Robin Hood (TV seriál)

Robin Hood

Robin Hood

Dobrodružný / Romantický / Drama / Komedie

Velká Británie, 2006, 39x45 min

Jonas Armstrong, Lucy Griffiths, Keith Allen, Michael Elwyn, Gordon Kennedy, Sara Stewart, Lili Bordán, Richard Armitage, Sam Troughton, Joanne Froggatt, Clive Standen, Sophie Winkleman, John Carlisle, Josie Lawrence, Kelly Adams, Toby Stephens, Robert Pugh, Dean Lennox Kelly, Harry Lloyd, John Hopkins, Rebecca Callard, Charlie Rowe, Anjali Jay, Lukács Bicskey, William Beck, David Harewood, Finlay Robertson, Holliday Grainger, Nadim Sawalha, Lara Pulver, Denis Lawson, William Houston, Christian Cooke, Mathew Horne, Sam Hazeldine, Tom Beard, David Hayman, Viktor Dénes, Abhin Galeya, Joe Armstrong, Lili Gesler, Anthony O'Donnell, Elliot Levey, Matt Devere, Josef Altin, Timothy Kightley, Liam Boyle, Josh Cole, Ralf Little, Tracy Ann Oberman, Péter Horkay, Michael Maloney, Steven Elder, Fraser James, Nikki Amuka-Bird, Adam Smethurst, René Zagger, Charles Dale, Kwame Kwei-Armah, Bethany Turner, Ian Gelder, Lee Ross, Péter Takátsy, Andoni Zorbas, Joplin Sibtain, Caroline O'Neill, Paul Usher, Denise Black, Tony Slattery, Lynda Bellingham, George Anton, Caroline Boulton, Geff Francis, Joseph Kennedy, Thomas Lockyer, Alex Hassell, David Sterne, Ryan Winsley, Matilda Thorpe
  • Fujin

Jej to se nepovedlo. Robinovo charisma nulové, šerif z Nottinghamu mocný, jako malá holka, většina postav je v podstatě jen komparz, rekvizity chabé, Mariana na odstřel, Guy Gisborne nosí make-up ... Kdo by rád sledoval připosraného R. Hooda, který se bojí konfrontovat 5v4 v Sherwoodu s nepřáteli a proto se vydá zajatého zachránit až vždy přímo do Nottinghamského žaláře, aby se tam nakonec utkal v mnohem nevýhodnějším počtu s šerifovými plechouny. Dívat se na to dá jen v polospánku. +1* za ač velmi prostoduchého, ale alespoň sympatického Johna Malého. Hodnotím po shlédnutí 1. řady.(16.12.2011)

Hned na úvod (abych obhájila své tři hvězdičky) bych řekla asi toto: Tenhle seriál je strašná praštěnost, já ho tak beru a musím přiznat, že mě zatraceně baví i přes všechny chyby, které bezpochyby má (a přesto, že polovina hereckého obsazení viditelně přehrává). Na tom, že mě baví, se trochu podílí i fakt, že mě dokázal upřímně rozplakat (a ač brečím u televize každou chvíli, nerozpláče mě jen tak něco). Postavy jsou jasně dané a víte co od nich čekat - většinou ničím nepřekvapí (důležité je to slovo většinou). Robin se sice chová jako nejšvihlejší puberťák, ale já si na něj už docela zvykla. Marian mu tvoří důstojný protipól a ač herecký projev Lucy Griffiths občas trochu pokulhává, není vůbec špatná a navíc je doopravdy krásná. Sheriff je vyloženě parodie sama na sebe a je asi jedinou postavou, která mi obsazením doopravdy vadí a jeho "záchvaty šílenství" působí hrozně rušivě. Richard Armitage v roli jeho nejdůležitějšího poskoka Gisborna je naopak výborný (možná vůbec nejlepší a nejkrásnější mužská postava seriálu :-), která prochází jednoznačně nejzajímavějším psychologickým vývojem - od bezcitného grázla k zamilovanému grázlovi, přes grázla, který váhá zda být či nebýt grázlem, až po grázla, který se vyprovokován v návalu vzteku stane vrahem oběktu své vlastní touhy), takže v pohodě zastíní nedostatky Keitha Allena. Malý John je přesně takový, jaký by měl být a Much je zase "roztomilá" zábavná figurka, kterou už pomalu přestávám nenávidět :). Pak je tam řada méně důležitých postav, z nichž (podle mě) žádná nijak nevyčnívá z průměru. Co mě taky otravuje je věčně se opakující znělka. S postupujícími díly je ale seriál celkem napínavý a někdy si dokonce na pár sekund řeknete: A co bude teď? ---- Po bombastickém a téměř dokonalém pilotu jsem byla nadšená. Pak ale přišlo stejně velké zklamání z průměrného pokračování, kde leckdy převládala trapnost nad vtipem (o což se velkou měrou zasloužil i úděsný Allen). Já jsem ale vydržela a někdy po 4. dílu (nazvaném Otec Hood) se to konečně začalo nést v tom správném hravém duchu. Sem tam se tak jednou za díl objeví nějaká skutečně trapná scéna, ale zase jsou tam jiné zajímavější, které ji vyváží. Ano, některé komplikace děje jsou vyloženě přehnané, ale zase je to celkem kvalitní a vtipná parodie.(3.1.2008)

Uznávám - je to hovadina jak Brno. Unylý holobrádský spratek Robin Hood se svou bandou životních ztroskotanců permanentně a s naprostým přehledem válcuje šerifa z Nottinghamu (v sadisticko-humorném cimrmanovském podání Keitha Allena) a charismaticky mužného Guye z Gisbornu (ultimátně neodolatelný Richard Armitage, který udělá událost i ze sundání rukavice)...- ha, ha. Pokud však přenesete přes srdce znevážení anglické legendy a její transfer do vod parodických, může se naskytnout příležitost k docela slušné zábavě. Ano, ano - námitky byly, jsou a budou: komparz, masky a výprava jak z Pána rohlíků, partička sotva odrostlých teenagerů potřebující evidentně upustit páru, anšto se však na komplu dalo zapařit až o nějaké to milénium později a na sličné děvy jsou tito bobánci ještě poněkud nevyzrálí, odnáší to chudák šerif se svou družinou, který ani po sto padesáté první stále ne a ne přijít na to, jak se této pakáži bez plánu alespoň jednou dostat na kobylku... Karty jsou tedy rozdány zcela jasně: diváctvo fandí záporákům (ono to s prominutím ani jinak nejde, protože větší pako s minimem herectví a charismatu už pro titulního "hrdinu" ve Spojeném království snad ani sehnat nešlo), pro mužstvo tu máme sličnou Marianne, jež nosí korzet i v lese a přes značnou topornost projevu (btw copak to s tímdle scénářem šlo?) má stále nějakou šťávu. Pro ženstvo je tu Guy Gisborne, který si zcela bezskrupulózně krade veškeré scény, v nichž se objeví, pro sebe. Suma sumárum: pokud nedumáte nad logičností děje a postav, potřebujete relax, z příliš sofistikovaných scénářů už vás poněkud bolí hlava a máte slabost pro Lucy Griffiths či Richieho Armitagea, připouštím, že jako popcorn zábava tento seriál fungovat může. 60 %(2.2.2018)

• Marigold

Zhruba po deseti minutách prvního dílu jsem přepl na jiný kanál, protože dívat se na "historický" seriál, který má kostýmy na úrovni dětského filmu o středověku (kroužkové brnění udělané z umělé tkaniny ala Plan 9 From The Outer Space bylo skutečným vrcholem), režii na úrovni velmi špatného televizáku a herecké výkony odkudsi z anglické župy, to je pod mou důstojnost.(4.1.2008)

• FoxxX

Slavná BBC se tímto "historicko-dobrodružným" seriálem opravdu vytáhla. Legenda o Robinu Hoodovi je skvělý námět pro film či seriál, ovšem jen pokud z něj tvůrci neudělají přiblblého hrdinu a la pokémon, jak se to "povedlo" v tomto zpracování. Neohrožený klaďas Robin se svou bandou dalších neohrožených klaďasů statečně bojuje proti neuvěřitelně podlému šerifovi. Téměř každá epizoda je jen o tom, že šerif vymyslí další způsob, jak zlikvidovat ty otravné pobudy z lesa, kteří mu stále brání v terorizování nebohého civilního obyvatelstva. Ale hrdina Robin mu to samozřejmě překazí a ještě získá srdce nadpozemsky krásné Marion. Děj většiny epizod je navíc vymyšlen tak, aby se příběh celkově nikam neposunul a tím pádem může následovat libovolné množství dalších pokračování. Ani s dobovými reáliemi si tvůrci příliš hlavu nelámali. Jediným světlým místem je prvních několik epizod, které sice nejsou nějak převratné ale jejich úvodní děj je zajímavý a navíc v nich hrdinové jsou ještě "neokoukaní". Za těchto několik epizod dávám ubohou jednu hvězdičku, zbytek seriálu už nestojí opravdu za nic.(6.7.2012)

• - V seriálu se objevuje vidlicový prak, který využívá energii akumulovanou gumovými svazky. Na tento typ praku se však používá vulkanizovaná guma. Vulkanizace kaučuku, pomocí které je možné vyrobit gumu vhodnou na prak, se začala používat až v 19. století. Tvůrci seriálu se tím minuli o několik staletí. Ve starověku a středověku se používaly odstředivé praky. Tyto praky mají při použití kamene o rozměru 5x3 cm dostřel až 300 metrů. (Rollo_Tomasi)

• - Jonas Armstrong (Robin Hood) odmítl účinkovat ve čtvrté sérii seriálu a ta se nenatočila. (glumka)

• - Robin Hood (Jonas Armstrong) ovládá tzv. "Saracény", tedy zbraně jako Luk a šavle. Jedná se však o nesprávné pojmenování. Luk, který Robin Hood používá, nese jen malou podobnost se zbraněmi ze středního východu. Ve skutečnosti se jedná spíše o moderní reprodukci luku Hunnish. (BLANIK.)