Bídníci

• Francie Les Misérables (více)

Epizody(4)

Osudy Jeana Valjeana patří mezi ty příběhy, které se nám nikdy neomrzí a které budeme vždy vděčně přijímat v nové a nové podobě. Bídníci patří mezi ty příběhy, které každá generace francouzských tvůrců pokládá za výzvu. Zatím poslední filmové zpracování vzniklo v koprodukci pěti států a najdeme pod ním podepsány tvůrce úspěšného přepisu Monte Christa: režisérku Josée Dayanovou, scenáristu Didiera Decoina a Gérarda Depardieua tedy 3D, jak toto úspěšné trio nazývá občas francouzský tisk. Pozornému divákovi neunikne, že se mnohé scény natáčely v Čechách a že se v epizodních rolích objeví i naši herci. Román Bídníci (Ubožáci) psal Victor Hugo po celá desetiletí a dokončil jej až v exilu. Příběh Jeana Valjeana, který uprchl z galejí, kam byl odsouzen za krádež chleba, koncipoval Hugo v pěti dílech. Žádný jeho román nedosáhl tak bouřlivého bezprostředního ohlasu jako právě Bídníci. Na jednotlivé svazky čekaly před jejich vydáním v Bruselu a v Paříži zástupci knihkupců a čtenářů snad ze všech čtoucích vrstev obyvatelstva. Jen v samotné Paříži jich bylo v několika dnech rozebráno na 48 000 výtisků a román byl okamžitě překládán do světových jazyků. Záhy se objevovaly i dramatizace a film počítá adaptace již na desítky. Muzikálové zpracování přitáhlo miliony diváků nejen v Evropě. (oficiální text distributora)

HateBreeder

Skvely francouzsky film na motiv slavneho romanu Victora Huga. Je az s podivem jak moc se tento prepis povedl, zasluhu na tom maji predevsim dobri herci v cele s Malkovichem, Depardie a Clavierem, ale jejich mladsi kolegyne, zvlastne Virginie Ledoyen (hmm nemuzu si pomoc, ale ta slecna mi hodne pripomina Natalii Portman :) nebo Asia Argento se taky nenechali zahanbit a jejich vykon je rovnez znat. Film docela dobre a verne popisuje pribeh Jeana Valjeana a komisare Javerta, jehoz zivotnim poslanim bylo Valjeana vypatrat a dovest do vezeni. Druhou linii filmu tvori osud Fantiny a jeji dcerky Cossety, jejiz opatrovnikem se pozdeji stane prave Valjean. co se me tyce tak se mi bidnici libily jeste o neco vice nez Napoleon, dalsi pomerne uspesny prepis jenz bidniky nasledoval o chvili pozdeji. No treba se jeste od teto skupiny hercu dockame dalsiho vydareneho historickeho prepisu, hmm co takhle Tri musketyri ;) ()

Tommassi3

"Nemyslím si, že je něco špatného na tom krást chleba pro hladovějící děti.. Vlastně jsem na to byl i pyšný !! Ale před Cosettou bych se styděl.. Hanbou bych zemřel.." ()

Dale

Nie že by to bol zlý film, no ja nie som veľkým fanúšikom literárnej klasiky a preto ma príbeh veľmi nezaujal. Filmové spracovanie sa ale celkom podarilo a to hlavne skvelému Depardieuovi. ()

Terva

CITÁT - Pět let za krádež chleba a čtrnáct let za pokus o útěk........... Kronika let 1815 - 1830. Sice tu funguje závist a udavačství, ale zase ať dobrý či špatný, každý má v té době svoji čest. Čest tak hluboce zakořeněnou, že když udělá někdo chybu s pokorou ji přizná. CITÁT - Starýho psa novým kouskům nenaučíš............ Filmový pohled do věku zajímavé doby. Ikdyž jsem příběh viděl v několika podobách, jsem přesvědčen, že tento je jeden z nejlepších. CITÁT - Láska je slepá......... ()

Padme_Anakin

Příběh propuštěného galejníka je sám o sobě tak dobrý, že jej v podstatě asi zkazit nelze a první díl byl velmi nadějný, líbil se mi.. Pak jsem ale postupně nabyla pocitu, že se začínám nudit, všechno mi bylo detailně vysvětlováno, opakováno, zdůrazňováno, až to na mě začalo působit dojmem, že mám být jako divačka ÚB. Poslední díl se mi stal utrpením, bylo to příšerně dlouhé, no a Gérard Depardieu ze mě žádné emoce nevydoloval.. Co bych ráda pochválila je výběr hereček, ať už malé či velké Cosette nebo Fantine, zamlouval se mi i značně sympatický Gavroche a co musím zmínit je herecká kreace Johna Malkoviche, jeho Javert je v tom černém kabátě téměř démonický a z jeho soustředěného pohledu doopravdy mrazí.. ()

Tryskomyš

Bídníky už jsem viděla ve spoustě zpracování. A i když už je znám téměř nazpaměť, vždy mi to nedá a musím se dívat znovu a znovu. Verzi s Gerardem Depardieu jsem si rozhodně nemohla nechat ujít. Toto ztvárnění je dost zdařilé A také hodně dlouhé. Ale rozhodně nenudí. ()

fannah

Další Depardieuova minisérie. Toto provedení Bídníků je dobré, ale nejradši mám americký film s Liamem Niesenem... ()

zdepapepa

Dle mě nejkvalitnější ztvárnění Bídníků v TV. Malkovich excelentní jako vždy ale hlavní úlohu tu má Jean Valjean aka "nosáč" GD. Výtečné... ()

Džejkop

Rozhodně zajímavé ztvárnění Bídníků, v čele s herci světového formátu. Především pak výkon Johna Malkoviche stojí za pozornost. V jeho podání je policista Javert opravdu slizoun světového formátu. ()

Pierre

Detailní a přesné zpracování tohoto překrásného příběhu. Díky tomu, že je to minisérie se toho nemusí moc vynechávat a příběh je vyprávěn celý. To mu dodává na démoničnosti a atraktivitě. Já si všechny 4 díly narámně užil. Především první část je naprosto úžasná a ona sama by si snad našla místo v mé Top 10. Přestože žádná další epizoda už neměla takovou kvalitu, minisérie nepůsobí nevyrovnaným dojmem a každý díl každá byl velmi dobrý a sám by si asi těch 5 zasloužil. Každý má působivou syrovou atostféru románu, té doby. I ztvárnění revoluce mě oslovilo. Nesmím, ale taktéž zapomenout na některé brilantní herecké výkony a scénáristické uchopení postav románu. Javert je zde skutečně zcela bezcharakterní, posedlý slizoun, ze kterého jde až strach. A to co s něho udělal Malkovich, je naprosto nevídané. Hned jak se objeví na plátně, sliz vám teče po obrazovce a vy z té postavy máte až znepokující pocit. A přemýšlíte, jak může skutečně taková lidská posedlost existovat. O to víc pak divákovi připadá, zajímavý jeho konec. Christiana Claviera mám dost rád a velmi mě potěšilo, že zde hraje Thénárdiera. V této roli mohl využít svůj všestranný herecký talent. A to i ten komediální. Výsledkem je to, že Thénardiér je i zde skutečně nebetyčný zloun a odporná bestie, která je někdy až tragikomická. Posobný případ je u verze z Gabinem, kde ho hraje Bourvil. Až bych řekl, že celá minisérie nemá jedinnou slabinu. Ale bohužel má a to Depardiieua. Ten je prostě určitý osobitý úmělec a člověk. Ale na Valjeana se vůbec nehodí a ani se mi nelíbilo, jak ho zahrál. Ale nehodlám kvůli tomu dávat čtyři. Toto zpracování sice nemá na to s Gabinem, ale je i tak je úplně úžasné a musím mu dát 5. ()

ilemas

Slabší televizní zpracování než s Anthony Perkinsem, ale Depardiého mám hrozně rád, tak se mi to také líbilo. ()

gabin(a)

Ano ano, je-li herec Francouz a přitom velký s drsným zjevem, musí hrát Jeana Valjeana. Předloha je tak dobrá, že se nedá zkazit a Depardieu je dobrý Jean Valjean. Kdyby nebyli natočeni Bídníci před ním s Gabinem (to by i stačilo) a s Venturou, a nebylo by tudíž s čím srovnávat, možná bych dala víc, ale takhle fakt nemůžu. I Belmondo to určitě věděl, proto jeho Valjean i jeho Bídníci jsou jiní a lepší, aspoň pro mě. Ale každopádně jde o velmi solidní film. ()

WolfR

Výborný nápad, v televizní sérii Bídníci vyniknou v celé své kráse, protože se nemusí přehnaně krátit. Ta televiznost na druhou stranu sice trochu ubírá na kvalitě, to ale neznamená že by to bylo špatné dílo. Ono je to totiž dílo velmi dobré. Zvlášť Gérard Depardieu je skvělým Jean Valjeanem a o tuto postavu jde v tomto veledíle především. I Javert Johna Malkoviche je excelentním protivníkem, 4 hvězdy. ()