Gladiátor

Gladiator

Gladiator

Gladiátor

Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2000, 155 min (SE: 171 min)

Komentáře uživatelů k filmu (1 538)

Dokonalý velkofilm se vším všudy. Strhující drama, které vás jednoznačně chytne za srdce. Hrerecký koncert je strhující. Jak se herci sžili s postavama je neuvěřitelné. Scott nám předvedl jaký režijní genius v něm dřímá a ukázal nám jak má vypadat opravdový velkofilm.(31.7.2010)

Jeden z mála slušne spracovaných historických veľkofilmov. Perfektná výprava, prostredie - trošku patetické.(12.2.2013)

Po opětovném zhlédnutí po mnoha letech zvyšuji na pět hvězd, leč slabších. Hlavním nedostatkem tohoto filmu byl pro mne jistý chlad a odměřenost; nedokázal jsem si žádnou z postav oblíbit a prožívat příběh s nimi. Paradoxně postava, se kterou jsem měl nejvíce pochopení byl Commodus, ne že bych byl na jeho straně, ale výkon Joaquina Phoenixe byl naprosto perfektní a díky scénáři se jeho charakteru dostalo důkladného vykreslení, jež vysvětlilo veškeré jeho motivy. Pro mě se Commodus stal nejpamětihodnější postavou filmu a výkon Phoenixe bych zařadil mezi jedny z nejlepších mužských hereckých výkonů, co jsem kdy viděl. I ty ostatní jsou na vysoké úrovni; potěší Richard Harris v jedné ze svých posledních rolí, jako věhlasný Marcus Aurelius; Russell Crowe pak bez zaváhání vede celý film ke svému cíli a je zajímavé sledovat jeho proměnu od generála přes otroka až k onomu lidem Říma milovaného gladiátora. Technicky jde snímek příkladem, je plný poetických záběrů ať už na půvaby přírody či monumentální výpravu a jako třešničkou na dortu je úchvatná hudba Hanse Zimmera, který se zde předvedl opravdu ve skvělé formě a např. první bitva v Koloseu je ukázkou naprosto dokonalého hudebního podkreslení. 87%(28.4.2013)

"Vy se snad nebavíte? Vy se vážně nebavíte? Tak proč jste sem chodili?" Skvělý film, který i po několikáté (raději nebudu počítat) baví jak v žůžo akci, tak i mimo ni. A taky film se snad nejbožejší hudbou Hanse Zimmera.(7.6.2013)

Nemůžu jinak, než za plný počet. Takhle povedenou mlátičku s takhle povedenou dějovou linií jsem neviděl už hodně dlouho.(21.6.2013)

Film sám o sobě funguje emocionálně na nejvyšší úrovni...(12.12.2016)

Byl jednou sen, a tím snem byl Řím. Sen starého muže, římského císaře Marca Aurelia. Když cítil, že se blíží jeho čas, pověřil vítězného generála a svého přítele Maxima úkolem, před kterým by jiný muž klesnul na kolena. Zachránit Řím. Před korupcí, mocichtivými senátory, ale hlavně před svým synem, Commodem. Dříve, než se Maximus svého úkolu stačí ujmout, je Marcus Aurelius zavražďěn, a vlády se ujímá právě Commodus. Jeho prvním rozkazem je odsouzení Maxima a jeho rodiny k smrti. Maximus přežije, ale padne do otroctví, kde se stává jedním z mnoha gladiátorů a jen touha po pomstě mu dává sílu přežít nelidské podmínky. Pro svoje bojové umění získává získává zpět respekt a úctu, a také šanci vrátit se zpět do Říma, a pokusit se vybojovat zpět svoji svobodu v Koloseu (a případně i pomstít smrt svých bližních a splnit sen Marca Aurelia ).... Ridley Scott opět nezklamal, a natočil historický epos (no s tou historií si moc jistý nejsem), s tou správnou dávkou akce i dramatu. Bitva barbarů u Kartága v podání gladiátorů je (pro mne) nejlepší scénou ve filmu vůbec, a i po několikerém shlédnutí mi při ní běhá mráz po zádech. Velice k tomu pomohl výběr hlavních postav, Russell Crowe, urostlému australskému herci padla tato role jako ušitá (poprávu byl odměněn Oscarem). Také skvěle sedla role Jacquinu Phoenixovi (nominace na Oskara) Commoda, císaře, který sice není tím nejlepším, ale na druhou stranu je ho až člověku líto jak se snaží :). Dalším podpůrným faktorem je dokonalá hudba Hanse Zimmera (okay, za přispění Lisy Gerrardové), která se právem řadí k nejlepším soundtrackům všech dob... Takže to máme, jedna hvězdička pro Crowa, jedna pro Phoenixe, jedna pro Zimmera, jedna pro Scotta, dvě pro všechny Gladiátory, suma sumárum 6* :). Pro kaze: My name is Maximus Decimus Meridius, Commander of the Armies of the North, General of the Felix Legions, loyal servant to the true emperor, Marcus Aurelius. Father to a murdered son, husband to a murdered wife. And I will have my vengeance, in this life or the next.(12.10.2004)

Vynikající zpracování tématu s naprosto výtečným hudebním motivem. Děkuji za krásně strávený večer!(16.8.2005)

Jednoznačne najlepší z novodobých sandálových veľkofilmov (spolu s DC Kráľovstva nebeského). Scenár síce nie je ktovieako originálny (historickú presnosť nechajme tak - je to predsa film), ale funguje a postavy sú napísané výborne. Samozrejme nebyť perfektného režijného výkonu Ridleyho Scotta (vždy bol silný vizuálny režisér a ku Gladiátorovi jeho štýl sadol perfektne) a hercov, zrejme by z filmu veľa nebolo. Do úlohy Maxima sa Russell Crowe hodí bez najmenších výhrad - má dostatok hereckého umu, aby svoju postavu zahral a dostatok chlapskej charizmy, aby ste mu ako diváci fandili. Rovnako šťastnou voľbou bol aj Joaquin Phoenix, ktorý je v tomto filme úžasne slizký a odporný (čo je pochvala, keďže v mnohých iných filmoch hrá veľkých sympaťákov), ale nie jednorozmerný. Napriek tomu, že Commodus je sviňa svíň, stále v ňom neprestávame vidieť človeka. Zrejme Phoenixov životný výkon - a stojí za to. Zvyšok hercov hrá svoje postavy tiež bez väčších problémov, čiže s castingom mali tvorcovia mimoriadne šťastnú ruku. Výprava je správne opulentná, zábery na Koloseum pôsobivé, Zimmerova hudba je jednou z jeho napodarenejších kompozícií a napriek dĺžke film nenudí. Takto má vyzerať správny veľkofilm. Áno, je to v podstate báchorka o dobre a zle, ale sofistikovano podaná a neuráža. S odstupom času za päť, keďže za uplynulú dekádu sa kvalitou Gladiátorovi žiadny iný historický veľkofilm nepriblížil.(17.11.2006)

Mistrně natočená vykrádačka Pádu říše Římské.(26.11.2007)

Scénář je poněkud jednoduší, ale když se toho chopí Ridley, tak to snad ani nevadí. Za zmínku stojí výborná hudba. O něco slabší než statečné srdce, přesto vysoká kvalita. S tímto talentem by se dali točit ještě lepší filmy..(5.1.2008)

Zde budu bohužel nadržovat jak kvůli Russellu Crowovi, tak i kvůli tomu, že se v posledních letech podobných filmů točí dost málo na to abych jej mohl osoudit a tak i přes některé nedokonalosti dávám nakonec za plný počet. Začátek je naprosto famózní a první bitva nemá absolutně žádnou chybu, pokud by se v tomhle duchu odehrával celý film bylo pět hvězdiček proklatě málo. Na druhou stranu však, jak zde již někteří psali, z historického hlediska film naprosto na nic nenavazuje a co mi z počátku vadilo více něž samotný vymyšlený příběh, bylo třeba počítačem vytvořené colosseum, ale co naplat, je to prostě krásná historická pohádka a já si ji kdykoli rád zopakuji.(14.12.2008)

"Now we are free. I'll see you again but not yet, not yet"... jeden z nejlepších filmů s nejlepším koncem...(21.3.2009)

Scott ve skvele forme-historicky velkofil mu sedi a umi s nim veru velmi dobre divaka zaujmout.Perfektni kamera,vyborny Crowe i dalsi herci,skvela atmosfera i hudba.Ale k absolutni dokonalosti mu maly kousicek chybi-proste jasna devadesatka!!!(7.1.2010)

Odporna doba.(27.1.2010)

Epický, historický velkofilm! Příběh vypraví o generálovi legie Říma, který je zrazen a je zabita celá jeho rodina. Ikdyž se zachrání, tak se dostane k otrokářům a stane se z něj gladiátor, který prahne po pomstě. Chce zabít toho, kdo může za smrt jeho rodiny, samotného císaře Říma. Výborný příběh! Fantastické herecké výkony, především Russella Crowea (Ten si vysloužil za tuto roli Oscara po právu.) a taky výborného padoušského císaře Joaquina Phoenixe. Postavy jsou propracované a mají charakter. Po technické stránce je film bravurně zvládnutý stejně tak jako je skvělá režie Ridleyho Scotta. Dále pak film zdobí parádní výprava a skvělé kostýmy! Parádní a promakané dialogy a taky skvělé bojové scény v Koloseu, ale i další akční scény. Všechno je vypiplané a velkolepé a emoce se dají někdy až krájet! Pravda film se neshoduje s některými důležitými historickými fakty, ale to mi vůbec nevadí, protože tohle je to velkofilm, není to žádný dokument. Prostě parádní příběh o muži, který se stal Gladiátorem prahnoucím po pomstě. Navíc závěr toho filmu je naprosto dokonalý! Tomu není co vytknout! Pro mne jeden z nejlepších historických filmů a jeden z nejlepších filmů vůbec! 5 hvězd. PS: Dokonalá monumentální hudba!(25.8.2010)

Scottův majstrštyk a nejspíš jeho poslední skutečný hit. Russel Crowe v životní formě, kdy si získal celé publikum. To platí i o Zimmerovi, který se konečně posunul dál a předložil tak nabušený soundtrack, že dodnes nechápu ignoraci ze strany Akademie. To byl obrovský fail.(12.1.2013)

Pro mě nový filmový zážitek s perfektním nápadem. Všechno tu klapalo, jak herci, tak režie a hlavně ta atmosféra. V aréně to jiskřilo a bylo ve mě veliké napětí. Gladiátora bych označil jako jeden z novějších kultovních snímků. Druhá polovina, kde už jsou vidět gladiátoři v plné palbě předčila tu první. Jsem hrozně nadšený jak tady vše funguje, epické souboje, zakomponování tygrů byl taky skvělý nápad, který vypadal stylově.(19.2.2013)

Dohnal som obrovský rest. Až v roku 2013 som si pozrel celého Gladiátora. A stálo to za to. 3 hodinový opus priniesol kopec dobrých scén. Crowe ale aj Phoenix sa vo svojic úlohách vyznamenali. Kopec ďalších im dobre sekundovalo. Potešil aj Hounsou a úlohu zvládol aj titán Moeller. Výprava je unikátna. Hudba super ale v jednom momente mi pripomínala pirátov z karibiku. Trochu mi tam nesedela Connie Nielsen. Myslím, že sú aj vhodnejšie herečky. Gladiátorské súboje na jednotku. Crowe bol celkom dobre pripravený, čo sa tíka choreografie. Ničmenej z pohľadu fyzičky mohol ešte trochu zamakať. Scott je parádny režisér a tu to potvrdil. Aj po trinástich rokoch je technická tránka filmu dokonalá. Film pár slabín, ktoré sa ale hravo stratia v záplave kvality. S históriou to má pramálo spoločné, ale toto ani nemalo byť sfilmovanie historickej udalosti, takže "no problem". 90% a 5*.(12.5.2013)

Brilantní. Vedle Statečného srdce nejlepší historický velkofilm se skvělou hudbou, silným příběhem a hlavně perfektním Russellem Crowem. I při páté projekci mě tento příběh dokáže chytnout za srdce...(9.7.2006)

Právě jsem dokoukal extended version a v žádném případě těch bezmála tří hodin nelituju, nicméně pár výtek mám... Příběh je šablonovitý, vyskytují se slabé momenty s v podstatě "prázdnými" dialogy a konec je možná trochu přeslazený... Víte co myslím: "He was a soldier of Rome. Honor him." - "Who will help me carry him?" Přes tohle všechno je to pravý hollywoodský trhák jak má být, především Hans Zimmer perfektně dotváří audiovizuální orgie které tvoří většinu filmu... 85% Po čase mně to nedá a upravuji své hodnocení pro vítězství formy nad obsahem na maximum...(22.11.2006)