Poslední člověk na Zemi není sám. Will Smith v roli toho, který přežil. Já, legenda – impozantní, akční dobrodružství plné znepokojivých záběrů vylidněného Manhattanu. Vojensky virolog Robert Neville (Smith) je nevysvětlitelným způsobem imunní vůči nezastavitelnému a nevyléčitelnému viru, který postihl obyvatele New Yorku, možná celého světa. Zmutované oběti neznámého moru se plíží ve stínech a sledují každý Nevillův pohyb. Čekají, až udělá osudnou chybu. Nevilla pohání jediný cíl – vyrobit lék z vlastní krve a čas pracuje proti němu. (Magic Box)

mat.ilda

Nevšední zážitek z filmu pokazil až příchod podivné Anny, blábolící o nejasných pokynech shůry a digitálních oblud, jak lidských, tak těch zvířecích. Oč lepší by byl jeden opelichaný lev vypůjčený z cirkusu, oproti stádu směšných digitálních srnek, oč uvěřitelněji by působili nakažení pomalejší a podobnější skutečným lidem! Pokud na nedigitální komparz nestačil finanční rozpočet, raději bych je jen tušila, než viděla. Nebýt těchto "drobností", ani by mě nenapadlo přemýšlet o tom, jak to asi bylo s tou vodou a elektřinou - jen bych tiše zírala na prázdnotu ulic, zlověstně ubývající pruhy slunečního světla a vynikajícího Willa. ()

heyda

Budu vyjimečně přísný. Tenhle sci-fi thriller stojí na skvělém Smithovi, který zde hraje defacto sám :-)) Film je nadupaný efekty, zvraty, lekačkami a atmosféra by se dala krájet. Přesto tématika žíznivých nemocných nestvůr, kteří žijí jen v noci mi přijde taková bezzubá. A ten konec taky nic moc. Možná být na tomto filmu v kině byl by zážitek větší a šel bych na 4 hvězdičky, takhle jsou to hodně slušné 3. ()

Stanislaus

Já, legenda je sice dalším z řady snímků o celosvětové pandemii, která vyhubila téměř veškerý život na Zemi, ale i tak přináší něco nového. Pohled na postapokalypticky rozpadlý New York, v němž není neobvyklé narazit v ulicích (nejen) na divou zvěř, je opravdu reálně zpracovaný a dobře předvedený. Boj jednoho muže, jehož jediným společníkem byla jeho věrná fena, za vyléčením lidstva z nákazy - všechno mi to přišlo poctivě a autenticky natočené. Množství peripetií a nečekaných zvratů, které vedly k nevyhnutelnému konci ... začátku. Zkrátka dobře natočený film, jehož úspěch stojí zejména na poutavém tématu, skvělém Willu Smithovi a pěkných vizuálních efektech. ()

lola3121

Jako nápad výborný, osamělý hrdinný vědec přežívající ve vylidněném New Yorku. Dlažba velkoměsta zarůstající trávou a liduprázdné ulice působí fakt velkolepě, jenom nesmí být člověk moc velký hnidopich, přemýšlející třeba o tom, jak pěkně jsou všechna opuštěná auta zaparkovaná po krajích ulice, aby se prostředkem dalo prohánět ve sporťáku, nebo odkud se v prázdném městě (potažmo světě) pořád bere fungující voda a elektřina... No jak říkám, o tomhle radši nepřemýšlet, a pak už se můžete nechat unášet příběhem vědce, hledajícího lék... na co vlastně? A pro koho vlastně? No neva, ale jinak to byl opravdu úžasnej biják. Ještě si budu muset sehnat tu verzi s alternativním koncem, ten happyend mi trochu zkazil celkový dojem... ()

jojinecko

Tí ktorí sa tu sťažujú na plytkosť scenára nech si pozrú novozélanskú skvelú záležitosť The Quiet Earth. Je to v podstate o tom istom, akurát v I am Legend sa kladie dôraz na vizuál a efekt, v tom druhom prípade jednoznačne na filozofiu (čo mi je bližšie). Ten vizuál je zvlášť v úvode brilantný tak isto ako scény vyľudneného New Yorku. V protiklade s tým stojí nepodarená pc animácia, ktorá je viac než žalostná(!). Will Smith nie je človek, ktorý by sám odtiahol celý film aby nezačal nudiť, napriek tomu je jeho herecký výkon obstojný. I am Legend je hollywoodsky komerčný produkt, ktorý po pozretí vyšumí z hlavy a nezanechá výrazný dojem, napriek tomu tie skoro dve hodiny nie sú strateným časom:) ()

Flego

Úvod ako z partesu - nákazou zničený, spustošený NY ako z biblickej apokalypsy. A to je všetko. Jednoduchý príbeh by si žiadal precíznejšieho scenáristu s nápadmi, takto mi to pripadá ako nedotiahnutý námet. Retrospektívne sekvencie mohli byť radšej dlhšie, keď už pusté mesto neprinášalo nápady. Škoda. ()

Pejpr

V žádném případě nebudu zakrývat, že Willa prostě žeru a v tomhle filmu mi jasně dokázal proč je vlastně můj nejoblíbenější. Každou scénu, každý moment, každou grimasu jsem tam byl a cítil s ním. Zvlášť ta scéna s tou figurínu, kterou rozstřílí ve mně zanechala tolik pocitů, které nepřekoná ani 1000 dílu Ordinace! ()

sharky

76% No, scénář není zrovna z těch nejpovedenějších, ale mě to nějak vynahradila celková atmosféra filmu. Tahle variace na téma poslední člověk na Zemi je totiž dokonale depresivní. Možná až moc. Ve chvlíli, kdy hlavní hrdina o cosi příijde, mě to už otrávilo tak, že jsem to měl skoro chuť to nedokoukat, ale nakonec jsem to přece jen dokoukal a nějak se mi ten film usídlil v hlavně a nemůžu ho teď z ní dostat. Will Smith je skvělý jako vždy, hudba dokonalá, akce efektní, scény napínavé až děsivé, jen ten konec a vůbec celý scénář se příliš nepovedly. když už chce ta holota scénáristická víc peněz a stávkou zastavila několik skvělých seriálů, tak by se měla takly víc snažit. Kdykoli vidím nějaký americký film se skvělým scénářem, je pod ním obvykle podepsán režisér. ()

anais

Osamocená postava bloudí po New Yorku. Po boku jí kráčí pouze věrný psí přítel. Lidstvo je pryč. Pod vlivem údajného léku na rakovinu zmutovalo v krvelačné vraždící bestie, které se bojí světla. Přes den je tedy velkoměsto panstvím jediného člověka, v noc se stává dominiem krvežíznivých monster. Záběry opuštěného, zchátralého New Yorku připomínají svou velikostí a monumentálností vykopávky v antickém Římě. To je působivé. Méně působivý než obrázky je zvukový doprovod. Nejsem si jistý jestli by tři roky po opuštění města ulice zvučely jako ta nejdivočejší amazonská džungle. Ale budiž. Jestli v něčem tvůrci filmu odvedli skvělou práci, je to výprava a vlastně celá atmosféra opuštěného místa. Tím však mé pochvaly končí. Samotný příběh se totiž skládá z mnoha klišé, které ději ubírají na jakékoliv originalitě. Hned na začátku už vás možná napadne jak to dopadne se vztahem člověka a jeho psího kamaráda, odhadnout závěr také nebude problém… Will Smith se úporně snaží podat „výkon“, ale dramatická poloha mu moc nesedla – někdy působí směšně, ale spíš mi ho bylo líto, jelikož jsem si chvílemi připadal jako při sledování dalšího dílu Mužů v černém (Will Smith coby výjimečně imunní člověk, náhodou geniální vědec, a k tomu ten jeho roztomilý kukuč…fuj). Ale klišovitý příběh, ani hollywoodsky dokonalý Smith nejsou zdaleka tak zásadním problémem, jako naprosto příšerné triky. A nejedná se jen o digitální mutanty, kteří jsou asi tak věrohodní jako Santa z Polárního expresu. Tvůrci nám servírují také digitální lvi, nadpřirozeně poskakující jeleny a srnky… Nejen, že tahle umělotina vůbec nekoresponduje s realistickým provedením prostoru NY, ale také bortí očividnou snahu působit jako horor. Jak zabránit smíchu., když na vás ze tmy vyskakují desítky postaviček gumových jak Úžasňákovi? Jsem si jistý, že kdyby se tenhle film natočil před deseti, patnácti lety, v hlavní roli by hrál třeba Lawrence Fishburne (a nebo v sedmdesátých letech s Donaldem Sutherlandem!), a monstra by hráli komparsisti s kvalitními maskami od Stana Winstona, mohla to být pecka. ()

HellFire

Jako velky fanousek her Fallout mam hodne rad tyhle filmy, kde clovek preziva v prazdnem svete. Z filmu cisi nadherna atmosfera samoty. Jedine, co me k filmu nesedi je konec. Nastesti v DVD verzi je take alternativni konec, ktery je mnohem lepsi. ()

eraserhead666

V první půlce by to byl docela dobrý psychologický „zombie“ hororový thriller. Pokud je ve filmu jen Smith a jeho pes, má to napětí a dobrou atmosféru osamělosti a všech jejich neduhů, kdy Smith hovoří s fiktivními lidmi a dokonce s nimi flirtuje. Pak se ale začnou až moc objevovat směšně digitální „zombíci“ (pochopí filmaři konečně, že ne vždy je digitální trik dobrý trik a že i stará dobrá ruční práce přináší ovoce?), přibudou dva lidi a stane se z toho hodně průměrný postkatastrofický snímek s nechutně hollywoodským koncem (někde jsem se dočetl, že prý má film dva konce, doufám, že narazím i na ten druhý a že bude mnohem lepší). Nejvíc mě pobavilo, že ve městě, v němž už tři roky žije sám jeden jediný člověk, stále vlajou čisté a neporušené americké vlajky. Zkrátka, dobře rozjetý film se ve druhé půlce změní v to, co jste už mnohokrát (a často lépe) viděli/y jinde. ()

Roman.Ticka

Will Smith, jak ho všichni známe, chodící posilovna, velmi vzrušující sexy chlapík, kterému může kamera zalézt až pod kůži bez ztráty desítky. Ale i příběh měl pro mě kouzlo. Je těžké si představit tak absolutní ticho, v mega velkoměstě NY zvlášť. Will těžkou roli one to one zvládl na jedničku, je to borec, který "stárne" k lepšímu a zralejšímu, jako většina aktivních lidí. * navíc za znovuobjevení Boba Marleyho. Závěr jsem detailně pochopila až díky diskusi se synem (motýlci) a prý existuje jiná verze snad lepší. Pro mě je tato přijatelná a neměnila bych. "Prozářit temnotu..." ()

rikitiki

Will Smith se blomcká liduprázdným New Yorkem obklopený jen svou samotou, zoufalstvím a armádou dost nepřesvědčivých animovaných zombie. Dvě hodiny (podle mého subjektivního času) se toho moc jiného neděje. Nechybí obvyklé kýčovité atributy jako věrný psík a trýznivá vzpomínka na loučení s roztomilou dceruškou a milovanou ženuškou. Zombie se vyznačují děsivými škleby v obličeji, řvou jako tur v říji, mají nadlidskou sílu a po stěnách a stropech skáčou jako luční kobylky - takže opět je to už tisíckrát viděné. Heroický konec svou směšností připomíná film Pošťák a ruské válečné snímky. ()

poz3n

Bohužel větší hovadina, než jsem i očekával. Jediným hrdinou, kterému se dá fandit, je hrdina chlupatý a ten naneštěstí příliš času nedostane. Jinak je to dost pitomá CGI blockbusterovina, která postrádá téměř vše, včetně smysluplného děje a zapamatovatelných vedlejších postav. 4/10 ()

Janek

Magor z videopůjčovny a jeho přítelkyně ze studeným čumákem jsou Sami v New Yorku! A kdyby tam šoupli McCulkina jak straží komické pasti proti infikovaným vetřelcům, tak to mohla být i nostalgická legrace. Will Smith se sice očividně opravdu snaží, ale jeho záchvaty smutku jsou na pozadí diskutabilního scénáře spíše ranou vedle. Ve spojení s dialogy (monology) umírá atmosféra. Smith je sice sám, ale musí neustále něco vysvětlovat a blbě žvanit (skrze figurýny, laboratoř a K-19). Po nějakém čase se octneme v trošku jiném filmu, kde nastupují dějové nelogičnosti a ostatní zhovadilosti (moralizování skrze regee, patos, Shrek!!!). /Já, legenda/ kromě zajímavého začátku, kdy divák ještě neví "co se vlastně děje", nic nového nenabízí (a to ani na poli digitálních efektů). 20% ()

Kailo

Výborný výkon Willa. Při scéně, kdy křičel na figurínu "Co tady děláš?", jsem čuměl jak jelito a myslel si, že je magor. 60% ()

SOLOM.

Postapokalyptická lahůdka, nebo jen další polo-zombie brak? Tenhle film má skvělý začátek, kdy se Will prohání ve svém bouráku opuštěným New Yorkem a pronásleduje divokou zvěř ( tahle scéna mě naprosto dostala). Atmosféra v tu dobu měla neobyčejně zajímavé grády, protože divák pořád s napětím očekává, co že ten záhadný virus udělal se všemi obyvateli...Když to na nás tvůrci vybalí, tak jsem si musel zakrýt údivem ústa, stejně jako pornoherečka, když na ní vytáhne své nádobíčko její černošský kolega. Digitální zombíci vypadali k smíchu a já dostal chuť to okamžitě vypnout. Neudělal jsem to a ani toho moc nelituju, protože i v dalším průběhu filmu dokázal film držet stanovenou laťku napětí, akce, smutku a občas i humoru. Jenže čím víc se začal film blížit ke svému konci, tím mě začal bavit míň a míň. Z hororové atmosféry se z toho začal stávat jakýsi slaďák pro náctileté. 7/10 ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

26.08.2022

Já, legenda dostane pokračování

Já, legenda dostane pokračování

05.03.2022

Postapokalyptický akční snímek Já, legenda, v němž si v roce 2007 zahrál hlavní roli Will Smith (Mizerové), se oficiálně dočká dvojky. Scénář opět napíše Akiva Goldsman (Šifra mistra Leonarda, Čistá… (více)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech