Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

(více)

Recenze (558)

kingik 

všechny recenze uživatele

Redfordovi už jsem říkal, aby přestal režírovat, tobě McTiernane rovnou vzkazuji vypadni a přestaň obtěžovat svou těžkopádnou režií, která vždycky stála za houby. Tobě bych nedal režírovat ani Ošklivku Katku, VKVéčka.a Televizní noviny na Nově. To se nestydíš za to, co jsi stvořil za shit?! Taky se dost divím, že tě po tomto fiasku ještě někdo nechá režírovat. To vše ještě obohaceno o špatného Banderase. Jednu hvězdičku dávám za to, že v rukou jiného režiséra by to byl super film. 20% ()

Tosim

všechny recenze uživatele

No, neřek bych, že Michael Crichton je zrovna "pisálek", ale budiž. Ten počáteční nápad, kdy se Arab "octne" mezi Vikingy, tedy exkurz pro něj i diváka, je zajímavý, některé akční scény také, ale např. začátek je zbytečně rychlý a některé scény hlavně v druhé půli naopak moc utahané. A orientální momenty hudby Jerryho Goldsmithe mi velmi výrazně připomněly Mumii. ()

Reklama

choze 

všechny recenze uživatele

V kině by to asi byla trochu nuda, v televizi se to ale docela dá. Rozhodně tu bylo zaděláno na mnohem víc, příběh je jakýsi plytký a bez gradace a dynamiky, akce málo a nic moc, nicméně to má atmosféru (i když zdaleka ne tak temnou, jakou to mohlo mít), pár dobrých nápadů a scén (asi jako všem se mi líbila Banderasova adaptace mezi vikingy) a vydařil se i casting. Nakolik je celková průměrnost snímku vinou McTiernana či Crichtona je otázka, ale faktem je, že McTiernanovy následující snímky už byly hotové sračky. Navíc všechny Crichtonovské adaptace co jsem zatím viděl (kromě Jurského parku) - KONGO, VYCHÁZEJÍCÍ SLUNCE, KOULE, TIMELINE) - byly stejně na půl cesty jako VIKINGOVÉ. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Jeden z důkazů, že Američani dokážou i z poměrně dobrého námětu udělat hroznou selanku. Některé kostýmy neměly s vikingským oděvem společné zhola nic, naprosto mě dorazil rychlokurz vikingštiny, při němž stačí sedět s několika bojovníky u ohně pár hodin, a bez problémů se naučíte jejich řeč skoro lépe, než ji umějí oni sami. Děj místy pokulhával na obě nohy, herecké výkony pochybné - proč tomu filmu vlastně dávám dvě hvězdičky ? :) ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Po atmosférické stránce toho filmu nemůžu moc vyčíst. Má to jistý náboj tajemna, akční vložka taky ujde, ale místo to bylo až zoufale uspěchané a to doslova. Silné momenty vždycky vystřídala nudná desetiminutovka, nelogické prvky a jak už zde bylo poznamenáno, nejvíce uškodil asi chaotický střih. Ten z toho všeho dělal místy opravdu guláš. Některá úmrtí postav jsem ani nezaregistroval, bo popravdě jsem ani celou tu třináctku neviděl po kupě. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (29)

  • Ačkoliv to skutečný ibn Fadlān (ve filmu Antonio Banderas) ve svých zápiscích zdůrazňuje, ve filmu ani jeden ze seveřanů nemá žádné výrazné tetování. Stejně tak jsme ochuzeni i o poněkud pikantnější průběh pohřbu velmože na začátku. Obětovaná dívka totiž musela strávit noc se všemi muži z jeho družiny než byla zabita a spálena na lodi plné darů. (Rawen616)
  • Původní rozpočet měl být 85 milionů amerických dolarů, ale nakonec se kvůli komplikacím, zdržením a přetáčkám téměř zdojnásobil. V severoamerických kinech pak film utržil 32,7 milionu dolarů, v celosvětových dohromady 62 milionů. Odhadovaná ztráta se pohybovala kolem sta milionů (plus minus několik desítek). (NIRO)
  • Většina Vikingů nosí meče na zádech. Tímto způsobem se však nikdy a nikde nenosily. Dlouhý meč je nemožné z této pozice tasit. Ve filmech to bývá řešeno střihem nebo upraveným pouzdrem. (Rawen616)

Související novinky

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je tomu tak – rok 2008 je mimořádně „bohatý“ na pády hvězd z filmového nebe. Ledger, Heston, Newman, Minghella... a teď Michael Crichton. Ten se proslavil hlavně jako bestsellerový spisovatel, ale… (více)

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Dávnověcí skandinávští bojovníci se vrací na plátna kin. V posledních letech se jim tam kdovíjak nedařilo. Adaptace Crichtonových Pojídačů mrtvých pod tuzemským názvem Vikingové dopadla tuze neslavně… (více)

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)

Reklama

Reklama