The Prisoner (TV seriál)

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

Velká Británie, 1967–1968, 14 h 10 min (Minutáž: 50 min)

Tvůrci:

Patrick McGoohan

Patrick McGoohan, Fenella Fielding, Leo McKern, Paul Eddington, Jiří Pravda, Nadia Gray, Finlay Currie, Donald Sinden, George Coulouris, Guy Doleman, Mark Burns, Fabia Drake, John Castle, Jane Merrow, Valerie French, Norma West, Patrick Jordan, Colin Gordon, Earl Cameron, Pat Keen, Richard Wattis, Max Faulkner, Pat Gorman, Michael Balfour, Rosalie Crutchley, Virginia Maskell, Ronald Radd, Duncan Macrae, Hilary Heath, Robert Rietty, Christopher Benjamin, Kenneth Griffith, Barlett Mullins, Grace Arnold, Joe Gladwin, Lucy Griffiths, Andre Van Gyseghem, Gertan Klauber, Justine Lord, Zena Walker, Conrad Phillips, Charles Lloyd Pack, Basil Dignam, Norman Mitchell, Richard Caldicot, Ray Marioni, Lewis Alexander, Victor Platt, Thomas Heathcote, Bee Duffell, Nigel Stock, Derek Aylward, Michael Nightingale, Hilda Barry, Denis Shaw, Jon Laurimore, John Wentworth, John Drake, Jack Allen, Oliver Macgreevy, Patsy Smart, Peter Swanwick, Kevin Stoney, Pauline Chamberlain, Rachel Herbert, Harold Berens, John Cazabon, Kenneth Benda, William Lyon Brown, John Rees, Patrick Cargill, Dinny Powell, Keith Pyott, Fredric Abbott, Denise Buckley, Brian Worth, Michael Brennan, Lloyd Lamble, Angela Browne, Martin Miller, Henry B. Longhurst, Michael Bilton, Betty McDowall, Dennis Chinnery, Norman Scace, Annette Carell, Mark Eden, Al Mancini, Peter Brace, Michael Billington, George Leech, Fred Haggerty, Gordon Sterne, George Benson, Basil Hoskins, Patricia Jessel, Jim O'Brady, Michael Chow, George Baker, Frederick Piper, Katherine Kath, Peter Bowles, Lucille Soong, Eric Portman, Peter Madden, Anton Rodgers, David Nettheim, Maxwell Craig, Peter Howell, Georgina Cookson, Nike Arrighi, Mary Morris, Aubrey Morris, George Merritt, Guy Standeven, Peter Wyngarde, Shivaun O'Casey, Terence Donovan, Victor Maddern, Derren Nesbitt, Annette Andre, Wanda Ventham, June Ellis, Victor Harrington, Clifford Evans, James Bree, Lockwood West, John Nolan, Alexis Kanner, David Bauer, Sheena Marshe, Kathleen Breck

Tahle šílenost Patricka McGoohana mě během sledování doslova pohltila. Každý pokus čísla 2 vymámit tajnou informaci od 6 (McGoohan) jsem si vysloveně užíval. Je sice pravda, že se epizody točí stále okolo podobného schématu, ale každá je podaná velmi originálně. Za to může i fakt, že postava čísla 2 se stále mění a každý herec se k této postavě postavil po svém. Osobně jsem si oblíbil "dvojky" v podání Derrena Nesbitta, Lea McKerna a Patricka Cargilla. Vlastní kapitolou pro sebe je finále celého seriálu, při kterém budete vážně uvažovat o psychickém zdraví scénáristy (autorem je samotný McGoohan, který ji napsal kvůli časové tísni za pár hodin). Je to sice zakončení seriálu jako takového, ale doporučuji si po této epizodě vyhradit celé odpoledne k přečtení internetových teorií a pochopení toho, co jste to vlastně vůbec viděli (popřípadě co vám uniklo). Stojí to rozhodně za to. Prisoner je jeden z nejoriginálnějších seriálů, co jsem měl možnost vidět, s myšlenkami, které mají co říct i dnes. Oblíbené epizody: 12 - Hammer Into Anvil, 16 - Once Upon a Time , 17 - Fall Out(23.5.2009)

• mrclTV

Predtým ako prejdem k samotnému hodnoteniu, napíšem, ako som sa vlastne k tomuto seriálu dostal. Niekedy dávnejšie som si robil takmer nekonečný maratón Simpsonovcov. V povestných haloweenskych špeciáloch ma zaujala jedna veľmi zaujímavá epizóda. Vravel som si: "Musím zistiť odkiaľ čerpali tvorcovia inšpiráciu". Po krátkom googlení som sa dostal k správnej odpovedi. Matt Groening si bral za vzor práve Prisonera. A tak po asi dvoch rokoch prišiel čas pozrieť si tento seriál. Musím sa priznať, že práca s kamerou ma dostáva do rozpakov. Očividne v dobe, keď boli lávové lampy novinkou, to malo iny efekt ako dnes? /Náhodný poznatok z prvého dielu/. A zatiaľ čo práca s kamerou ma dostávala do rozpakov, idylická dedinka ako z obrázku ma rovnako ako hlavnú postavu dostávala do zúrivého besnenia (toto bol našťastie zámer, čiže bod plus). Hra na veľkého brata s agresívnymi meterologickámi balónmi a rečnícke súboje šestky proti všetkým ostatným sa teda môžu začať. Musím povedať, že seriál ma okrem prvých pár epizód vlastne nikdy nebavil a už po prvých častach som ho pozeral len zo zotrvačnosti, pretože som chcel vedieť ako dopadne. Vadila mi v podstate aj hlavná zápletka: "Why did you resign?" Trochu priveľa "povyku" pre niečo tak malicherné... Spracovaná látka v podobe tém ako sú: vôľa jedinca poraziť neľudský systém, premýšľanie či existuje skutočná sloboda, či riešenie, aký spoločenský sýstem je ideálny a podobné su zaujimavé, ale prevedenie ma necháva chladným a vo výsledku su moje pocity z Prisonera vlažné. Navyše, od asi 11tej časti seriál negraduje, ale naopak upadá, pričom záverečná časť je oveľa viac WTF ako by ste od špiónskeho seriálu zo 60tych rokov už i tak čakali. Normálne som si musel na internete vyhľadať význam poslednej epizódy. PS: Ešte napíšem zopár neuveriteľne zjavných chýb, ktoré ma štvali pri pozeraní. Väčšnou sa tieto nedokonalosti snažím prehliadať, ale nedalo mi to. POZOR, SPOILERY AKO PRASE. Viackrát je spomenuté, že Dedinka je na ostrove niekde na juh od Gibraltaru, preto tam má byť krásne slnečné počasie celý čas... A preto ľudia sedia na pláži nahúľaní ako v decembri na Makarskej! Toto tvorcovia nedomysleli, lokalita natáčania je Portmeirion v Severnom Walese s typickým britským počasím a prehovárať hercov aby pri 16°C pobehovali v plavkách asi nebolo úplne košér... Alebo v samotnom závere poslednej časti kamión z ostrova odchádza a zrazu bum, už je na diaľnici kde jazdí v ľavom pruhu, teleportoval sa snáď z ostova priamo do Anglicka?(19.12.2016)

Ač bych rád, nemohu udělit plný počet hvězdiček - přestože jde o kultovní a na svou dobu revoluční seriál. Je totiž velmi nevyrovnaný - některé epizody jsou pětihvězdičkové (např. 3, 5, 15), jiné zase dvouhvězdičkové (14, 16), zbytek něco mezi. Jako celek je ovšem Prisoner jeden z těch seriálů, na které se jen tak nezapomíná a zůstanou vám v hlavě ještě dlouho poté, co jste je viděli. Epizody se od sebe dost liší, nikdy nevíte, co vás čeká příště: dekonstrukce špionážních seriálů, politická alegorie, western, over-the-top bondovka, divadelní improvizace, surrealistický eintopf... to všechno tam najdete. Nejčastěji je to ovšem Mission Impossible naruby - z pohledu člověka, na kterého parta špiónů šije boudu, ten ji ovšem odhalí a někdy i obrátí ve svůj prospěch. MENŠÍ SPOILER: Poslední díl je totální mindfuck, kde se vysvětlí všechno a nic. McGoohan po jeho odvysílání prchl z Anglie, protože ho lidé nepřestávali otravovat s tím, co to sakra mělo znamenat? Každopádně je to mírně neuspokojivý závěr celého seriálu. Nelíbí? "Then how unfortunate for you, old chap!" Lepší závěr předkládá velmi povedený komiks Shattered Visage, takový "Prisoner po 20 letech".(2.12.2011)

Seriál zcela jistě inspirovaný filmy jako James Bond či jinými dobrodružnými fantaziemi o agentech té doby. Hodně se zde čerpá z probíhající studené války = pokusy na lidech, nové vědy, atomová hrozba, tajné spolky atd. Hlavní hrdina je uvězněn na tajném ostrově a nedá se uniknout. Musí hrát roli občana č.6 a žít ostrovními pravidly. Vůdci ostrova se ho snaží zlomit a zjistit, proč vlastně dal výpověď jako tajný agent v minulosti. Každý díl na něj nastraží lest, ale on se nenechá napálit. Občanům ostrova se nedá věřit, protože se chtějí vždy zalíbit vedení. Někdy ani nepoznáte, co je realita a co skutečnost. Poslední díl je naprostá fantasmagória = nepochopitelné, nevysvětlitelné, nejednoznačné. Bohužel se na seriálu a rekvizitách podepsal čas - ve většině interiérech je všechno viditelně falešné, umělé, papírové. Nemohu seriálu upřít jeho originalitu a odvahu. Řekl bych, že i dnes nevídané seriálové dílo. V roce 2009 Britové vytvořili remake, v hlavní roli s herci: James Caviezel, Ian McKellen. Možná ho časem také ochutnám a posoudím, jak dokázali seriál vylepšit nejen trikově.(7.11.2012)

Vynikající mysteriózní seriál o špionovi, který se ocitne v městečku, aniž by tušil, jak, kdy a proč. Pátrá po tom, co zde dělá, a samozřejmě, jak odtud uniknout. Každý díl rozehrává variaci na toto téma, s výjimkou dvou dílů (v Londýně a závěrečného dada), každý je jinak napínavý a s typicky suchým britským humorem jen tak mimochodem. Patrick McGoohan, později známý jako padouch z několika dílů Columba, je zde dokonalý.(1.1.2015)

• - Kolo v logu seriálu symbolizuje neustálý a zrychlující se technický pokrok, kterému se nestíháme přizpůsobovat. (PanCitron)

• - Název epizody "Do Not Forsake Me, Oh My Darling" byl původně pracovní název westernové epizody "Living in Harmony". Ten odkazoval na slavnou píseň z filmu V pravé poledne (1952). (PanCitron)

• - Skutečná "Vesnice" je oblíbené turstické místo Portmeirion nacházející se v kraji Gwynedd v Severním Walesu. (PanCitron)