Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

MagyG

Jeden z mála skvelých filmov, ku ktorým sa rozhodne už nikdy nevrátim. Paradoxné, však? Ale presne taký je aj film. Má krásne jednotlivé scény, ktoré sú však pozliepané úplne debilným spôsobom, ktorý mi nijako nedáva zmysel. Pulp fiction má tiež podobne "rozhodený" sled deja a scén, ale tam je to aspoň usporiadané nejako logicky do celkov, označených príbehov. Tu je to rozsekané ako po havárii lietadla strmhlavým pádom na zem a mätúci dojem z filmu nezachraňuje už nič, ani skvelé výkony, ani hlboká myšlienka a duchovno. Práve tá nezmyselná prekomplikovanosť a rozhádzanosť, ktorá sa akože snaží vyzerať inteligentne a premyslene, mi na tomto filme vadí najviac. Memento som musel pozriet niekoľko krát, aby som si ho naozaj vychutnal, pochopil do detailov... Tam "rozsekanosť" nevadila, lebo mala presný cieľ a zámer, dej šiel odzadu. Tu som mal chuť film vypnúť už v polovičke. Vďaka - je to krásny film, ale už nikdy viac. ()

eli.s

Oceňuji pozoruhodnost, s jakou se Darren Aronofsky vypořádal s otázkami života a smrti. Kamera byla excelující, některé efekty na můj vkus moc „přezdobené“, samotný příběh dojímající. Tak, jako souhlasím s tím, že se jedná o výjimečný film, musím podotknout, že z filmotéky Aronofského je Fontána v porovnání s Requiemem za sen a Černou labutí lehkým odleskem... ()

Dufresne

Původně jsem tento film chtěl ohodnotit nejhorším možným hodnocením, ale po přečtení oficiálního textu distributora jsem začal přemýšlet jestli není k jeho pochopení "dorůst" a tak proto zatím jedna hvězda. ()

Traktorista

S trochou pochyb jsem na Fontánu šel kdysi do kina a ten zážitek byl naprosto epesní. Bál jsem se pak na to podívat doma, bo přece jenom můj monitor velikosti plátna nedosahuje, ale jaké bylo překvapení - neuvěřitelný zážitek se opakoval. Vizuální mistrovské dílo, neskutečná hudba od Mansella, kterej se tady ještě více vytáhnul, dech beroucí závěr. Skvěle natočeno, skvěle sestříháno, skvělé po všech stránkách. Vizuální pecky prokládané šedivou součastností - nečekaně dobře to funguje. ()

WiLLsTeiN

škoda, asi nejsem na takové sebepoznávací úrovni, abych tenhle film na první shlédnutí vstřebal na 100% každopádně když budu hodnotit formu a ne obsah, jsem blízko těm kýženým sto procentům... ()

Zerathus

Poprvé když jsem film zhlédnul jsem si sedl a chvíli přemýšlel.Posléze jsem se rozhodl pustit si ho znovu.Po druhé už jsem porozuměl filmovým veršům o nesmrtelné lásce a smrtelném člověku.S klidným hlasem mohu prohlásit že si 4 hvězdy zaslouží.Nejen kvůli skvělé hudbě, famóznímu Jackmanovi nebo krásným scénám se stromem.Ale hlavně kvůli myšlence která je sice starší než lidstvo samo ale stále je horkým tématem.Je smrt konec,nebo pouhý začátek.Dokáže ji láska překonat?Odpověď v tomto filmu sice nenajdete,zato najdete nápovědu.A s ní se už rozhodnete sami. ()

Alesss

Ale no tak... dámy a pánové... Vždyť je to jen film... S vynikající vizuální stránkou, vynikající muzikou, vynikajícím Jackmanem, sle furt jen film sakra dobře myslícího režiséra a scénáristy v jednom, který při jeho tvorbě sakra dobře věděl, co a jak urobit, aby spousta lidí padla na prdel... Copak ten plánovanej atak na emoce v těch obrazových fantasmagoriích a v celé stavbě story není vidět??? Nebo to někdo nechce vidět??? ()

aerokh

S tím, že film potřebuje více než jednu projekci musím jen souhlasit. Při prvních dvou projekcích mně z mého přemýšlení vytrhla slova : "vstávej a pojď spát". Až na po třetí jsem vydržela i když se mi očka klížila. Vůbec jsem nepochopila o co v tomhle filmu šlo..první linie (nedopsaná kniha a umírající Izzy) mi byla docela jasná, ale co proboha ten holohlavej "Wolverine" putující kosmem v jakési bublině?? Děj byl jaksi zmatený, jedna dějová linie se plácala přes druhou a jestli měl mít tento film nějakou hlubší myšlenku...zcela jistě mi ušla. Dějově je to pro mně odpad, ale * dám alespoň za hudbu, která se mi na filmu líbila asi nejvíc ()

L.Wayne

Po prečítaní pár komentárov mi je jasné, že tento film nie je pre každého. Asi musíte zrovna byť v takom duševnom rozpoložení, aby ste ho mohli precítiť. Precítiť, nie pochopiť a analyzovať. Plus tá hudba - skutočná nádhera. ()

CarlaBrunn

Cim viac sledujem filmy so scifi zameranim, tym viac v nich nachadzam coraz vacsie zalubenie. Ono nutia cloveka zamysliet sa nad tym, kym sme a preco vlastne existujeme. Konkretne pri Fontane som uvazovala nad medziludskymi vztahmi, silou vole, lasky a o zmysle opory. Doteraz som vsak neprisla nato, preco autor zvolil prave takyto nazov. Film obsahuje mnoho silnych scen, ktore zaujmu divaka; uskoky z fantazie spat do reality a naopak su spracovane na vysokej urovni, ktore ma nutili premyslat aj o zmysle (svojho) zivota. Rachel Weisz rola mimoriadne sadla, aj ked boj o zivot prehnala so zakernou chorobou. Skutocny zivot byva plny paradoxov, pekne nacrtnute je to prave v zivote hlavnych hrdinov (Tomasovi, ktoremu sa ako lekarovi moc nedarilo najst liek na rakovinu a jeho zena jej nakoniec podlahne). ()

Andy.du

Film se mi absolutně nelíbil. Patřím mezi ty, pro které taková díla prostě nejsou, možná proto jsem u něj usnula. Dvě věci, které můžu pochválit jsou: 1) výborné výkony herců (zejména H. Jackmana) a R. Weisz, 2) naprosto úžasná a dech beroucí hudba! ()

january

Nejspíš je chyba na mojí straně, že jsem si tento film pustila jen tak z nudy jedno prázdninové odpoledne, a taky štěstí, že mi nikdo blízký ještě neumřel ani neumírá, ale já se do tohoto příběhu absolutně nedokázala dostat. Tato třídimenzionální pouť za vyrovnáním se se smrtí milované osoby (pokud jsem to dobře pochopila) mě neoslovila a nebavila. Část, kdy Jackman s vyholenou hlavou proplouvá v obří bublině vesmírem, na mě byla trochu moc. Vzhledem k vysokému hodnocení ostatních lidí nebudu hodnotit a dám tomu v budoucnosti další šanci s tím, že možná pochopím, co mi uniklo. ()

shinys

Nádhera. Arronovsky je neskutečnej čaroděj. Viděl jsem cca 5x a určitě to dám znova. Láska mne prostoupila a zůstala blaženost. Soundtrack od Mansella mám a pokud si chci odpočinout, pustím ho a pluju ke hvězdám. ()

vojacek

Mrzí mě, že jsem tento film shlédl až včera a že mi tak dlouhou dobu unikal, i když nevím jestli jsem ho úplně pochopil. Vizuálně mě to úplně dostalo a k tomu ta nádherná hudba, geniální režie p. Aronofskeho (ale např. Wrestler se mi nelíbil) a výborný Hugh Jackman. Aronofsky se mi tentokrát pořádně vryl pod kůži. Budu se na to muset podívat ještě jednou (nejméně), abych si vychutnal detaily, objevil neobjevené a znovu se pokochal vizuální a hudební stránkou filmu. Děkuji, pane režisére. ()

vilimen

Nechapu jak to nekomu muze prijit dobry, nepovedene fantasy prolinajici se s docela fadnim realnym dejem...fakt trapas ()

metrixmetrix

Vizuálně brilantně zpracované, ale filosofické téma života x smrti a lásky je předneseno špatným způsobem. A film u mě postráda záměr. ()

SoulAsAGem

Ten pocit mezi úplným vypnutím mysli a již skoro počátkem snění. Ten pocit, kdy necháváte zvuk svého srdce proniknout do hlouby duše a ocitáte se v astrálním světě. Necítíte, strach, radost, smutek ani bolest a cítíte jediné, jak vaše duše tělo opouští. Ten nádherný moment se vám dokáže vybavit v jistých partiích filmu. Jeho křivky jsou dokonalé. Stačí se jen dotknout. Nádherná Rachel Weisz a snad nejlepší filmový výkon Hugha Jackmana. Díky Fontáně, mě přesvědčil, že opravdu umí. A panu Darrenovi, opět palec nahoru. Celkově skvělý nápad. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)