Reklama

Reklama

Kateřina Veliká

(seriál)
  • Velká Británie Catherine the Great (více)
všechny plakáty
Trailer 2

Epizody(4)

Obsahy(1)

Čtyřdílná dramatická minisérie, natočená podle původního scénáře Nigela Williamse pro britský kanál Sky Atlantic, sleduje vládu ruské carevny Kateřiny II., zvané Veliká. Byla to právě ona, kdo v letech 1762–1796 vytvořil ze zaostalého Ruska mocnost, s níž se muselo na evropské scéně počítat. Série Kateřinu zobrazuje jako silnou, nezávislou a sexuálně emancipovanou ženu, obklopenou světem mužů. Do děje vstupujeme v roce 1764, tedy dva roky po vojenském převratu, kterým Kateřina sesadila z trůnu svého manžela, cara Petra III., a sama se nechala korunovat carevnou. Kateřina je ale obklopena nepřáteli, bojuje se svými konkurenty a vládu stále nemá ani zdaleka jistou. Oporu nachází v ctižádostivém důstojníkovi Grigoriji Potěmkinovi, s nímž naváže vášnivý vztah, tvořící ústřední osu celého vyprávění. Role Kateřiny se zhostila hvězdná Helen Mirrenová, která byla za svůj výkon nominovaná na prestižní Zlatý glóbus, roli Potěmkina ztvárnil známý australský herec Jason Clarke. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (41)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Je to spíš limonáda o soukromých a sexuálních vztazích carevny, s velmi velkorysou výpravou kostýmů a paláců, chudší ve scénách bitev. Kateřina řeší svoje milostné trable s relativní lehkostí a přitom tak nějak mimochodem rozšíří říši a její vliv. Dějiny jsou zde podány jen zkratkovitě. SHRNUTÍ: Kterak dobýt Krym coby dárek pro milenku. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

S Katarínou Veľkou sa v poslednom čase roztrhlo vrece, no väčšinou sa všetko zameriava na počiatky jej vlády, takže oceňujem prínos niečoho nového. Netvrdím, že po historickej stránke tu je všetko v poriadku, no nebolo to ani nič hrozné. Samotná dejová linka ma ale moc neoslovila, až príliš zamerané na politický rozmer na úkor charakterov jednotlivých postáv. Na druhú stranu tu bol celkom zaujímavý vizuál, tak pekne potemnelé, to ja môžem. Priemer. 60/100 ()

Reklama

verbal 

všechny recenze uživatele

Skvěle zahraný a kostýmně výpravný telenovelizovaný exkrement o vilné bábě s motorovým pekáčem a parafilním gerontofilovi, co se choval jako nesvéprávný kokot. Mirenka tu vybarvičkovanou globalizační puškiniádu sice herecky dostrkala k 2,051879264, nicméně ač zůstalo téměř vše na ryze konverzační úrovni, raději před sledováním vypněte generátor polemik o tom, co za pozdně rokoková gerontokafilérie musela z pod Katčiny krinolíny vybafnout na ty mladistvé chudáky, co se chtěli prolízat k carskému dvoru. Pohled na Helenku v kombinaci s pachutí žluklých krevet na patře by mohla negativním způsobem ovlivnit hodnotící komfort psychicky zdravého a hygienicky navyklého hvězdičkovače. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

4/4 Sice jsem zvyklá sledovat spíše mládí Kateřiny, například Young Catherine s Julií Ormond, The Scarlet Empress s Marlene Dietrich, ale závěr života taky není špatný námět na seriál. Helen Mirren hraje panovnici, která zemřela v 67 letech a sleduje její vztah s Grigorijem Potěmkinem jako hlavní linku. Problém je, že Potěmkin byl součástí života Kateřiny od státního převratu v roce 1762 až do jeho smrti o 29 let později. Kateřina sama ho přežila jen o pět let a celou tuhle dějinnou epochu hraje herečka notně přes 70, což poněkud komplikuje uvěřitelnost. Jason Clarke je zase sotva padesátník a přitom měl být jen o 10 let mladší, než Kateřina. Nicméně tohle bych považovala za jediný hlavní problém, vše ostatní v mini sérii šlape jak na drátkách a je skutečně zajímavé sledovat dobývání Krymu, stavbu Sevastopolu a Potěmkinovi vesnice. Z vedlejších rolí vynikajá Gina McKee jako hraběnka Praskovya Bruce. Gina je vůbec vynikající v historických látkách různých epoch, vzpomeňme na Borgie nebo na Forsyty. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Epizod je málo, a tak přímo vybízí, aby se člověk podíval na všechny rychle za sebou. Ale může to být chyba, protože Kateřině Veliké pak bude dost pravděpodobně chybět to tempo, jaké má rozdělená. On je totiž každý díl skoro o tom samém, vše spěje k závěrečné myšlence a coby čtyřhodinový film se to bude nejspíš táhnout. Nicméně seriál je velmi dobrý, herci přímo výborní (Helen Mirren byla moje jistota a Jason Clarke mě zase jednou neskutečně překvapil, potěšil a bavil) a výprava stylová. Vytýkané historické nepřesnosti ohledně věku představitelů Kateřiny a Potěmkina jdou naštěstí mimo mě. ()

Galerie (35)

Reklama

Reklama