Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

3DD!3

Nejsem si tak úplně jistý co bych měl napsat. Rozhodně to není čistých 5, protože Mooreův obsah zdaleka převyšuje Snyderovu formu. Film mi občas přišel strašně zkratkovitý, ale pořád fungoval znamenitě a to co jsme potřebovali vědět nám bylo řečeno. S klidem můžu říct, že jsem se za ty téměř tři hodiny vůbec nenudil. Rozhodně však nejde o nejlepší komiksový film. Jo a mimochodem. Přesně uprostřed finále, kdy děj graduje na maximum, vypadla promítačka a způsobila tak nechutné 5ti minutové intermezzo vyplněné snahou mého mozku si domyslet konec. ()

Hitman_47

Když se objeví film, který je podle kultovního komiksu, scénář k němu napíše samotný Solid Snake a režíruje to Snyder, tak to přece nemůže dopadnout špatně. Celé ty 3hodinky utečou vcelku rychle a vy zjistíte, že na konci jste očima snad úplně přilepeni na plátně :) Už se moc těšim na slibovaný 4hodinový director's cut, na který se snad naši čupr distributoři nevyserou. A Rorschach je nejlepší a nejdrsnější superhrdina všech dob (navíc se chlápek umí i oblíkat...má prostě styl jak "zkurvysyn";) ()

berg.12

Zack Snyder možná umí točit. Co neumí jsou postavy, vztahy, motivace, atmosféra, doba, prostředí a myšlenka. Což by tolik nevadilo, nebýt evidentních ambicí tohle všechno postihnout. Takhle zůstává hodně literární a místy až dětinská snaha, která trochu připomíná stejně plytký Supermanův návrat. Z komiksového filmu se pomalu stává mrtvola. ()

Kaka

Famózní vizionářská pecka. Snyder se opět nebál odvázat a povedlo se mu to na výbornou. Watchmen jsou luxusní záležitostí i pro neznalce komixu a celého příběhu jako takového. Velké množství flashbacků je sice trochu náročné na koncetraci, nicménně dá se to zvládnout. Akce strhující a myšlenkově precizní. Nevídaně stylová záležitost. Zack si plivnul do dlaní a natočil něco co opět posouvá současnou moderní kinematografii o kousek dál. Po definici nového mustru pro akční film/charizmatického hrdinu současného světa a kinetické akce (Casino Royale, Quantum of Solace) přichází milník v žánru komiksové scifi. ()

Lavran

Kolosálnost Strážců - Watchmenů se zde, jak očividno, stala podnětem i omluvou pro náležitě kynuté grafomanské testamenty - a že je vskutku o čem psát! Já budu skromnost sama a za všechny své parádní dojmy nechám horovat hlavně ratingovou hvězdnou tirádu, neboť její výmluvnosti se nevyrovná ani paján o rozsahu Proustova Hledání ztraceného času. Jednu hubené rýpnutí si nicméně neodpustím (nikoli však do filmu - muhehe!). Doufám, že Snyder tímhle nekompromisním veledílem (kulantně a eufemisticky) našplouchne a (bez obalu a fortelně) na*ere hodně, hodně, hodně a co nejvíce lidí (a nejen těch, kteří opovrhují maskovanými vigilanty, explicitním sexem, de-estetizovaným násilím, humorem černějším než krém na boty, filozofováním a politicko-společenskou satirou v jednom filmu pohromadě). Proč? Protože Watchmeni si zaslouží být kontroverzní! A zvláštní dávku frustrace přeji ctitelům třístovkové sterility, kteří se budou nejnovějším Snyderovým dítkem cítit dotčeni (pokud se tací naleznou). :) Watchmen, to je komplikované, mistrovské dílo, dílo, které diváku vytře zrak i sluchové ústrojí a jeho pozornost a mozkovou aktivitu podrobí důkladné prověrce. Jen houšť, továrno na sny! Jen houšť! // Demaskování pravdy: Pod tímto komentářem je podepsán (pouze)člověk, který byl v dobách vypuštění první upoutávky nezdolně přesvědčený o oprávněnosti svého "What the hell is that!" a pro modráska a Sůvu měl v plánu bojkotovat kinoprojekci. Jaké neskonalé štěstí, že zavčas "vyměknul"! S papírovou předlohou zatím síly nezměřil, což hodlá napravit při první příležitosti. Minutemeni jej totiž okouzlili. // Skromnost definitivně pozbyla smyslu... Chci Director's Cut! :) ()

Spiker01

Watchmen jsou pro mě naprosto neznámý komiks. Před tímto filmem jsem o nich v životě neslyšel. Ovšem taky jsem nebyl znalec DC, zajímavou mytologii pro mě měl hlavně Batman. A znám maximálně členy Justice League (btw kdyby je natočili právě takto byl bych spokojen). Natočit to musel být pěkný oříšek, protože je to nesmírně těžká látka; nicméně Zack Snyder dokázal podle mě nemožné. Už se těším až uvidím, jak se popral se Supermanem (edit : nakonec pro mě nejslabší kousek z DCEU). Ovšem abych se taky věnovali Strážcům.. Tak zaprvé, skvělý výběr hudby, jednotlivé skladby do sebe nějakým zvráceným způsobem zapadají a tvoří vynikající soundtrack. Scénář je perfektní. A ta kamera, no prostě vynikající práce! Film perfektně zapadá do momentálního univerza Warnerů. Asi nejvíce lidí si stěžovalo na nudu. Jak už jsem psal, komiks neznám, a přesto jsem se podíval na Special Edition, co má 3,5 hodiny. Zpočátku jsem se musel zžít s postavami, ale rozhodně jsem se nenudil...100% ()

Krouťák

Komixy jsem nikdy nečetl, ale po zhlédnutí můžu s klidem říct, že to vůbec ničemu nevadí... Film jsem si parádně užíval a stopáž jsem sotva postřehl. Hudební a hlavně vizuální zpracování výsledek jen podtrhuje - Strážci u mě patří ke špičce ( co se komixu týče samozřejmě ) 90% a už by to chtělo zas nějakou drámu ne ? :) ()

Eddard

Ukrutný zážitek. Neoddiskutovalně nejlepší superhrdinský příběh, jaký jsem kdy měl tu čest poslouchat, což je samozřejmě kredit pana Alana Moora - postavy, dialogy, zápletka, kompozice, přesah, pointy... To všechno je nám navíc servírováno v úchvatném vizuálu, v senzačních dekoracích a za doprovodu lahodného soundtracku. Co se týče hereckých výkonů - Patrick Wilson je sympaťák k pohledání, ale vedle intenzity, kterou Rorschachovi propůjčil Jackie Earl Haley jeho senzační civilní výkon skoro nezaregistrujete... Všechno klape, lituju že nemám slov, které by přesvědčivěji vyjádřily mé nadšení - prostě do toho jděte . Unforgetable... P.S.: A ta otázka, která se vznáší po všech těch reklamních plakátech? Who watches the Watchmen? Už jste přišli na správnou odpověď? :-) Everybody fucking ought to.100% ()

Tyler

Mám být další, kdo tu bude srovnávat původní grafický román Alana Moorea s filmovou adaptací, která se celkem potichu vplížila do našich kin? Asi se tomu nevyhnu... Neboť věrnost předloze je nejsilnější zbraní Zacka Snydera, a "Watchmen" jsou tak těmi Strážci, kterými být měli. Temní, nejednoznační, sadističtí, chybující, lidští... O původním románu se často mluví jako o dekonstrukci superhrdinského žánru, a věřím, že předlohou nezasažení diváci občas musí jen pochybovačně kroutit hlavou, nebo se dokonce ironicky usmívat v domnění, že sledují velikášsky natočenou parodii. "Watchmen" zůstali i na plátně obtížně uchopitelným příběhem plným znepokojivých myšlenek, především o nás samých. Zůstali spletitou mozaikou tvořící paralely s naším skutečným světem, přetékající náměty na dlouhé přemýšlení. Nejsou jednoduchým filmem, stejně jako ani román nebyl snadným čtením... Nebudu si stěžovat na to, že v rámci zachování producentsky přijatelné stopáže došlo k určitému zhuštění a zkrácení. Nemá to smysl. Nejdůležitější totiž je, že Snyderovi se podařilo zachovat, nebo ještě lépe řečeno, zcela naplnit ducha předlohy. Nezjednodušuje, nesnaží se překopat to, co fungovalo, ale nechává ponořit vnímavého diváka do hloubky. Nechává ho v opozici k postoji Doktora Manhattana opětovně zjistit, že lidé jsou a vždy budou zajímaví tvorové. A že o hrdinech "Strážců" tohle tvrzení platí beze zbytku... Vizuálně "Strážci" připomínají stránky komiksu vystoupivší do reálného světa a nelze jinak než ocenit až překvapivou otevřenost v zobrazování krvavého násilí a sexuálních scén (v rámci dnešní "mládeži nezávadné" produkce jde o velmi vítané osvěžení). Co mě ovšem totálně dostalo byl výběr hudby. Pokud se o Quentinu Tarantinovi říká, že má neskutečný čich na písně podbarvující filmové scény, tak po "Watchmen" se Zack Snyder může směle postavit po jeho bok. Ale to už berte jen jako třešničku na dortu... "Watchmen" nebudou trhat rekordy v návštěvnosti, na to jsou příliš komplexní, komplikovaní a nestandardní. A mně nezbývá než pokývat hlavou a říct – "Naštěstí!"..... Když jsem dočetl román, byl jsem poměrně dost zmatený. Ale po nějaké době se mi spousta věcí urovnala v hlavě, a já začal cítit zvláštní smutek, nebylo mi z té knihy dobře. A to samé se mi stalo po skončení filmu. Mám to takhle rád. (P.S.: Pět hvězdiček je v záloze pro režisérskou verzi.) ()

Falko

Zaujimava fantasy drama o hrdinoch, ktori uz davno prestali byt hrdinami. Ocakaval som nieco na styl FANTASTICKEJ STVORKY (2005) s lepsim scenarom, s este lepsimi efektami s temnym dejom a hlavne menej kecania a viac akcie. Vizualne efekty su sice na urovni, ale prva polovica filmu je viacmenej o spoznavani hrdinov a ani v druhej polovici sa nesetrilo filozoficko-politickymi dialogmi na sposob V AKO VENDETTA (2005), takze 4 hviezdicky davam s prizmurenymi ocami vdaka kvalitnym efektom, obcas dobrymi bitkami s davkou brutality, ktora nemusi byt pre kazdeho znesitelna. Vidiet, ze reziser ma na konte nadupany horor USVIT MRTVYCH (2004) alebo historicku vojnovu viziu 300: BITVA U THERMOPYL (2006)... 11.03.2009 ____ Jeffrey Dean Morgan - (Edward Blake / Komediant) +++ Billy Crudup - (Dr. Manhattan / Jon Osterman) +++ Jackie Earle Haley - (Walter Kovacs / Rohrschach) +++ Malin Akerman - (Laurie Jupiter / Silk Spectre II) +++ Carla Cugino - (Sally Jupiter / Silk Spectre) +++ Hudba: Tyler Bates +++ (Videl v kine 10.03.2009) +++ ()

viperblade

Zack Snyder je hračička. To není žádná novinka. Jeho režisérská ruka je zde hodně znát, ta vypiplanost s každou scénou, zpomalovačky a efektivní hudba k tomu. Jenže mám s Watchmeny malý problém. Přemrštěná stopáž. Na to, jak některé scény byly skvělé, (hlavně většina s Rorschachem, scéna na Marsu), tak některé tam byly absolutně zbytečné (vězení). A přeci jen, jsem stále přesycen jinou skvělou adaptací komiksu, a to Temným rytířem. Neubráním se malému srovnání: TDK má 152 minut, viděl jsem ho několikrát a ani jednou jsem se nenudil. Watchmeny jsem zatím viděl pouze jednou v kině, bylo to kolem 160 minut, a kdybych měl na ruce hodinky, tak se na ně asi často dívám. ____ Watchmen není špatný film, ale film roku to, (bohužel pro mě), není. Kdyby se to zkrátilo o nějakou půlhodinku, tak bych šel nepochybně výš. Takhle mi to svědomí nedovolí. A to Snydera fakt mám rád. ()

castor

Řadu měsíců jsem odkládal předlouhý comicsový projekt Zack Snydera. A na rovinu, je to po vizuální stránce vybroušený diamant, ale jinak jeden monstrózní potemnělý flashback, který mě nechal tak trochu chladným. Ambice tu byly, ale výsledek obsahově trošku belhá za formou. Snyder chtěl pojmout úplně všechno, ale nakonec zůstal někde na půli cesty.. Alespoň v mých očích.. a pocitech!! ()

ClintEastwood

Komiksovou předlohu jsem nikdy nečetl a šel jsem do filmu s úplně nulovou znalostí příběhu. Přesto jsem si Watchmen docela kvalitně užil. Co se týče vizuální stránky filmu, tak ta je téměř dokonalá. Pastva pro oči. Hodně zajímavé jsou i propracované postavy, hudba a klasické písně z 60. až 80. let. Už úvodní titulky (naprostá pecka) mě příjemně navnadily na nevšední filmový zážitek. Film má však i pár menších pih na kráse. Především příliš dlouhá stopáž a s tím spojených několik nudnějších pasáží je to, co by se snímku možná dalo vytknout. Jinak je ale vše na vysoké úrovni a těchto pár nedostatků nemohlo zkazit slušný dojem z pěkného filmu. ()

Rex Mundi

Zaujímavé - obvykle sa s Pomom nezhodujem, ale tentoraz áno :-) Až na to ohúrenie z prvej tretiny, u mňa to bola iba spokojnosť... V porovnaní s ostatnými komiksákmi, ktoré som doteraz videla, je toto citeľný posun od priamočiarej akcie, prekladanej zmesou humoru a vážnych tém - k riešeniu zásadných otázok, vesmírnej filozofie, pomýleného mesiášstva a zvrátenej spoločnosti. Ak takto vyzerá budúcnosť komiksových filmov, ďakujem, neprosím. Keď už sa mám dívať na superhrdinov, radšej nech je to prostý Spider-man, Batman, Superman či Hellboy, ktorí fungujú na osvedčených pilieroch čiernobielych postáv, zachraňovania životných lások, mačičiek zo stromov i celého sveta od zákerných zloduchov. Watchmeni si na môj vkus odhryzli priveľké sústo a nedokázali ho zožuť - nie preto, že by sa o to nepokúsili, ale preto, že sa snažili až príliš. Chceli toho priveľa - nielen byť štylizovaný, efektný, ukázať ľudskú tvár superhrdinov, ale aj skritizovať spoločnosť, politiku a nastoliť i riešiť otázky hraníc medzi zverstvom, ľudskosťou, megalomanstvom a božskosťou. Priveľa metafyziky a zároveň priveľa názornosti. Navyše sú Watchmen mučivo dlhý film! Tretia hviezdička iba za Rorschacha. ()

CANNIBAL

Bavil mě začátek, přestože byl zpočátku poněkud divný a velice pěkný byl i konec. Ovšem zhruba uprostřed, to byla spíše šedá zóna, která nějak zvlášť nevynikala. Za mě tak akorát dobrý. Což je ovšem velká škoda, neboť by se z toho dalo vymáčknout určitě mnohem víc. Ale to by si s tím tvůrci taky museli mnohem více vyhrát. ()

D.Moore

Ne snad že by verze pro kina byla špatná, rozhodně ne, je to jeden z úplně nejlepších komiksových filmů. Nicméně tři a půl hodiny dlouhý Ultimate Cut je vskutku ultimátní věc, ve které je úplně všechno. Tvůrci do jednoho dokonale pochopili, o čem Moorův komiks je a co má říct, příběh plyne jako nic a perfektně se prolíná s animovanou linkou Příběhů černé lodě, některé vedlejší postavy dostaly více prostoru a ty hlavní jsou, jak to říct, ještě hlavnější. Nemyslím, že nové scény dávají filmu nějaký jiný význam (jako třeba v Cameronově Propasti), ale rozhodně umocňují prožitek. Že je Snyderova režie dokonalá, o tom asi není třeba psát, ale stejně - kde se pořád bere ten pocit při sledování úvodních titulků? A proč se pak člověk přes tři hodiny usmívá nad tím, jak senzační podívaná to je? A proč se pořád nemůžu rozhodnout, kdo ze všech těch postav se vlastně chová dobře, pokud tedy vůbec někdo? Strážci nabízejí nové a nové věci k zamyšlení, nové a nové drobnosti a odkazy, mají prostě pořád co říct a stejně jako kniha mě tenhle film nikdy nepřestane fascinovat a bavit. ()

Niktorius

Bez znalosti předlohy a po teprve prvním zhlédnutí jsem poněkud zmatený a ve věci hodnocení Snyderova nového počinu nerozhodný - berte tedy toto hodnocení i komentář jen jako dočasné poznámky, které bude nutno zrevidovat dalšími, již "poučenými" projekcemi.____1.) Ačkoli Watchmen mají jen velmi jednoduchý a navíc upozadněný děj sloužící pouze jako ramínko, na něž se věší šiřeji pojaté osudy jednotlivých postav, akčních scén je pomálu a stopáž je velkorysá, není ve filmu jediná nadbytečná minuta, kdy by divákova pozornost polevovala. Snyder si tedy s vyprávěním poradil výrazně lépe, než v Třístovce, kde dle libovůle děj tu a tam zhušťoval a tamhle zase natahoval, což mělo znatelný zcizující efekt. ____2.) Výjma vynikající "Minutemen" sekvence mi přišlo, že Snyder dovede máloco narvat do druhého plánu a vyprávět i mezi řádky; vše je přímočaré, přímo viditelné a ve většině případů i patřičně (slovně) okomentované (a to podezřívám mnoho monologů Dr. Manhattana z blábolivosti, ale zrovna v tomto závěru bych se nerad unáhloval). Obrazy jsou výborně komponované, nasvícení zaslouží metál, ale vnitřní působivost jim schází. Škoda toho i řady pologyny chrastících efektů. ____3.) Je mi jasné, že Watchmeno nikdy nebudou tak masově zbožňovaní jako ne tak vyvedená Třístovka, ale jejich komerční potencionál bych až tak nezpochybňoval. Potvrzuje to banda puberťáku, se kterými jsem měl tu pochybnou čest sdílet kinosál a která se viditelně dobře bavila navzdory faktu, že mozky si evidentně nechala doma. Konkrétně při scéně, kdy to Sůva a Hedvábný přízrak rozparádili, blaženě hýkali jako stádečko oslíků. Až jsem měl strach, že ejakulují...________Takže, Snydere, napoprvé ti to u mě prošlo bez větších zádrhelů, ale nemohu se zbavit obav, jak velkou část chvály, kterou ti adresuji bych měl spíše obrátit na Moora...Uvidíme, nakolik ty obavy byly oprávněné. - - - - - - - - - - P.S: Když jsem poprvé uslyšel zvěsti o tom, že se chystá filmová verze komiksu STRÁŽCI, myslel jsem že půjde o tenhle komiks o "Raketové Posádce", který jsem na stránkách časopisu ABC žral jako malý kluk :-) ()

Spooner

No bál jsem se toho, jelikož jsem předlohu nečetl a bál jsem se, že to bude hlavně pro fandy. Zack Snyder ovšem velmi překvapil. I přes tu hromadu flashbacků mi to celou dobu díky jeho režii přišlo naprosto přehledné a vůbec jsem se v tom neztrácel. Takže mi nedělalo problém pochopit všechny ty spojitosti tamtoho s tamtím atd. Místy se sice dostaví nudnější pasáže, jinak to ale celou dobu příjemně utíká až k výbornému konci. Vizuální a technická stránka jde Snyderovi také od ruky, i když to zas takové překvapení není. Snyder byl totiž se spomalovačkami a akcí (i když jí zde moc není) vždycky kamarád, stejně jako s krvavými scénami. Snyderova režie je prostě čím dál lepší a i když jsem třeba 300 dal plnej počet, tak musím říct, že zde předvedl více režijního umu. Herci, u kterých si budete řikat kde jsem je sakra už viděl, jsou také po většinou výborní. Jsem hodně překvapen a jsem docela zvědavej na ten režisérskej sestřih, i když ten bude asi ještě víc pro ty fanoušky komiksu. 80%+ ()

Faustka

Nejsou ti typičtí "Heroes" z velkého množství komiksových postav. Svým poliďštěním v nás vzbuzují sympatie a snáze se vcítíme do jejich vnitřního světa. Ne jen toho pozlátka, kterým se prezentují navenek. Když bych si měla vybrat kteří mě nejvíc "nadchli", nemusím se dlouho rozmýšlet. Rorschach a Komediant jsou moji "Nej..." :)) ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize