Otázka otrokářství vedla v americké společnosti k hlubokým vnitřním rozporům mezi otrokářským Jihem a svobodným Severem. Když veškeré pokusy o kompromis selhaly a spor se stával stále zuřivějším, vypukla občanská válka. Klíčovou úlohu v občanské válce sehrál Abraham Lincoln (1809–1865), první prezident zvolený za Republikánskou stranu, která byla hlavním nositelem boje proti otroctví. Životopisný snímek Lincoln v režii slavného režiséra Stevena Spielberga zachycuje závěrečnou fázi prezidentova života, kdy vedl usilovný boj za ukončení zničující války a prosazení třináctého dodatku k Ústavě Spojených států amerických, který by natrvalo zakazoval otroctví. V rozhodující bitvě musel určit budoucí směr zdrceného národa a vést komplikovaná politická jednání. Jeho morální odvaha a víra v lidskou důstojnost stála za úspěchem ve volbě, která představovala pro americký národ osudový okamžik. Historický velkofilm podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera proniká k jádru Lincolnových politických úspěchů, ale zároveň ho zobrazuje jako zranitelného otce a manžela. Hlavní roli zachránce americké jednoty a demokracie ztvárnil Daniel Day-Lewis, jenž za svůj soustředěný herecký výkon získal svého třetího Oscara. Dále byl snímek vyznamenán za nejlepší výpravu a nominován v dalších deseti kategoriích včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film a režii. (Česká televize)

HAL

Zajímavě dehonestující příštup k popisu toho jak se amerika stala onou proklamovanou "nejsvobodnější zemí na světě" (úplatky, manipulace, lži, ignorování zákonů), ale to nic nemění na faktu že se Spielberg věnuje jen jednomu kratičkému výseku z Lincolnova života a úplně ignoruje spoustu mnohem zajímavějších událostí o kterých by mohl vyprávět (mimo jiné i celou válku...). Takže vlastně není moc jasné, proč se film jmenuje "Lincoln", a ne "13. dodatek ústavy USA". Obzvlášť když Lincoln samotný je ve filmu spíš za ťunťu, který jako jolly old fella vypráví jednu historku za druhou, ale jinak nedělá vůbec NIC, zatímco skutečnou práci za něj odvádí všichni kolem. Obzvlášť Tommy Lee Jones si se svou parukou krade celý film pro sebe, a zcela jasně ukazuje kdo je skutečným hrdinou Ameriky a boje otroků za svobodu - Tommy Lee Jones, a ne nějaký Abraham Lincoln. Jinak Spielberg přesně potvrzuje obavy z toho, že půjde o další Amistad - tedy nudnou lekci z dějepisu, tady navíc plnou spousty lidí kteří by asi měli být známí a důležití, ale nejsou, a plný událostí, které jsou tak trochu o ničem, protože všechny bitvy potřebné pro jejich uskutečnění (ať už na bitevním poli, nebo kdekoli jinde) se odehrály už PŘED začátkem děje filmu. Takže jde vlastně jen o to podívat se na to hlasování, při kterém všichni černoušci nadšením obejmou jeden druhého, a začnou vesele pelášit vstříc nejbližšímu KFC. Lincoln naopak zamíří do divadla, a Spielberg kvůli tomu splodí scénu s jeho brečícím synem, za kterou ho chci osobně zabít, vykastrovat a upálit. Chlape, kdo sakra jsi a co jsi udělal tomu božanovi co natočil Jurský Park a kuchal lidi na Omaha Beach?! 6/10 ()

misterz

Celý súčasný Spielberg. Audiovizuálna nádhera, skvelé herecké výkony, brilantná réžia, výprava... a k tomu vagón nudy. Niežeby otázka zrušenia otroctva a postava Lincolna neboli dôležité a zaujímavé, len čo je moc je moc, a na mňa toho politikárčenia v snahe získať hlasy pre 13. dodatok ústavy USA bolo trochu moc. Vlastne sa takmer celý film točil len okolo tohto. Strašne jednotvárne a čo je jednotvárne má tendenciu nudiť. To je aj tento prípad. Slabý priemer. 55/100 ()

mzss1

Tohle se moc Spielbergovi nepovedlo. Ani ta hudba od Johna Williamse nebyla už tak výrazná, ani ji tam moc nebylo. Film má po celou dobu stejné tempo, nikdy to není lepší, horší a tak. Musel jsem si dát 3 přestávky, abych film vydržel dokoukat do konce. Škoda, že ve filmu nejsou žádné ukázky z války, nic takového. Jen jednání Lincolna, jeho podřízených atd. U jako životopisný žánr to není nějak světoborný. Nic významného se neděje. Nic diváka nemůže moc oslnit. Herecké obsazení je na tom dobře, každý zvládl svoji roli dobře sehrát. Kromě představitele Lincolna mě především zaujal Tommy Lee Jones, který opět sehrál svůj skvělý herecký výkon. Konec mohl být lepší a emotivnější. Doufal jsem, že se tenhle film povede a že mě chytne. Že dostanu něco víc, nějaké poučení - to se bohužel nestalo. Hluboký podprůměr, ba možná ještě na hůř bych tento odfláknutý snímek přiřadil. Celkově hodnotím se zavřenýma očima na 30% = ** ()

liskam

Za scénář, kameru, hudbu a excelentní herecké výkony Day Lewise, Lee Jonese prostě nemohu dát méně než 4 hvězdy. Film jako takový je opravdu dost rozvláčný, ale nedivme se, cokoli ve filmu Lincoln říká, má smysl a hloubku. Ano v dnešní době je v Evropě je otroctví dávno zapomenuto. Mládež už ani neví co se stalo v naší republice v roce 1968. Tak proč by se měli zabývat nějakým zrušením otroctví v Americe v roce 1865... Za mě 75% ()

kingik

Významná epocha amerických dějin po "spielbergovsku". Se vším, co k jeho "trademarkům" patří. Jeho preciznost, perfekcionalismus, nonšalance, smysl pro detailní obrazové ztvárnění, ale poslední dobou také pozvolný odstup od diváka. Píše se rok 1865. Zuří krvavá občanská válka. A v Bílém domě ve Washingtonu vládne moudrý a respektovaný prezident Abraham Lincoln hájící zájmy utlačovaného černošského lidu. Již delší dobu se snaží urputně prosadit 13. dodatek ústavy obsahující úplné zrušení nevolnictví pro černochy. Má však proti sobě silné politické odpůrce, pro které je černoch něco podřadného s hanlivým označením "barevný". Sledujeme tak přes poměrně dlouhé dvě hodiny víceméně konverzační politickou přestřelku mezi znesvářenými demokraty a republikány a také nebývale urputný boj o sehnání odpovídajícího počtu voličských hlasů, jež by zaručovaly schválení nového ústavního práva sněmovnou pro svobodu černé rasy. To je všechno hezké, ale když je divák ubíjen více než starostí o černochy, neskutečnou tunou sáhodlouhých dialogů, stává se film poměrně hůře stravitelným. Výjimkou totiž nejsou ani několikaminutové patetické proslovy či dialogy natočené velmi statickou formou. Divil jsem se tomu, protože špičkový kameraman Janusz Kaminski byl tentokrát dost bržděn ve svém snímání, a to samé se dá prohlásit i u hudebním skladateli Johnu Williamsovi. Nedostaneme se ani na bojiště, a když, tak pouze dvakrát. V samotném úvodu, pak také s Lincolnem na koni, a to jen, abychom spočítali mrtvé. Dále pak moc nevychytali soužití s drahou Lincolnovou polovičkou, protože Sally Field, bez ohledu na její herecké kvality, vypadala nejméně o deset let starší než Daniel Day-Lewis. Ostatně ani jeho výkon mě moc nestrhl. Ano, byl dobrý, to jistě, ale připadá mně, že si dává vždy dlouhé herecké pauzy, pak se vynoří odnikud a rovnou shrábne Oscara. Co bych vyzdvihl je technická stránka filmu. Nemá chybu a dokonalá výprava, kostýmy, detailní nasnímání a další propriety diváka velmi sugestivně přenesou do 19.století. Lincoln dal černochům svobodu a mistr Spielberg ji divákovi tak trochu vzal, když svoji politickou exkurzi zbytečně natahoval. Výsledkem je utahaný film s precizní technickou stránkou. Klady: herečtí představitelé vedlejších rolí byli zajímavější než hlavní představitel (Spader, Strathairn, Haley, Jones, Pace a další) + dokonalá výprava + kostýmy + strhující scéna hlasování ve sněmovně + úvodní kratičká válečná vřava + ikonická kamera Janusze Kaminskeho + dozvěděl jsem se něco z amerických dějin, co mě dříve moc nezajímalo. Zápory: sáhodlouhé a mimořádně statické dialogové scény - Sally Field - nevýrazná hudba Johna Williamse - marné pokusy film oživit rodinným zázemím prezidenta - velmi odbytý atentát v divadle - žádné válečné scény z občanské války - na prezidenta je pohlíženo příliš ikonicky - přepálená stopáž. 60% ()

Rudovous

Nebudu soudit zklamane a pohrdave komentare, nesudte prosim moje nadseni z tohoto pro me skvele natoceneho, nasnimaneho a v neposledni rade zahraneho ztvarneni "americkeho mytu". ()

dr.horrible

Predovšetkým chcem povedať, že nízke hodnotenia chápem. Argument nuda je nepriestreľný a moc s ním asi nenarobím. Ja osobne, sa pri filme plnom slov nenudím, nudím sa pri mlčaní. Skôr sa čudujem tomu nezáujmu. Tá téma je univerzálna, stačí sledovať načo dáva Spielberg dôraz, kde sa opakuje, a o čom sa tam tie postavy, vole, dve a pol hodiny bavia. Pre mňa by to mohlo mať hodiny kľudne 4, vtiahnutý som bol zhruba od scény s Tommy Lee Jonesom ("Netvrdím, že sú rovnoprávni vo všetkom, ale...") a zvyšok hltal vetu za vetou. A už to vo mne pár dní pekne rezonuje, tak dvíham na hodnotenie najvyššie. Miestami ma nebavila len postava Lincolna s jeho historkami, čo je otázka skôr sympatií, ako filmu samotného ()

InJo

Výrazná historická osobnost a silné téma (zrušení otroctví) v podání jednoho z králů světové kinematografie. Výsledkem je ovšem užvaněná patetická nuda s nechutnou stopáží a minimem památných scén. Špičkovému hereckému obsazení navíc nedominuje oscarový Day-Lewis, ale Tommy Lee Jones s parukou. 60 % ()

Anderton

Obával som sa akademickej nudy o veciach, o ktorých toho veľa neviem a myslel som si, že Spielberg bude rátať iba s obecenstvom, ktoré o nich niečo vie. Lincoln však ponúka presne tie minimálne dávky sentimentu a zanietenosti, ktoré od Spielbergovho filmu vždy očakávame. Ukazuje, že hádky v parlamente pripomínali skôr hádky na trhovisku a tým pádom relativizuje pojem inteligencia. Dva a pol hodinový film je paradoxne príliš krátky, aby stihol povedať všetko, ale možno je lepšie, ak sa vlastenectvo Lincolnovho syna viac nerozpitváva, zaobišiel by som sa bez tejto línie úplne. Film poskytne aj isté matnejšie paralely s dneškom, keď ťažké globálne rozhodnutia prinášajú veľké civilné obete. Lincoln musel toho v sebe po celý život niesť veľa, zároveň však stále musel byť presvedčený o správnosti svojich rozhodnutí. Dnes je jasné, že pravdu mal, vtedy bola otázka otroctva žeravý uhoľ, ktorý poväčšinu času musel držať v rukách sám prezident. ()

DJ Lonely

Jedna hvězda za kostýmy, ovšem jinak nuda, nuda, šeď, šeď. Prostě 2,5 hodiny ze zasedání "poslanecké sněmovny" 19tého století. Tímhle mi Špilas vzal iluze. :( ()

Socrates

To mu nikdo nemohl naznačit, že pokud chce zfilmovat politicky užvaněnou historickou událost bez špetky poutavosti, ale zato plnou kýče a patosu, bylo by lepší spáchat nějakej dokument? Příííííííšerná otrava a Spielbergův s přehledem nejhorší, nejnudnější film. Naprosto výstižnej komentář tu má přítel verbal. ()

teutates

Co se amerických dějin týče, vím v podstatě hovno, samozřejmě až na to jak se "civilizovaným tvorům" přestalo chtít makat. Zajeli si rázem v rámci dovolenkových poukázek na skok do Zanzibaru a vzali par černých papuľ sebou, že prý otroctví, ehm. Hej, jako nikdo si neuvědomuje, že i ta loď něco stojí, provoz, jídlo, následně na to očkovaní, aklimatizace v US, voda… tak jaké otroctví přece?! Dneska bychom to nazvali půjčkou s následným splátkovým kalendářem, nakonec tzv. vymahačem dluhu, který v posledním stádiu nervového zhroucení láme paže a nohy. Úplně to samé… No v tom?! v daných letech žil mládenec jménem Lincoln. Urostli junák s pisklavým hlasem, kterému se dané půjčky nezdáli být fér, nejenom že částečně zarazil výlety do Zanzibaru, no zrušil tzv. otroctví a zarazil splacení dluhu. Dle mého bychom i dneska potřebovali podobnou celebritu, která by danému systému přistřihla křídla. No i tak v konečném důsledku Steven opět vedle jak ta jedle! 3/10 ()

DwayneJohnson

Steven to možná pojal trošku jinak, než jsem čekal, nenatočil nějaké drama, které by mapovalo větší část života tohoto amerického prezidenta, ale zaměřuje se na období zhruba 4 měsíců, kde se hlavním bodem stává ukončené občanské války a také přijetí třináctého dodatku ústavy, znamenající úplné zrušení otroctví, což byl čin na tuhle dobu nesmírně troufalý. Čistě za sebe je to jasný čtverec, skvělá výprava, výborní herci, kde kromě proklamovaného ( právem) Daniela se mně líbilo i mnoho herců ve vedlejších rolích. Lincoln je zde vykreslen nejen jako politik, ale i jako velice zdatný zákulisní hráč, který k dosažení svého cíle používal všech dostupných prostředků, i když nebyly v souladu se zákonem, čehož jsme bohužel svědky i v dnešní době. Čekal jsem daleko větší míru patosu a i když se tu a tam vyskytne, tak ho velkoryse přejdu bez mrknutí oka, tahle velmi zajímavá exkurze do americké historie si nějaké větší rýpání z mé strany rozhodně nezaslouží. ()

Slarque

Historické politické drama odehrávající se převážně v lednu roku 1865, kdy vrcholily zákulisní boje ohledně (ne)přijetí 13. dodatku ústavy Spojených států, se opírá o dobře napsaný scénář a hereckou sestavu v čele s jako obvykle dokonalým Danielem Day-Lewisem. Steven Spielberg, Janusz Kamiński i John Williams odvedli skvělou práci jako obvykle, takže to kupodivu nebylo nestravitelné ani pro mne, i když toho o americké politice v 19. století nevím víc, než jsme se učili ve škole. ()

dopitak

A je to za námi, zaplať Hospodinovi za ty dary. Krásná, popisná, obsáhlá a zajisté zcela pravdivá učebnice dějepisu pro Američana, ale zábava to není ani trochu. Už první scénou Spilda ukazuje, že nás zase bude pěkně tahat za fusekli, všechny ty skvostné, snové rozhovory dvou a více lidí, kteří by se normálně nikdy nepotkali... Přeju letošnímu Spielbergovi stejný oscarovský neúspěch jako loni s Válečnou herkou a bojím se, že se mi to tentokrát nepovede. Protože dokud (pokud) nezačne točit filmy pro zábavu (jako Tarantino, Allen) ale pro ceny, ať si filmy a případně i ty ceny vetkne za búrku. Daniel Day-Lewis by měl dostat Oscara za to, jak krásně si pamatoval text. Ale dostane ho spíš za to, že nikdo letos nic pořádnýho nezahrál (a k tomu on si tak krásně pamatoval tolik textu!). ()

klerik

Film s názvom Lincoln, kde sa hlavný hrdina krčí v kúte a dumá nad knihami. Film je skôr o udalostiach, ktoré Lincoln ovplyvnil, a každá iná postava je zaujímavejšia než on. Možnože sa Daniel Day-Lewis opäť raz zavrel na pár týždňov do skrine a teraz dokonale zvláda každý prezidentov pohyb a mimiku, ale je to úplne zbytočné, keďže scenár si ho takmer nevšíma. Nuda plná kecov a prázdneho filozofovania.... ()

SeBig

Stývne, Stývne.. na to že jsi to točil ty.. tak jsem měl ztoho teda pěknou makarenu. Takova ta nuděnka vyžbleptaná o tom kdo má větší klobouk. Prezidentské filmy - (až na Hitler vzestup zla) mě moc neberou. ()

Chrustyn

Dříve jsem si myslel, že Spielberg dokáže poutavě natočit jakékoliv téma ale při sledování "Lincolna" mě toto přesvědčení opouštělo. Spielberg má pořád své oko, film vypadá úchvatně, je vidět, že byl drahý a veškeré rekvizity a masky jsou nechutně reálné, čemuž dopomáhají i dokonalé herecké výkony, (Day-Lewis aby si připravoval místo na poličce, pro svého třetího oskárka) ale téma zrušení otroctví, roztažené na dvě a půl hodiny, už bylo i na mě moc (a to se mi opravdu líbil Amistad) a začínám se děsit toho, že Spielbergova genialita, nám začíná chabnout. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga