Noc oživlých mrtvol

Noc oživených mŕtvol

Horor / Thriller

USA, 1990, 88 min

Tom Savini

George A. Romero (scénář, původní scénář), John A. Russo (původní scénář)

Frank Prinzi

Tom Dubensky

Scénografie:

Cletua Anderson

Kostýmy:

Barbara Anderson

"JDOU SI PRO TEBE, BARBARO..." Spolu s PÁTEREM THOMASEM a NÁVRATEM NOCI OŽIVLÝCH MRTVOL třetí ze svaté trojice zombiáren mého dospívání. Černobílý originál mě tenkrát příliš nezaujal a jelikož jsem od jeho prvního zhlédnutí neměl potřebu ho ještě vidět, nebudu srovnávat, každopádně remake sám o sobě je mým vůbec nejoblíbenějším zombie hororem. Řemeslně odvedený, příjemně dynamický film (zombies zaútočí už po nějakých pěti minutách) v produkci George Romera a Menahema Golana se opírá o dobrý scénář (Romero), herce (skvělý Tony Todd a jeho arogantní protihráč) a Saviniho doménu - masky. Moc strachu sice nenažene a do kultovnosti mu chybí něco, čím by překročil ono až příliš čisté béčkové řemeslo, ale zato spolehlivě pobaví.(27.7.2007)

Vôbec nie špatný remake. Nesnaží sa tromfnúť originál, ale si ide svojou ľahko béčkovitou a menej ambicióznou cestičkou a v meradlách moderného účesu žánru (a farebného filmu) si vypomáha morbídnym humorom a surovšou brutalitou. Poteší aj vyznenie kritiky spoločnosti v doslovnejšom, až karikaturistickom vyvrcholení.(9.7.2003)

Remake od Toma Saviniho se mě líbí ještě víc, než originální Romerova verze. Atmosféra nemá chybu, zombíci jsou úžasní a hudební doprovod skvěle pasuje a výborně sedí. Režisér této verze je kultovní maskér Tom Savini a čekal bych, že se v krvavosti rozjede víc, ale stejně i tak některé efekty jsou moc pěkně udělaný, ikdyž je nedělal sám velký mistr. Scénář napsal George A. Romero a hlavní postavy Tony Todd, Patricia Tallman jsou perfektně zahraný, stejně tak, jako odporně nechutnej, na ranu zrající Tom Towles v roli ignorantskýho Coopera. Každému znalci se jeho obličej ihned vybaví ze snímku Henry:Portrait of a serial killer, kde hrál Henryho spolubydlícího, mimořádně oplzlýho a slizkýho. Tyhle role mu prostě nejvíc sedí. Film můžu viděl kdykoliv a vždycky mě dostane svou nádherně zombárnickou a beznadějnou atmosférou. " Jdou si pro tebe, Barbaro..."(6.5.2011)

Tom Savini. Člověk který dělal krvavé efekty například pro první Pátek 13. Nebo pro všechny zombie horory George A. Romera (mimo původní Noci oživlých mrtvol kdy byl povolán do Vietnamské války) a je znám jako herec například z filmu od Soumraku do úsvitu (motorkář). Si zde vyzkoušel režii. Jedná se remake kultovního hororu od průkopníka zombie žánru Romera který spolupracoval na scénáři a podílel se i jako producent. Svému předobrazu dělá čest. Vynikající zombíci kteří v některých ohledech dokonce zastiňují i originál. Savini svůj maskérský um ani zde nezapře.(30.8.2012)

Originál jsem neviděl, ale tohle jako remake není vůbec marné. Moc se mi to líbilo, přestože jsem filmu v úvodních minutách moc nevěřil. Přece jen prvotní útok zombie na hřbitově nevypadal moc povedeně. V dnešní době jsme zvyklí na trošku lepší makeup. Jakmile ovšem přichází na scénu Tony Todd film neskutečně oživí. Závěr stojí za zamyšlení, kdo je vlastně větší zrůda. Tom Savini prokázal úctu k materiálu.(15.11.2010)

• - Přestože Ben (Tony Todd) nazouvá Barbaře (Patricia Tallman) boty, v další scéně jsou její nohy bosé. (Pepy)

• - Po vypuštení filmu do kin byl v Německu zakázán. (Chatterer)

• - Film mal pôvodne režírovať Peter Hyams, avšak uprednostnil prácu na filme Nebezpečný útek (1990). (beso74)