Kapitán Exner

• angličtina Cpt. Exner
Česko, 2017, 11 h 1 min (Minutáž: 55–56 min, Alternativní 6x80 min)

Předloha:

Václav Erben (kniha)

Michal Dlouhý, Vica Kerekes, David Novotný, Jan Vondráček, Arnošt Goldflam, Petr Nárožný, Anna Polívková, Jitka Schneiderová, Marie Málková (více)

Epizody(12)

Kapitán Exner je jednou z nejznámějších postav české detektivkářské školy. Uhlazený bonviván a lamač dívčích srdcí se vždy vymykal představě běžného kriminalisty, a to nejen v minulém režimu, kde šokoval svým veteránem-kabrioletem a kanárkově žlutým oblekem, ale také nahlíženo dnešní detektivkářskou optikou. Své případy řeší jaksi mimochodem, během svádění žen a dívek, nezřídka o mnoho mladších, než je on sám. Avšak nejen proto jsou Erbenovy romány čtenářsky mimořádně oblíbené. (TV Prima)

nudlis

Tak nějak lepší než drátem do voka nebo než Kriminálka Horní Dolní. Prostě průměr. Nenadchne a neurazí. A pobavilo mě nasazení "mistra herce" Kofiho. Na co si tenhle šašek hraje ... ? ()

Peabody

Postupně jsem popsal svůj vztah ke všem Exnerům, napsal jsem, že nechápu, proč z toho nevznikl seriál. Tak tady ho máme.  Dodnes považuji sérii detektivek s Michalem Exnerem za jednu z nejlepších, která v české literatuře vůbec vznikla.  První filmový Exner byl Jiří Vala - docela slušně v Pokladu byzantského kupce (1966, režie Ivo Novák), sice mu trochu podle mne schází Exnerova elegance, ale jinak jde a Gabi Vránová tam střihla rozkošnou blběnku a mezi ní a Exnerem to jiskří slušně, to se v šedesátých smělo. Druhá byla televizní Bláznova smrt, kde Exnera hraje typově podle mne také dobře Petr Kostka, elegance by být mohla, ale pan režisér Zdeněk Kubeček z toho udělal neuvěřitelně utahanou záležitost, která navíc v roce 1973, velmi tuhé normalizace, nemohla mít žádné sexuální náznaky (ostatně nápadně elegantní oblečení taky ne), že by soudruh kapitán vyjížděl po Táně Fischeorvé nepřipadalo v úvahu a Regina Rázlová taky nic nezachránila. Třetí je opět filmový Čas pracuje pro vraha, 1979, kde herecky skvěle i typově slušně (jenom mu chybí exnerovská chuť po hezkých dívkách) Exnera zahrál František Němec, ovšem jednak režíroval Jiří Hanibal, což nedává mnoho šanci, ale zejména Exner se ze zcela nepochopitelných důvodů jmenuje Marha (také kapitán), je dokonce ženaty a pod pantoflem. Nemyslitelné. . Asi by to chtělo nějakého pamětníka, protože to je zjevný produkt schvalovacích barrandovských šibřinek té doby. Zřejmě se Exner nehodil (ostatně on nikdy nebyl dost socialisticko kriminalistický, jako hoši příslušníci ze seriálů nebo jako Slávek Jandák. Další byl Jiří Kodet - jako Exner vynikající (zejména elegance, tak ty dívenky, to se obojí v roce 1982 už mohlo), ale režijně je to utahané až běda a hlavně kolem Kodeta chybí herci partneři. Jan Schmidt obsadil sice stranicky ukázněnou partu (Zounar, Čáp, Mareš, Hardt), jenže oni šmrnc nemají. Karel Augusta už to nezachrání. Předposlední mně známý Exner je Karel Heřmánek v režii Jana Prokopa, 1985, Dialogy pro klarinet, cimbál a bicí. Velice špatné, jakkoli Karel Heřmánek by typově odpovídal a herecky by to jistě zvládl, tady prostě scénář a režie propadly naprosto.  Konečně Michal Dlouhý je myslím vynikající Exner, typově odpovídá, v zásadě se vlmi dobře povedlo přenesení do dnešní doby, které bylo nutné,  protože třeba zápletky vojenské se použít nedají, když není vojenská služba, takže máme jakési utajené vědecké pracoviště, v němž Jitka Čvančarová předstírá vysokou inteligenci (podle mne marně a je to zcela chybný casting). Posílení postavy zubařky - zde Vicy - je docela snesitené, Gabriela Steinová v několika knihách opravdu pobíhá. Celkově povedené a s chutí se na to po čase podívám znovu a popíšu. Dobové nasazení dvoudílných kusů týden od sebe je takové PeterJacksonovské a myslím, že to uškodilo divácké odezvě. ()

TOPmoovie

strasne prehravane, prehriate.  reziser vobec nezvladol exnera koucovat. ten by to zahral perfektne nie takto preexponovane. inak je to oook ()

JerryPilsen

Škoda,že převedení knižní předlohy do naší doby nadělalo scénáristům tolik potíží.Některé dialogy úplně rvaly uši. ()

zuzam

Mám celkem ráda knihy Václava Erbena a předchozí televizní a filmové zpracování s Jiřím Valou a Jiřím Kodetem se mi líbila, tak jsem byla zvědává na toto. Seriál je opravdu hezky vizuálně zpracován, od úvodních titulků až po exteriéry / interiéry a plejádu známých herců. Bohužel jsem postrádala víc vtipu a jiskření mezi Exnerem a zubařkou, které bylo v předchozích zpracováních mnohem lepší. Zajímavé bylo rozdělení jednotlivých případů do dvou částí, i když myslím, že pak bylo těžké se rozpomenout, o čem byl předchozí díl před týdnem. Obsazení neherců - hlavně nehereček sice chápu jako snahu o zatraktivnění seriálu, ovšem jejich "herecké" výkony byly opravdu zoufalé. Nicméně jako na celek se na to dívat bez problémů dalo. ()

Monicina

Keďže milujem knihy Erbenovky, mala som veľké očakávania a nakoniec prišiel prepadák. Knižná forma bola výborná, ale film nemal vôbec tú atmosféru Erbenoviek. Veľmi nanútené neprirodzené dialógy a gestikulácia, podľa mňa absolútne nevhodne zvolená Vica Kerekeš (pôsobila tu strašne umelo a afektovane) pre danú úlohu aj Beránek a Vlček pôsobili ináč ako v knihe. M, Dlouhý je skvelý herec, ale tu sa akosi nehodil. Aspoň som po čase zase videla hrať S. Tofiho. Jediné, čo sa mi páčilo bola Praha, kaviarne, ateliér a kulisy a za tie som dala aspoň *. ()

Maxusz

Dlouhý se snaží napodobit neverbální komunikaci Brada Pitta. Musel ho studovat hodiny a hodiny. Další trapná, malá česká záležitost. ()

BooThCZ

Dlouhý mi na Exnera úplně nesednul, ale dokážu to kousnout. Postava Gabriely se chová snad z nedostatku prostoru jako kráva, postava "Tagvan Sofi" k****t na entou. Hodnocení mé je však vcelku pozitivní a kladné. ()

dalia

Celkem vydařený seriál, hlavně samotný Exner a jeho dva spolupracovníci jsou ztvárněni velmi dobře. Zpočátku mne nepříjemně překvapilo přesazení seriálu do přítomnosti, ale chápu, že vytváření dobových reálií by natáčení velmi prodražilo a příběhy jsou upraveny citlivě, takže si zachovávají jak atmosféru, tak většinou i samotnou zápletku. Určitě bych se ráda podívala i na adaptaci zbývajících Erbenových knih v tomto obsazení. ()