Úsvit mrtvých

• USA Dawn of the Dead (více)

Mrtví se probouzejí a jejich jediným cílem je získat čerstvé lidské maso, kterým se živí. Celou zem zachvátí šílená panika a zbylí lidé zoufale bojují o holé životy. (Interdomino)

rudeboy

Príjemný horor od kultového režiséra žánru G. A. Romera. Zo začiatku veľmi zábavné, avšak po príchode do nákupného centra sa film cca na 40 minút zasekne, ale ku koncu sa tempo na šťastie opäť zrýchli. Zombíci vo filme sú neuveriteľne stupídni a pomalí, takže pôsobia skôr komicky ako strašidelne, ale to je asi Romerov zámer. Veľkým plusom sú masky. Je vidno, že s niektorými chodiacimi mŕtvolami sa tvorcovia naozaj vyhrali, škoda že druhú polovicu len natreli na zeleno - mohlo to byť ešte o čosi efektnejšie. Podľa mňa skôr akčný film v hororovom kabáte. ()

Kubaso

Výborná zombičina, při jejímž sledování se ale musíte pokusit nevnímat laciné triky a hlavně tolik zdůrazňovanou sociální kritiku. Není pochyb o tom, že to Romero původně opravdu myslel vážně (viz. začátek filmu), ale když později sledujete, jak se obchoďák mění na jednu velkou střelnici a štáb se očividně dobře baví, veškeré hlubokomyslné úvahy vezmou za své. Dario Argento ve "svém" sestřihu vážněji míněné scény poněkud potlačil ve prospěch akce a udělal film trochu kompaktnější a stravitelnější. Navíc přidal další muziku od Goblin - lepší soundtrack k zombie filmu si ani neumím představit! ()

McM

Tak tenhle film mne dostal! Je ROZHODNĚ lepší než Snyderuv (i když ten je taky výbornej). Celou dobu z něj číší výborná atmosféra postapokalyptickýho světa, blbej pocit odkud vyleze jeden pomalej modrák a za ním hned další jsem měl až do uzavření obchodu. Potom film neupadá, ale parádně pokračuje, ať už vložením vtipných scén nebo mlátičkou s lidma. Postavy jsou super a oproti nové verzi se mi líbí, že i přes to jak si užívají, neztracejí svou lidskost a jde na nich poznat, že jsou z toho všeho někde. Jasných 5/5. ()

Danny F.

Hudba filmu vůbec nedodává dramatičnost. Bez silnější atmosféry. Masky, no, když přimhouřím oko, tak by to i šlo. Dějově snad taky dobré. Co bychom chtěly na tu dobu že? 50% ()

Mishqo

Prvá polhodinka ma docela strhla, vykreslenie postapokalyptickej atmosféry bolo dosť slušné, no akonáhle sa dej začal točiť okolo 4 hlavných postáv išlo to dolu vodou. Stiesnená, ponurá atmosféra, ktorá by tomuto filmu sedela viac bola narúšaná stupidným chovaním postáv. Romero sa snažil načrtnúť hlbšie ich psychologické rozpoloženie ale v konečnom dôsledku to malo veľmi negatívny vplyv na celý film. A vyše dvojhodinová minutáž tiež neprospela. Celkovo film pôsobil viac komicky ako tragicky, ale "killing rampage" na konci za sto bodov. Romerova zombie prvotina (Night of the living dead) oveľa viac spĺňala moju predstavu o tomto žánri. A na záver by som povedal, že remake Dawn of the Dead (2004) ma po všetkých stránkach presvedčil oveľa viac! ()

fefee

Veľmi podarená zombie klasika, Romero skrátka toto ovláda. Ken Foree bol parádny a mám určité podozrenie že bol inšpiráciou I Am Legenda Willovi Smithovi, Pecka! ()

VanTom

Zabydlování se čtyř uprchlíků v opuštěném obchodním centru (že by se nestalo prvním "nájezdním" místem dalších přeživších, to se mi moc nezdálo) si z hororového žánru půjčilo jen nemotorné zombíky a pár nechutných gore scén s požíráním střev, jinak se úsporně zaměřilo na dramatické přebývání v chrámu lidského konzumu (a dětské nadšení z možností, co poskytuje). Osvěžující bylo, že téměř nedocházelo k dnes tak typickým psychologickým hádkám a třenicím v izolované skupině. Několik napínavých "akcí" s nemrtvými a celková fatálnost končícího světa mě přiměly uvažovat i o maximálním hodnocení, jelikož přes značnou délku režisérského sestřihu se zdlouhavých pasáží vyskytlo jen minimum (řádění motorkářského gangu). ()

lykan9

Romero své pokračování pojal akčněji a trochu komediálněji, ale to nic nemění na tom, že se jedná o další skvělý zombie kousek. Ano, Úsvit mrtvých nehýří takovou temnotou, jako Noc oživlých mrtvol, ale zase nabízí zajímavější postavy a jiný povedený přístup k tématu. Tento horor není lepší nebo horší než ten předešlý. Je prostě jiný, a to je to, co je na něm zajímavý. Prostě překvapí a Romero ukazuje, že jeden žánr se dá představit různými způsoby, aby bavil a byl originální a nijak neubíral na kvalitě. ()

ABCD Marta

Nemožné se stává skutečností a George A. Romero překonává sám sebe na plné čáře! Dawn of the Dead má opět skvostně realistické vykreslení všech postav, sympatickou čtveřici hrdinů (především duo vojaků aneb bratři v uniformě jsou borci), místy velmi vtipné dialogy a momenty a několik nečekaných zvratů v ději. Masky jsou o třídu výše, proto srdce ne jednoho fanouška ploužících se umrlců zaplesá. Úvodní půlhodinka snímku je famózní a navozuje tu správnou a poctivou atmosféru alá pravé ořechové, což lze vlastně říci o celém filmu, který je plný krásných detailů (zajištění přístupových cest, čištění obchoďáku od zchátralých těl, různé schopnosti hrdinů) a právě tyto detaily tvoří takový skvost, jakým Dawn of the Dead je. Jediná má výtka k tomuto dílku by byla zároveň prozrazením něčeho v příběhu a spoilerovat nechci, takže vem to čert. Dost možná nejlepší zombie horor vůbec. ()

JohnSmith

Kdyby to nebylo tak zbytečně dlouhé a roztahané, bylo by to mnohem lepší. Některé pasáže jsou naprosto zbytečné. Nicméně Romero natočil moc fajn horor. ()

jefff

Nedosahuje sice kvalit Noci oživlých mrtvol, přesto se jedná o nadprůměrný a tak trochu odlišný zombie horor. Zombie jsou zde podáni krapet jinak než obvykle. Jsou extrémně pomalý a působí až komicky. Hlavní přestavitelé nejsou bůhví co, ale to u hororu tohoto typu není zas až tak podstatné, hlavní je že umí křičet, poulit očima a trochu se ohánět lopatou či střílet z pušky a pistole. ()

TroiMae

Já jsem se díval jen z principu – sledovat souvislosti s remakem, klasiku kritiky konzumní společnosti… A líbila se mi spíš druhá – psychologická – část. První není nijak naléhavá či napínavá a zombíkům už chybí jen tykadla modrých startrekovských Andorianů. Proto mi druhá „nudnější“ část přišla originálnější – když se z útočiště prázdného nákupního centra (kdo by nesnil moci tam bezmezně bydlet?) stává vězení a z ráje se stává bezúčelná nuda. Mezi hrdiny uvnitř a (Š)mouly venku se hranice začíná stírat. ()

sedm.1

Kdybych neviděl Úsvit mrtvých Zacka Snydera,možná bych hodnotil líp,takhle ale nemohu.Romerův Úsvit je pomalý jako jeho zombíci,nudný jako jeho zombíci a hlavně krvavý jak Dobrodružství Maxipsa Fíka.A když na nějaké gore konečně dojde,jde o amatérské triky s narůžovělou krví...ťukyťuk.Ani herci nejsou nijak dvakrát přesvědšivý,atmosféra slabá,napětí žádné.Nejvíc mě ale mrzí zmiňované gore efekty,o kterých jsem si myslel,že tyto filmy jsou.Úsvit mrtvých George A.Romera o tom neni.Nicméně musím uznat,že režisér vytvořil originální podívanou,kterou později spousta jiných filmařů vykrádalo. ()

kenkaku

Tenhle film je úplný balzám pro fandu zombie hororu. Mrškdy nemrtvý jsou ty správný mátohy, mají hlad a režisér se nebojí ukázat jak moc. S ohledem na rok vzniku samozřejmě obsahuje mnoho dobových vtipů (na jednom záběru obličej od krve, na druhém čistý... zombie mají obličej natřený na modro/zeleno, ale jen obličej! zbytek těla je normální :)), prostě nádhera. Celkem jsem se bavil i tím jak už před 35ti lety si dělali v USA legraci z konzumního života lidí a z "vidláků". Dokonce i ta nenažranost se tam provaří... ten fil je vážně nádhera. Zasloužil by malinko sestříhat (nájezd motorkářů dřív) a lehce ubrat na grotesknosti (toho utahování je sem tam až moc). Jinak vážně paráda... ()

Melios

Hovorte si ,čo chcete ,ale mne sa viac páčil Úsvit Mŕtvych ako Noc oživlých mŕtvol. Sú tu za mňa viac charakternejšie postavy ,prepracovanejší zombíci ,lepšie prostredie a efekty. No je pravda ,že LORE bol trochu zmršený a pripomínal skvôr Mad Maxa na drogách. (Som zvedavý ako dopadne Snyderova verzia) No každý ma iný vkus ,a ja som viac ocenil akciu a zbesilosť pokračovania ako pomalé tempo minulého dielu. Ale chýba tu niečo v čom Night of living dead exceloval - atmosféra. Vďaka odľahčenej (miestami až komediálnej) atmosfére sa film dá brať veľmy s nadhľadom ,vďaka čomu sa o postavy až tak moc nebojíte ,čo je za mňa trochy zle. Je videť ,že patrým k moderným divákom ,keď oceňujem viac krvi ako kecania. Preto odomňa film odstane 77%. - Romero urobil správny krok ,ajkeď nevedel do čoho ide. ()

misstake

Parádní hudba a ústřední motiv, který hravě strčí do kapsy Fulciho hudební šílenosti. Ze srovnání s remakem Zacka Snydera vychází původní Romerův kousek kupodivu hůře. Je o dost slabší než Noc oživlých mrtvol, je tu řidší atmosféra a je to roztahanější. Nedostatek svižného tempa ale nahrazují správně trhlí klátiví zombíci, kteří by ale mohli být trochu nebezpečnější. A jako bonus stejně jako třeba Cronenberga tehdejších let, tak i tohle nemusíme chápat pouze jako nechutnou krvavou hororovou zábavu, ale i jako jakousi reflexi doby. Kritiku obchodních center, která lákají lidi jako zombie čerstvé mozky. ()

Lisabellla

Uf no fuj. Sedmdesátýosmý je znát a itálie taktéž. Snad to pro ně bylo hororové, snad se u toho někdo někdy bál, snad se někdy někomu zvedl žaludek - já jsem se zasmála. A to musím říct, že upřímně a kolikrát opravdu od srdce. Jako komedii bych tomu dala čtyři hvězdičky. Jako parodii tři. Ten nápad byl skvělý - bydlet v obchodním domě.. na chvíli jsem se zasnila, jaké by to mohlo být. Ale jako akční horor .. nedám tomu ani tři ... i při dvou trochu pláču ... ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech