Tannerová Šebesťáková, Viktor Limr, Petra Lustigová, Jana Altmannová, Roman Škoda, Anna Kratochvílová, Veronika Lapková, Martin Učík, Jan Krafka, Vít Karas, Pavel Šimčík, Ondřej Kavan, Ondřej Havel, Ondřej Veselý, Martin Kavan, Martin Hofmann, Zbyněk Fric, Týna Průchová, Vojtěch Vodochodský, Luděk Jelen, Roman Jedlička, Martin Nosek, Robert Nebřenský, Dalibor Kubečka, Veronika Kohoutová, Dominik Picek, Michal Kern, Petr Vydra, Anežka Rusevová, Jiří Bábek, Štěpán Kozub, Vojtěch Vondráček, Barbora Mošnová, Hana Seidlová, Antonie Talacková, Karel Čepek, Marek Pavlovský, Dominika Býmová
  • xaver

Začínat seriál o kapitánovi Exnerovi snímkem natočeným podle 8. detektivního románu, Osamělý mrtvý muž, o kpt. Exnerovi v řadě 12 detektivek je neúcta nejen k autorovi, ale i k divákovi. I když se jedná o samostatné příběhy, tak časově i některými postavami na sebe navazují. Např. se zubařkou MUDr. Gabrielou Steinovou se kpt. Exner seznámil v druhém příběhu Znamení lyry. Románový kpt. Exner jezdil v historické Mercedesce a ne v Jaguáru. Režisér asi nesehnal historickou Mercedesku, tak ji jednoduše nahradil Jaguárem, vždyť podle něho zřejmě o nic nejde. Auto jako auto. Románový kpt. Exner bydlel v garsonce a ne v luxusním bejváku, do kterého přímo zajížděl autem. Takhle bych mohl pokračovat ještě dlouho. Každopádně by se autor Václav Erben hodně divil, kdyby viděl, co udělali z jeho řady oblíbených detektivek. Dalším zfilmovaným románem je 11. v řadě, Pád mistra Materny a pak následuje 10. detektivka v řadě Denár v dívčí dlani. Pak jako 4. film přijde na řadu 10. detektivka v řadě Znamení lyry. Pak jako 5. film je 6. detektivka v řadě a to Na dosah ruky. A poslední film Bláznova smrt, byl natočen podle 3. detektivním románu v řadě. Přitom první román v řadě Poklad byzantského kupce nebyl v rámci této „akce“ vůbec zfilmován, a to je velká škoda. To je pěkný „hokej“, že. Nechápu, co režisér a producent sledovali tímto chaosem. To je stejné, jakoby např. dokumentární seriál o II. světové válce začínali Bitvou u Kurska, pak by následovalo vylodění v Normandii, poté obsazení Řecka a nakonec napadení Polska. Prostě paskvil nad paskvil. „Som z toho voľáko zmetený“. Dvě * jsou až moc. Myslel jsem, že toto příkré hodnocení, přehodnotím po zhlédnutí celé série, ale není k tomu důvod. Navíc detektivky jsou psané celkem vtipně, ale scénárista a režisér nejvtipnější pasáže vynechali a místo nich si vymysleli stupidní scénky a pasáže, které v románové předloze vůbec nejsou.(6.11.2017)

Prvni co me v uvodnich dilech bilo do oci, byla samotna postava kapitana. "Jasne, policajt a jezdi si v Jaguaru (ten tedy zdedil po dedovi, jak sam rikal), snida, obedva a veceri v Manesu, kde jeste plati za kolegy, bydli jak na zamku..., kde by na to nezkorumpovany policista vzal"? Kapitan Exner je vsak vyborne stylizovana figura, na kterou se bavi koukat. Detektivni pribehy maji hlavu a patu, jsou zde hezke dialogy, zajimave postavy a i presto, ze je to tak nejak vytrzeno z reality, ma tento serial sve kouzlo,... mozna prave proto... TV Prima me timto pocinem velmi prijemne prekvapila.(7.11.2017)

Vcelku ucházející kriminálka s kolísavou kvalitou (některé epizody prostě byly lepší než jiné. Trochu mi nesednul Michal Dlouhý coby kapitán Exner (prostě to nebylo ono), ale dvojice Vlček Beránek mě naopak neskutečně potěšila. To bylo asi jediné, co tenhle seriál vytahovalo z průměru a díky čemu bych i mohl uvažovat o čtvrté hvězdě (nemyslím o tom hotelu).(10.11.2017)

Seriál pro mě byl velice příjemným překvapením a to hlavně zásluhou Michala Dlouhého, který přesně odpovídal mé představě o kapitánu Exnerovi, a také díky skvělé hudbě Ondřeje Brouska. Jediný pro mě opravdu rušivý fakt bylo rozdělení každého příběhu na dva díly, jednak kvůli čekání a také jsem za ten týden leccos zapomněla. Když ale Kapitána Exnera srovnám s jinými krimi seriály, které můžeme nebo jsme mohli vidět v televizi, nemůžu dát méně než 4 hvězdy.(27.11.2017)

Velmi milé překvapení, až nečekaně milé. Dobří herci, dobrá atmosféra, elegán dlouhý každým coulem a jeho dvojka vyšetřovatelů, zajímavé příběhy. Jak tu někdo v komentářích pyskuje, že to neodpovídá předloze, tak by se měl držet zaručeného pravidla znát danou věc jen z jednoho pohledu a nedivit se, když to jinde zužitkují jinak, aneb když znám literární předlohy, nelezu koukat na seriál nebo musím počítat s tím, že to bude trochu jiné. Tenhle seriál a jeho provedení je velmi podařená práce.(10.11.2017)

• - Pokud má, jak kapitán sám říká, svůj vůz po dědečkovi, tak dědeček musel žít v USA. Bohužel neexistuje běžný legální způsob, jak takové auto přihlásit v ČR na běžné značky. A na veteránských značkách by kapitán Exner (Michal Dlouhý) nemohl autem jezdit běžně každý den do práce. (Muf911)

• - Vůz kapitána Exnera (Michal Dlouhý) je Jaguar E-type II. série v americké verzi, vyráběný mezi lety 1968-1971. (Muf911)

• - Při dokončovacích pracích bylo nutné nadabovat některé ze scén s Alenou Šeredovou (Renáta). Byla už ale doma v Itálii a dohodla se tedy s produkcí, že jí při postsynchronech nadabuje někdo jiný. Učinila tak Anna Brousková. (funhouse)