Otázka otrokářství vedla v americké společnosti k hlubokým vnitřním rozporům mezi otrokářským Jihem a svobodným Severem. Když veškeré pokusy o kompromis selhaly a spor se stával stále zuřivějším, vypukla občanská válka. Klíčovou úlohu v občanské válce sehrál Abraham Lincoln (1809–1865), první prezident zvolený za Republikánskou stranu, která byla hlavním nositelem boje proti otroctví. Životopisný snímek Lincoln v režii slavného režiséra Stevena Spielberga zachycuje závěrečnou fázi prezidentova života, kdy vedl usilovný boj za ukončení zničující války a prosazení třináctého dodatku k Ústavě Spojených států amerických, který by natrvalo zakazoval otroctví. V rozhodující bitvě musel určit budoucí směr zdrceného národa a vést komplikovaná politická jednání. Jeho morální odvaha a víra v lidskou důstojnost stála za úspěchem ve volbě, která představovala pro americký národ osudový okamžik. Historický velkofilm podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera proniká k jádru Lincolnových politických úspěchů, ale zároveň ho zobrazuje jako zranitelného otce a manžela. Hlavní roli zachránce americké jednoty a demokracie ztvárnil Daniel Day-Lewis, jenž za svůj soustředěný herecký výkon získal svého třetího Oscara. Dále byl snímek vyznamenán za nejlepší výpravu a nominován v dalších deseti kategoriích včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film a režii. (Česká televize)

packa

Spielberg vytesal mramorový pomník velikému státníkovi a stačilo mu na to jen několik interiérů, proklatě zajímavé dialogy, důmyslná práce s kamerou + naprosto dokonalý Day-Lewis. Ovšem pozor - dialogy si vychutnají především ti diváci, kteří se aktivně zajímají o politiku, apolitický divák se nejspíš bude hodně nudit. ()

mcb

Dokonalá mramorizace amerického mýtu. Ano, je to dějepisné a celkem nedivácké, ale také velmi inspirativní a co do realizace ohromující. Komorní interiéry, střídmé herecké projevy a všudypřítomná subtilnost k tomuto tématu sednou o poznání více než kdejaké epické zpracování plné patetické hudby a burácejících proslovů. Daniel Day-Lewis nestvořil postavu, ale dýchající ikonu, která je ideál samotný, symbol, jenž představuje otcovskou figuru (jak v osobním, tak pracovním životě) amerického národa. Ostatní mu ladně přihrávají ne moc jako plnohodnotné charaktery, ale spíše jako figury zpodobňující různé povahy a světonázory. Nelze nezmínit ani tradiční spielbergovskou vypravěčskou bravuru, s níž je i dvou a půl hodinové plkání politiků vtahující, plné památných momentů a zbavené hluchých míst. Lincoln, zřejmě divácky neatraktivní na opakované zhlédnutí, je tak fascinujícím portrétem muže a jeho ideálů, který má navíc svým tématem co říct i k dnešní době. ()

heyda

Těžká nuda... Zklamání po všech stránkách, bohužel. Ty 2 hvězdy snad jen za kamery - Steven má dobré kameramany, ale ještě by to chtělo ten scénář. ()

jojinecko

Divácky vo všeobecnosti nie veľmi vďačný film, čo na strane druhej môže byť aj jeho devízou. Spielberg sa v rámci svojich možností držal na uzde svojej patriotickej sentimentality, čo kvitujem. Formálna stránka filmu je skvelá, stránka obsahová je miestami rozťahaná ako žuvačka, až sa vkráda jemná nuda. A Daniel Day-Lewis je tak dokonalý a tak sa vžíva do role, až to niekedy na mňa pôsobilo paradoxne umelo a "prehrávajúco"... ()

Flego

Dostať lekciu z dejepisu nikdy neuškodí, v tomto prídade ide ozaj len o malý fragment z americkej histórie. Síce závažný a dôležitý, ale natočený bez vnútornej emócie a nápaditosti. Spielberg opustil svoj filmársky pohľad na svet a otrocky sfilmoval významnú historickú skutočnosť - zrušenie otroctva. Hoci sa snaží z času na čas vytvoriť angažované dielo, a príbeh o postave milujúceho amerického prezidenta spĺňa tieto predpoklady, nemôžem sa zbaviť dojmu, že oklieštený dej príliš vody nenamúti. Čakal som viacej. ()

BMW12

Film Lincoln je politické drama, což já zrovna nemusím tyto politické filmy. Nebyla tam žádná akce, jenom politické tlachání. Ale nebylo to úplně špatné, ale bylo tam prostě hodně nudných pasáží. Když to porovnovám s Abrahamem Lincolnem: Lovcem upírů, tak to bylo daleko lepší, byla tam akce, prostě se mi to líbilo, což o tomhle filmu nemůžu říct. Steven Spielberg zklamal. ()

rikitiki

Spielberg ani tak nenatočil film, jako spíš zfilmoval učebnici dějepisu, pro pokročilé. Snad mu ruce svázala třaskavost tématu: zrovnoprávnění černochů či úcta před osobou A. Lincolna. Film sází na dialogy odehrávající se z velké části ve sněmovně, v kuloárech, na jednáních, patrně mnohdy doslovné přepisy tehdejších záznamů. A je tudíž suchopárný. Pro člověka neorientujícího se výborně v tomto období amerických dějin, je nepřehledné množství postav i politické pozadí. Nepomáhá, ba víc: ještě ubližuje, dodaná groteskní linka praktik lobbistů, která se žánrově tříská s dramatem. Jen občasné vsuvky z bojů měly jistý emocionální náboj, ale očividně sloužily jen jako výplň. _____ Jemně nahozené téma váhání velkého politika v osudové chvíli, zda zvolit i méně čestné prostředky k prosazení dobrého cíle, je nezvládnuté, vůbec není nosné a nepůsobí důležitě. Podobné téma dovedla Nejtemnější hodina zpracovat mnohem sugestivněji. SHRNUTÍ: Doučování z dějepisu. ()

poz3n

Největší počin 19. století. Schválený pomocí korupce, díky úsilí a pomoci nejryzejšího muže v Americe. Ztvárněný nejcharismatičtějším hercem poslední dekády. S obrovskou úctou se klaním panu Lincolnovi a panu Day-Lewisovi. 8/10 ()

anais

Překvapivě civilní a nepatetické. Spielberg se až na pár výjimek vyhnul svým typicky sofistikovaným záběrům (své manýře) a natočil film, ve kterém nevládne forma, ale charaktery. Film vykresluje legendárního presidenta nejen jako ikonu, ale hlavně jako člověka. Skoro bych řekl, že to je nejkomornější a nejskromnější film, jaký Spielberg natočil. ()

HellFire

Dvě a půl hodiny trvající politické žvatlání, překřikování mužských eg a lezení do zadků. Tak bezmezná nuda, že jsem ani polovinu času nevěděl, o čem všichni mluví. Nevzpomínám si, že bych kdy viděl film, jehož hlavní motiv se v něm ani neobjeví! Nikdy tady neuvidíte otroka, který by trpěl, abyste sympatizovali s tím, proti čemu Lincoln a jiní bojují! Perfektní pane Spielbergu, to jste se teda pochlapil. Jít na tohle do kina, napíšu dopis rovnou Spielbergovi, aby mi vrátil peníze za lístek. Mimochodem celá ta šaráda s Oscary je samozřejmě hloupá :). ()

Pítrs85

Klasickej Spielberg, člověk přesně ví, co od něj očekávat, a přesně to i dostane, tudíž mu promine tu nálož patriotických keců, onde zas přemíru skoro až dětské naivity. Protože kde by to u jiného rejžy vyvolávalo minimálně ironickej úsměv na rtech, u Stevena přesně tohle chcete, chcete se opájet jeho nekonečnou fantazií, láskou k filmu a něčím, co by se dalo nazvat jako uhlazenost nebo slušnost (jeho postavy ve filmech málokdy mluví sprostě, šoustaj nebo fetujou). A přesně o tom je i Lincoln, film vyloženě kecací, bez akce nebo strhujících záběrů. Přesto je výprava a dobová atmoška vyhnaná na maximum. Někomu by se ty dvě půl hodiny na snímek, kde se fakt v jednom kuse jen mluví a mluví, silná nálož, ale já jsem to tomu Abrahámovi a ostatním lidem na obou stranách břehu, co psali americký dějiny, prostě žral. K tomu mi ušní bubínky hladila klasická Williamsova hudba. A Day-Lewis? Je třeba k tomuto chlapíkovi cokoliv dodávat? Pět hvězd, protože těch místních 62% je fakt blbej vtip, ale tak kdo by se tady divil, možná, že kdyby Lincoln oblíkl slipy na kalhoty a běhal tam v pláštěnce, svítil by film v červený... Pro mě byl však Lincoln filmovým zážitkem až nečekaným. ()

Othello

Já si myslim, že se málo doceňuje, jak tohle mohla být nesnesitelně školometská óda na to, jak se největší americký člověk postavil největšímu americkému problému, ale místo toho je to intimní a zároveň systematické drama o procesech a zákulisí americké politiky, které lze bez problému aplikovat i na současnost. O procesech, které v rámci účelu prakticky znemožňují hrát vždy poctivě, nutí spoléhat se na slabé i sporadické charaktery a hubí v člověku poslední zbytky idealismu. To všechno je cítit v té postavě permanentně vyčerpaného, nemocného a navzdory své povaze neochotně intrikujícího Lincolna, který filmem proplouvá se svýma třímetrovýma rukama jako vampír, sází kolem sebe ospalým hlasem nesouvisející historky a nesnesitelné politické dilema o možnosti předčasného ukončení války na úkor 13. dodatku, jej viditelně vyžírá zevnitř. Jako překvapivý climax filmu pak není ono schválení zmíněného dodatku, ale naprosto tichá scéna, kdy zástupcům konfederačních státu oznámí v rámci jednání o podmínkách kapitulace tichým, klidným hlasem "Slavery, sir... It's done." První rozhodná, pevná a bezvýhradně srozumitelná věta, kterou konečně může vyslovit. Nakonec zvedám na 5*, protože navzdory připitomnělému úvodu a centilitru sentimentu navíc než bylo třeba, je Lincoln vlastně zároveň politickou motanicí i fyzickým dramatem, kdy chřadnutí protagonisty je nakažlivé a zbavuje film štítu pouhé historické rekonstrukce. ()

Janek

Áčkový politický patos, přesně napsaná a zahraná konverzačka, vzhledem k hutnosti informací doporučuji kvalitní český dabing (film lze bez problému poslouchat i jako rozhlasovou hru). Kushner je ortodoxní, opatrný až sterilní; za to nabízí čistotu vyprávění, zbytečně neriskuje (plus i mínus). Nabízí se, aby byla poodhalena i strana těch, kteří hlasovali proti dodatku (tj. více nejednoznačnosti, méně černobílosti: černoši dobří vs oponenti špatní). Což je nejspíš hlavní argument většiny těch, kteří dávají nízká hodnocení. Pokud se na Lincolna podíváte jako na americký mýtus, který by měl být hlavně v dnešní době inspirací (pro ty, kteří vládnou; a nemusí to být jen v Americe); možná na tuto pohádku přistoupíte a vezmete si z ní i ponaučení. ()

Ilicka

Ten film je především pro Američany, které jistě okolnosti ratifikace 13. dodatku ústavy zajímají podstatně víc než průměrného Evropana. Ale Spielberg jej natáčí tak hladce a lehce (ač realisticky, předpokládám), že baví a napíná i neznalého diváka (divadlo, hlasování, kapitulace). Když pak "svatokrádežně" vypustil samotný atentát, vlastně si mě i získal, protože se snažil téma podat neprovařeně, trochu jinak. A... Oscara pro Tommy Lee Jonese, prosím. ()

becki_tu

Chvíli trvalo, než jsem přistoupil na Spielbergovu hru plnou dialogů, citátů, historek a nepřeberného množství postav. Nutno říci, že druhá půlka je o dost zajímavější a srozumitelnější a v podstatě diváka motivuje jeden jediný cíl - konečné hlasování o dodatku. Z pohledu neamerického diváka, který se výrazněji nezajímá o americkou historii, jde o kvalitní lekci dějepisu nejzajímavějšího a historicky důležitého období prezidenta Lincolna. Bohužel nic víc. Tohle je čistě americká srdcovka a naprosto chápu, že si tímhle získal Spielberg u amerického publika kredit navíc. ()

Morholt

Film pouze pro Američany nejameričtější čili zaslepence, protože i ten, kdo se dějinami USA zabývá jen zběžně ví, že Lincoln nebyl takový lidumil, jak je zde prezentován a občanská válka nebyla jen kvůli otroctví. Vše se zde motá kolem třináctého dodatku americké ústavy, což může být zábavné deset minut, ale po hodině už jsem pomalu ale jistě začínal odpadávat a po dvou jsem propadl panice.Co se samotné osobnosti prezidenta Lincolna týče, tak ta zde byla omezena pouze na hloubavé pohledy a sypání nekonečných mouder a to mi o něm příliš neřeklo. Prostě nuda, nuda, nuda. Dokoukáno jen s obrovským sebezapřením. Spielberg, vykašlaj už se na to. 10% ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga