poster

Kateřina Veliká (TV seriál)

 • Velká Británie

  Catherine the Great

 • USA

  Catherine the Great

 • Austrálie

  Catherine the Great

Životopisný / Drama / Historický

Velká Británie, 2019, 3 h 52 min (Minutáž: 52–60 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Ben Nevis
  ****

  Moc nevím, proč vlastně dílo vzniklo. Hlavní postava je spíše antihrdinka, zahleděná do své moci. Pro lid neudělala nic, akorát rozšířila území. Osvícená byla v tom, že žila poměrně emancipovaný život. Nicméně je dobře, že se západní televize nesoustředí jenom na britské panovníky, kteří jsou občas nudní a dává ochutnávku jiné kultury. Zajímavá je epizoda s Krymem - jak se historie opakuje.(18.10.2019)

 • jevrej
  ****

  Nejvetěší problém mám s věkem hlavní představitelky - Helen je sice skvělá herečka ale prostě většina příběhu je o ženě, která je o 40-35 let mladší a prostě to nefunguje .... s Potěmkinem se se známila ve 33 letech při pugačevově povstání ji bylo 46 při anexi krymu 54 a 74 letá helen to prostě nedá ...(30.10.2019)

 • M.i.k.e
  ***

  rozhodně jsem čekal víc než nadstandardně obsazenou a hezky vypadající červenou knihovnu,takže v tomhle ohledu je Kateřina zklamání.Helen Mirren je jako vždy skvělá,ale ačkoliv nejsem úplně expert na ruskou historii,do role mi úplně nesedla od samého začátku.A ono aby také ne,když hraje postavu,která v té době byla o dobrých 30 let mladší (oproti Potěmkinovi byla Kateřina starší o 10 let a tudíž ani to milostné propojení s Jasonem Clarkem úplně nefunguje).Plusem není ani to,že celá minisérie působí až moc uhlazeně na to,v jaké době se odehrává...60%(31.10.2019)

 • slunicko2
  ***

  Červená knihovna. 1) Telenovelově ponudnělé, velmi televizní, nízkorozpočtové (z některých scén omezené finance přímo sálaly), naivní, dost ahistorické a hlavně a především - unylé._____ 2) Celkovou nevýraznost seriálu podtrhují podprůměrně napsané dialogy bez vtipu a šarmu. Použitý současný jazyk chvílemi tahal za uši (například, když Kateřina nonšalantně hovoří o některých ženách jako o lesbičkách)._____ 3) Díky herecky skvělé 74leté Helen Mirrenové se na film dalo docela dobře koukat, i když herečka musela obsáhnout alespoň v náznacích zhruba 30 let svého života._____ 4) Pak tu byli pěkní kluci: Joseph Quinn (budoucí car Pavel) - věk nezjištěn, 33letý Sam Palladio (milenec Vasilčikov), Raphael Acloque (milenec Zubov), 24letý Thomas Doherty (milenec Pavlovy ženy Zavadovskij) a další.(3.11.2019)

 • NinadeL
  ****

  4/4 Sice jsem zvyklá sledovat spíše mládí Kateřiny, například Young Catherine s Julií Ormond, The Scarlet Empress s Marlene Dietrich, ale závěr života taky není špatný námět na seriál. Helen Mirren hraje panovnici, která zemřela v 67 letech a sleduje její vztah s Grigorijem Potěmkinem jako hlavní linku. Problém je, že Potěmkin byl součástí života Kateřiny od státního převratu v roce 1762 až do jeho smrti o 29 let později. Kateřina sama ho přežila jen o pět let a celou tuhle dějinnou epochu hraje herečka notně přes 70, což poněkud komplikuje uvěřitelnost. Jason Clarke je zase sotva padesátník a přitom měl být jen o 10 let mladší, než Kateřina. Nicméně tohle bych považovala za jediný hlavní problém, vše ostatní v mini sérii šlape jak na drátkách a je skutečně zajímavé sledovat dobývání Krymu, stavbu Sevastopolu a Potěmkinovi vesnice. Z vedlejších rolí vynikajá Gina McKee jako hraběnka Praskovya Bruce. Gina je vůbec vynikající v historických látkách různých epoch, vzpomeňme na Borgie nebo na Forsyty.(6.10.2019)