Komentáře uživatelů k filmu (1 403)

 • Dever
  *****

  Soundtrack John Williams: 1. Hymn To The Fallen ,2. Revisiting Normandy ,3. Omaha Beach ,4. Finding Private Ryan ,5. Approaching The Enemy ,6. Defense Preparations ,7. Wade's Death ,8. High School Teacher ,9. The Last Battle ,10. Hymn To The Fallen (Reprise)(12.5.2011)

 • Fr
  *****

  P.O.Z.E.N.....Napadá vás jinej film, kterej by se hodil pro kino líp? S.Spielberg vzdává poctu válečným veteránům s pomocí všech dostupných hereckých a technických prostředků. Ve finále je jedno, jestli má smysl pro jeden život obětovat několik jiných, protože stejně vítězí válečná vřava, patriotismus a dojetí. Válečnou hrůzu (dosud) nezfilmoval nikdo lépe a tak si aspoň trošku dokážu představit, jaký to (tam) asi tenkrát bylo.(6.1.2006)

 • Subjektiv
  ***

  Tam, kde jiný Spielbergův film, Schindlerův seznam, končí, tam, na válečném hřbitově, začíná (a také končí) Ryan. Scéna je to v obou případech "dojemně Spielbergovská" a nemyslím to jako lichotku. Vykrádání sebe sama a nejen sebe, je, začínám se s každým dalším filmem od něj domnívat, Spielbergův trademark. Jen změna tématu ho dokáže osvobodit od opakování se. A snad i proto témata střídá. Ale abych ho jen nehaněl, kulometně dělostřelecké peklo na pláži s takovými sympatickými detaily jako změna ozvučení pod a nad hladinou, hvízdající a zvonící kulky, vybuchující granáty - všechna čest - je velkolepé. Trošku se ovšem bojím, že jde o nechtěnou oslavu války, její adrenalinovou estetizaci, její představení jako svého druhu extrémní sport. Člověk spíš propadne touze zkusit si vylodění v nějaké válečné FPS než jakémukoliv jinému pocitu. +++++ Po vylodění... nesmyslná mise, ve které se hlavní hrdinové potulují po okolí Carentanu a neustále se ptají: "Není tu Ryan?", a občas to prokládají různými řečmi či bojem, to už není příliš velká zábava. Nicméně během těch mnoha minut mě napadlo, co že mi to tak na Spielbergovi vadí. On nedůvěřuje svému divákovi. +++++ Nevěří, že ho může dojmout náhlá smrt postavy, proto musí umřít obklopena přáteli a volat maminku. Nevěří, že si divák všimne detailu, který se rozhodne do filmu vložit, proto na něj okatě upozorňuje a ještě ho několikrát zdůrazní pohledy protagonistů. Vede prostě své diváky za ručičku. U jeho filmů se divák nemusí vůbec bát, že by mu něco uniklo, že by musel mít mozek a smysly vybičované na maximum. Kdepak, i závažná témata divákovi natráví jak ptačí rodiče potravu ptáčatům. Rozmělňuje své filmy bezvýznamnými epizodkami, drobnostmi, které ho zřejmě kdysi zaujaly a chce se o ně teď podělit. Natahuje tak stopáž svých filmů k prasknutí. Napjaté situace s oblibou řeší dojemnými proslovy... Ještě si tento svůj dojem ověřím u jeho filmu Amistad. +++++ Ryan se nás snaží přesvědčit o nesmyslnosti a hrůze války, ale vzato kolem a kolem, válka nám tu vychází jako ta nejlepší příležitost k projevení odvahy, chlapskosti, kamarádství, nejúčinější stroj na dospívání v muže. Protiválečný je deklaratorně a na úrovni, která koresponduje s divákem odkojeným válečným mainstreamem, jen se dopuje větším množstvím slzení, zajímavých epizodek a vytrikovaností. Slabé ***.(25.8.2008)

 • novoten
  ****

  Od první do poslední scény úžasně vymyšlené, každým výstřelem vás to do sebe pohltí, až máte pocit, že každou chvíli přiletí kulka i k vám a celé to má takový dopad, že každé zhlédnutí nemůžu pár dní dostat z hlavy. Jenom mi trochu vadí, jak obrovské a poněkud nadbytečně hrdinsky roztahané to je, že Spielberg svou touhu po velkých příbězích nekrotí ani o píď. Ale to už bych si stěžoval na něco, co jindy chválím. Vážím si ale toho, jak pan režisér, kterému je nejčastěji vytýkána rodinnost a laskavost, dokáže všechny tyhle připomínky obrátit parádně na hlavu.(21.1.2006)

 • tron
  *****

  „Aký zmysel má riskovať sedem ľudských životov za cenu jedného?“ To je takmer až filozofická otázka, ktorá v monumentálnej Spielbergovej snímke neustále udržuje ešte viac napätia, ako všetky tie bombastické akčné scény s tankami, či legendárny brutálny prológ z vylodenia v Normandii, ktorý okamžite po uvedení filmu do kín vstúpil do dejín kinematografie svojou „strašnou“ atmosférou a bravúrnou technickou precíznosťou. Spielberg herecké obsadenie odvážne pozliepal z „klasických hviezd“ (Ted Danson, Tom Hanks, Tom Sizemore ako jeho verná pravá ruka s pancierovou päsťou) a novej mladej generácie, často z nezávislého amerického undergroundu, z nich mnohí nielen hrali, ale aj režírovali a písali scenáre (Vin Diesel, Edward Burns). Snímke je po audiovizuálnej stránke dokonalá a hoci môže vinou monumentálnej dĺžky 170 minút predsa len miestami troška nudiť (zrejme paradoxne až vo finále, kedy konečne na scénu nastupuje „onen Ryan“ v podaní vtedy relatívne začínajúceho Matta Damona), patrí medzi klasické vojnové eposy. Kino Považan NMnV 1998(1.11.2004)

 • B!shop
  *****

  Spolu s Indiana Jonesama nejlepsi Spielberguv film. Spousta nezapomenutelnych scen (hlavne vylodeni v Normandii), film i pres svou delku ani na chvily nenudi a Tom Hanks je jako vzdy uzasny. Ostatni herci se taky snazi, ale na Toma proste nemaj. Diky vyborne kamere film pusobi jako kdybyste byli soucasti bitvy a k tomu skvela hudba. Kdyz uz se tak porovnava s Tenkou cervenou linii, tak musim rict, ze TCL tomuhle filmu nesaha ani po kotniky. Jeden z nejlepsich valecnych filmu.(20.3.2005)

 • Karlos80
  **

  Přeslazený, patetický, dlouhý, naivně amerikanistický, patriotický a především i silně kýčovitý válečný velkofilm. Ne, děkuji.:-( Zpracování je dobré, ale všechno ostatní se mi zde jeví spíš jako neskutečné, jsem toho názoru, že zachranňování nějakého Ryana, posledního ze synů (prý skutečný případ bratrů Nilandových) opuštěné matky, v tom množství válečných hrdinů tvoří jistě jen bezvýznamnou položku..US Army se stará o své syny jen dobře.:-) To vidíme dnes...Kolik takových synů bylo? Film místy působí opravdu spíš povrchním dojmem, ale několik silných a hlubších míst má (např., když Millerova jednotka útočí na kulometné hnízdo, umírající zdravotník a posléze plačící Miller), přesto to na pět ani na čtyři hvězdičky stačit nebude..Rekonstrukce samotného vylodění však byla dobrá...trošku uspěchaná, jinak ale syrová, šokující, mrazivá, celkem i reálná, stejně se ale neubráním dojmu, že tam mohli střihnout i nějaké ty autentické záběry..Když ale srovnáte s úvodní scénou z jiného filmu např. Nepřítel před branami...tak tato není o moc lepší...Po herecké stránce slabší Hanks, naopak dobrý Damon..Děj hodnotit nebudu. Tak a nakonec bych jen dodal, když už by se vám zachtělo zahrát si na vojáčky a skouknout opravdu kvalitní válečné filmy, tak bych si spíš vychutnáte o třicet let starší Nejdelší den, Most u Remeganu (tady je okopčená scéna s odstřelováním mostu) nebo Příliš vzdálený most, Nepřítele před branami, Stalingrad či Bitvu v Ardenách. Hodnotím tedy jen vynikající ruční kameru, která vtáhne diváka přímo do středu dění, střih a několik hodně dobrých válečných scén a efektů..Hodnoceno 13.5. 2006. Komentováno 30.5. 2008(13.5.2006)

 • Marius
  ***

  Dodnes som nepochopil, čo kto na tomto filme, okrem úžasnej prvej polhodiny a správne cvoknutej postavy Barry Peppera vidí. Príbeh je plytký a nepravdepodobný, záver neskutočne patrioticko-patetický. Dokonca ani Tom Hanks ma nejak nezobral. Tenká červená línia z toho istého roku je omnoho lepší film.(17.6.2004)

 • monolog
  ***

  Počáteční bitva na pláži v Normandii je sice úchvatná, ale zbytek filmu je tak nechutnej sentimentální blábol, že ani nevím, co si myslet. Proč neumí Spielberg natočit něco, kde by nás nakonec nenutil ronit litry slz? Protože o špatné závěry lidé nestojí, těch mají dost v životě. Jenže happyendy musí být dobře zakomponované do děje, nesmí tam být na sílu, protože divák to pozná. Tady je sice ukázaný, že lidé ve válce opravdu umírají, jenže všichni ti dobří (Amíci) umírají jako hrdinové a všichni ostatní jejich nepřátelé jako pytle sraček. Jako obvykle je to kvalitně odvedený a taky kvalitně zaplacený řemeslo, ale je tam na mě až moc patetismu, až moc vlastenectví, příliš mnoho emotivně cucajících scén. Na jedné straně je tu hyperrealita bojových a válečných scén, na straně druhé nerealita lidí. Spielberg je kvalitní řemeslník a tak jsou jeho filmy po této stránce obvykle výtečné. Po té další, nadrozměrně scénáristické, už však dost kulhají. Není to příběh obyčejných lidí, není to příběh vojáků, není to příběh války. Je to příběh několika smyšlených umělých postav. A všichni vojcli US Army jsou kamarádi na život a na smrt.(31.1.2006)

 • Boss321
  *****

  Zachraňte vojína Ryana je nejen pro mě jeden z nejlepších a nejkultovnějších válečných snímků jaký kdy byl natočen, ale nelze odepřít, že lví podíl na tom má ona legendární první půlhodina, která je natočena neuvěřitelně syrovým a drsným způsobem. Oscarová kamera Kaminskiho se vyznamenala a vrhne vás přímo doprostřed bojů. I když si ani Spielberg neodepřel oslavu amerického vlastenectví, tak mě to prostě nevadí ba naopak filmu to dodává správný rozměr. Herecké obsazení v čele s Hanksem, Burnsem, Pepperem, Ribisim, Dieselem a v neposlední řadě samotným Ryanem, kterého ztvárnil Matt Damon, podává vynikající výkony. Steven Spielberg poprávu obdržel svou druhou zlatou sošku za brilantní režii. I když Zachraňte vojína Ryana není bezchybný film a má i svá slabší místa, tak mě stejně nezbývá než dát jasných pět hvězdiček.(4.2.2008)

 • Slasher
  ****

  Skupinka amerických vojáků hledá posledního žijícího ze čtyř synů Ryanových, razí si cestu napříč stále ještě bojovým územím. Prvních 20 (jeden ze zásadních momentů WWII - krvavé vylodění v Normandii) a posledních 40 (obrana strategicky významného mostu s vojínem Ryanem) minut, obojí drahá a velmi pěkná válečná akce - to jsou jednoznačné vrcholy. Mezi tím přišly bohužel i chvíle nudy a otřepaných řečí, ne úplně záživná hodina a půl. Je to velký a ambiciózní válečný film, hrdinný, mírně přeslazený a řekl bych že po zásluze patriotický, ale k nějaké hvězdné dokonalosti má bohužel daleko. Nehledě na to, že v něm chybí takové to 'něco víc'. 7,5/10.(30.7.2010)

 • Faidra
  *****

  Ano, je to americky patetické až na půdu, ale je to zatraceně dobré. Málokdy se po filmu člověk sám sebe tak naléhavě ptá: "Zasloužím já si takový život, který mám? Zasloužím já si život vůbec?" Promiňte, všudypřítomný patos dostal i cynickou Faidru, hned to přejde... Tak, už je to. Ale jedno platí - ať už si člověk libuje ve válečné vřavě (na scénu vylodění nezapomene do nejdelší smrti nikdo, kdo ji viděl) nebo v nenápadných scénách, které křičí mnohem hlasitěji (scéna s písní Edith Piaf ve zničeném městě nebo vyznání kapitána Millera), najde si tady to své.(22.6.2007)

 • Zeck
  *****

  Zachraňte vojína Ryana je troufám si říct, nejlepším válečným filmem popisující druhou světovou válku v Evropě, alespoň co do realistického ztvárnění boje, atmosféry a kulis. Je zde mnoho skvělých herců, kteří dostali za úkol ztvárnit zajímavé charaktery vojáků, jejichž postavy jsou tak dobře napsané, že se jim vyrovná snad jen elitní mariňáci z Vetřelců. Když pominu silně nereálný scénář, díky kterému je vyslána skupina vojáku ke splnění naprosto směšného úkolu (nikdo by nedal povolení k záchraně jednoho vojáka o kterém nikdo nic nevěděl a riskoval by tím životy ostatních) a historickou nepřesnost, zůstane mi dokonalá zábava a akce, kterou jsem nikdy předtím neměl možnost vidět. Spielberg si dal precizní práci s úvodním vyloděním na pláži Omaha a to co vzniklo je něco neuvěřitelného, každý může žvatlat co chce, ale neexistuje autentičtější válečná scéna než právě tato. Perfektní nářez je i závěrečná bitva, od strategického rozestavení vojáků až po hromadu výbuchů a nekončící realistické akce, kterou vrcholí užasné dílo jménem Saving Private Ryan. Tolik hereckých hvězd a kulek se jinde nevidí. Pokud by film neobsahoval klasické klišé, bylo by to za stovku 90% můj TOP 10(16.12.2007)

 • EdaS
  *****

  Spielberg po několika ne zcela zdařilých filmech opět dokázal, že dokáže vyrazit dech. Škoda je, že emocionální i filmařský vrchol se odehrává hned na začátku. :o)(19.5.2002)

 • RHK
  *****

  Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Originální válečný snímek, při každém dalším shlédnutí se zdá být ještě lepší. Bojové scény jsou až naturalistické, při úvodním masakru při vylodění mnozí lidé v kině klopili hlavy a ve zvucích boje zcela utichl křupot popcornu. Nebo ta kamera - kulky a granáty bičující mořskou hladinu, o pár desítek minut později kapky lijáku a boty běžících vojáků bičují kaluže. A Hanks je pan herec, co ten dokáže vyjádřit gesty, pokývnutím hlavy. Trailer: http://www.csfd.cz/film/8652-zachrante-vojina-ryana-saving-private-ryan/videa/(2.1.2009)

 • Rimsy
  ***

  Nejsem velký příznivec těchto hollywoodských trháků, samé bum a ratata, všechno na efekt, ale myšlenka mi většinou nějak unikne. Není to rozhodně špatný film, patří ještě k těm lepším (hlavně starý filuta Hanks ho zvedá). Ale víc než 3* z toho nedostanu:-)(26.6.2006)

 • pan Hnědý
  ***

  První půlhodina vylodění v Omaze je prvotřídní filmařina a patří do špičky válečných filmů (dokonalá učebnice 2. světové války). Fascinující třpytka válečného pojetí s bravurní akcí se všemi výhodami emocionálních útoků našroubované na polinkovanou příběhovou kostrou s neskutečným zvukem a atmosférou (kdy kulky prolétávají všude kolem mě). Vynikající režie, zvuk a ruční kamera. Kdo chce ochutnat drastičtější předkrm, například před Saving Private Ryan tak zkuste Kubrickovo řemeslo Full Metal Jacket.(28.12.2011)

 • H34D
  *****

  Po čtyřech zhlédnutích to zkrátím. Kašlu na stížnosti na patos, amerikanismus a kdoví, co ještě, Zachraňte vojína Ryana je příkladný kus mistrovské kinematografie. Je to film, který nás má spoustu co naučit o lidskosti a jeden z nejpádnějších důvodů, proč vůbec mít kinematografii. 10/10(31.5.2008)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  "On se nenarodil. Splácali ho na velitelství z pozůstatků mrtvejch vojclů." Možná je to trošku přehnané, nicméně kapitán Miller se tak chová a jeho odhodlání splnit rozkaz jistě naválo do řad US Army další zájemce o adrenalin a ustřelenou končetinu. Já tedy války nemám rád a dle mého názoru by je měl rozhodovat souboj týmů složených z politiků, generálů a majitelů zbrojovek. Lid by se alespoň pobavil a žádná škoda by nemohla vzniknout. Přesto mne tento vstup USA do války zaujal, donutil mě uhýbat před střelbou, plazit se v blátě, občas mrsknout směrem k obrazovce nějaký ten granát a fandit, aby poslední z rodu Ryanů byl nalezen v reprodukčně schopném stavu.(13.12.2016)

 • Shit
  *****

  Vylodění v Normandii se řadí mezi absolutní špičku ve válečných filmech ( i jiných) a scéna se sniperama taky stojí za to. Myslím si, že Steven Spielberg odvedl vynikající práci a plně si jeho film zaslouží být mezi 100 nej filmy. Opravdu to stojí shlédnout, aspoň to vylodění v Normandii.(8.12.2003)

1 2 3 4 5 19 36 54 71
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace