Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

Rikky007

V podstatě taková variace na Rudou planetu. Jak námětem, tak stylem natáčení (alespoň první půle, pak se to bohužel zvrhne v druhý Horizont události). Tady se také bez okolků a nějakého dlouhého úvodu dostaneme přímo doprostřed průběhu mise na záchranu lidstva. I když tenhle film se snaží být propracovanější, tak psychologické části filmu s delšími dialogy působí utahaně a předvídatelně a jenom během nich čekáte, kdy se začne už něco dít. Celkově jsou herecké výkony fajn a uvěřitelné. Napětí je také vystavěné dobře. Což obojí víc než dostatečně převyšuje kvality výše zmiňovaného sci-fi. Už proto 4*, ale slabší 4. ()

boul

Spíše tří-hvězdičková záležitost, film je dobře udělaný, ale herecké výkony a "protivník" mě moc neoslovil. Sci-Fi, které neurazí a ani moc nepotěší, za sluneční výheň a hudbu dávám hvězdu navíc.... 70% ()

CyriC

Vyvražďovačka bez myšlenky zabalená do pseudoartového kabátku. Takhle vypadá nefalšovaný a obsahově vyprázdněný kýč. Melte si cokoliv o filosofickém díle o lidskosti a hodnotě lidského života. Tohle je prostě blbost. Nicméně to mělo moc pěkný soundtrack a vizuál ušel, ačkoliv naprosto bezúčelně rozmazaný záporák byl trochu divný. Vykrást Event Horizon, Vesmírnou Odyseu a Solaris v 1 filmu je docela výkon. ()

Fridecka

Sunhine je velice zdařilé sci-fi, které vás udrží ve střehu od začátku až do konce. Neskutečně podmanivá je atmosféra filmu, kdy Slunce působí jako naše velká matka, všudepřítomný Bůh a je zde cítit velká pokora a klid v závislosti na tom, co se stalo a může se stát. Člověku místy až běhá mráz po zádech. Při setkání obou lodí a zjištění příčiny smrti členů posádky Ikarus 1 přichází otázky o smyslu života, o Bohu, o tom jaká je naše role ve vesmíru, v nekonečnu. To vše navzdory velikášským sci-fi filmům s tématikou armageddonu a okázalé záchrany světa. Nejsou přítomny žádné velké ovace, žádná americká vajka. Vše probíhá stále v jakémsi klidu za doprovodu instrumentální hudby. " Jen vyjde slunce a nastane krásný den." ... Prach jsi a v prach se obrátíš! ()

matkoulko

Komorné sci-fi, ale vizuálne zaujímavé, hlavne autobus Ikarus. Viac ako samotný príbeh ma zaujala psychológia a filozofia okolo, neustále som rozmýšľal čo by som cítil a robil sám... Film vzbudil taktiež môj záujem o ďalšie filmy charizmatického Cilliana Murphyho. ()

digishit

Když jsem viděl film poprvé tak jsem hodnotil pouze čtyřmi hvězdami. Poté jsem ho viděl ještě vícekrát, ale hodnocení jsem nezměnil. Dnes jsem prostě musel. Nevím čím to je, jestli už jsem starší a méně kritický, ale je tomu tak. Nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou se přiznám, že na filmu miluji nejvíce hudbu, celý soundtrack je vynikající, ale jistě nebudu sám, kdo si myslí, že jedna skladba obvzláště vyniká. Film, který má nezapomenutelné scény, které jsou umocněny právě touto skladbou. Film, který znovu připomíná jak je lidstvo a naše planetka miniaturní v porovnání s vesmírem. Film, který jasně ukazuje, že víra, ať už jakákoliv, je v lidech tak zakořeněna, že může být překážkou jak logického uvažování tak vědeckého pokroku. Film, který nám opět ukazuje, že bez obětování se ničeho nedosáhne a občas musí být oběť ultimátní. Film, který vzbuzuje naději, že při vidině totálního zničení se lidstvo spojí, zapomene na války a malicherné problémy a bude společně bojovat za svou záchranu. Ano jsou to klišé, ale nedá mi to, když Sunshine podkresluje tento komentář. Jasných pět hvězd za hvězdný prach! ()

MikeeTheory

Možná byla chyba čekat hodně. Film to nebyl rozhodně špatný, ale podle mě toho dost postrádá. První překážkou je pro mě jeho stopáž. Nejedná se o nic megadlouhého, ale i 107 minut mi tady přišlo jako dlouhá doba. Na můj vkus za to může příběh, který obsahoval jak mírné nelogičnosti, tak i určitou předvídatelnost. Celkový dojem pak sice vylepšovalo herecké obsazení, z něhož vyyčníval obzvlášť Cillian Murphy a pro mě určitě i krásná Rose Byrne, to mi ale na film takového kalibru přijde málo. Komentář k hudbě: Tradičně minimalistický John Murphy zvolil velkolepý ústřední motiv, ze kterého doslova mrazí. Vskutku nádherná hudba! Zbytek OST je pak bohužel (zvláště ve filmu) hodně nevýrazný. Hlavní část tak zazní asi jen dvakrát, zbytek je pak vyplněn buď jednoduchým podkresem, nebo zde jednoduše panuje ticho. Za "Adagion in D Minor" ale palec nahoru! ()

anatheman

Dávám Sunshinu relativně nižší hodnocení, ačkoliv mě celkem bavil. Líbil se mi především námět, tempo, vizuální stránka a úžasný soundtrack. Film trošku přeci jen srážejí všemožná klišé a to, že místy neví, čím chce být. Například ta závěrečná "hororová" část mi přišla docela až kýčovitá. Také mi občas vadila mírná nepřehlednost. Velkým plusem filmu je posádka vesmírné mise. Ta, ačkoliv její členové občas jednají chybně, působí celkem přirozeně a rozhodně není tak stupidní, jako tomu bylo například v později natočeném Prometheovi. Také stojí za to zmínit, že tento film obsahuje takový přehršel všech možných odlesků, že by i J. J. Abrams mohl závidět. :-) ()

Ombak▼Penari

Vizuálně pořád paráda, herecky zrovna tak, ale nelze pominout, že se to scenáristicky zastavilo někde napůl cesty mezi Vesmírnou odyseou a Horizontem události. Krásné a zábavné, ale bohužel klišoidní až béčkové. ()

brumbrum

No hrozna konina proste.. secko hori, kecy o zivote, zlataniny o Bohu.. Takto to vypada, ked nestudovani ateisti chcu natocit action o vesmire a solia to nabozenskou latinou.. 1* za efeky. ()

Rathalos

Waaaaau,som ohromeny tymto sci-fi filmom,ktory ma skvelu myslienku,vizualnu stranku,prevedenie i herecke obsadenie,napinava pecka,ktorej davam samozrejme plny pocet...:-) ()

stepankoby1

Aneb když se půlku filmu snažíte rozklíčovat z neusledovatelného střihu, co se děje na obrazovce, a v tom všem máte pochytit z kraťoučkých hlášek skoro neviděného záporáka a zdánlivě nedůležitých poznámek posádky velké téma o nesmyslnosti náboženství. Kdyby film měl nějakou další, povrchnější rovinu, určenou pro prvodiváky, nestěžoval bych si. Avšak ta tu není, takže skoro nebylo, co si užít. Nabízí se porovnání s Blade Runnerem, jenže ten měl tempo i buildup a impuls pro další prozkoumání filmu dal finálním, božsky napsaným monologem, který téma odhalil. Oproti tomu tohle je styl udělej si sám. Ne úplně špatný, ale hrozně frustrující. ()

Xatrix

Na Sunshine jsem se opravdu tesil. Vyborne trailery, pozitivni recenze a vykriky o resuscitaci Dannyho Boyla znely opravdu lahodne. Nuze dnes prisel ten den a ja mohu hodnotit. Sunshine se obcas prirovnava k Fontane Darrena Aronofskeho. Svym zpusobem to odpovida, protoze jde o vizualni zranici zabalenou do stridani temne a zlate (zlute) barvy. Zde Boyle opravdu nezklamal a nezaregistroval jsem jedinou vadu v tricich. Herecke obsazeni je take na jednicku - zde dominuje hlavne Cylian Murphy, ale ostatni nezustavaji pozadu. Z prvni poloviny filmu mate pocit, ze Vas ceka uchvatna jizda, vsechny ty kamerove najezdy a vyborne zabery se ale zacinaji krapet rozpadat pod chatrnym scenarem. Obcas to ujede i reziserovi a priznam se, ze parkrat jsem nevedel co se vlastne na obrazovce deje a proc. Pribeh dostava opravdu na frak v samotnem zaveru, ale to uz bych spoileroval. At tak ci tak je Sunshine opravdu dobrou sci-fi, ktera se nema za co stydet mezi konkurenci. 8/10 ()

Yomega

Na velkém plátně fantastický zážitek. Skvělé vizuální zpracování, výborní herci stejně jako působivý děj. Jediné mínus je lehce chaotická poslední třetina filmu a nepřítomnost hudby s traileru. Sice jsme ji už slyšeli ve více filmech, ale ve spojení se slunečním žárem byla ještě působivější. Jinak od dob Minority Report zase Sci-Fi, které mě chytlo za srdce. ()

Cruchot

Čekal jsem mnohem víc. Audiovizuálně sice lahůdka, ale to je tak asi všechno. Vlekoucí se děj, nepříliš propracované charaktery a většinu dramatických scén, jako by už člověk milionkrát viděl jinde. Tenhle film mě prostě nevtáhl a tak trochu vyšuměl. A to mám sci-fi tak rád. ()

Barak

Napodruhé už to nebylo tak boží jako v kině, ale zážitek, který jsem si z toho odnesl je nepopsatelný. Jeden z nejlepších filmů roku.... (Btw, audiovizuální stránka je fantastická!) ()

Skleni

Ja tvrdím, že nájdite mi sci-fi ktoré ma tak skvelé herecké výkony, hudbu na úrovni, dostatok technickej inovácie oproti realite a i napriek tomu silnú dramatickú časť. A ten záver ... no ja nvm čo mám nato povedať. Asi to, že ten film musel byť aspoň trochu americký no nie?:-D 88% ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace