The Prisoner (TV seriál)

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

Velká Británie, 1967 - 1968, 14 h 10 min (Minutáž: 17x52 min)

Patrick McGoohan, Fenella Fielding, Leo McKern, Paul Eddington, Jiří Pravda, Nadia Gray, Finlay Currie, Donald Sinden, George Coulouris, Guy Doleman, Mark Burns, Fabia Drake, John Castle, Jane Merrow, Valerie French, Norma West, Patrick Jordan, Colin Gordon, Earl Cameron, Pat Keen, Richard Wattis, Max Faulkner, Pat Gorman, Michael Balfour, Rosalie Crutchley, Virginia Maskell, Ronald Radd, Duncan Macrae, Hilary Heath, Robert Rietty, Christopher Benjamin, Kenneth Griffith, Barlett Mullins, Grace Arnold, Joe Gladwin, Lucy Griffiths, Andre Van Gyseghem, Gertan Klauber, Justine Lord, Zena Walker, Conrad Phillips, Charles Lloyd Pack, Basil Dignam, Norman Mitchell, Richard Caldicot, Ray Marioni, Lewis Alexander, Victor Platt, Thomas Heathcore, Bee Duffell, Nigel Stock, Derek Aylward, Michael Nightingale, Hilda Barry, Denis Shaw, Jon Laurimore, John Wentworth, John Drake, Jack Allen, Oliver Macgreevy, Patsy Smart, Peter Swanwick, Kevin Stoney, Pauline Chamberlain, Rachel Herbert, Harold Berens, John Cazabon, Kenneth Benda, William Lyon Brown, John Rees, Patrick Cargill, Dinny Powell, Keith Pyott, Fredric Abbott, Denise Buckley, Brian Worth, Michael Brennan, Lloyd Lamble, Angela Browne, Martin Miller, Henry B. Longhurst, Michael Bilton, Betty McDowall, Dennis Chinnery, Norman Scace, Annette Carell, Mark Eden, Al Mancini, Peter Brace, Michael Billington, George Leech, Fred Haggerty, Gordon Sterne, George Benson, Basil Hoskins, Patricia Jessel, Jim O'Brady

Seriál, evidentně inspirovaný bondovkami a především britskou "novou vlnou" sci-fi (Moorcock, Aldiss, Bruner a další), který je mnohem více společenskou a politickou alegorií než špionážním thrilerem, kterým se může zpočátku jevit. Epizody (které lze mimochodem sledovat takřka v jakémkoliv pořadí - existuje několik edic seriálu, z nichž každá řadí epizody diametrálně odlišně) postupně nabývají na bizarnosti a psychedeličnosti (která vrcholí v závěru seriálu, po jehož odvysílání zmatení fanoušci seriálu obléhali McGoohanův dům a dožadovali se vysvětlení) a krásně zapadají do atmosféry konce 60. let, plné fantazie a tvůrčí odvahy. Nemohu než vřele doporučit.(21.11.2012)

Anglický seriál o agentovi, který se z nějakého důvodu rozhodl, že rezignuje a v důsledku této skutečnosti je unesen na dokonalý Ostrov s harmonickou společností, kde se z něj snaží dostat informace.. a o co jiného by se hlavní hrdina měl pokoušet než o útěk? A co na to velcí kulatí bílí hlídači ? A kdo je vlastně číslo 1? Škoda, že v naší krajině, tak málo známý seriál. Vřele doporučuji... Ještě dodám, že jeden díl Simpsonů paroduje tento seriál, ted si nevzpomínám, která je to série, ale Homer začne psát na internetu vymyšlené zprávy jako pan X a poté ho odvezou na ostrov. A běhá tam taková chichotající se koala s plynovými tryskami místo očí :)(8.5.2006)

Tahle šílenost Patricka McGoohana mě během sledování doslova pohltila. Každý pokus čísla 2 vymámit tajnou informaci od 6 (McGoohan) jsem si vysloveně užíval. Je sice pravda, že se epizody točí stále okolo podobného schématu, ale každá je podaná velmi originálně. Za to může i fakt, že postava čísla 2 se stále mění a každý herec se k této postavě postavil po svém. Osobně jsem si oblíbil "dvojky" v podání Derrena Nesbitta, Lea McKerna a Patricka Cargilla. Vlastní kapitolou pro sebe je finále celého seriálu, při kterém budete vážně uvažovat o psychickém zdraví scénáristy (autorem je samotný McGoohan, který ji napsal kvůli časové tísni za pár hodin). Je to sice zakončení seriálu jako takového, ale doporučuji si po této epizodě vyhradit celé odpoledne k přečtení internetových teorií a pochopení toho, co jste to vlastně vůbec viděli (popřípadě co vám uniklo). Stojí to rozhodně za to. Prisoner je jeden z nejoriginálnějších seriálů, co jsem měl možnost vidět, s myšlenkami, které mají co říct i dnes. Oblíbené epizody: 12 - Hammer Into Anvil, 16 - Once Upon a Time , 17 - Fall Out(23.5.2009)

Vynikající mysteriózní seriál o špionovi, který se ocitne v městečku, aniž by tušil, jak, kdy a proč. Pátrá po tom, co zde dělá, a samozřejmě, jak odtud uniknout. Každý díl rozehrává variaci na toto téma, s výjimkou dvou dílů (v Londýně a závěrečného dada), každý je jinak napínavý a s typicky suchým britským humorem jen tak mimochodem. Patrick McGoohan, později známý jako padouch z několika dílů Columba, je zde dokonalý.(1.1.2015)

Pár hlúpostí tam bolo; nejednoznačnosť, že v jednej časti ešte stále odporuje všetkému, v ďalšej akoby sa mnohému prispôsobil tiež ma trochu miatla; Ale inak to bolo skvelé, takmer každá časť bola zaujímavá a bolo zábavné odhadovať ako sa dnes pokúsi ujsť a ako ho chytia, kto bude číslo 2 a podobne. Záverečné časti boli divné, ale poslednou sa podľa mňa najdôležitejšie otázky vyriešili. Celkovo podľa mňa na tú dobu pokrokový seriál, ktorý stále zaujme aj dnes.(18.6.2013)

• - Rover symbolizuje strach. Jeho tvar má připomínat Měsíc, jehož "hrozeb" se lidé v 50.–60. letech obávali. (PanCitron)

• - Skutečná "Vesnice" je oblíbené turstické místo Portmeirion nacházející se v kraji Gwynedd v Severním Walesu. (PanCitron)

• - Název epizody "Do Not Forsake Me, Oh My Darling" byl původně pracovní název westernové epizody "Living in Harmony". Ten odkazoval na slavnou píseň z filmu V pravé poledne (1952). (PanCitron)