Hrabě Monte Cristo

• Česko Hrabě Monte Christo (více)
Francie / Německo / Itálie, 1998, 6 h (Minutáž: 90 min)

Režie:

Josée Dayan

Předloha:

Alexandre Dumas st. (kniha)

Scénář:

Didier Decoin

Kamera:

Willy Stassen

Hudba:

Bruno Coulais

Gérard Depardieu, Ornella Muti, Jean Rochefort, Pierre Arditi, Stanislas Merhar, Julie Depardieu, Florence Darel, Michel Aumont, Hélène Vincent (více)

Epizody(4)

S velkými ambicemi sáhli znovu francouzští tvůrci po slavném románu Alexandra Dumase "Hrabě Monte Christo". Ve čtyřdílném filmu se soustředili především na pomstu Edmonda Dantese - jeho dokonalý, rafinovaný plán, jak po dvaceti letech zničit ty, kteří mu vzali nejlepší léta jeho života, svobodu, snoubenku, otce a čest. V nádherných kostýmech a dekoracích se vrátíme do Paříže roku 1838 a opět prožijeme krutý osud mladého marseillského kapitána a opět se budeme ptát po smyslu pomsty, která ničí nejen viníky... Producenti, scenárista Didier Decoin a režisérka Josée Dayanová vsadili na jistotu - nejen co se předlohy týče, ale i co do hereckého obsazení. V titulních rolích Edmonda Dantese a Mercedes uvidíme Gérarda Depardieua a Ornellu Mutiovou a jejich děti coby mladé snoubence Guillauma Depardieua a dceru Mutiové - Naike Rivelliovou. Jean Rochefort, Pierre Arditi, Michel Aumont, Jean-Claude Brialy a Christopher Thompson patří k francouzské herecké elitě. A jak se zdá, tvůrci vsadili správně. Nová filmová verze Hraběte Monte Christa slaví úspěchy po celé Evropě. Některé příběhy jsou zkrátka nesmrtelné, a tak máme potřebu je znovu a znovu vyprávět. (oficiální text distributora)

misterz

Či sa to podobá na knižnú predlohu alebo nie neriešim. Dôležité je, že príbeh tak ako tu bol predostretý dával hlavu aj pätu, pomsta zaujímavá a rovnako aj emotívna. Nehovorím, občas mi to prišlo zbytočne zložité a človek si musel dobre všímať postavy aby si ich zapamätal, no prípadné nedostatky vyvažuje pekná výprava, dobová atmosféra (aj keď miestami to budilo inscenačný dojem) a najmä fantastické herecké výkony. Dvojici Gérard Depardieu a Ornelle Muti to spolu veľmi pristane ako koniec koncov už veľmi dávno potvrdili filmom Posledná žena (1976) - ale to bola iná šálka kávy samozrejme. Inak len tak na okraj, pre mňa je Ornella Muti tá najkrajšia žena aká kedy chodila po tejto planéte a tu jej to neskutočne pristalo. Nadpriemer. 75/100 ()

nascendi

Gróf Monte Christo patrí spoločne s verneovkami k nespochybniteľným čitateľským zážitkom z detstva, na ktoré som háklivý. Preto filmové adaptácie týchto diel posudzujem najmä podľa miery ich priblíženia sa k mojim čitateľským predstavám. Z tohto hľadiska je obsadenie Gérarda Depardieua do hlavnej úlohy obrovským a z môjho hľadiska neodpustiteľným omylom. Nebudem radšej uvádzať dôvody. V komentári k remaku 12 rozhnevaných mužov som sa zmienil, že dôvodom pre vznik remaku je ambícia urobiť to lepšie alebo inak. Tento remake nepovažujem ani náhodou za lepší a za tú inakosť by sa mal scenárista Didier Decoin hanbiť. Musí to byť extrémne pyšný človek, ak si dovolil takým brutálnym a diletantským spôsobom zasiahnuť do Dumasovho diela. A tak vlastne tá jedna hviezdička je asi za nápad, aby filmové deti hlavných predstaviteľov hrali ich vlastné deti. ()

nash.

Velmi volná, přesto velmi zdařilá, možná zatím vůbec nejlepší, adaptace. Přes rozsáhlou plochu se pochopitelně nevešlo vše (soud s Benedettem, Morrelova rodina) a mnohé z pasáží doznaly radikálního krácení (Dantesovo věznění) nebo změn (celý závěr). Stejně tak některé postavy zcela vypadly (Eduard, Evženie) což je pochopitelné a jiné byly redukovány na nezbytně nutné minimum, což je ovšem třeba v případě Haydé naopak nepochopitelné, protože její roli pak do značné míry supluje zcela nově připsaná postava Camille De La Richardais, která se v románu vůbec nevyskytuje. Nicméně přes všechny tyto drobné výtky od ctitele románu jde o skvělou adaptaci, které dodává úžasnou sílu nejen drtivý důraz na rovinu Dantesovy pomsty, ale především charismatický Depardieu v titulní roli (ačkoli, upřímně řečeno, nevypadá jako člověk trpící půldruhé dekády hladem), kterému mimořádně zdařile sekunduje od základu přepsaná postava Bertucia. I díky němu Depardieu dokázal zastínit nejen Maraise v klasické romantické verzi z padesátých let, ale také všechny ostatní představitele Dantese, včetně chladně bledého Chamberlaina. ()

klerik

Veľmi dobrá adptácia. Posledné záchvevy SKUTOČNÉHO francúzskeho šarmu vo filme. Možnosť zasmiať sa, film skvelo odľahčuje... ()

Crocuta

Největší zápor vidím v eliminaci abbého Farii a vůbec celého děje z Ifu na minimum. Není to špatná verze, ale jiné se mi líbíly víc. ()

Chrustyn

Už jsem viděl pár zpracování tohoto legendárního románu, ale tato 4 dílná série, patří mezi ty nejlepší. Pár scén je možná trochu zbytečných, ale pořád se jedná o velice poutavou podívanou s výborným Gérardem Depardieu. ()

Arsenal83

Gérard Depardieu je proste kráľom takýchto historických polôh a Gróf Monte Christo bola v podstate jeho prvá literárna postava v seriálovej podobe. Nemá to na Bedárov, ale stále veľmi kvalitné spracovanie s prenádhernou Ornellou Muti, pri ktorej nepotrebujete ani dej, stačí sa jej len pozerať do očí. Zaujímavé je, že Depardieu bol vo Francúzsku za túto rolu kritizovaný, vraj neostal verný predlohe a bol príliš tučný. A vidím, že mnohí "experti" na tomto portále mienia rovnako, že je to tlustoprd a nie Edmond Dantes. Obdivujem, čo dokáže niektorých ľudí rozčúliť. No to je toho, tak si nám Gérard dal trocha viac francúzskych hranoliek a čo teraz? No ja by som radil radšej mu nenadávať, má predsa už ruský pas a kamoší sa s Putinom 🤭🤫 ()

sharky

Dokonalé zpracování dokonalého románu o pomstě, ze kterého filmaři už skoro sto let úspěšně opisují. Začátek byl sice trochu odbytý, ale jinak je zde spousta scén, která se do jiných (kratších) zpracování nevešla. Všichni herci jsou výborní a navíc potěší i povedený dabing ČT. ()

Ištván87

Dost dobrá a atmosférická adaptace, čtyři díly, to je podle mě dost slušný rozsah a pro zachování důležitých momentů je to jen dobře. Gérard Depardieu je vynikající, Ornella Muti nádherná, Jean Rochefort správný hajzlík, stejně jako ostatní záporáci. Nicméně je zde dost změn oproti předloze, z nichž nejvíc člověka praští do očí závěr. SPOILER: Tenhle romantický konec a veselé dovádění Edmonda a Mercedes v moři, to je trošku pěst na oko... Rozhodně to není nejlepší adaptace, nicméně pro seznámení to není špatné. ()

aniiicka

Depardieu je pro mě jako Monte Cristo nezapomenutelný! Vždycky když měli tuto adaptaci vysílat, seděla jsem přikovaná u obrazovky a čekala až začnou úvodní titulky s mořem bijícím do skal. Nádherná přenádherná hudba Bruna Coulaise plná vášně a zloby perfektně dokresluje atmosféru příběhu promyšlené pomsty (jeden z mých nejoblíbenějších soundtracků), skvělá výprava a rovněž netřeba připomínat, že se sešla výborná sestava známých francouzských herců - krom Gerarda samotřejmě Jean Rochefort, Jean-Claude Brialy, Pierre Arditi, stále krásná Ornella Muti (i když její Mercedes mi někdy šla trochu na nervy, ale jen málo) a nebo výborný Sergio Rubini jako Bertuccio. ,,Myslíš, že jsem rád hrabětem de Monte Cristo, je to tvrdý, nelítostný člověk, ale copak jsem si svůj osud mohl vybrat, byl jsem šťastný jako Edmond Dantes a byl bych jim dodnes, kdyby nezasáhli oni....zničili mladého námořníka, ale zrodil se mstitel, který přichází účtovat. Spravedlivě.'' Ach jo, vraiment genial!! http://www.youtube.com/watch?v=NXza3OGamE8 III https://www.youtube.com/watch?v=mDC_jmcnYfM ()

Tommassi3

"Co jsi zač, vandráku ?? Spadl jsi z Měsíce ??" ;) Kdo by ho neznal, že ?! Velkým ambicím navzdory více než slušná rozmáchlá pocta Dumasovi, skvostná minisérie, Josée Dayan tyhle televizky opravdu umí.. Dosti rozporuplně obsazený Depardieu v důsledku rovněž fantastický.. ()

Padme_Anakin

Zdařilé zpracování literární klasiky, opáčko bylo v mém případě nutné, viděla jsem tuto sérii kdysi dávno... Celý ten herecký ansámbl byl skvělý, stejně tak byl báječný nápad obsadit děti herců hlavních postav do jejich mladších verzí.. Ze začátku jsem se potýkala s tím, že mi Gérard Depardieu nepasoval do podvyživeného vězně, ale nakonec to se mnou uhrál velmi dobře.. Líbil se mi pochopitelně Bertuccio (Sergio Rubini) a musím zmínit Ornellu Mutiovou, na ni se hodně dobře kouká.. Jen ten upravený závěr byl trochu jako pěst na oko.. Nicméně výprava, kostýmy, hudba a celková atmosféra - to vše je krásné.. ()

Una111

Tak nikdo, ale opravdu nikdo mne nepřesvědčí, že Gérard Depardieu je ten správný, neřku-li ideální představitel hraběte Monte Crista! Dále mi hodně vadily veškeré "inovace": Pokud chtějí filmaři být tak moc originální, ať si sáhnou po méně slavné předloze - to je moje rada! Jak tady moc pěkně zaznělo v jednom komentáři, tenhle Dumasův román mají mnozí v malíčku, mnohokrát přečtený, a tak jsme na něj prostě "hákliví"! Velká mizérie! Za mne tak 1,5! ()

EastWicka

Pro mě bezkonkurenčně nejlepší z adaptací slavného příběhu Edmonda Dantese. Rozložení do 4 částí dává dostatečný prostor pro vykreslení charakterů, doby i v jiných zpracováních vypuštěných nuancí a vedlejších dějových linií. A Depardieu JE Hrabě, stejně jako Ornella je jeho Mecedes. Nádhera. ()

nervoznideda

nemohu si pomoci knihu lsem četl 5x pár filmů jsem viděl, paní režisérka vyplácala peníze za krásné kostýmy statisty a z toho krásného příběhu Alexandra Dumase ořezala co se dalo, až z toho je perfektní červená knihovna alá madam Pichler už to vidím po 3tí ale víc jak 3* to si raději přečtu knihu 3 knihy á 300 stránek zdraví deda :-) nebo si pustím starého http://www.csfd.cz/film/36671-hrabe-monte-christo/komentare/ už je i barevný :-)PS po 3tím skouknutí zvedám laťku, ale udělala z toho opravdu červenou knihovnu ale přežil jsem ji honza :-) ps už to beru Jen ta červená knihovna mě stále trochu smrdí deda :-) nebo https://www.csfd.cz/film/182801-hrabe-monte-cristo z roku 1997 6 dílů ten byl snad nejlepší čt ho nikdy bohužel nereprízovala škoda:-)I když gerarda moc nemusím tak tady byl ia a Donutil to dotáhl na1 deda:-)19.4.2019 musím dodat, že se mi i líbil, už ho vidím po 5té:-)tu červenou knihovnu jsem přežil dám si raději hrbáče :-) ()

fannah

Tahle verze se mi velice líbila. Bohužel francouzi v poslední době rádi točí tyto historické minisérie, takže je to velice roztahané. Ale i tak to není špatné. ()

kobejn

Je to ještě z doby, kdy nebyl Depardije živoucí Obelix, ale ještě uměl hrát. Von je v tom dobrej, ale jinak je celej hrabě MCH strašná volovina a taky nevěřim, že by ho jen po 20 letech vůůůůůbec nepoznala, je to blbost. Člověk vypadá po 20 let úplně stejně. Ale z toho lze vinit jen tatíčka Dumase, že si vymejšlel takový kraviny. ()