Dark

• Německo Dark
Drama / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózní
Německo, (2017–2020), 24 h 23 min (Minutáž: 45–73 min)

Režie:

Baran bo Odar

Hudba:

Ben Frost

Série(3) / Epizody(26)

kenkaku

1.řada: **** Nevyvážená podívaná, které je třeba dát šanci na začátku (než se rozjede) a být hodně shovívavý když skončí (závěr spíš zklame, uvidíme jestli změní dojem kontext druhé řady)... celkem zásadní je také mít mapu (tedy pokud nemáte skvělou paměť na jména), která nevykecá klíčové momenty a zároveň pomáhá se orientovat v tom, na koho (a kdy) se zrovna díváme. Ten hektar postav v několika časových liniích dá celkem zabrat (i když snaha autorů situaci ulehčit i těm méně všímavým tady je... bradavice.... flek na hlavě... jizvy na tváři...). I když děj není čistě odhadnutelný, některé zápletky se dají odhadnout celkem dobře (př. kdo je "tajemný cizinec" nebo identita první mrtvolky, i když seriál s tím dělá drama na několik epizod). Jinak srovnání se Stranger Things bych zase tak úplně neviděl... takže žádnou paniku ;). 2.řada: Začíná se projevovat syndrom Ztracených. Autori překvapení úspěchem roubují děj jak je napadne a vzniká jeden velký guláš. Opravdu vyznat se v postavách je čím dál těžší a bude se pokračovat (ohlášena třetí řada). Za mě tedy sešup dolů. ()

Devilian

Uf, tak tohle bylo hrozné zklamání. A přitom je to škoda. První díly mne chytly prakticky ihned, jelikož atmosféra a vizuál se tady fakt povedly. Na udičku mne to napínavým rozjezdem utáhlo taky. Co je ale ten průser? Ne jedna, ale dokonce více věcí. A výjimečně jí není uši trhající němčina. Autoři se snažili svézt na vlně temných severských detektivek, napráskat do toho již mnohokrát zmíněný Stranger Things, říznout to filozofickým plkáním jako z Donnieho Darka a zamíchali to do jednoho velkého zmateného eintopfu. První věc - s každým dalším dílem se mi stále více vybavovaly Hříchy pro pátera Knoxe a jejich desatero. Není to úplně detektivka, ale stejně... každé pravidlo porušeno, teda snad až na to s tím číňanem. Dále - je jedna věc pracovat s milionem postav v rámci osmí sérií jednoho seriálu. Druhá je pracovat s milionem postav během jediné série krátkého seriálu. A pracovat s milionem postav ve třech časových rovinách během jediné série krátkého seriálu chce nejen koule, ale taky um. A ten tu bohužel naprosto chyběl. Dost tomu podrážel nohy příšerný casting - proč? Podívejte se na jednotlivé prototypy postav - až na výjimky jsou všichni stejní. Ani za 10 dílů jsem si nebyla schopna zapamatovat, který chlap je se kterou ženskou, který starý chlap je vlastně čí otec/tchán, který kluk chodí se kterou holkou a které dítě patří ke kterým rodičům, to vše znásobeno do šíleného třívrstvého guláše. Tohle je něco, co třeba americké seriály dělají správně - viz. třeba opět Stranger things. Po prvním díle máte jasno kdo je kdo. Sice to není úplně pravdivý vzorek obyvatel malého městečka kdesi na americkém středozápadě - ale o to přece nejde. To, že je tady každý typická německá Helga nebo Hans tomu celému jen ubližuje. Nemluvě o tom, že v takto krátkém čase si s nikým ani nevytvoříte nějaký vztah, natož aby mne zajímalo, kdo brousí koho, nebo kdo v osmdesátým šestým ve škole opisoval od spolužačky. Udělalo mi to v hlavě jedině bordel. Celá náhlá akcelerace příběhu v posledních třech dílech, objevování záhadných postav, přístrojů, WTF zápletek (asi jen aby se vytvořil WOW efekt, který ale nepřišel) a absolutní nezodpovězení na mnoho otázek tomu totálně zabily veškeré naděje, které jsem tomu dávala. A obávám se, že ve druhé sérii na ně odpovězeno nebude už vůbec, jen se do už tak přeplácaného eintopfu nahážou další brambory, klobásy a sračky. Škoda, ale asi se tím už dál nebudu zabývat. U seriálu si chci odpočinout a případně se nechat udivovat, tetelit se na další díl. Neustále se ale snažit si dělat pořádek v ději a postavách (zatímco občas roluju očima k nebesům, jak strašně idiotsky něco zní nebo jak strašně dramatické se to snaží být) pro mě není úplně něco, co by byl můj šálek čaje. ()

LuciusWlk

Jeden z mála německých seriálu, který má nápad, spád i děj.( Alespoň z těch, které jsem viděl. Asi tři) Byď se odehrává na relativně omezeném prostoru, téma i zpracování je hodně dobré. Určitě se vyplatí sledovat obě řady hned po sobě! Jink je to trochu mozkový guláš. Edit: Po závěrečné řadě už nejde nic než chválit, byť mě trochu iritovalo, jak si tady do jaderné elektrárny všichní chodí jako do knihovny, kromě policie. Za nějakou dobu si sjedu komplet a to myslím, bude ten pravý zážitek. ()

Reanimated

Dark... je to skvěle natočený, ozvučený a má to velkolepou výpravu. První sezóna je super, protože sledujeme zajímavou murder mystery, kterou táhne schopný herec (Oliver Masucci). Problém Darku je však překombinovaná zápletka a ansámbl postav, které jsou absolutně nezajímavé a nesympatické. Vidím to na 2,5 hvězd: za fajn první sezonu, super kameru a hudbu. ()

Michelle75

Mám seriály ráda,možná více, než filmy, jelokož jsou delší a tak se z nich radovat, dedukovat a bavit můžu trošku déle, než z filmů. Se Stranger Things to má pramálo společného, možná jen tajemné prostředí. To, co se v tomhle seriálu děje, je pravíce, než zábava. Dívejte se na to s ostrými a ničím nerušenými smysly a vše Vám bude do sebe pomalinku,ale jistě zapadat. Něměčtí herci, jsou typově vybráni hodně dobře, stejně jako skvělá hudba, prostředí, nápad a vše, co k tajůplnému ději patří. Něco se dozvíte dříve A NĚCO ZASE POZDĚJI, každopádně vše dává smysl a seriál v podobě rébusu je hodně odvážný,ale ................ ()

iXtr3m3

Neskutočne spracovaná teória osudovosti, kauzality, motýlieho efektu a všeobecne cestovania časom. Prepletené tak, že to niekedy je až ťažko odsledovať, kto je kto a kto je komu čo. Atmosféra a tajomnosť neustále stúpajú. Som zvedavý na poslednú tretiu sériu, či dokáže odpovedať na to množstvo otázok, ktoré boli doteraz položené. Po tretej sérii, ktorá tento monumentálny záber naprieč viac ako storočím vo svojom svete/svetoch nechávam štyri hviezdy. Neskutočne prepracované do detailu. Nemci sa fakt vytiahli na úroveň TOP TOP. ()

klukluka

První série- 5*, druhá série- 4*, třetí série- 3*. Celkové skóre: 3*, neb mne to uondalo, byť časové smyčky miluju, ale čeho je moc, toho je příliš. Dva poznatky: 1. Němci stárnou nějak rychleji (viz Ulrich a Martha). 2. S jadernými elektrárnami si člověk užije mnohem víc dobrodružství, než s nudnými eko náhražkami. ()

Lukoboss

Dlouho jsem se dostával k tomuhle seriálu, nějak mě to ze začátku ani nelákalo, přestože ohlasy to má slušný. Musím uznat, že po první sérii celkem chápu to nadšení, protože je to tak zajímavej mix žánrů, kde se mísí ponurá kriminálka (vzhledově až seversky chladná!) s mystery / sci-fi prvkama a vlastně taky trochu brouzdající v historii, což se jen tak nevidí. Určitej problém může být s množstvím postav a jejich propojením, navíc když se nám postupně ukážou tři časový roviny, takže můžete občas tápat, co, kdo, s kým a proč, ale ono se to do konce série nějak usadí a propojí. Trochu je potřeba přivřít oči u nějakých scén (chování postav, jejich rozhodnutí, filmový náhody atd.), ale není to nic tragickýho. Naopak musím absolutně vyzdvihnout audiovizuál, protože vybraný lokace, scenérie a pečlivě vymyšlený záběry s dobovou výpravou a k tomu chvílema až mrazivě industriální soundtrack, to je naprostá pecka, která v tomhle seriálu hraje prim! Laťka byla německýma tvůrcema (na Netflixu!) nastavená vysoko, ve dvojce se ale teprve ukáže, jestli hodnocení odpovídá! EDIT 13.8.2020 Musím uznat, že scénáristi roztočili kola osudu a času natolik, že jdou divákovi jenom oči kolem, co se to tam vlastně děje. Časový osy se začínají proplítat, dokonce bych řekl, že tak moc, až mám strach, aby se to neposralo. Krom toho divák musí být neustále ve střehu, protože tam padají věty jako "to je otec toho, syn tamté, ale zároveň bratr z toho a toho období nebo já jsem ty!".... nooooo, až se občas ztrácím, musím říct. Hodnocení nechávám, nicméně jednu velkou vadu na kráse to má. Vůbec jsem si nevytvořil vztah s žádnou z postav. Všechny plujou časem a jsou mně úplně ukradený. Možná je to moje chyba, ale pro seriál chyba zásadní! EDIT 16.8.2020 ...může obsahovat SPOILERY... jak jednou řekl Míla Rozner: "Nechci do toho moc zabrušovat, abych z toho nemusel zase vybrušovat!" A ve třetí a závěrečné sérii brousili tak, že se ven dostali tak napůl. Mám pocit, že se tvůrci tak snažili zamotávat vlastní uzly, až to nějak natáhli až do konce, ale 100% to teda nebylo. Navíc jsem čekal, že po všech těch tajemstvích a mystery zápletkách dojdeme k nějakýmu "wow momentu" a ne k polemizování s myšlenkou Adam a Eva, život a smrt, muž a žena, aneb všechno se opakuje, někdo se narodí, někdo umře... To pro mě není novinka. Sice je to zabalený do zajímavýho hávu, ale v závěrečné třetině to ztrácí dech, hrozně se to natahuje, některý odpovědi nepřichází, naopak se neustále opakujou nekonečně dlouhý pohledy beze slov se slzama v očích a je vidět, že už si s tím nevěděli moc rady. Je to škoda, počáteční nadšení vyprchalo a já jsem rád, že už je konec. ()

Torako.chan

Konečně už to mám za sebou a můžu se k tomu vyjádřit. První série mě nadchla. Bylo to nové, skvělé, záhadné. V druhé sérii se to začalo zamotávat až se mi z toho motal škopek. Byl v tom pořádné maglajz. Ale ještě relativně ok. A pak přišla třetí série a totální bordel. Už mě to unavovalo a přestávalo mě to bavit. Naštěstí to tvůrci vcelku pěkně zakončili. Jenže na tom konci pořád všichni brečeli a lezli mi na nervy. Přemýšlela jsem, že té poslední sérii dám jenom dvě hvězdy, ale bylo to zakončené pěkně(až na to věčný brečení), jak už jsem řekla, tudíž jsem jí prdla tři. Suma sumárum vidím, že to dělá celkem 4*. A to by asi tak sedělo. Nečekala bych, že mě může něco německýho bavit ovšem Dark byl fakt fajn. Rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Gogo333

Jako WOW. Tak tohle mě dostalo. Úvodní znělka naprosto luxusní, co se týče obrazu a i zvuku a je to perfektní ukázka toho, co můžeme po této stránce čekat v celém seriálu. Kamera je naprosto výborná a líbili se mi jednotlivé záběry. Po zvukové stránce taky výborné, hlavně ta hudba krásně dokreslovala emoce a snad v každé epizodě nějaká píseň, která mě dostala. Herci slušní. Postav tam bylo trochu víc na zorientování, přeci jen tři různé roky a některé postavy tam jsou vícekrát (mladý/starý). Příběh mě bavil a hlavně některé zvraty. Hrátky s časem dobře využity i vysvětleny. Finále s otevřeným koncem mě jen nalákalo na slíbenou druhou řadu, takže já se už těším. Němci se předvedli a zvládli luxusní seriál, momentálně mě nenapadá žádná jiná evropská seriálová tvorba, která by měla tak vymazlený seriál. Dobře, tak Anglie a jejich Black Mirror by sem asi šlo zařadit :-D Doufám, že se jednou dočkám i nějaké podobné pecky z naších luhů a hájů. ()

666Carnage

Abych si zkrátil čekáni na třetí řadu Stranger Thing , tak jsem se pustil do seriálu Dark, který je také z produkce Netflix. Jedná se o první seriál v němčině na Netflixu. A musím říct, jsem ho slupl za tři dny a fakt je super. Malé městečko pohlcené lesem a jadernou elektrárnou. Seriál má temnou atmosféru lesa, kde neustále prší a nic moc pěkného se neděje. U tohohle seriálu si nepamatuji, že bych se zasmál spíše jsem se rozčiloval nad některými charaktery a jejich chováním. Díl od dílu atmosféra houstla a já hltal díl po dílu a chtěl jsme vědět víc. Super je to, že seriál je hodně zamotaný a nutí to fakt vše sledovat. Dlouho se mi nestalo, že by seriál udržoval takhle ve střehu a já nad tím takhle přemýšlel. Dokonce jsme se u toho i pohádali s přítelkyní ohledně některých teorií. Zajímavé herecké výkony a neznámí lidé i ta němčina dodávají tomuto seriálu svoje kouzlo. Vše bylo zamotané do posledního dílu. Má to 10 dílů po 50ti minutách, takže vřele doporučuji. Při deštivé neděli to ráno pustíte a večer máte hotovo. Má být druhá řada a já jsem zvědavý co přinese. Za mě 80% ()

HonzysKISS

Pokud vám nevadí hlavní pointa (tedy mini spoiler), kterou se dozvíte ve druhém díle, tak čtěte dál. Já byl u toho příjemně překvapen. Kdo má rád hrátky s časem, s minulostí a budoucností, tak stoprocentně doporučuji. Až si tohle zajímavé dílo pustíte, určitě si u toho udělejte největší klid. Jestli vás to chytne, tak už nepustí. Budete neustále přemýšlet nad tím, jak to vlastně funguje. Dlouho se mi nestalo, že po konci dílu jsem ještě čuměl na titulky, přehrával si v hlavě celou epizodu znovu a říkal jsem si, co se to právě stalo. První série vás vlastně naučí v tom světě žít. Ve druhé budete už součástí. Jenomže stejně celou dobu nebudete vědět jaký je cíl seriálu, kdo je záporák a komu naopak fandit, jaký je vlastně příběh seriálu, nebudete si prostě jistí, o co v tomhle světě jde. Ale co budete zatraceně dobře vědět je, že to do sebe všechno krásně zapadá, a to je nepopsatelně suprový kouzlo. Jinak celé to má takovou krásně hnusnou atmosféru, že toho jde doslova cítit Dark. To samé i soundtrack. Někdy je hrozně pekelný a sem tam zase příjemný. Líbí se mi, že když se objeví nějaká hračka na čas, tak tady opravdu je. Ne jako v ostatních podobných filmech, kde je vše tajně za kamerou. Postavy jsou tady zvláštní. Musíte si na ně přijít sami. Není lehké najít oblíbence. Co ale můžu prozradit, tak se dost divím, že si Netflix neřekl podmínku, aby v tom hrál nějaký černoch nebo číňan. Opravdu jsou tam všichni čistí němci. Máme tady teda pořád buzeranství a nechutnou transku, ale naštěstí to tolik neleze do očí. Nejdřív mi vadilo, že je seriál svižný, ale na druhou stranu je to supr. Protože to aspoň není nuda a pořád vás to nutí přemýšlet. Řeknou tu spoustu motivačních/citových keců. Většina z nich je vážně supr, ale někdy už z toho šlo strašně cítit, že je to přehnané. Takový to, když se snažíte vytvořit nejvíc smysluplnou větu, která vás má emociálně dostat, ale ve skutečnosti je to buď samozřejmost nebo blbost. Musím říct, že první série byla bohužel dost předvídatelná, ale druhá je v tomhle naštěstí lepší. Potom je tu pár věcí, co nejsou nikdy vysvětlený. Myslím některé události už z první série. Jsou to sice spíš maličkosti, které mě zajímají po osobní stránce, ale stejně je to podle mě bohužel zapomenuto. I když v tomto možná ještě třetí řada překvapí. „Čas je vždy s tebou, kamkoliv půjdeš. Nosíš ho v sobě a on nosí tebe. Vidí a slyší všechno, co děláš a říkáš.“ Edit.: po třetí sérii je to za mě určitě jeden z všech seriálů s nejlepším zakončením. Dokonce bych nejradši tu poslední řadu ještě roztáhl na čtvrtou sérii. Protože byla bohužel moc urychlená a pár menších otázek zůstalo nezodpovězeno, ale naštěstí to i tak všechno dává naprostý smysl. Garantuji, že po zhlédnutí celého seriálu (i když ho projedete do pár dnů) se budete stoprocentně chtít podívat znovu. Něco podobného se zase pěkně dlouho nenatočí. Celkově 96/100 ()

papushka

Je to naprosto perfektní, přesně moje gusto. Napětí, kamera, atmosféra, hudba, herci, cestování časem, všechno! Jen je třeba dávat pozor, jinak se z vaší matky stane během sledování třeba vaše teta nebo dcera... A rozhodně se nenechte odradit tím, že je to v němčině ;) ()

Hanys_

Dark mě přikoval na víc jak měsíc večer co večer k telce, hlavně teda zásluhou s1, která patří k tomu nejlepšímu, co jsem v seriálové tvorbě viděl. Další série zápletku spíš komplikovaly, naštěstí se z toho tvůrcům povedlo vybruslit docela se ctí - akorát teda, že po všech těch kolotočích mě už ten dojemný konec nechal docela chladným. 8/10 ()

Litvicek

V první sérii mi trvalo dva díly, než jsem se do toho zažral. Pak to nabralo na obrátkách a wow. V druhé sérii to eskaladovalo do neskutečných rozměrů a bylo to kurevsky epické sledovat až do konce. Ve třetí sérii, která byla nejslabší (byť i tak si čtyři hvězdy urvala) jsem to dokoukal do konce. Už jsem věděl, co se asi stane a čekal jsem grandiozní finále, která bylo výborné ale kvalitě prvním dvou seriím se celkově ta třetí série nevyrovnala. Jo, výborný seriál.. Doporučuji. ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě