Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

pipapaja

Opravdu velmi dobrý film o rasismu kde je na něj položena základní otázka a postupně se rozvíjí, až do konečného rozměru od nafintěné paničky která nevěří nikomu s jinou barvou pleti, až po černošské zloděje aut kteří nesnášejí rasisty a sami jimi ve velké míře jsou. Podle tohohle filmu jsem pochopil, že vlastně asi každý z nás je rasista a nejde jen o barvu pleti. Musím říci, že na mě toto dílo udělalo veliký dojem. Scénář je také brilantně napsaný a některé scény mi až skoro vyhnaly slzy do očí. Stojí za to tento skvost vidět. ()

Mazlik4

Lituji lidi, kteří musí vidět film k tomu aby si uvědomili, že se to občas s rasizmem přehání. Ale zase na druhou stranu - kolik z nás mělo alespoň jednou v životě nějaký konflikt s romskými spoluobčany??? ()

Paity

Sice je tam plejáda hollywood stars, ale mě to neohromilo. Neustálé skákání z jedné dějové linie do druhé mi normálně nevadí, ale tady mi leze na nervy. Tohle podle mne nefunguje. ()

kolemjdouc

pro mě byl ten konec takovej nějakej až moc pohádkovej - na to že jinak děj byl až moc reálnej.A ta třešnička na dortu ? Rozzářená očička asi Kambodžanů - jéééééé Amerika.... ()

Miller

Viděl jsem to už asi 5x, vždycky mi to něco dá. Jeden z úplně nejlepších filmů, co znám, extrémně realistický film, leč se tak nemusí zdát, který dokazuje, jak jemné nuance v našem chování mohou naprosto stěžejně ovlivnit náš život. Higgs je prostě machr a všichni herci taktéž. Srdcovka. ()

J.F.B.

Stejný případ jako The Basketball Diaries – jindy bych se určitě nechal strhnout těmi dvěma silnými scénami a odpustil ty plné klišé, jenže dnes je dnes. Takže ani toto, ani výtečná hudba, ani skutečnost, která mne velmi potěšila – tj. že jsem si (sice až v polovině filmu) dokázal vzpomenout, že se Matt Dillon jmenuje Matt Dillon (zjevně neumím číst titulky), ani tragikomičnost některých situací, jež mne velmi bavila, a dokonce ani samo City of Angels, mne nepřesvědčí. Herecky dobré, též je vidět, že nevelký rozpočet byl velmi dobře využit, takže jsem neměl v žádném případě pocit nějaké lacinosti, což velmi oceňuji. Zajímavé téma (a jistě v USA stále velmi kontroverzní), ale nejsem si jist, zda se ho povedlo zpracovat opravdu nějak silně... protože mne to nijak zvlášť nezasáhlo (až na ony dvě scény)... ()

Bafo

Wow... Ikdyz je to mozna misty neuveritelny atd tak tendle film si pet hvezdicek zaslouzi... A to nejen za naprosto brilantni scenar (ja bych to na oskara klidne nominoval) ale i za skvely herecky vykony, za skvelou kameru, za skvelou hudbu... Proste reziser mel stasnou ruku kam sahl... Opravdu opravdu dobre... ()

Cassandra

Film mě začal bavit až od scény s havárií, ale alespoň že vůbec :) Pak už přišlo více zajímavých věcí. Téma je dobře zvolené, herci dobří. Jen mi trochu vadí vykonstruovanost, která by možná byla menší, kdyby byl film maličko delší. Příběhy jsou docela fajn, a snaží se neukazovat postavy černobíle, ale v tom je trošku kámen úrazu, protože jsem měla pocit, jako by tvůrce jel podle schématu: ty ses tehdy projevil jako kretén, tak teď někoho zachráníš, ty jsi skvělý otec, ale ve své dodávce máš ..., ty jsi zloděj, ale uděláš dobrý skutek atd. Některých postav se to naštěstí netýká (Cheadle). Snaha říci, že lidé mají dobré a špatné vlastnosti je chvályhodná, a výše zmíněná vykonstruovanost z filmu neční až tolik, přesto zasloužil scénář trochu větší péči. Souhlasím s tím, že je film nadhodnocený, ovšem jen velmi mírně, a rozhodně se mi líbil víc než třeba Amorres perros nebo Magnólie, protože mi připadal celkově výraznější a ne tak roztahaný. ()

Drc

Velice příjemné překvapení. Z počátku to vypadalo jen na film s rasistickým tématem, ale ne všechno je tak, jak se na první pohled zdá. A Crash nás o tom přesvědčuje v pozdější fázi doslova na každém kroku. Pestrá mozaika lidských příběhů více jak desítky hlavních postav, která je plná neobvyklých životních situací a zejména paradoxů. Život si s nimi prostě zahrává, zlí jsou dobří, ti dobří nechtěně zlí, a celek nás nutí k zamyšlení nad smyslem života, důležitými hodnotami a i lidskou hloupostí. Doporučuji, velice vyzrálé a soudržné dílko, které nezavání ani trochu nudou narozdíl od některých tématicky i zpracováním podobných filmů. ()

Ondis

Tomuhle filmu jsem dal znovu šanci. Opravdu náročnější snímek s mnoha postavami. Přesto se mi tohle prolínání osudů a životních strastí zamlouvalo.Velmi mě také zaujalo výborně zvládnuté téma s rasovou diskriminací, kde je úžasně naznačeno, že všechny rasové boje nejsou jen o "černých" a "bílých". 85% ()

Haymar

Působivé, silné, emotivní, provokující, kontroverzní... asi tak bych to stručně charakterizoval několika slovy! Konečně zas po dlouhé době film, co si na nic nehraje a ukazuje lidi (a svět) takové, jací jsou. Žadní hrdinové, patrioti, mučedníci... a ta rasová otázka je stále více než aktuální (a nejen v americe). Na druhou stranu mě dost iritoval opět (jak je v současnosti bohužel dost "trendy") onen překombinovanej scénář a nereálný propletenec hlavních postav - takhle to opravdu ve skutečném světě nefunguje. "Pohádkový" scénář však bohatě vyvažuje skvělý casting: Dillon, Cheadle, Fichtner, Bullocková, Fraser, Newtonová, Phillipe, David, Peňa... tolik hvězd v jednom (navíc nízkorozpočtovým) snímku?! To se vážně nevidí každý den ()

Crackonosc

Mohl by to bejt vynikající film, režie je bezchybná, kamera skvělá, celkovej look vypadá dobře a uvěřitelně. O to víc zamrzí, že scénář je oproti přirozenosti celku vykonstruovanej až hanba (nechápu třeba, jak lidi, kterým vadil závěr Znamení, dokážou skousnout tohle - a že jich tu je). Haggis si vzal na paškál rasismus, jenže k tomu dokázal přihodit ještě problémy podikatelů, rodinné vztahy, soudní čachry, uprchlíky a na závěr jako třešničku na dortu dokonce kouřící těhotnou ženu! Nechápal jsem, proč musí bejt skoro každá role obsazená někym se známym xichtem. Néchapal jsem, proč musí bejt za každou cenu sraženej chlap Číňan, proč musí mít pojišťovák šikmý oči a proč, sakra, musí bejt i ten blbej novej policejní parťák, kterej se ve filmu mihne na 5 vteřin, Gomez! O to víc zamrzí, že snaha narvat menšiny všude a snaha všechno nakonec spojit do jakýhosi propletenýho celku, kazí jinak skvělej dojem z řady silných emotivních scén, kterým vévodí nezapomenutelné vyprošťování ženy z nabouraného auta. Už jenom kvůli tomuhle momentu (samozřejmě s jednou z předchozích scén, která s ním souvisí) stojí za to Crash vidět. ()

Arach.No

Obyčejná přeceňovaná protirasistická agitka, při jejímž sledování mě deptala neuvěřitelná nevěryhodnost scénáře, stejně jako špatné herectví Sandry Bullock. Tuto ženskou jsem nikdy neměl rád a role v Crash jí nepřidala. Většinou když vidím v titulkách její jméno tak film vypínám, ale tentokrát jsem udělal výjimku a aspoň Brendan Fraser, který je příjemný jako obvykle, mi trochu spravil chuť a náladu. Kromě antirasismu film neobsahuje žádnou hlubší myšlenku, i když se tak na oko tváří. Dominantou snímku je scénář, o němž asi nikdo nepochyboval že toho Oscara nakonec vyhraje, který divákovi předhazuje jednu nepravděpodobnou, tudíž těžko uvěřitelnou, pointu za druhou. Kdyby nebyl Crash natolik uměle vykonstruovaný dalo by se na něj podívat i víckrát, když mi ale Paul Haggis házel jeden klacek pod nohy za druhým, více než jakékoliv jiné emoce, jsem pociťoval vztek na něj i na sebe, proč se na to pořád dívám. Kdo v Crashi opravdu chce najít nějakou hlubokou myšlenku, bezpochyby ji z něj vydoluje. Pokud se ale nesnažíte za každou cenu hledat ve filmech jedinečný skrytý význam (který většinou stejně nemá) tak ruce pryč. ()

skliba

Výborný ale také velice silný filmový zažitek.Film se mi opravdu líbil.Každý příběh měl něco do sebe.Herci se mi moc líbili.95% ()

G_I_S_M_O

Emotivnější film si dokážu jen s těží představit. Stále jste napjatí jak se kdo v dané situaci zachová, z některých scén je vám smutno a máte vztek, z jiných naopak dostanete lepší náladu a zapomínáte na vše špatné. Krása! ***** ()

Schuldiner

Skvěle vystavěný propletenec příběhů a životů několika lidí z různých sfér společnosti..z různých poměrů.. Těch několik silných momentů je tak silných, že se vám až zastaví dech.. Opravdu skvělá emcionálně propracovaná podívaná! ()

mirkaaa

Silný, emotivní film, který vás nenechá chladným a donutí vás přemýšlet. Problematika rasismu byla, je a bude vždy aktuální. Film je sestaven z jednotivých příběhů různých lidí z různých etnických skupin, jejichž osudy se vzájemně prolínají. Sešla se tu řada známých herců, kteří podávají výborné výkony a jejich postavy působí věrohodně. ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení