Božena

TV spot 3
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (více)

Epizody(4)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Wally

Moc jsem ze začátku nepochopil, proč dvě nejzrzavější české herečky hrají tmavovlasou Boženu...ale zvykl jsem si... Jinak v porovnání Aniček byla Kameníková mnohem lepší než Geislerová. To, co mi strašně vadilo bylo jak z české literární obroditelky udělali kur**...bylo to až nedůstojné... Možná měla složitou povahu a 'divoký' život, ale i takové věci se dají natočit s citem a vkusně, což se paní režisérce nepovedlo...teda jestli to měla vůbec v úmyslu a nechtěla jen šokovat ... Jsem zvědavý, jak se teď o Boženě Němcové a její záslužné činnosti bude učitelům učit... ()

bari68

Ač napriek niektorým výhradám ktoré by sa našli, mi tento český klenot a symbol literárnej histórie a osobnosti imponoval, bavil a obohatil. ()

filipvrbik

Tak nám z Boženky udělali děvku... Zatímco první dva díly jsou díky Anně Kameníkové super, a sice mám výhrady, protože Barbora skoro nepíše, zato má hodně milenců- tak příběh má spád, herci hrají výborně, nebo aspoň zajímavě a celkově to hodnotím za ****... Zase a znova píšu, že nemám rád změnu herců kvůli věku (obzvlášť když CGI, nebo maskéři umí divy), no a tak tedy další dva díly, jsme se dočkali hlavně nudy. Ne, že by za to mohla přímo Aňa Geislerová jen a jen ona, ale ta změna se prostě nepovedla a i příběhu značně došel dech. Tuto druhou polovinu tedy hodnotím **. Takže jednoduchým aritmetickým průměrem se dostaneme na *** ()

Honzeek95

Velice dobře pojatý a natočený historický miniserál s naprosto perfektním Janem Hájkem, který zdaleka všechny ostatní protagonisty překonává. Velký plus za soundtrack, kostýmy a vykreslení dobové atmosféry. Musím přiznat, že mě to opravdu bavilo, ne že by byl děj seriálu nějak zvláště pohlcující (u životopisného se to dá předpokládat), ale líbila se mi atmosféra českého národního obrození a vykreslení naší "národní modly z pětistovky" bez skrupulí, ale zároveň nezaujatě. Nejedná se o žádné historické velebení, ani očerňování. A pocit morálního dilematu, který mě po celou dobu provázel "je chování Josefa Němce přípustné, pochopitelné a vhodné, nebo ne?" jsem si moc užíval až do posledních minut. Právě v tom spatřuji to největší kouzlo celé série. ()

Asmodin

Historické filmy a seriály ČT jdou. Obsazení super. Babička mě sice strašně nudila, ale pohádky jsou super. A Božena, ta byla šokující sama o sobě. Nejsem příznivcem hyppie stylu a neuznávám volnou lásku nebo půjčování peněz. Chápu, že se snažila být pokroková, ale každá doba má své a všichni se musíme naučit nějak žít, ale myslím si že kdyby se narodila v 21. stol., tak by stejně nebyla šťastná. ()

prezdivaka

Ač bych měl k tomuto rozsáhlému dílu určité drobné výhrady, musím se poklonit naprosté profesionalitě jeho tvůrců. Výtvarná složka je impozantní a nevím, jestli jsem někdy viděl v české televizi něco souměřitelného. Moc se mi líbil i samotný symbolický konec. Myslím, že až čas ukáže, jak významná je tato televizní série. ()

Foxhound#1

Ale jo, nakonec to nebylo jen o tom jebání (rakušáků, přirozeně) ale i o obrození a trochu byl nabořen ten mýtus o úžasné spisovatelce. Tvůrci prostě kousli i do toho kyselého jablíčka spisovatelčiny duše. ()

mira007

"Největší česká spisovatelka, autorka Babičky" a teď zkuste natočit film, aby drtivá většina obyvatel této země, která zná jenom tohle slovní spojení, to tam našli. Pokud se má natočit něco o jedné geniální ale svérázné ( nejen s ohledem na tehdejší dobu ) ženštině, která navíc podváděla svého muže skvělého čestného vlastence, tak je jasný, že přijde náraz do zdi, který zbourá tu představu pomníku paní spisovatelky. Problém je, že na konci prvních třech dílů mi v hlavě zůstalo jen jakési postelové taškařice a po spisovatelce ani ň. Něco málo vykreslení postavení žen ve společnosti a v rodině, ještě méně obraz tehdejší doby a ještě méně něco z obrozeneckého prostředí a tehdejších osobností. Čtvrtý díl je o Josefu Němcovi, kterého fantasticky zahrál Hájek. To je koncert a jen u jeho postavy jsem pochopil v jaké době se to odehrává. Dokonce jak tam ta Božena celou dobu žebrá o peníze, tak jsem nepostřehl, že by prodala byť jedinou knihu. Nejprve jsem byl z tohoto seriálu v šoku páč jsem čekal něco jiného, ale nakonec dám čtyři hvězdy, protože ať je ten seriál jakýkoliv, tak splnil tu funkci že rozproudil debatu a já každý den během čtyř týdnů nacházel na netu spoustu článků o Němcové, komentáře , analýzy, takže jestli mělo něco připomenout, že někdo takový existoval, tak cíl byl splněn naprosto dokonale a pokud to několik lidí přivede k četbě jejího díla, tak není co řešit navzdory tomu, že ignorantúm jako já zůstane za pár týdnů v hlavě jen to, že Němcová byla největší česká spisovatelka , autorka Babičky. ()

Kámen odpad!

Věčně vylitá zrzatá rádodajka se základním vzděláním hraje Boženu Němcovou. Tady už je možný fakt všechno. ()

Chřástal

Přiznávám prvotní obavu, že Božena Němcová bude vykreslena jako oběť šovinistického světa, která z minulosti vysílá signál „MeToo“. Jednoduché odsouzení – ať už kohokoliv – se ale nekoná a vztah Němcové a Němce je ukázán ve své složitosti a ambivalenci, stejně jako jejich samotné osobnosti. Dokonce Němec je jako člověk své doby a na svou dobu celkem tolerantní manžel rehabilitován, zatímco na Němcovou je v závěru seriálu při její lehkomyslnosti na jedné a jejím doprošování přátel na druhé straně bolestný, možná až odpudivý pohled. A zároveň si nejde nevzpomenout na její známý smutný povzdech, že by chtěla žít až za 200 let. Možná by stačilo i míň – kdyby ji Doktor (nemyslím Budaře) vysadil ve Woodstocku, nejspíš by se cítila líp než v Domažlicích roku 1848 (a etnografický matroš by nasbírala taky). A když člověku díl seriálu o Boženě Němcové připomene název jedné z epizod Californication, totiž „Píchání a pěsti“, je nutno přiznat tvůrcům, že se nebáli.     Co ale hraje až druhé housle, je literatura. Nějak z toho všeho vlastně není patrné, proč by Němcovou člověk dneska měl číst… ()

Kamas

"Ptám se mnohdy sama sebe, jaké mocné, nevyzpytatelné kouzlo spočívá v jistém člověku, že nás jediný jeho pohled, jediný potisk ruky o všecku sílu připravit může, že chvění jeho hlasu jako třtinou námi zmítá?Proč pokojně bije srdce, když jeden přítel ruku nám stiskne, proč potisk druhého žár do žil vlévá?". Z této miniserie o Boženě Němcové vyšel nejlíp Josef Němec. Konečně nebyl ten pohled na něj jen černobílý. Už při čtení spisovatelčiny korespondence mi ho bylo trochu líto a neviděla jsem ho jen jako bezcitného surovce a Boženu jako romantickou ženu stojící na piedestalu. Ti dva se nikdy neměli dát dohromady, byli tak nesourodá dvojice, tak rozdílných povah. Nedivím se, že zásadový Josef měl červený pruh před očima, když i to málo, co poslal k obživě domů, Božena rozkutálela za koláče a víno pro své kamarády a "vyžebranými" penězi od přátel neváhala obléknout přítele Bendla, který na mě působil jak stále hladový vychytránek zneužívající rozdávačnost velkorysé Boženy Němcové. Nebo v době, pro mě lehkovážné cesty Boženy Němcové po Slovensku, se Josef sám staral v Praze o děti, a neměl na nájem ani na jejich zítřejší oběd. O milostných pletkách nemluvě. Na druhou stranu, kdyby nebylo Němce, nebyla by ani Božena Němcová. Je otázka, zda by se dostala na podobné místo mezi obrozence a začala psát, kdyby se provdala jinam za někojo mnohem uhlazenějšího, ale proněmecky smýšlejícího. Z herců se mi moc líbila Anna Kameníková, Jan Nedbal v roli Nebeského a Václav Matějovský v roli Havlíčka (mimochodem, on by byl skvělý iv roli Lambla). Jan Hájek v roli Josefa, to byl herecký koncert. Naopak mi typově nesedl Jan Budař v roli nápadníka Lambla jako stoický blondýn s modrýma očima a Aňa, jako Božena ve starší verzi, jejíž pohled působil mnohdy povýšeně a přidrzle. Krásná kamera, výprava, kostýmy i pro mě příjemná melodie piana, opakující stejnou melodii. ()

petikacka

Byla jsem zvědavá ba co víc, byla jsem natěšená...Přišlo ovšem velikéž zklamání...Pravda ze školy už si toho o Božce moc nepamatuji, tak na osvěžení paměti přišla minisérie vhod. Ovšem pokud jste čekali obšírně natočený snímek o druhé půli jejího života ( jako já, proč jinak 4 díly?), pak se nedočkáte. Slyšela jsem, že byla tak trochu nymfomanka, ale ještě k tomu pařmenka a dlužník který si žil nad poměry?! Jedno je jisté a to, že byla feministkou své doby, která se vyrovnala ne-li předčila v chování své mužské umělecké a vzdělané vzory. Jako matka 4 dětí by v dnešní době zajisté neobstála a děti by ji rovnou odebrala sociálka. Ze školy si ji fuuuckt pamatuji jinak a vždy mi bylo líto jaký měla život, ale po tomhle díle se mi chce zvolat : "Ty cizoložnice (velmi eufemistické) jedna, jak si kdo ustele, tak si lehne"! I když ona zjevně nikdy nelitovala jaký vedla život, sice na úkor rodiny, ale hlavně, že tak jak chtěla ona. No mám rozporuplné pocity a spoooustu informací jsem si musela dohledat a zasadit do souvislostí se sérií poněvadž ta toho moc neobjasnila. Takže za mě 70% ()

Mlle

Místy mistrovské, celkově velmi povedené, nadčasové rodinné drama plné emocí, s trochu unylým scénářem, příliš zjednodušenou hlavní postavou, ale fantastickými herci. Tak a teď pro změnu něco o Němcové. O tom, proč žila to, co žila, v době, ve které žila, a k čemu se v ní vztahovala. ()

zdeny99

Čekal jsem feministicky laděný seriál. Ostatně 19. století a život Boženy Němcové k tomu vybízí. Ovšem v kontextu celého prvního dílu je to doslova filmová příručka pro feministky, kterou si bude immervére furt a všude pouštět a neustále o ní tlachat. Ten, kdo psal tento scénář jim šel doslova na ruku. Především scény, kdy Josef Němec jde žádat o ruku Boženu, tedy sedmnáctiletou Báru, a její rodiče mu vykládají, že bude vařit, starat se o domácnost a prej čte jen po práci. Nakonec Němce spíše zaujala tou četbou a hrou na klavír než upečenými buchtami. Vylitím oleje do ohně musela být ovšem pro feministky scéna, kdy Němec poznal, že Božena nechce děti. Sice mu řekla, že chce, ale později. Dialog o tom, že on jí bude určovat, kdy mu porodí dítě a ptá se jí, zda zná povinnosti manželky, jsou přímo psány pro feministky, aby si mohli brát muže do huby. Bohužel už u toho není dopsáno, že takhle to zřejmě bylo před necelými 200 lety. Rozhodně z pohledu doby mi tam stejně nesedí to, když Božena odpovídala Němcovi na otázku, proč psát česky, když češtinou mluví jen čeledíni a služky, a ty i stejně neumí číst a psát.... Tou dobou už byla dávno zavedena povinná školní docházka, takže jak bysme měli tomuto feministickému paskvilu věřit. Na celém tomto seriálu oceňuji pouze dobové kostýmy, reálně se tvářící kulisy, překrásné exteriéry a dokonalou kameru. Takové pocity jsem měl z prvního dílu. Po shlédnutí druhého dílu jsem byl ještě více nasraný. Druhý díl mi ukázal, kdo to byla Božena Němcová. Byla to pořádná kurva se vším všudy! Jediné co dělala, bylo, že psala, oddávala se slasti za námahu svého manžela, podváděla manžela a především neustále remcala, jak se stará o manžela, o děti a domácnost. A přitom ve skutečnosti o rodinu vůbec nepečovala. Svých dětí se naposledy tak dotkla pičou při porodu. Pak se k nim vůbec neměla. A takto se to s ní táhlo až do samého konce série... Jestli byla opravdu taková svině, která žila na úkor svého manžela a protekcí ve vlivných kruzích a není to jen tak upraveno filmaři pro feministické publikum, tak je mi z ní zle.... Celá tahle minisérie o Boženě Němcové není nic jiného než přízemní telenovela pro imbecily (feministky). [2252. hodnocení, 68. komentář, 67%] ()

ZorkaJ

Krásný seriál ze života Boženy Němcové, autorky mnoha knih, které znají celé generace čtenářů. Seriál na mě zapůsobil a je škoda, že nevznikají jiné seriály o umělcích doby minulé. Určitě by Česká historie měla co nabídnout. ()

anatheman

Jsem spokojený. Oceňuji především to, že historie se seriál celkem držel. Nemůžu to sice tvrdit absolutně sebejistě. Životopis Němcové dopodrobna neznám, nicméně základní časové údaje jsou dodržené. A to, zda se v daný okamžik setkala s tím či oním, zatím neřeším. Důležité je, že ovzduší doby národního obrození je zde nanejvýš citelné. Snaha češtiny o emancipaci? Ano. Vztah Čechů a Němců? Ano. Role literatury v 19. století? Ano. Státní cenzura? Ano. Postavení mužů a žen? Ano. Kostýmy a lokace? Ano. K tomu je třeba ocenit, že seriál není nudnou rekapitulací této doby či strohým životopisem. Velmi dobře funguje i dramatická stránka, která propojuje osobní život Němcové s výše uvedenými faktory. A co se týče nějakých myšlenek navíc, máme zde otázku lidské svobody. Takže opět ano - funguje to! Je pravda, že všechno není úplně stoprocentně dotažené, ale to už bychom chtěli asi trochu příliš. Na naše poměry zkrátka velmi povedené dílo, které budí i řadu kontroverzí. I když ty se týkají především toho, že Němcová zde byla uvedena jako sebevědomá žena se svými touhami, nikoliv jako idealizovaný obrázek. A mně představa nastíněná seriálem vyhovuje. Dále je třeba ocenit, že série vyvolala u spousty diváků zájem o další studium. Vtipné bylo, že četní puritáni po druhém díle odsuzovali sexuální scény, nicméně na Seznamu se stal nejvíce vyhledávaným Václav Nebeský... Nezbývá též zmínit velmi dobré herecké obsazení. Obě dvě Boženy - Kameníková i Geislerová byly skvělé. Takže tedy zasloužené 4 hvězdy. Kdyby se takto natáčely životopisné seriály o českých osobnostech, byl bych velmi rád. ()

L'Alpagueur

Opět výborný seriálový počin České televize. Zdůrazňuje také význam Josefa Němce, který svoji manželku k českému vlasteneckému hnutí přivedl a sám patřil mezi přední osobnosti pražské obrozenecké scény. Seriál bývá často kritizován ohledně příliš realistického zobrazení manželů Němcových, jenže Božena Němcová byla skutečně často nevěrná a Josef Němec se dopouštěl domácího násilí. Ubírá jim to na velikosti? Neubírá. ()

Olík

I kdyby se Sultán s Tyrlem stavěli na zadní, nemůžu jinak než pět hvězdiček. Jak u povedených televizních počinů rád píši na závěr, že šlo o dobře investovaný koncesionářský poplatek, tak v případě tohoto příběhu morálně nekonvenční spisovatelky by se slušelo poslat ještě pár zlatých navíc. Vau. Máme tady Boženu Němcovou a nejednou to není jenom tam, co napsala Babičku, o které jsme se všichni učily, ale málo kdo z nás ji přečetl. Máme tady Jejího muže Josefa, jenž je zde rehabilitován a co se týče příběhu hraje roly téměř podstatnější než titulní hrdinka a dost možná by si zasloužil vlastní životopis. Autoři se nebojí tnout do živého, stylem Čeští vlastenci mají penis a Božena vagínu. Nebojí se ukázat, že život s ní nebyl vůbec žádným peříčkem, ale pěkně těžkou kovadlinou přivázanou na krk. Nebojí se presentovat jejího manžela v jiných barvách, než bylo doposavad zvykem. Teď do toho herci. Jan Hájek na jedničku s hvězdičkou. Hodně lidí zaujatě dopředu strhávalo Aňu Geislerovou. Taky ji dvakrát nemusím, ale za mne dala Anně Kameníkové na frak. A takhle bych mohl pokračovat do nekonečna. Když už dávno bylo po závěrečných titulcích, pořád jsem seděl zaražený v křesle a jenom zíral na obrazovku………..co víc dodat? Ještě jednou tleskám, smekám klobouk a děkuji. Tohle se ti česká televize opravdu povedlo. ()