Náhrdelník

Drama / Romantický / Hudební
Československo / Německo, 1992, 9 h 48 min (Minutáž: 49 min)

Libuše Šafránková, Josef Abrhám, Viktor Preiss, Jana Preissová, Friedrich von Thun, Janette Rauch, Gedeon Burkhard, Oldřich Vízner, Květa Fialová (více)

Epizody(12)

Oblíbený výpravný dvanáctidílný česko–německý seriál vypráví příběh z první třetiny minulého století, z doby, kdy ve středoevropském teritoriu kralovala opereta, do lidských osudů však zasahovala i první světová válka. Budeme sledovat osudy lidí tak či onak rozesetých po světě, ale zároveň spjatých místem svého původu, které je navždy poznamenalo. Tím místem je Praha, na počátku minulého století ještě město česko-německé, domov českých a německých Pražanů. Prožijeme s nimi třicet let štěstí i bídy, bloudění a návratů. Budeme rovněž svědky vzniku secesního náhrdelníku, jehož cestu budeme sledovat během celého seriálu... (Česká televize)

PaRi

Jsem nekritický, proč to nepřiznat, a to téměř vždy pokud se setkám s nějakou rolí ztvárněnou Libuškou Šafránkovou. Přidám-li k tomu ještě mou nezřízenou touhu žít v secesi, kde se významná část seriálu odehrává, kdy samotný náhrdelník je extra nádherný secesní kousek, pak se nedivte, že nemůžu jinak než dát 4 hvězdičky! Ano, já vím, je to nadsazené, ale z uvedených důvodů se sebou fakt nic neudělám. ()

Astrebleue

Ze začátku zajímavý, dobrá výprava, ale tak od půlky už to je dost sentimentální s telenovelními prvky.Zvlášť nejvíc mi vždycky vyrazil dech začátek se záběry NY, to byl asi někdo z tvůrců za nákupy a vzal s sebou kameru:) ()

Rodin

Tedy já chápu, že před rokem 89 bylo fajn točit s německou produkcí, a že pár takových seriálů vzniklo, a nebyly všechny špatné. Ale tohle jsem v roce 92 fakt nepobral. Snad nebýt těch příšerných zpívánek, nepůsobilo by to na mě tak přitroublým způsobem, ale i tak, většina postav byla napsána snad pro Cimrmanův divadelní soubor Lipany, a zápletky a dějové zvraty byly prostě neuvěřitelné (což ovšem scénáristi asi nechtěli). Zdá se mi, že zde přítomných 57% je nemístně lichotivých. ()

Yahey

Pro mě pěkně zkomponovaný příběh ve výpravných reáliích a kostýmech. Vcelku kvalitní seriál na úrovni. Jen to nemá takový ten spád nebo švuňk (je to noblesní, ale trochu bezkrevné), takže to každého nestrhne. Spíš je to jako číst nějaký průměrný a přitom rozvleklý román, v němž lze však zajít zalíbení. 3-4 hvězdičky. Abrhám a Šafránková jsou zde kouzelní. Když to srovnám s cirkusem Humberto, dochází mi, co tady nefunguje. Divák si postavy (ač dobře zahrané) nezamiluje; nepřirostou mu k srdci. A tak je sleduje jen s poloviční účastí. ()

Renie42

Vždycky jsem se divila, jak může Libuše Šafránková jinak zpívat a jinak mluvit. No pak mě došlo, že to byl playback. Líbili se mi osudy propletené kolem tý jedný bižuterie. Taky jsem tam zahlídla klučinu, který si později zahrál v Komisaři Rexovi a pak v Kobře 11. Bylo mi 9, 10 roků, když to dávali, tak už ty moje vzpomínky jsou takové zamlžené. Tak aspoň pár hvězd za nostalgii. ()

offlineman

Libušku Šafránkovou mám moc rád, už kvůli tomu, že je to moje hodně, ale opravdu hodně, vzdálená příbuzná, ale za to její "špekulírn", bych ji, přinejmenším, zastřelil!!!! :-) :-) :-) ()

mirkath1

Nechápu tohle slabé hodnocení. Pro mě rozhodně 75%.Moc dobře se na seriál dívalo. Přesně tak si představuji televizní tvorbu na úrovni. Seriálu typu ordinace a ulice patří do odpadu a stejně tak nemocnice ještě po 20 letech. Tady u Náhrdelníku je vidět, že se nešetřilo na výpravě ani kostýmech. Děkuji za něj. ()

ostravak30

Náhrdelník je jedním z oblíbených seriálů ČT, neboť ho reprízuje docela často. Bůh ví proč. Podle mě je to jinak diváky docela zapomenuté dílo. Právem. Seriál čerpá z česko-německé spolupráce, která byla oblíbená už v osmdesátých letech a v počátku devadesátek pokračovala. Film má sice kvalitní výpravu a podílejí se na něm kvalitní herci, jenže ani to samo o sobě nestačí. Mě teda osobně ne. Nikdy mě nebavil. Podle mě postavit na náhrdelníku několik souběžně plynoucích osudů bez pořádného napětí, spolehající čistě na fakt, že samotné intriky a zamotané osudy budou stačit, je liché. Možná by seriál ještě utáhl polovinu dílů, ale takhle roztahaný je česko-německá koprodukce spíš nezáživně unávná. ()

mac000

Klasika, klenot ČT. Škoda jen, že se F. Filip musel podřídit německým scénáristům, se kterými si zřejmě nerozumněl (nikoliv jazykově !) jako se svými českými partnery Dietlem, Zelenkou či Hubačem. Ale jako jinde, i zde urdžuje na úrovni herecké obsazení v čele s Šafránkovou a Abrhámem ()

PetrJulian

Bohužel musím říct, že toto dílko znamenalo přelom v kvalitě česko-německé koprodukce. Posledním nadprůměrem bylo Dobrodružství kriminalistiky, po kterém to už upadlo. Začátek úpadu znamenal právě Náhrdelník. Pak ovšem přišly ještě horší česko-německé pohádky, a tak ve srovnání s těmi je tohle vlastně ještě docela úspěch. Asi takhle: Jednou za deset let na podívání dobrý, ale na DVD bych si ho určitě nekoupil. ()

ivonius

Krásný, a pro mě dokument o životě lidí v tolik očekávaném 20.století které místo očekávaného štěstí a pokroku doneslo nacionalismus a pokrok v podobě dvou válek.. ()

Skytavka

Nevím, jestli to vůbec ze srovnávat s takovými běsy, jako je Ordinace v růžové zahradě. To je asi jasné, co z toho vidět. Je potřeba se u Náhrdelníku na spoustu věcí povznést. Ale myslím, že ke koukání je tam spousta věcí a nejen Libuška hraje excelentně (Burkhard bohuže v té době podával mizerný herecký výkon- jako Hanebný parchant je samozřejmě zajímavější...:)). Podívala jsem se na to po letech z nostalgie. Kupodivu jsem vyhledávala tuto nasládlou atmosféru, protkanou pěveckou kariérou Josefíny i tak trochu politikou.... Podle mě si seriál zaslouží 3 hvězdy. A že má 57%, budu sentimentální a upřímná.......:) ()

Kontryhelka

Viděla jsem jednou a už více vidět nemusím. Nebylo to špatné, ale vadila mi tam Šafránková. Vůbec mi tam neseděla a jak hrála na začátku tu mladou slečnu, tak ji měli maskéři lépe namaskovat, protože bylo vidět, že jí je minimálně třicet a ne osmnáct. Hrůza. Celkově mi ten seriál přišel takový syrový, ponurý a divný. ()

slavo75

Nerozumiem tomu nízkemu hodnoteniu u mnohých... Ale nevadí. U mňa tento seriál boduje na absolútnej špici. Dovolím si tvrdiť, že tento seriál mal skrátka smolu, že vznikol v období v akom vznikol a že sa vysielal práve začiatkom deväťdesiatych rokov. S tým už nič nenarobíme. Seriál Náhrdelník vznikol v roku 1992. Teda v čase tesne po revolúcii a to bola doba, ktorá domácej produkcii priala asi najmenej. Práve v tomto období zažívali krízu divadlá, ľudia prestali navštevovať predstavenia, obrovský prepad zaznamenali aj populárni speváci... Celkovo to bola doba, v ktorej si diváci stále uspokojovali potrebu po zahraničnej produkcii, ktorej sa im nedostávalo. Kto si tú dobu pamätá tak potvrdí, že rádiá zo dňa na deň prestali hrať domácu tvorbu, televízia chrlila zahraničné filmy a seriály bez ohľadu na ich kvalitu. No a v tejto celkovo nepriaznivo nastavenej situácii sa premiérovo uchádzal o priazeň diváka seriál Náhrdelník. Nečudo, že sa nestretol s takým ohlasom, aký by si zaslúžil. Ten seriál som si práve nedávno znova pozrel celý a musím skonštatovať, že vymyslený príbeh náhrdelníka je napísaný skvelo a fascinujúco. Vynikajúce herecké výkony, skvelá réžia, nádherné exteriéry, príjemná kamera... Štylizácia do obdobia začiatku dvadsiateho storočia je dokonalá do najmenších detailov. Náhrdelník je naozaj nadpriemerne kvalitný seriál. Dej smeruje odniekiaľ niekam (žiadne bezduché scény), zachytáva pomerne veľké časové obdobie, preto sú niektoré dejové zvraty iba naznačené a dej nie je zaťažený siahodlhým vysvetľovaním súvislostí, ktoré pre dej nie sú podstatné. Stačí informácia. Nechápem, aké nároky na kvalitný seriál má väčšina tých, ktorí seriálu prisúdili také nízke hodnotenia. Iba neveriacky nad nimi krútim hlavou, pretože Náhrdelník je poctivý seriál so skvelými hereckými výkonmi (českými snáď o poznanie lepšími ako nemeckými - môj názor), logickými historickými súvislosťami a celkovo pôsobí veľmi dobre. Navyše - nápad použiť ako pojítko medzi jednotlivými dejovými líniami takú vec, akou je náhrdelník, považujem za originálne. ()

katapultova

Seriál, který mi přesně sedí. Líbí se mi hlavní hrdinka, pozadí převratých historických událostí i fakt, že přes všechny strázně není pesimistický. Problém jsem trochu měla s se starým von Brucknerem - nějak jsem nepochopila, co na něm Josefína vidí. Není hezký, je nudný, není odvážný a je studený jak psí čumák. Pořád opakuje, že Josefínu miluje, ale z jeho jednání to podle mě vůbec nebylo cítit. ()

artcha

Jako milovník secesního umění a daného období oceňuji výpravnost a kostýmní zpracování. Jinak se nemůžu zbavit dojmu, že se seriál snaží vyrovnat předchůdcům Sňatků z rozumu a Zlé krvi... A určitě na škodu je i obsazení německých herců. ()