Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

nmarca

Skvělá atmosféra, v poslední třetině zbytečně přechází do akčního filmu a místy připomíná vyvražďovačku. Přesto ojedinělá sci-fi, která nás ušetřila obvyklých klišé. ()

SHpeK

Fascinujici pohled do slunce, ze kterého by jeden mohl zešílet. Kdyby nebylo nového člena posádky, je to jasných pět pro nejlepší katastrofickou sci-fi z vesmíru. Takhle si to schovám na další Dannyho film. ()

Tico

Po dlouhé době film, u kterého jsem místy až nedýchala napětím a ve třech scénách jsem málem vstala ze židle. Úplně mě to dostalo a vtáhlo dovnitř. V množství chyb mě vážně vzala situace, když se dva lidé ocitli mimo loď bez skafandrů, a nebýt nehody by oba přežili. Něco vyčítat bych tu mohla hodiny, ale myslím, že to nemá cenu. :) ()

Persephona

Impozantne dielo hlavne po vizualnej stranke...vykon cilliena bol uzastny..... az na ten koniec ktory sa mohol niest v trocha inom duchu... ()

Hollister

Po obsahové stánce trošku slabší. Dojem také kazí dle mého názoru zbytečná postava kapitána z Ikara 1. Určitě by šel závěr vygradovat i bez něj. Naopak po vizuální stránce skvělě udělané. Scény se sluneční září jsou opravdu působivé. Film, který je potřeba vidět v kině, doma si náležitě neužijete. ()

courage

Môj osobný zážitok z filmu je neopísateľný. Išiel som na komorné sci-fi a dočkal som sa. Z kina som šiel s trasúcimi sa kolenami a pocítil som ohromnú satisfakciu, keď som vyšiel z budovy a osvietilo ma práve zapadajúce Slnko. Musím si to pozrieť ešte raz, ale zatiaľ mám pocit, že tento film je pre mňa Vesmírnou Odyseou nového milénia. ()

dobbin

Nedivím se názoru těch, kteří to zavrhují, stejně, jako se nedívím těm, kteří to zbožňují. Já jsem ten druhý. ()

dawydx

Rozhodně nejsem tak nadšený jako všichni ostatní. Na filmu mi nejvíce vadilo, jakým způsobem nám jsou prezentovány postavy. Nevidíme mezi nimi žádné vztahy, žádné jiskření, působí jako skupina lidí, které někdo náhodně naházel na palubu kosmické lodi. Nemáme šanci si k nim vytvořit vztah, postavy začnou relativně brzy umírat. S tím se ovšem pojí velký klad, a to, že se zde víceméně neřeší to nevyhnutelné sebeobětování, které je bez keců provedeno. Hlášky typu "Amerika je s tebou, synu", pětiminutové proslovy, záběry na americkou vlaku a podobné zrůdnosti tu opravdu nenajdete. Patosu je tu naprosté minimum a snímek to posouvá o třídu výš. Nějakou hlubší myšlenku tu ale nehledejte. Film se skvělým audiovizuálem a skvělou atmosférou, o to tu jde. Být postavy lépe prokreslené ( a prostor zde hlavně ze začátku byl ) a méně sázet na audiovizuál, měli bychom tu po dlouhé době parádní sci-fi. Takhle se jedná "jen" o solidní film, který vám v paměti moc dlouho nezůstane. ()

Baki

Cekal jsem od tohoto filmu vice. Bylo v nem sice dost,ale ne tolik aby me to dostalo. Ke konci film se mi zdal zmateny me chvili muselo dochazet voco tam go. takze 65% je myslim dost. A taky jsem se nemohl zbavit toho, ze Cillian Murphy je kladas a ne zaporak, jak jsem ho znal z Betman Begins. ()

Toustovač

Tak to je naposled, co jsem šel na film kvůli traileru:). Vizuálně jistě úchvatné, ale například takovou Fontánu stavím úplně jinam. A poslední půlhodina? Proboha, to se tvůrci snad úplně zbláznili. Tenkrát tento film vytvořil dost děsuplné kombo spolu se třetím Spidermanem, což mělo dlouhodobé následky:). ()

LukeSharp

Chtěl bych něco napsat,ale nemám slov.To se nedá okecat,to se musí vidět.Slova jako excelentní,perfektní,brilantní tady neznamenají nic.Best I've ever seen!!!!! 95% ()

wef

(Původní komentář jsem smazal, měním názor.) Až teď mi došlo, že je to skutečně dechberoucí sci-fi, které chci vidět znovu. ()

Arccos

Chce se mi zvolat: "Konečně nějaké dobré klasické sci-fi." Přesto ale na druhou stranu mě film nechytil tak, jak bylo asi zamýšleno (hlavně závěr měl púsobít asi více, než se povedlo). Najdeme tu řadu fyzikálních a technických nesmyslů, z nichž zapálení Slunce považuji za nejmenší - jenomže co to je v porovnání s takysci-fi sračkami Armagedonem nebo Rudou planetou... ()

curfew77

Sunshine mohl být (a zčásti také je) audiovizuálně nádherným filozofickým podobenstvím o tom, co všechno pro člověka může znamenat Slunce - a ani by nevadilo, že režisér Boyle a scénárista Garland provádějí se základními fyzikálními fakty to, co se obvykle dělá s toaletním papírem. Jenže žánrově se film na poslední čtvrtinu tvůrcům vymyká z kontroly a mění se v bezduchý sci-fi slasher kombinovaný s psychothrillerem, ve kterém nukleární bomba velikosti Manhattanu poletuje po slunečním povrchu a uvnitř přitom probíhá čílá přetahovaná o tlačítka, ve kterém členky posádky zachraňují kolegy v přetlakové komoře a mají přitom na nohou elegantní plážové žabky... zkrátka ve kterém nelogičnosti pálí do očí jako tisíc Sluncí a pracně budovaná věrohodnost postav se rozsype na prach rychleji než kapitán Kaneda. Proč nemohou filmy tohoto žánru obvykle dostat ani trochu důstojný konec, je záhadou, kterou neospravedlní ani (ne)rovnice s rozpočtem na jednom a tržbami na druhém konci. Přitom atmosférická hudba, nápadité a ukázněné vizuální hrátky i velmi přesvědčiví herci vkládají mnohem víc, než nakonec zbude v paměti. Tisíckrát škoda, protože Sunshine si stejně zaslouží plných 70 %... a to i přesto, že jde především o totálně promarněnou šanci. ()

Fanak

Jednoznačné zklamání. Jakýsi hybrid Horizontu události a Vesmírné odysei. Bohužel podědil spíš neduhy než pozitiva. Celkem nudně rozvláčná a především tak trapně a neuvěřitelně plytká zápletka. Hrdinové se chovají stupidně jako v teenagerovském vyvražďovacím hororu a zajímavá hudba ani slušná výprava celkový dojem nedokáží zachránit. ()

kaapaa

Již tak skvělou atmosferu filmu doplňuje výborné herecké obsazení, především Murphy, překvapivě i Evans, ale hlavně VÝBORNÁ hudba!!! ()

deep

pro mě film roku 2007.ani to,že se film ve druhé polovině zvrtne ve vyvražďovačku,popř. vědecké nesmysly,scenaristické kiksy...mi nevadily.na druhou stranu chápu ty,kteým se sunshine nelíbí.sám netuším proč mě zrovna tenhle film tak dostal,ale je to tak-totálně mě sejmul.asi nejsem dostatečně náročný divák. Po čase: Dobře no, tak s tím filmem roku jsem to přehnal, ale rozhodně je to výbornej film ()

Sir Ludvig

Prvé dve tretiny takmer úspešne napodobujú 2001: Vesmírna Odysea, niekoľko scén si najmä vďaka trikom divák zapamätá. Boyle samozrejme nie je génius ako Kubrick a posledná tretina, ktorá je pre zmenu skoro tak dobrá, ako čiste hororový Horizont Udalosti a dáva naplno vyznieť režisérovej neistote v tom, že čo nám to vlastne chcel ukázať??? Vykráda sa z celej kopy filmov a výsledkom je obvyklý guláš. Tento snímok vypĺňa filmový priestor a zameriava sa na diváka, ktorému je Odysea príliš intelektuálna a Horizont béčkový. ()

Mr.Roman

Na druhý krát, po dlhej dobe od premiéry, kedy som snímok videl naposledy, zvyšujem na maximum. Sunshine si to zaslúži. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace