Dark

• Německo Dark
Drama / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózní
Německo, (2017–2020), 24 h 23 min (Minutáž: 45–73 min)

Režie:

Baran bo Odar

Hudba:

Ben Frost

Série(3) / Epizody(26)

fandadofilmu

musíte přežít první díl - není to obvyklý pilot oslňující akcí a vším bůhvíčím (prostě to ani trochu není hollywood - malé "h" jako styl). A teprve pak to do sebe začne zapadat. A začne to zapadat do sebe takovým způsobem, že nebudete moci usnout, jak se budete těšit na další díl. Už se nemůžu dočkat třetí série! A vůbec netuším, jak usnu... ()

Honzin10

Tak a všichni ti tvůrci Stranger Things můžou jít spáchat rituální sebevraždu, tahle německá parádička je totiž takzvaně blownula the fuck out. Aby bylo jasný, na cestování čase si příliš nepotrpím. Pravda je taková, že jakmile se z cestování časem stává součást děje, byť jen jako berlička, často to pro mě znamená rozloučení s daným materiálem. Důvod je jednoduchej - cestování časem nikdy nedává absolutní smysl a většina scénáristů s ním nakládá jako s Deus ex machinou, která má rozmotat nebo ve většině případů spíš rozseknout scénáristickej uzel, do nějž se danej tvůrce dostal. Ve většině případů je to naprosto dementní a neuspokojivý řešení, který by mělo automaticky vyvolat hromadu dalších otázek, který jsou ale přehlížený, kdo ví proč. Celej tvůrčí tým ode mě pak dostává černej puntík. K seriálu, jehož premisou je právě cestování časem, jsem tak přistupoval značně opatrně. Ještě z Německa, no ty vole. Hype byl ale obrovskej, nuda ještě větší a nezbývalo, než překonat svou skepsi. Po prvních minutách jsem začínal chápat častý srovnávání se vzpomenutýma Stranger Things. První episody spíš než sci-fi připomínají klasickou severskou mysteriozní detektivku (podobně jako prvních ((zdůrazňuju prvnich, pak to nestojí za řeč)) pár dílů Stranger Things), což osobně rozhodně považuju za plus. V malým městě našich německých současníků se začínají ztrácet děti a na hlavní hrdinech je zjistit na to kam, proč (a kdy). Existuje klasičtější úvod? Úvod klasickej možná je, ale jak minuty plynou neskutečnou rychlostí, dozvídáme se, že všechno není tak, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ajaj, není to ani konec druhýho dílu a už se ocitáme v osmdesátkách (další paralela se Stranger Things, jo, ony ty osmdesátky jsou poslední dobou obzvlášť v kurzu) přišla řada ne cestováním časem, záležitost, kterou si většina filmů a seriálů nechává ukrytou v rukávu až dokud nejsou zahnány do kouta, tudíž často až do posledních minut v podobě velkýho twistu. V tomhle případě nám to ale tvůrci předkládají, snad až s drzou sebejistotou, bez fanfár. Teď se to musí tutově posrat, říkáte si, pokud jste stejně jako já absolvovali toliko časovocestováním zničených pořadů,. Ale ono se to neposere. Další episoda, z mystéria odhaleno o trochu víc. Pořád neposráno. Další episoda, mystérium už není ani tak úplně mystérium ale vlastně dost sofistikovaný svět. Pořád neposráno. Poslední episoda první série. Pozorný neADHDčkovaný divák je trochu moudřejší, ale pořád je toho před ním ukryto dost na to, aby pokračoval ve sledování. Pořád neposraný. Druhá série pak pokračuje v zajetých kolejích, ale cestovatelskému světu přidává tolik kontur, až jde divákovi hlava kolem. V tu chvíli je až zarážející, že se všechno totálně nesesypalo. Ba naopak, přes ohromný množství postav, linek, časových rovin, zůstává Dark jasný a přehledný. Nejenom to. Divák má dokonce spoustu času postavám porozumět, ztotožnit se s nimi a najít si své oblíbence. V druhé sérii už taky začíná být jasný, že tohle nemůže nikdy dopadnout dobře. Důvod je prostý - cestování časem konečně začlo dávat smysl. Trvalo nám to jako lidstvu přibližně pět tisíc let, ale nějaká německá hlavička konečně přišla na to, jak pracovat s cestováním časem a totálně to neposrat aka - všechno má konečně logiku - závěr je jediný, aby nedošlo k porušení kauzální smyčky, happy endu se nedočkáme. Ona neporušená kauzální smyčka může být pro mnohé taky největším problémem Darku. Mnohdy se může zdát, že konec je předem známý a divák tak jen sleduje pěšáky, kteří bezmyšlenkovitě směřují ke svému cíli, aniž by dokázali cokoliv změnit. Často je to pravda a seriál se tím ani netají, nejednou na tom dokonce staví. Nejsou ale všechny mystéria o jejich postupném odkrývání? Jako divák tak především sledujeme proč, jak, kdo a kdy, tzn. kde se cestování časem vlastně vzalo, má nějaký smysl, má vůbec něco smysl? Není lepší se zabít? Ukončit to hned a tady? (obvyklý myšlenkový pochod jedince odsouzeného k sisyfovskému opakování těch stejných chyb bez jakékoliv možnosti je ovlivnit). Poslední minuty druhé série pak přichází s největším twistem celého seriálu. Obligatorní "tak a teď se to totálně musí posrat, doufám, že tu třetí sezónu nějak doklepou, ať je to aspoň trochu lepší než závěr GoT" je nasnadě. A víte co? I já byl skeptik. A víte co ještě? Je to pár hodin, co jsem zandal poslední epizodu a oni to fakt neposrali. Nějakým zvráceným způsobem se autorům týhle pecky podařilo přerušit kauzální smyčku nejen tak, aby dávala smysl, ale dokonce aby i divák (komu na něm v době Last Jedi a spol záleží?) byl spokojenej. Možná i ta slzička na konci ukápne. Nejvíc fascinující na celým Dark je ale především to, že i bez faktický existence jakýchkoliv záporáků, dokáže budovat neskutečný napětí. Motivace většiny postav jsou totiž jasně daný a vás tak neženou dál řetězící se cliffhangery (pro dnešní dobu tak příznačný), nýbrž zájem o to zjistit, jak to s danou postavou bude dál. Překvapivý, že něco tak jednoduchýho a jasnýho je právě tím, čím Dark převálcoval většinu svých seriálových současníků. Třešničkou je pak luxusní soundtrack a to jak originální od Bena Frosta, tak plejáda mně často neznámých pecek. Nikdy by mě nenapadlo, že nejlepší seriál posledních let vnikne na Netflixu a to navíc u naších západních sousedů. A to jsem myslel, že Němci umí jen mistrně smontovat V2. PS. Pokusí-li se někdo přijít s americkým remakem, přísahám tímhle komentářem, že jsem připravenej vyhlásit jim svatou válku. () (méně) (více)

Najt

Je mi fakt líto, že jste to po prvních pár dílech, nebo po první sérii vzdali, protože je to jako by jste si ukrojili marcipánovou kytku z čokoládového dortu plněného jahodami a řekli, že Vám nechutná, protože nemáte rádi marcipán... blbost! Tohle funguje jen jako celek a kdo neviděl, tak nemůže hodnotit, protože v posledních 10 minutách toto dílo dostane smysl všech předchozích dílů a řad. Každopádně, pro Vás co píšete bludy a nedokoukali celý seriál, tak je mi Vás líto, ptž si nedokážete vůbec představit o co jste přišli. Takhle propletenou šarádu, jsem nikdy neviděl a atmosféra a emoce z uvědomění si toho, co se vlastně stalo, a jak to doopravdy je, protože to by Vás nenapadlo ani za celý život, tak z toho se kroutí žaludek. Je to fantazie. Samozřejmě, že ne vše dává 100% smysl, některý věci jsou v seriálu zbytečný, nebo navíc, ale drtivá většina informací, příčin a důsledků směřuje k jednomu jedinému a smysluplnému konci. Vy co píšete, že se scénáristé zamotali a že neví jak ven, nebo že jste to nepochopili, tak to je totiž jen Váš problém, tenhle seriál musíte skouknout v tahu, pak 90% informací chápete. Já to tak udělal a neztratil jsem se ani v jednom díle a druhá věc je ta, že to musíte dokoukat, ptž ta pointa vnukne absolutně všemu smysl. Přestat na to koukat v předposledním díle, tak napíšu jaká volovina to byla. A to je přesně ono, jako postavy v seriálu tak i divák směřují ke konci a co je konec? " Der Anfang ist das Ende, und das Ende ist der Anfang" začátek je konec a konec je začátek. A to je důvod proč to dokoukat aby jste se dostali do cíle, pochopili a mohli smeknout před tvůrci neskutečnýho počinu....... //1 serie 4* //2 serie 4* //3 serie 5* a díky ní i celý seriál 5* ()

PerG

Perfekt. Ty nízký hodnocení u některých uživatelů jen ukazují na to, že tu může hodnotit každej retard... Pokud to nechápete, protože nemáte žádnou představivost, tak tomu nedávejte jednu hvězdu, vy kreténi. ()

Duke90

Po shlédnutí všech (dosavadních) tří sérií nakonec doceňuji nejvíce tu první, protože jako jediná má skvělou mysteriózní atmosféru s nádechem severských kriminálek a nemusel jsem tolik řešit orientaci v provázanosti "mladých, starých a nejstarších". Jakmile se více ponoříme do skákání mezi časy (a později i mezi světy), rozjíždí se neuvěřitelný spletenec událostí, který se s každým dalším dílem prohlubuje a nabývá nových rozměrů. Právě proto doufám, že už nikdo nepřijde se čtvrtou sérií, která by mohla už tak pěkně zamotané klubíčko totálně zauzlit! Nápady s různými zvraty a odbočkami jsou i při vší té spletitosti luxusní a jsem rád za "normální" zakončení, které může v jistém slova smyslu vyznít i otevřeně, ale snad už nebude potřeba... P.S.: Ke Stranger Things bych si Dark rozhodně přirovnávat nedovolil. ()

BFG2000

Der anfang ist die ende und der ende ist der anfang. Právě jsem dodíval (09. 03. 2021, 22:17) osmí díl třetí série. A je to silné. Je to opravdu silné. Tohle je naprostý majstrštyk. A jsem nesmírně rád, že Němci konečně dokazují, ten obrovský potenciál, který mají. Neskutečné dech beroucí dílo snad bez jediného zaváhání. Na seriálu je dokonalé snad úplně vše - každá filmová disciplína je tu zamknutá na 100% a dohromady tak vytvářejí skutečně dokonalý celek. Co musím extra vyzdvihnout, tak jsou: ------------ 1) herecké výkony. Každý herec / herečka zde odvádí tak skvělý výkon, že se občas až tají dech. Všichni se se seriálem až neskutečně sžili a věřím, že režisér zde odvedl neskutečnou práci s herci. Z herecké armády bych vyzdvihnul bych tyto: a) Sylvester Groth a jeho vyšetřovatel Clausen. Kdykoliv se objevil na scéně, běhal mráz po zádech. b) Dietrich Hollinderbäumer a jeho Adam s božským hlasem c) Daan Lennard Liebrenz a jeho dětský Mikkel Nielsen. Ale jinak byli úžasní opravdu naprosto všichni! ------------ 2) hudba - neslýchaná, odvážná, dokonale podtrhující pocity a atmosféru. A Quiet Life ------------ 3) Scénář - jedna z nejsilnějších zbraní Dark. Dokonalý, neskutečně komplikovaný, přesto stále poutavý. Fyzikové určitě odhalí nejednu díru spojenou s cestování časem, ale to není vůbec podstatné. Podstatné je, že scénář funguje jako puzzle. Postupně, krok za krokem, dílek po dílku, utváří celkové dílo. Zapadající dílek po dílku neustále proměňuje celé dílo přímo před vašima očima. Neustále je o krok napřed. Je komplikovaný a vyžaduje vaši neustálou pozornost, ale to je dobře! A závěrečný pohled na celou poskládanou skládačku je prostě dokonalou katarzí. ------------ 4) Design jednotlivých záběrů. Snad každý záběr je dokonalou pastvou pro oči, s neskutečnou precizností vyšperkovaný do posledního detailu. Tohle se jen tak nevidí a to ani v nejdražších Hollywoodských filmech. Ty hrátky se světlem a design interiérů - ááááááá!! ------------ Vážně mě to dostalo, bavilo a vtáhlo, jako jen málo co. Dám-li tomuhle dílu 5*, měl bych snad všem ostatním mým plným hodnocením jednu * odebrat. Asi se nebojím říct, že jde prakticky o to nejlepší, co jsem kdy viděl! Tohle se rodí jednou za život! ()

MFloyd

Seriál mě velmi zaujal. Je dost tajuplný na to, abych se u něj udržel, takže začínám věřit, že jej celý dokoukám. Nicméně zatím bych viděl jedinou výtku a to že ačkoliv působí díly mrazivě, tak ne na tolik, abych měl pocit strachu či znepokojení. Třeba to přijde později. ()

lenzi

Zatiaľ som na konci druhej série a musím skonštatovať, bez toho, aby som chcel uraziť veľkého českého génia Járu Cimrmana, že jeho Vítr z hor sa na toto nechytá. Dávam zatiaľ štyri, lebo milujem cestovanie v čase. A nedávam plný počet, lebo sa jedná o viacsezónny seriál, čo ma za následok, že to trpí častou chorobou takýchto seriálov - a to je, že tvorcovia sú opojení možnosťou veľkej časovej plochy a zvyknú si ten čas neustrážiť a trochu veci naťahovať. Tiež to trpí častou chorobou diel o cestovaní časom - a to že protagonisti neriešia veci tak, akoby to riešil logicky bežný človek - ale niekedy len podľa chutí scenáristu, len blbo pozerajú, nezodpovedajú na otázky, neriešia a tým spôsobujú zbytočné problémy sebe a svojmu okoliu. ()

Achilleus1

Jednoznačne najlepší seriál za posledný rok, teda aspoň pre mňa. Vynikajúci príbeh, skvelý soundtrack a herecké výkony naozaj na úrovni. Každý záber niečo ukrýva a priebeh je nepredvídateľný. Zaujme každého seriáloveho nadšenca. ()

Felisr

Seriál je místy složitější co do děje, času i postav. Ale jak se trochu zorientujete, máte vyhráno a seriál vás chňapne a už nepustí. Není to sice něco, z čeho se posadíte na zadek (stalo se mi naposledy u Sense8), ale i tak stojí za shlédnutí. Pevně doufám, že bude další řada a v ní více úžasného Louise Hofmanna! ()

Heyyy

Paráda. Zase trochu něco jinýho. Atmosféra fungovala dokonale, životy lidí ve městě stály řádně za houby, počasí tomu taky nepřidalo, slunce nezasvítilo snad ani jednou :D Perfektní hudba, navíc němčina to celé zajímavě okořenila, a herci byli náhodou koukatelní víc než dost. Nechápu jak se filmařům podařilo sehnat lidi, co jsou různě staří a přitom si jsou tak podobní, to vymysleli geniálně, díky tomu bylo vše mnohem snažší, navíc hodně pomohlo, že často zobrazovali fotky lidí v různých životních etapách postupně, takže to zas takovej guláš nebyl. Nicméně představa, že si dám mezi díly třeba čtyři dny pauzu, ve mně vzbuzuje docela hrůzu :D Přeci jenom postav bylo dost na 3 časové roviny. Poslední díl byl trochu zklamání, zas tolik se toho nevysvětlilo a poslední dvě minuty... no comment :D ()

Olafsson

Pomalej, pozvolnej rozjezd behem prvnich nekolika dilu je nasledovanej neskutecnou jizdou a propracovanym komplexni dejovou linkou ktera vas hodi do stavu kdy si rikate: "Kurna, tohle je MINDFUCK na steroidech.", ale v dobrym, jedine v dobrym! Jsem zvedavej na druhou serii, trochu se bojim ze se v pokracovani nepodari udrzet tak vysokou uroven a dojde k predcasnymu "vyhoreni paliva". Jiank taky obrovsky oceňuju, že je to natočený s německejma hercema a v němčině. Edit 30.6. 2019 po shlédnutí druhé série. Bombastické! A skvěle mě navnadilo na třetí sérii. PS: s2 jsem dal v němčine s německými titulky a dalo se to dobře, s občasným nahlédnutím do slovníku. :) EDIT 2.12:2020: Třetí série jen potvrdila to, co jsem napsal v r. 2018. Výborné! ()

ervina

Za to jak mi zamotali mozek zaslouženě plný počet. V osmém díle se mi mozkové závity uvařily úplně. Ale bylo to super a ta psycho hudba. Dneska jsem s kamarádem řešila, jestli bude první série nějak ukončená. Jo, Netflix to mívá ukončený. Hm... Jo a konečně jsem pochopila Cimrmanův "Vichr z hor". ()

iz67

Je příjemné (aspoň pro mě), když není vše na první dobrou zřejmé, z čehož plyne jistá magie díla. Ta se ale rychle začíná vycerpavat , děj se odehrává jakoby za sklem a nechává mě málo dotknutým. Ke konci se návrší mnoho příběhů a zdá se, že tajemno by se mohlo znovu dostavit, proti čemuž ale jde chaos právě těch mnoha příběhů. A pak přijde ten nejočekávanější konec, který všechno pošle do háje. ()

tkey

Stranger things vyrobeno v německu - možná trochu více hlubší, temnější a trochu jiné, ale výsledek funguje. Hlavně super způsob, jak si procvičit němčinu. ()

DeDanu

Další lostovitý seriál. A docela legrace, všichni se chovají jako ...no, budu slušná... chudí duchem. Vydržela jsem do půlky druhé epizody, dál to nešlo. :-))) ()

Jeyninka

Temný seriál. V první sérii jsem musela hodně držet nit, abych stíhala kdo s kým, kde, jak a proč. A to mě na tom hodně bavilo. Druhá řada v druhé polovině už polevila, ale zase chápu to, že tak zapletitý děj se musí postupně objasňovat, ale pozornost už šla dolů. Na to že to točili sousedi, tak tleskám. Bavilo mě to, těšila jsem se na každý další díl a teď jsem fakt zvědavá na třetí řadu, jestli nám nabídnou ještě nějaké wow momenty. ()

Vera2613

Nemecký seriál ktorý ma veľmi prekvapil. Tému o cestovaní v čase mám veľmi rada, no bála som sa,že to bude otrepané klišé. Našťastie je to originálny seriál, ktorý má neskutočný drive od začiatku a temná atmosféra sa každou časťou stupňuje rovnako ako napínavosť tohto seriálu. Jediné, čo ma pár krát veľmi miatlo, bolo veľké množstvo postáv, ktoré boli navzájom poprepájané. Avšak aj napriek tomu dávam 5* a som naozaj zvedavá, čoho sa dočkáme v 3.sérii. ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě