Kapitán Exner (TV seriál)

Krimi

Česko, 2017, 11 h 1 min (Minutáž: 12x55 min, Alternativní: 6x80 min)

Předloha:

Václav Erben (kniha)

Michal Dlouhý, Vica Kerekes, David Novotný, Jan Vondráček, Arnošt Goldflam, Petr Nárožný, Anna Polívková, Jitka Schneiderová, Marie Málková, Jitka Sedláčková, Jan Novotný, Zuzana Stivínová, Vlastimil Harapes, Simona Krainová, Klára Issová, Karel Zima, Oldřich Navrátil, Jan Kanyza, Jitka Němcová, Václav Knop, Milan Šteindler, Lucie Vondráčková, Viktor Preiss, Oldřich Kaiser, Alena Šeredová, Chantal Poullain-Polívková, Hanuš Bor, Tomáš Pavelka, Tereza Hofová, Antonín Hardt, Jitka Čvančarová, Jiří Langmajer, Vladimíra Erbová, Martin Kraus, Markéta Hrubešová, Pavla Tomicová, Monika Timková, Roman Štolpa, Oldřich Vízner, Valérie Zawadská, Pavel Nový, Sagvan Tofi, Otakar Brousek ml., Dana Syslová, Rudolf Hrušínský ml., Petra Špalková, Marek Taclík, Martin Myšička, Marian Labuda st., Marek Vašut, Miroslav Donutil, Taťjana Medvecká, Miloslav Mejzlík, Barbora Munzarová, Jana Krausová, Adrian Jastraban, Andrea Berecková, Petr Motloch, Elizaveta Maximová, Martin Pechlát, Karel Hábl, Barbora Petrová, Josef Hervert, Anna Pernerová, Marian Roden, Johanna Tesařová, Ivan Sochor, Martin Veliký, Vilém Udatný, Jiří Schwarz, Tomáš Turek, Zuzana Juračková, Markéta Tannerová Šebesťáková, Viktor Limr, Petra Lustigová, Jana Altmannová, Roman Škoda, Anna Kratochvílová, Veronika Lapková, Martin Učík, Jan Krafka, Vít Karas, Pavel Šimčík, Ondřej Kavan, Ondřej Havel, Ondřej Veselý, Martin Kavan, Martin Hofmann, Zbyněk Fric, Týna Průchová, Vojtěch Vodochodský, Luděk Jelen, Roman Jedlička, Martin Nosek, Robert Nebřenský, Dalibor Kubečka, Veronika Kohoutová, Dominik Picek, Michal Kern, Petr Vydra, Anežka Rusevová, Jiří Bábek, Štěpán Kozub, Vojtěch Vondráček, Barbora Mošnová, Hana Seidlová, Antonie Talacková Barešová, Karel Čepek, Marek Pavlovský, Dominika Býmová

Velmi milé překvapení, až nečekaně milé. Dobří herci, dobrá atmosféra, elegán dlouhý každým coulem a jeho dvojka vyšetřovatelů, zajímavé příběhy. Jak tu někdo v komentářích pyskuje, že to neodpovídá předloze, tak by se měl držet zaručeného pravidla znát danou věc jen z jednoho pohledu a nedivit se, když to jinde zužitkují jinak, aneb když znám literární předlohy, nelezu koukat na seriál nebo musím počítat s tím, že to bude trochu jiné. Tenhle seriál a jeho provedení je velmi podařená práce.(10.11.2017)

Seriál pro mě byl velice příjemným překvapením a to hlavně zásluhou Michala Dlouhého, který přesně odpovídal mé představě o kapitánu Exnerovi, a také díky skvělé hudbě Ondřeje Brouska. Jediný pro mě opravdu rušivý fakt bylo rozdělení každého příběhu na dva díly, jednak kvůli čekání a také jsem za ten týden leccos zapomněla. Když ale Kapitána Exnera srovnám s jinými krimi seriály, které můžeme nebo jsme mohli vidět v televizi, nemůžu dát méně než 4 hvězdy.(27.11.2017)

Kpt. Exnera znám pohříchu jen z filmových adaptací (Poklad byzantského kupce je vynikající!), ale přesazenost do jiných let z toho seriálu kouká. Exner chodí pomalu, rozvážně, případy jsou natažené na dva díly, stylová hudba má jen dva, tři motivy. Ale kapitánovi kolegové jsou vtipní a Vicu nejde nemilovat. Na rozdíl od trapného Tofiho. Doufejme, že prima nebude zkoušet nějaké pokračování, které nemá z knihama nic společného, to by byl skutečný průšvih.(9.11.2017)

Tenhle Dlouhého Exner mi docela sednul. Michal se na tu roli hodí. Příjemný bylo i to, že šlo opravdu o detektivní práci a žádný super hyper akce nabitý adrenalinem. Kvituju i spoustu známých hereckých tváří v každém díle. Vynikající Vondráček! Z toho, co píšu to vypadá na maximální spokojenost. Ale mám zásadní ALE: rozdělení případů do dvou částí. Příjemné tempo se někdy stávalo až příliš rozvláčným a pamatovat si po týdnu všechny nuance celé zápletky... Škoda toho, jinak velmi slušná práce...(8.11.2017)

• xaver

Začínat seriál o kapitánovi Exnerovi snímkem natočeným podle 8. detektivního románu, Osamělý mrtvý muž, o kpt. Exnerovi v řadě 12 detektivek je neúcta nejen k autorovi, ale i k divákovi. I když se jedná o samostatné příběhy, tak časově i některými postavami na sebe navazují. Např. se zubařkou MUDr. Gabrielou Steinovou se kpt. Exner seznámil v druhém příběhu Znamení lyry. Románový kpt. Exner jezdil v historické Mercedesce a ne v Jaguáru. Režisér asi nesehnal historickou Mercedesku, tak ji jednoduše nahradil Jaguárem, vždyť podle něho zřejmě o nic nejde. Auto jako auto. Románový kpt. Exner bydlel v garsonce a ne v luxusním bejváku, do kterého přímo zajížděl autem. Takhle bych mohl pokračovat ještě dlouho. Každopádně by se autor Václav Erben hodně divil, kdyby viděl, co udělali z jeho řady oblíbených detektivek. Dalším zfilmovaným románem je 11. v řadě, Pád mistra Materny a pak následuje 10. detektivka v řadě Denár v dívčí dlani. Pak jako 4. film přijde na řadu 10. detektivka v řadě Znamení lyry. Pak jako 5. film je 6. detektivka v řadě a to Na dosah ruky. A poslední film Bláznova smrt, byl natočen podle 3. detektivním románu v řadě. Přitom první román v řadě Poklad byzantského kupce nebyl v rámci této „akce“ vůbec zfilmován, a to je velká škoda. To je pěkný „hokej“, že. Nechápu, co režisér a producent sledovali tímto chaosem. To je stejné, jakoby např. dokumentární seriál o II. světové válce začínali Bitvou u Kurska, pak by následovalo vylodění v Normandii, poté obsazení Řecka a nakonec napadení Polska. Prostě paskvil nad paskvil. „Som z toho voľáko zmetený“. Dvě * jsou až moc. Myslel jsem, že toto příkré hodnocení, přehodnotím po zhlédnutí celé série, ale není k tomu důvod. Navíc detektivky jsou psané celkem vtipně, ale scénárista a režisér nejvtipnější pasáže vynechali a místo nich si vymysleli stupidní scénky a pasáže, které v románové předloze vůbec nejsou.(6.11.2017)

• - Pokud má, jak kapitán sám říká, svůj vůz po dědečkovi, tak dědeček musel žít v USA. Bohužel neexistuje běžný legální způsob, jak takové auto přihlásit v ČR na běžné značky. A na veteránských značkách by kapitán Exner (Michal Dlouhý) nemohl autem jezdit běžně každý den do práce. (Muf911)

• - Vůz kapitána Exnera (Michal Dlouhý) je Jaguar E-type II. série v americké verzi, vyráběný mezi lety 1968-1971. (Muf911)

• - Při dokončovacích pracích bylo nutné nadabovat některé ze scén s Alenou Šeredovou (Renáta). Byla už ale doma v Itálii a dohodla se tedy s produkcí, že jí při postsynchronech nadabuje někdo jiný. Učinila tak Anna Brousková. (funhouse)