Noc oživlých mrtvol

Noc oživených mŕtvol

Horor / Thriller

USA, 1990, 88 min

Tom Savini

George A. Romero (scénář, původní scénář), John A. Russo (původní scénář)

Frank Prinzi

Tom Dubensky

Scénografie:

Cletua Anderson

Kostýmy:

Barbara Anderson

Opravdu se jedná o vcelku důstojný remake. Rozdílů je tu ale docela dost. Zaprvé v ději několik věcí překvapí (některé vcelku mile, jiné ne - třeba závěr se mi líbil víc v originále pro svou neutěšenost). Za druhé je tenhle film o poznání více akční, jestli se to tak dá v tomhle případě říct (Romerův originál byl o něco utahanější). Jediné, co mi trochu vadilo, byl ten výrazný mravokárný tón, který je sice přítomný ve všech romerovkách, ale tady mi to přišlo zbytečně vyhrocené. Tak jako tak to jsou nakonec velmi dobré 4*.(17.6.2011)

• easaque

dneska jsem si vzal na přetřes první pořádný novodobý černobílý (mimochodem existuje i obarvená verze) zombie horor, který jsem zkouknul i s jeho o 21let mladším a barevným bratříčkem. Rozhodně nepopírám, že ve své době to byl průlomový a kultovní film, který svou dobře vybudovanou atmosférou dokázal parádně postrašit milióny lidí. Ale po skoro 50letech působí poněkud omšele, a to nemyslím ani triky či masky - ty jsou dostatečně dobré. Spíš některé scénky a dialogy působí dnes víc úsměvně než bylo zamýšleno. Taky je utahanější a působí minimalisticky, ale příběhu to vůbec neškodí. Remake je dějově hodně podobný, i když v něm samozřejmě změny jsou a podle mě spíš k horšímu. Kvůli nim nebudí takový dojem autentičnosti a zapadá mezi běžný béčkový průměr. Tady si naopak dali práci s pořádnými maskami. Liší se taky závěrem - oba mají něco do sebe, ale přece jen originál nepřekoná a musí se spokojit s druhým místem - víc než 2 hvězdy nedám. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](21.1.2016)

Bohužel u zombí filmu se prostě nedokážu přenést přes fakt, že rychlost jejich chůze je 1 krok za 10 let a v této souvislosti mě příjde naprosto směšná představa, že někde stojím a čekám jestli umřu stářím a nebo se nakonec ke mě dokodrcaj zombíci a sežerou mě. Přitom by si člověk mohl vzít kopací míč žonglovat s ním na jedné noze a po druhé proskákat kolem zombíků bezpečně až do Prahy. Je to, ale jen moje chyba, že na místo Usvitu mrtvých, který mě zde doporučil Mr.Apache a Jossie, jsem si popletl názvy a půjčil tohle. Naštěstí se vydařil závěr a to hodně. Věta "chováme se jako oni" mě připoměla lynčování 17-ti letých vojáků wermachtu těsně po válce, výslechy amerických vojáků v Iráckých věznicích atak dále. Jestli se v nějakým filmu dočkám rychlejší chůze zombíků, tak to bude pecka. Dokud však stihnu přečíst během jejich jednoho kroku celou bibli pozpátku, tak se u toho nikdy nebudu bát.(25.11.2007)

Pro někoho to bude asi svatokrádež, ale remake Night of the Living Dead považuju za zdařilejší a pohlednější, než jeho originál. Ale ani tenhle fakt nestačí na moje více než průměrné hodnocení. Většinu času je to totiž stále stejná nuda - několik lidí se chová více nebo méně jako naprostí dementi, neustále na sebe ječí a hádají se o blbostech a mezitím zatloukají hřebíky, fakt odvaz. Malým lákadlem je možná účast Tonyho 'Candymana' Todda, a také hlavní ženská postava, velmi sympatická zrzavá amazonka (Patricia Tallman), je oproti jedničce mnohem propracovanější, emancipovanější, životnější. Ale její dotaz, který nadhodí (a který musí mít na jazyku každý soudný člověk už od původního filmu) - "Proč nevyběhneme ven a neprokličkujeme mezi těma pomalýma mátohama pár mil do nejbližšího města?" - zůstane bez logické odpovědi. Ale konec filmu se mi tentokrát hodně líbil - jižanský střelecký mejdan s táborákem byl fajn a naplnil mě pozitivní energií.(22.1.2014)

Hodně záživná zombíkovina, i když ze začátku to ani nevypadalo. Herci mne v prvních chvílích dost iritovali a já si furt říkal jak moc je romerův originál lepší (což samozřejmě je). Stejně jako u původní verze ale začne atmosféra postupně houstnout. Savini to udělal příběhově téměř totožné, akorát finále pojal malinko jinak. Konec mrazivý a hudba v konečných titulcích stylová.(28.2.2008)

• Tony Todd

• - Savini chtěl film natočit ze začátku černobíle, potom pomalu přidávat barvy. (Chatterer)

• - Barbara (Patricia Tallman) ve filmu používá opakovací pušku "henryovku" model Henry 1860. Poté, co ji zbraň ukradne Harry Cooper (Tom Towles), používá Barbara policejní revolver Smith & Wesson Model 10, který vzala mrtvole policisty. Tom (William Butler) má pak ve filmu zbraň Stoeger/IGA Coach. (Kirman)

• - Nemrtvého Macgrudera hrál muž, kterého Tom Savini viděl v restauraci. Tom Savini mu řekl, že by byl ideální zombie a on souhlasil. Objevil se poté i na všech premiérách. (Mr.Hudson)