Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

• Grellenort

Prosím?(12.2.2005)

|| Scenár: Leigh Brackett, Lawrence Kasdan / Story by George Lucas | Hudba: John Williams | Produkcia: Gary Kurtz | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Lucasfilm | Rozpočet: 32 miliónov $ | Tržby: 538,375,067 $ || Z pôvodnej trojky SW jednoznačný víťaz, jak po vizuálnej, tak hlavne po scenáristickej stránke - nenapísal ho Lucas, len príbehovú predlohu, a hneĎ je to cítit. Každopádne mne, ako divákovi, ktorý videl najprv nové diely, vizuálne nedostatky zabranujú v plnohodnotnom zážitku. Čo už, to je tá skazenosť podvedomej nutnosti audio-vizuálnej dokonalosti :) Star Wars 3 rulezz :)(16.12.2012)

Jednoznačne najlepšia časť starej trilógie. Epickejšie, napínavejšie a prepracovanejšie než epizóda IV. Hneď úvodná scéna na zasneženej planéte ma vtiahla do deja, film je plný dobrodružstva, bravúrnych efektov a taktiež toho najpodstatnejšieho, Vadera, si tu divák užije omnoho viac. Scény s ním a Lukom patria k tým najveľkolepejším z celej série. Bez Williamsovej mohutnej hudby si Star Wars ani neviem predstaviť, no obzvlášť hrozivý motív, presne vystihujúci Darth Vadera, tomu dodáva tú pravú temnú atmosféru, napätie a emócie.(8.5.2012)

Lucas vracia úder, prekvapivo v ešte údernejšom pokračovaní tohto kultu. Temné, napínavé. Presne to chýbalo prvému dielu. 85%.(1.11.2009)

Posledne co mam v umysle je zhadzovat ostatne diely trilogie, pravda vsak je, ze tento ma vsebe najviac pamatihodnych okamihov. Uzasna chemia medzi Hanom a Leiou, boj s obrovskymi chodiacimi pevnostami, polosenilny Yoda a Lukov trening....a samozrejme pamatna veta: Luke, i am your father. Co dodat. Skutocne magicky filmovy zazitok, ktory si doprajem znova a znova...(10/10)(1.11.2007)

nejlepší část Hvězdných válek. Téměř dokonalé. Vrchol vesmírné ságy.. A nejlepší na tom je, že to nejsou jen plané řeči geeků (a skutek utek), ale realita. Už od prvních mrazivých scén na planetě Hoth je cítit atmosféra té předaleké galaxii kdysi dávno a nadšení pro věc, které provází celý film až do zase bombastického závěru s jedním z nejkultovnějších zvratů v dějinách filmu. Scénář Kasdana lehce překonává většinu potíží čtyřky. Vizuální stránka od epizody 4 silně poskočila a v některých bitevních momentech jsem byl skoro překvapen, jak hezky to trikoví mágové dokázali již v té době udělat. Člověk by někdy řekl, že je to stoprocentně mnohem zajímavější přístup, než předváděný ve všech blockbusterech dneška Ale i když to samozřejmě tak není, ta špinavost, loutky, praktické efekty - vše působí pro mnohem skutečnější, živější, jaksi našemu světu bližší vesmír, než jaký byl pak v prequelech. Má to své jasné výhody, má to i své nevýhody, ale jedno je jisté, zcela jinému tónu originální trilogie to náramně sedlo. A teď si představte, jak to muselo působit v té době, kdy SW byl vlastně jediný svého druhu. Lucas vládl všem. Škoda jen, že později podobně jako mnohé jeho postavy v SW universu nedokázal překonat své ego a nedal tvorbě scénáře taky volnější ruku jako zde. Mohli jsme tak mít všeobecně uctívanou ságu, ne ságu, která rozpoltila fanoušky na dvě skupiny. Herecké výkony jsou taktéž fantastické, Carrie Fisher se po mírně rozpačitém výkonu v IV. epizodě našla a na chemii mezi ještě šarmantnějším a smrtonosnějším (co se kadence hlášek týče) Hanem a ní je radost hledět, střetnutí Luka s trošku šíleným Yodou (miluji tu loutku!) a jeho výuka, děsivé představy, způsobené výpary Dagobažských plynů a sice klasické, ale stále funkční jedijské moudra, které se dají použít v v kterémkoliv boji dobrého studenta proti zlému učitelovi na první hodině Filozofie 101, a mnoho dalšího. Mírnou výhradu bych měl zase na pomalejší tempo v první půlhodině filmu, ale to je spíše subjektivní. Jinak z každé strany opracovaný a pevně stavěný sci-fi klenot, který je po právu zapsán do historie.(21.7.2009)

Výborné pokračování. Nemůžu říct, že by se mi zrovna tento díl líbil nejvíce, ale i tak je hodně dobrý. Nebudu se dále rozepisovat, jasných 5*.(16.12.2007)

Nesrovnatelně horší oproti novým epizodám. Chybí dynamika, střídání lokací (celý film je v podstatě o třech mini epizodách), strukturovaný děj. Co se povedlo jsou skvělé efekty a působivá výprava - specielně pak dnes již remasterované verze původních dílů je výborná věc. Osudovost ? Ani náhodou. Epizodě 1 je vyčítána infantilita, tady je to úplně to samé. Jednoznačně méně bohaté, méně akční a méně koukatelné, než nové epizody.(3.11.2012)

Jednoznačně nejlepší díl všech Star Wars. Perfektní atmosféra, přehršle originálních nápadů, oproti ostatním dílům je to temné a vážné, s minimální infantilností a jedním z nejgeniálnějších finálí, co už vešlo do dějin.(4.1.2011)

Mark Hamill - (Luke Skywalker) +++ Harrison Ford - (Han Solo) +++ Carrie Fisher - (Princezna Leia Organa) +++ Billy Dee Williams - (Lando Calrissian) +++ Frank Oz - (Hlas Yody) +++ Alec Guiness - (Ben Obi-Wan Kenobi) +++ James Earl Jones - (Hlas Dartha Vadera) +++ C. Andrew Nelson - (Darth Vader) +++ Hudba: John Williams +++(22.7.2007)

Postavy sa nám pekne vyvíjajú, pribúda akcie aj filozofie a všetko to spolu vytvára prudko pozerateľnú klasičku... Luke dospieva a presne ako iní mladí ľudia, aj on občas zabieha od zodpovednosti k bezhlavosti, od rozvážnosti k hazardu, ale v dôležitých situáciách ukazuje, že si dokáže zachovať chladnú hlavu a správne sa rozhodovať. V prípade Hana Sola sa z šarmantného darebáka vykľuje ešte šarmantnejší zvodca a princezná Leia je silnejšou a duchaprítomnejšou (a aj vzdorovitejšou:-) ženou ako v predošlej časti. Veľmi dobrá epizóda...(30.5.2005)

Co? Lukeovým otcem je Chewbacca?!!!(8.9.2005)

Pokračovanie dobrodružstiev vsadilo na rýchly spád a menej spomalených scén. Vyváženosť akčných a pomalších scén, nejednoznačnosť jednotlivých postáv, myšlienkovo nabitejšie dialógy, to všetko spolu s ponurým vyznením príbehu ho stavia u mňa na najkvalitnejší diel prvej trilógie Hviezdnych vojen.(15.3.2005)

Miluji tě! - Já vím! Naprosto dokonalé pokračování (jak formou, tak obsahem), díky kterému se z Hvězdných válek stala skutečně plnohodnotná série a díl, jenž nemá jedinou hluchou vteřinu. Rozvinutý příběh, epika, tragika, temnota. Nezapomenutelná dobrodružná podívaná, která výborně navazuje na epizodu IV a opravdu skvělý snímek, s jedním kdysi šokujícím Vaderovým odhalením. Neuvěřitelná bohatost děje, skvost mezi sci-fi filmy.(23.7.2016)

Pro mě je opravdu podobných filmů škoda. Sice jsou děsně známé a oblíbené, objevují se v žebříčcích nejlepších filmů, ale pro mě jsou to stejně pohádky pro dospělé, u kterých se úspěšně nudím, buď je vypínám, nebo je přetrpím do konce, abych konstatovala, že mi nic nového nepřinesli. Možná mají nějakou hloubku, do které jsem ještě nepronikla. Vizuál ano, příběh slabý. Sorry.(9.11.2018)

V piatej epizóde "Hviezdných Vojen" povstalcom nekompromisne "Imerium vracia úder". Ich nová základňa je zničená a neľútostný lord Darth Vader sa púšťa do prenasledovania posledných vodcov rebelov. Luke Skywalker vyhľadá majstra Yoda, u ktorého podstúpi výcvik. Objavuje v sebe Silu rytierov Jedi a učí sa ju ovládať. Tiež sa v tomto diely dozvedá bolestnú pravdu o svojom vlastnom otcovi. Vesmírna sága "Star Wars" tak pokračuje vo veľkom štýle ďalej. Boj ešte stále nekončí. Temná strana ešte nie je porazená. *****(9.5.2009)

Film Impérium vrací úder je nejlepší díl série "Star wars" a to ze dvou důvodů: 1) Nedoupoští se chyb, jaké vidím v jiných částech (ty nejnovější nevyjímaje). Není tak pohádkový jako díl první. Mnohem úspěšněji se vyhýbá trapným momentům jako jsou přespříliš procítěné a patetické promluvy mezi DarthVadrem a Lucem v dílu třetím. 2) Střední část filmu patří k nejzajímavějším sekvencím celé série. Někde mezi odchodem ze zasněžené planety a příchodem Luca do Oblačného města se odehrává to nejlepší, co je ve Hvězdných válkách k vidění. Rozdělení do dvou linií velmi prospělo spádnosti děje. Trochu "mysticko - filozofující" část o Lucově setkání s Yodou je střídána akčnějšími sekvencemi z Falcon Milenium, kde se špičkující Leia a Han Solo neodvratně sbližují. I vizuálně je tahle část perfektní. Záběry z Yodovy planety střídané například s průletem mezi meteority nebo pohledy na Oblačné město patří k tomu nejlepšímu. Tedy - dávám jednoznačně pět.(20.2.2004)

No keď sa toho chopil schopný režisér, hneď sa na to dá pozerať, konečne tu o niečo ide a má to aj napätie a spád.(15.3.2005)

88% - Ze staré trilogie můj nejoblíbenější díl. Jednak se mi líbí dějově, dále považuji jeho soundtrack za vůbec nejzdařilejší z toho, čím Williams Star Wars ozdobil, a hlavně se na scéně objevuje můj favorit Yoda ;o) Režisér Irvin Kershner podle mě nejlépe zvládl střídání charakterů jednotlivých scén. Díky tomu si člověk více vychutná i to málo neakčního co nám film nabízí. Zdá se mi dokonce, že i herci hrají nějak lépe… Epizoda V je sice lehčí hvězdné drama o jednoduchém ději s náznakem vnitřního konfliktu, okořeněné dalšími dvěma useknutými rukami, ale to mi při jejím sledování rádo ušlo.(18.10.2006)

Dozajista nejlepsi dil z cele sagy - souboj Darth Vadera s Lukem je nezapomenutelny. Jeste propracovanejsi zapletka a scenar zarucili tomuto dilku nesmrtelnost.(4.9.2003)

Z původní trilogie nejlepší díl, který samozřejmě nepostrádá jeden z největších filmových zvratů v dějinách. I'm your father! Stejně jako: It is your destiny. Mě navždy budou znít v uších. Darth Vader se tady prostě překováná, v minulém díle se trošku mírnil. Tady ovšem jde nemilosrdně za svým.(5.6.2011)

1 2 3 4 5 6 13 26 38 50