Last of the Summer Wine (TV seriál)

Komedie

Velká Británie, 1973, 30 min

Tvůrci:

Roy Clarke

Roy Clarke

Nigel Hess

Peter Sallis, Robert Fyfe, Bill Owen, Burt Kwouk, Philip Jackson, Norman Wisdom, Kathleen St. John, Ash Varrez, Geoffrey Bayldon, Shirley Anne Field, Robert Lang, Benedict Wong, Margaret Nolan, Ray McAnally, Pete Postlethwaite, Ron Moody, Eric Sykes, Janette Scott, Valerie Leon, Hywel Bennett, Brian Pettifer, Anthony Benson, Julie T. Wallace, Bernard Cribbins, Michael Bates, Richard Vernon, Keith Marsh, Joolia Cappleman, Katherine Kelly, David Ryall, Liz Fraser, Thora Hird, Jack Smethurst, Margaret John, Bill Owen (a.z.), Brian Glover, Tony Haygarth, Liz Smith, Lynda Baron, Don Henderson, Russ Abbot, Cardew Robinson, Brian Grellis, Blake Butler, Gordon Salkilld, Joe Gladwin, Jane Freeman, Paula Tlbrook, Paul Bown, Anita Carey, Tyler Butterworth, Stan Richards, Robert Vahey, Anita Dobson, Trevor Bannister, John Challis, Josephine Tewson, Frank Thornton, Tony Melody, Johnny Leeze, William Lucas, Mike Grady, Elizabeth Estensen, Bernard Wrigley, Jean Alexander, Jean Boht, Kathy Staff (herec, a.z.), Rosemary Martin, Norman Mitchell, Peter Diamond, Frank Middlemass, John Rutland, Michael Logan, Rachel Bell, Hilary Sesta (a.z.), Jane Wenham, Betty Hardy, Jeanne Mockford, Brian Rawlison, Ann Way, Reginald Barratt, Gwyneth Owen, Norman Rossington, John Dunbar, Peter Wallis, Brian Hawksley, Michael Aldridge, Lorraine Peters, Johnny Allan, John Barrad, Gordon Gostelow, Janet Davies, Margaret Stallard, Royston Tickner, Larry Noble, John Rolfe, Jim Whelan, John Horsley, Jeffrey Longmore, Trevor Peacock, Jack Woolgar, June Watson, Joe Melia, Bryan Pringle, Bill Croasdale, Mollie Maureen, Keith Smith, Lesley Staples, Adrian McLoughlin, Nicholas Smith, Mark Chatterton, Dora Bryan

Těžko soudit, jestli by si u nás tato britská trvalka mezi sitcomy našla nějakou cílovou diváckou skupinu. Být dramaturgem velké tuzemské komerční televize, pustím to na zkoušku důchodcům místo óbr šmejdu Ulice a budu věřit, že se dokážou občas zasmát sami sobě. Seriál provází velmi příjemná melodie.____ Mám všech šest dílů sitcomu, ve kterých se jako special guests appearance představil Norman Wisdom v roli důchodce Billyho Ingletona._____ První epizodou, ve které účinkoval, je The Man Who Nearly Knew Pavarotti - 16. sezóna, první epizoda. Norman se tu objevuje jako William Ingleton, tak trochu potrhlé individium, které chce, aby bylo "objeveno". Přimotá se ke stěhování piana, ohromí svou hrou na něj, a důchodci z městečka mu hned připraví dobročinný koncert. Billy ale musí s pravdou ven, vůbec na piano neumí hrát, to co předváděl, bylo jen pár tónů vypilovaných na zpaměť. Wisdom v této epizodě konečně předvádí, jak skvělým byl vždy hercem.___ Extra! Extra! - 17. sezóna, dvanáctá epizoda. Billy Ingleton se téměř po roce vrací do seriálu. Ve městěčku se natáčí film z prostředí cirkusu a po ulicích se tak motají nejrůznější kreatury v maskách. Z jedné z nich, samotného bezlebuba, vykoukne i uchechtaný Wisdom. Rozsype koblihy a pak se jednou málem udusí. Moc toho neřekne, zato se pořád směje.______ The Coming of the Beast - 22. sezóna, desátá epizoda. Billy Ingleton projíždí vesnicí, důchodci ho zastaví a z žertu mu namluví, že se po okolí potuluje tygr. Nervózní Bily kličkuje s autem po silnici, čímž upoutá policejní hlídku. Policisté samozřejmě o tygrovi nic nevědí, a tak mají Ingletona za blázna a preventivně mu dají "dýchnout". Nakonec se všichni sejdou v rybníce.______ A Musical Passing for a Miserable - 24. sezóna, první epizoda. Billy Ingleton tentokrát blbne kolem cirkusové vozu s vestavěnými nástroji, jakýmsi pojízdným orchestrionem. Zbytek důchodců se chystá na pohřeb, kde Ingletonův vůz začne zničehonic při obřadu hrát.______ Epizoda The General's Greatest Battle - 25. sezóna, druhá epizoda. Norman tu jen projížděl autem a trochu se při tom zapomněl.______ Epizoda Variations on a Theme of the Widow Winstanley - 25. sezóna, jedenáctá epizoda. Norman se tu objevil třikrát, poprvé utíkal před kutálejícím se terčem, podruhé v rozhovoru s nějakou důchodkyní, a jako krásná tečka jeho písnička na vánoční besídce (i v devětaosmdesáti mu to ještě moc pěkně zpívá).(21.8.2009)

1) **** , 2) **** , 3) **** , 4) **** , 5) **** , 6) **** , 7) **** , 8) **** , 9) *** , 10) **** , 11) **** , 12) **** , 13) **** , 14) **** , 15) ****(30.1.2007)

Znám jen některé z posledních sérií, které jsem sledoval ještě na BBC Prime, když přidávali české titulky. Jsou to řady s potomkem Robina Hooda, vietnamcem, hroznými policisty, … Celé obsazení je naprosto skvělé, úžasně vtipné dialogy a příjemná hudba. Těšil jsem se na každý díl. Škoda, že u nás tenhle sitcom ještě nepřevzali.(20.8.2013)

Tak já tenhle seriál sledovala v Anglii a docela mě potěšil :)(24.11.2010)

• - Tento seriál se v diváckém žebříčku BBC 100 nejlepších britských sitcomů umístil na 14. místě. Třinácté obsadil Haló, haló! (od r. 1982) a na 15. skončil Steptoe and Son (od r. 1962). (Zdroj: listal.com) (ComicBookGuy)