Reklama

Reklama

Pravěk útočí

(seriál)
  • Velká Británie Primeval (více)
Velká Británie / Německo / Francie, (2007–2011), 27 h 10 min (Minutáž: 42–48 min)

Hrají:

Douglas Henshall, Lucy Brown, Andrew Lee Potts, Hannah Spearritt, Juliet Aubrey, James Murray, Ben Miller, Mark Wakeling, Laila Rouass, Jake Curran (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(36)

Obsahy(1)

Osm let uplynulo od tajemného zmizení manželky profesora Nicka Cuttera. Helen Cutter měla provádět výzkum v lesích, který se týkal neznámého obrovského zvířete. Po 8 letech se její manžel dostává na stejné místo za stejným účelem, ale nečekaně objeví kromě obrovského dinosaura také zvláštní anomálie. Ta dovoluje procházet mezi dvěma obdobími v historii země. Mezi přítomností a velmi vzdálenou minulostí, obdobím Křídy. Po tomto obrovském objevu je profesor Cutter a jeho výzkumný tým nucen stát se tajným vyšetřovacím týmem vytvořeným Ministerstvem vnitra. Postupně začnou odkrývat tajemství existence a hlavně vzniku anomálií, které se začnou objevovat velmi často a na velmi zvláštních místech. K tomu všemu se ještě profesoru Cutterovi začíná zjevovat jeho pravděpodobně mrtvá manželka Helen... (Djkoma)

(více)

Recenze (140)

misterz 

všechny recenze uživatele

Celkom guilty pleasure, ale myslím, že kedysi by som si ho užil viac. Seriál sa celý čas zaoberá tajomnými zjaveniami prehistorických zvierat na rôznych miestach v súčasnom svete. Zároveň sleduje skupinu vedcov a ochranárov, ktorí sa snažia pochopiť tieto javy a ochrániť verejnosť pred nebezpečenstvom. Rozhodne mu nemožno uprieť, že ponúka zaujímavé nápady a dobre spracované vizuálne efekty, ktoré prinášajú prekvapenie a napätie. Avšak, napriek jeho úsiliu, mnoho epizód pôsobí povrchne a predvídateľne. Postavy sú často klišé a málo výrazné, čo obmedzuje ich príbehy a charaktery. Možno až s výnimkou záporákov, ale klaďasi boli väčšinou katastrofa. Lepší priemer. 65/100 ()

sydney 

všechny recenze uživatele

Zajímavý seriál - zatím je na co se dívat. Nechybí mu napětí a ve spojení s dinosaury a jinou "havětí" je to pro mne oddychová záležitost, jejíž sledování nepovažuji za ztracený čas. Jsem zvědavá na pokračování druhé série, protože ta první byla ukončena nemilosrdným obětováním jednoho z hlavních hrdinů. ()

Reklama

Stejšn 

všechny recenze uživatele

Tenhle seriál má dva základní vážné problémy: první je děsná namachrovanost hlavních postav. Tzn. všichni okamžitě znají všechna řešení, ničeho se nebojí, bleskově vědí co dělat, všechno mají k dispozici, je to jak počítačová hra a stejný problém měla např. nedávná třídílná Zahada Bermudského trojúhelníku. Je to chyba jak scénáristická, tak herecká. A druhý problém jsou televizní triky. Což je u seriálu, který na tricích stojí, opravdu podstatná chyba. Bohužel je to průšvih do očí bijící - počítačové potvory naprosto nekorespondují s natočeným prostředím. Jsou špatně nasvětlené, špatně zaostřené, dokonce se hýbou jinak než kamera a prostředí. Takhle špatně to bylo naposledy vidět snad jen v Putování s dinosaury. Navíc třeba stonožka, která řve jako Vetřelec, je fakt blbá. Celkově mě to vůbec nezaujalo. I když námět má velký potenciál, zpracování to bohužel sráží. ()

svist10 

všechny recenze uživatele

koprodukční seriál Primeval má vskutku pomalý rozjezd. Téměř celou první šestidílnou řadu se vcelku nic neděje. Sledujeme jednotlivé epizody, které na sebe vcelku moc nenavazují. Každá představuje jeden případ pro novodobé "krotitele duchů", nebo SG tým, chcete-li. K SG se ještě vrátím. Samotné případy jsou vcelku různorodé, každý díl se točí kolem jiné potvory, potažmo potvor. Prvních pět dílů je ale jen prologem a ani v nejmenším vás nepřipraví na to, co se stane ve finále první řady. Šestý díl je totiž jedním slovem NÁŘEZ! Obsahuje dosud největší porci napětí a akce, a je nutno říct, že zůstal nepřekonán. Dojde zde hned ke dvěma překvapivým zvratům, nad kterými jsem vyplázl oči a sanice mě hrubě praštila do klína. Šestý díl není cliffhanger v pravém slova smyslu, ale donutí vás pokračovat ve sledování. A zde přichází zklamání. Zde se vrátím ke stargate. Druhá řada Primevalu totiž téměř úplně přebírá jeho narativní koncept. Máme tu základnu, ze které vyráží tým, aby řešil problémy, týkající se tentokrát prolínání časových hladin. Poprvé zde přichází kontinuální příběh a určité potemnění celkového vyznění seriálu, přestože jsem se nasmál více než v první řadě. Nutno říci, že to nebylo vždy v souladu se záměry tvůrců, na vině jsou především logické lapsy a různá klišé, dovedená ad absurdum. Za všechny například vyznání lásky během boje o život. Po technické stránce téměř není co vytknout, triky jsou vcelku kvalitní. Technické vizuální efekty (mám na mysli například vesmírné lodě nebo stavby), většinou v seriálech vypadají reálně. S živými tvory už to tak slavné není. Zde to ale tak horké není, efekty neruší a dotvářejí svět seriálu. Na konci druhé série, tedy celkem po třinácti dílech přichází konec. Ten je opravdu matný, nic neřeší a patří do kategorie WTF. Působí to, jakoby si scénáristé už nevěděli rady. Dodatkem ještě zmíním obsazení. Většinou neruší, mám jen výtku k postavě Claudie, později Jenny. Do role typově absolutně nesedí. Hannah Spearritt to pořád sluší, hlavně v první řadě. Primeval můžu vcelku doporučit, a nebýt přinejmenším nedokonalé druhé řady, nebál bych se plného hodnocení a usazení na piedestal mezi nejlepší seriály. ()

Reckon 

všechny recenze uživatele

První dvě série opravdu super a skoro i na 5 hvězdiček, ale ta třetí hodně pokulhává, hlavně kvůli tomu, že se zbavují hlavních hrdinů. Aspoň že Ben Miller zůstal, bez něho si to jde těžko představit. Podtrženo shrnuto není to úplně dokonalý seriál, hlavně efekty vypadají docela trapně, ale je to jediný nekomediální seriál, který mě pohltil, protože já rád prehistorické potvůrky. (7/10) ()

Galerie (368)

Zajímavosti (9)

  • Scény z období pozdního permu, do něhož se otevře anomálie v epizodách Leapin' Lizards (2007) a Future Foe (2007), se natáčely na Kanárských ostrovech. Zdejší porosty borovice kanárské rostoucí na vulkanickém substrátu se podle mnohých studií skutečně podobají ekosystémům z tohoto období mladších prvohor, jelikož tehdy probíhala na severní polokouli rozsáhlá sopečná činnost a navíc se i poprvé celosvětově rozšířily jehličnany. (Marasuchus17)
  • Vyobrazení většiny pravěkých zvířat je založeno na vědeckých poznatcích, nicméně tvůrci jim chtěli dodat jistou míru osobitosti, a tak mnohým z nich dodali vyšší inteligenci, než jakou mohla doopravdy disponovat. Ta se projevuje např. uvažováním zvířat o tom, koho sežrat nejdříve. Mimo to též tvůrci chtěli, aby vyhlížela o něco děsivěji, a proto mnohým z nich přidali pár znaků navíc (např. v případě gorgonopsida větší tělesné rozměry a čtyři šavlovitě zahnuté zuby místo dvou). Nejextrémnější jsou v tomto ohledu živočichové z budoucnosti, z nichž je nejikoničtější predátor z budoucnosti – fiktivní nelétavý obří dravý netopýr se zakrnělým zrakem a mimořádně skvěle vyvinutou echolokací. (Marasuchus17)
  • Oblíbený šedozelený vlněný kabát profesora Nicka Cuttera (Douglas Henshall) je švédský vojenský kabát z poloviny 20. století. (Ampi)

Reklama

Reklama