Bratrstvo neohrožených

• Velká Británie Band of Brothers (více)
Velká Británie / USA, 2001, 9 h 54 min (Minutáž: 49–70 min)

Předloha:

Stephen Ambrose (kniha)

Hudba:

Michael Kamen

Damian Lewis, Scott Grimes, Ron Livingston, Donnie Wahlberg, Shane Taylor, Rick Warden, Michael Cudlitz, Neal McDonough, Frank John Hughes (více)

Epizody(10)

movieband

„Až do soudného dne si to každý z nás bude pamatovat. Naše šťastná hrstka. Naše bratrstvo hrdinů. Neboť kdo tu dnes se mnou proléval krev, se stane mým bratrem.“ Seriál popisuje osudy Roty E, která za 2. Světové války prošla od výcviku v Anglii, Dnem-D, přes válkou zmítanou Francii, Holandsko, Belgii, Ardeny a samotné Německo. Před a někdy i po každém dílu jsou uvedeny rozhovory s členy Roty E. Popisují své vzpomínky a to co zažili na frontě. Při sledování každé části si divák přijde jako součástí toho co se před ním právě teď odehrává. Je to hlavně kvůli skvělé práci kamery a výborným hereckým výkonům. Místy jsem ani nevěřil, že se něco takového mohlo vůbec odehrát (Bastogne, Bod zlomu, Proč bojujeme). Líbilo se mi, že byl seriál natočen bez zbytečného patriotismu a podobných blbostí, které jen snižují na vážnosti celého příběhu. V některých dílech mi to připomínalo, tak trochu Remarqua (Na západní frontě klid). Kdybych to měl shrnout, tak vše bylo natočeno hodně reálně a s pokorou, bez zbytečného přehánění a zbytečných dramatických scén, jak to mají někteří filmaři v oblibě. Bratrstvo neohrožených je mistrovským dílem, které ukazuje povahu člověka a podstatu lidství. Dokonce si myslím, že je to nejlepší zpracování 2. Světové války. Strhující, dojemné, silné, působivé a neuvěřitelné. Chlapi z Roty E byli neskuteční lidé. ()

Maq

Z nějakého důvodu mě to příliš nevtáhlo, nenadchlo. Můžu přitom potvrdit všechnu tu chválu, kterou tu mnozí vyslovují. Je to umně a s rozvahou spáchaná filmová kronika jedné vojenské jednotky. Lepší než fotoalbum, ale drama to není. ()

MATADOR

"FAMÓZNÍ,ÚCHVATNÉ,NEVÍDANÉ,NEPŘEKONATELNÉ".Superlativy by se to zde mohlo jen hemžit.Po pravdě skvěle natočené,parádně zahrané i s neméně známými tvářemi (Damian Lewis,Scott Grimes,Michael Cudlitz ad.).Mohu se na toto koukat neustále a nepřestane bavit.Steven Spielberg a Tom Hanks skvělá dvojice (samozřejmě celý štáb),která stvořila něco takto suprového. ()

Thomassi

Nejlepší seriál, ba i mezi filmy, co se týče druhé světové války. Je to 10 vrchovatě nabušených dílů z produkce HBO se vším všudy, co válka přináší. Popisuje příběh roty E ze 101. vzdušné výsadkové divize od samých počátků ve výcvikovém táboře, přes invazi v Normandii, největší výsadek v dějinách v Holansku v rámci operace Market Garden, kruté peklo v zimních měsících při německé ofenzivě v Ardenách až po osvobození Rakouska a Berchtesgadenu. Je to příběh plný skvěle natočených bitev, které jsou syrové a na pohled úžasné. Dále je to o statečnosti obyčejných vojáků a o tom, čím vším prošli, aby osvobodili svět od tyranie. Za vše mluví díl, jak rota osvobodila koncentrační tábor. To mi vyrazilo dech a vrhlo i slzy do očí. Herci to zvládli na jedničku s hvězdičkou (hlavně Demian Lewis, Neal McDonough a David Schwimmer). A když to ještě produkují takoví velikáni jako Tom Hanks a Steven Spielberg, není nad čím přemýšlet. Jednoznačně 100% a zároveň pochybuji, jestli někdy bude tento skvost překonán. Možná alespoň stejně kvalitní by mohl být druhý počin z druhé světové, znovu z produkce H+S, a to je The Pacific. ()

Damiel

85 % - Vojín Ryan v podobě seriálu. Asi tak bych to řekl. A víc není co dodat. Takhle kvalitní seriály se moc nevidí. ()

YURAyura

4/10 Znacne nevyrovnana serie, ktera ma dily slabe stridane se slusnyma, ale celkovy dojem je mizerny - jenom ta ustredni melodie je skvela. ()

Raketka29

Válečné příběhy mám bez zcela pochopitelných důvodů ráda. A ačkoli jsem to asi přehnala s tím, že jsem to celé zkoukla v průběhu 24 hodin, musím uznat, že je to nejlépe natočené válečné drama. Při každém dílu jsem málem ani nedýchala a na konci jsem si poplakala, zřejmě i kvůli tomu, že to co vypráví veteráni na konci mi připomnělo jak mi můj děda vyprávěl o válce. ()

Toshiro

Dokument popisující cestu jedné čety druhou světovou válkou. Od tréninkového kampu, přes dobývání Francie až po konec války v Německu. Pěkně sugestivně podané, prý na základě skutečných osob a událostí. Více režisérů bylo znát a tak úroveň dílů kolísá, přesto je skvělá kombinace poučného dokumentu a válečného filmu. ()

FilmFan24

Výtečně zpracovaný a natočený televizní seriál. Velkolepá výprava a výborné herecké obsazení v čele s Damianem Lewisem, Donniem Wahlbergem a Ronem Livingsonem jsou zárukou ohromujícího diváckého zážitku. ()

Ice.dog

Asi můj nejoblíbenejší serial/film o druhé světové válce. Velice realistické zpracování 10 dílů, ve kterých je zachyceno putování "Éčka" napříč Evropou. Díly jako Bastogne nebo Why we fight jsou takřka geniálně natočeny + předposlední díl, kde Perconte a spol. objeví koncentrační tábor, u mě vyvolal opravdu velké emoce. Pro mě jasných ***** za toto mistrovské dílo. ()

JohnMiller

Niečo tak silné a emotívne som jakživ nevidel chcete vidieť seriál na motívy 2 svetovej vojny a máte radi Film Zachránte vojaka Ryana ? Tak by som Neváhal ani sekundu. Tematika 2 svetovej vojny je mi blízka a toto je jeden z ich vrcholov v kinematogriafie .. Ten naturalizmus sa nedá opísať. ()

gegina31

Je to povedený seriál. Úplně mě sice nepohltil, ale i tak se na něj ráda dívám. Je zajímavé sledovat, jací ucha tam jsou někteří, tehdy neznámí, herci. Například McAvoy, který tam měl opravdu malou roličku. Ale musím říct, že z některých částí mě až mrazilo. Byla to jiná doba, hodně smutná část historie a když se na to člověk dívá, tak nejde nepřemýšlet kolik vojáků a civilistů zbytečně zařvalo a je jedno, jaké národnosti byli. ()

Trevor

Jedno z lepšie vydarených diel opisujúce obdobie tesne pred a po vylodený spojeneckých vojsk v Normandii, spracované výbornou formou, vhodne doplnené výpoveďami skutočných vojnových hrdinov - veteránov , ktoré vykresľuje ľudí počas vojny ako ľudí a nie ako superhrdinov od Marvelu. Určite osloví aj ľudí, ktorí nie sú vyslovenými fanúšikmi vojnových filmov, pretože seriál je predovšetkým dobrým príbehom, až potom vojnovým seriálom. ()

Brennos

Dle mého asi to nejlepší, co jsem v žánru válečných filmů viděl. Úchvatné, realistické, bez přehnaného amerického patriotismu (marně si vzpomínám, jestli jsem tam vůbec zahlédl americkou vlajku)... o výtečných hercích a charakterech nemluvě. Nemám prakticky co vytknout. Snad je jen škoda, že to má "pouhých" 10 dílů ;o) ()

hunty

Žádný válečný seriál mě tolik nezaujmul, je pravda, že jich je také poskrovnu. Úžásná atmosféra, akce, herecké výkony, uvěřitelnost a i jistá historická hodnota. Zachytit postavy od tréninku až po konec války je prostě neuvěřitelné plus. Dokonalé... ()

grogodil

Toto nie je len najlepší seriál, toto je proste to naj, čo som kedy videl... Pre takéto niečo bratia Lumierovci kedysi dávno vymysleli film... ()

Ediebalboa

Úžasně natočený seriál s nejlepším pojetím 2. SV, co se dá vidět. Od seznámení s členy posádky v 1. dílu mi na všech záleželo a až do konce mi to tak zůstalo. A k tomu ještě nádherný soundtrack, výprava, efekty, zvuk. Tady je konečně jednou vidět, jak se má správně s velkorysým rozpočtem nakládat. ()

Dont

Druhý nejlépe hodnocený seriál vzbuzuje logicky velká očekávání, ale musím uznat, že jsem nebyl zklamán. Líbí se mi úvodní vstupy veteránů, i zvolené zpracování, které ukazuje válečné peripetie jedné jednotky od výcviku přes vstup do bojů až po jejich zakončení. Co mě trochu mrzí, jsou potíže s orientací v jednotlivých postavách, s helmou vypadají všichni dost podobně a většina z nich nedostala prostor se blíže představit, nebo se mi nějakou výraznou scénou vrýt do paměti (po nějakém pátém šestém díle se to o dost zlepšilo). Akce je tady opravdu hodně a bojové scény jsou natočeny velmi precizně a autenticky, z čehož pramení mírná nepřehlednost v akci, stejně jako voják v boji se občas cítí i divák, což bylo zřejmě záměrem. Tvůrcům se podařilo skvěle obsadit postavu poručíka Winterse, Damian Lewis je vynikající a pro roli se hodí jako málokdo. Z prvních tří dílů u mě jednoznačně vyhrál ten úvodní, a to paradoxně přesto, že v něm nebyly žádné bojové scény. Druhý díl byl slušný, ale absolutně jsem ztratil přehled, kdo je kdo, a to jak v nočních bojích těsně po výsadku, tak při útoku na baterie. Historka o německém vojákovi, který se s rodiči vrátil z Oregonu (kde se narodil) domů, aby bojoval za Wehrmacht, byla silně přitažená za vlasy, obešel bych se rozhodně bez ní. Třetí díl s vojínem Blithem mi připadal zatím nejslabší, boje ve městě nebyly špatně udělané, ale celkově mi to přišlo takové nevyvážené a nevtáhlo mě to moc do děje. Čtvrtý díl zase hodnocení trochu otočil směrem vzhůru, ač v tomto dílu nastoupili k jednotce nováčci, začal jsem se konečně trochu orientovat v postavách. Příběh "ztraceného" Bulla a předcházející tanková přestřelka mě nenudily, po prvním dílu zatím nejlepší pokračování. Pátý díl byl zatím ze všech nejlepší. Výborně zpracovaná potyčka s rotami esesáků se střídá s pocity velitele, který je pro mě suverénně nejlepší postavou série. Hanksova režie se mi docela zamlouvala, závěrečná předzvěst bojů o Bastogne slibuje slušnou podívanou v šestém dílu. V šestém díle se moc nebojobalo, ale byl velmi dobře znázorněn nedostatek munice a především léků. Čekal jsem ale větší německou iniciativu, jelikož v Bastogne to byli Američané, kdo se bránil. Německý útok přišel jen jeden, zázrakem byl odražen, jinak se pořád vyčkávalo. Především seržantovi Liptonovi a taky poručíku Buckovi, kterého jsem si hodně oblíbil, byl věnován sedmý díl, který se z valné části odehrával v myšlenkách seržanta Liptona. Německé ostřelování jednotek zakopaných v lese bylo hodně působivé, závěrečný útok na Foy také. Velmi vydařený díl, zajímavá je i minirole tehdy ještě neznámeého Michaela Fassbendera. Poslední hlídka, o které vypráví osmé pokračování, byla výborně zpracována a moje hodnocení se s kvalitou některých dílů začíná pomalu překlápět k pěti hvězdám. O nich rozhodnou poslední dva díly. Válka se chýlí ke konci, což všichni cítí, a nikdo nechce být tím, kdo to koupí, když už vlastně o tolik nejde. Četaře Martina jsem zaregistroval už v předchozích dílech, jsem rád, že konečně dostal trochu více prostoru. Devátý díl se dost liší od předchozích, všechno už se tak trochu chystá na zakončení. Vojáci jsou konfrontováni s hrůzami války, o kterých neměli ani tušení. Potěšila malá role Toma Hardyho, byl to ještě docela hubeňour. :)) Závěrečný "okupační" díl byl solidním zakončením velmi dobrého seriálu, který si myslím zaslouží pět hvězd, i když možná nejsou úplně čisté. Ale styl, jakým byl příběh jednotlivých příslušníků roty E ze 101. výsadkové divize zpracován, se mi líbil a jsem si jist, že podruhé si ho vychutnám ještě víc, protože pro mě bude mnohem snažší orientace v postavách. Nevím, jestli druhý nejlepší seriál ze všech, ale každopádně nevím o žádném lepším seriálu s válečnou tematikou. () (méně) (více)

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (více)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (více)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (více)

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn